Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2018., 22:52   #1
Električni romobili

Nisam primijetio da postoji topic, a vidim ih sve više po zagrebu... Pa bilo bi dobro imat i temu za to

Ja osobno čekam da mi dođe Xiaomi M365, za one dane kad sam mrtav za pedaliranje do posla, a gužva je prevelika za auto.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2018., 23:54   #2
Na ovu temu mogu reć samo da ih "mrzim" i uvijek se utrkujem s njima

PS: ima onih "brzih" i naravno govorim o situaciji kad idem na posao / s posla. Nije baš napeto ako sam u full sportskom
Riddick is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2018., 09:12   #3
ja se tu i tam još uvijek provozam na onom na nožni pogon, al mogu ti reć da mi se baš sviđaju električni. Isprobao sam jedan i jako je fora. Tko ima neku kraću udaljenost (do 5km) za ić na posel i dobru stazu... čini mi se kao jako dobro rješenje za gradski commuting.

Vidim da je Xiaomi tu napravil dobar posao.
Brock is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2018., 10:44   #4
i meni se sve više čine kao praktično riješenje za ići na job ali me frka tih glupih malih kotača da ne odletim preko volana
ne pomažu grbave staze na ruti za posao plus čudo košta 3-4k kn a ministar financija jednostavno nema prostora za rebalans proračuna xD
g-flash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2018., 12:31   #5
ovaj Xiaomi je sad ovaj vikend na 2999 u novom shopu u Areni...
Brock is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2018., 13:32   #6
Meni do posla 9 km. Malo grbavo od vrapča do slavonske, i onda ravnica više manje do bundeka. Tak da bi trebalo bit ok.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2018., 13:36   #7
Evo moje iskustvo. Posjedovao sam takav romobil jedno 4 mjeseca, za koje vrijeme sam prešao oko 150km, mislim. Uglavnom bi s njim išao na vlak, i onda dio puta poslije vlaka.

Marka je bila neka naša firma koja valjda uvozi iz Kine, pa lijepi svoju etiketu, ali su dali garanciju na bateriju (Samsung) te bili nešto jeftiniji. Zato sam ga i kupio.

Romobil je težio oko 10kg, no premda se čini da to nije puno, ako ga imalo duže nosite (a pod tim mislim tipa 5min ) to se itekako osjeti. Dakle, premda je sklopiv i nije zauzimao puno mjesta, definitivno nije za nanašanje okolo.

Problem s mojim su bile hard rubber gume. Takve gume bih svakako preporučio izbjegavati (puuuno bolja opcija su one sa zračicama kakve ima Xiaomi) iako recenzije tvrde da su ove izdržljivije. Možda i jesu, ali osjetite doslovce svaku rupicu, udubinu ili ispupčenje na cesti. Vožnja nije baš ugodna ako nije potpuno ravno i asfaltirano, a za neka malo viša ispupčenja, koja npr. biciklom prođete bez problema, morate zaustaviti romobil i polako preko toga. Dakle, vožnja gradom može biti vrlo isprekidana i nesigurna (opasnost da nešto zakačite i padnete).

Romobil je mogao postići solidnu brzinu (pokazivao do 28-30km/h), ali mislim da je to objektivno bilo oko 20-25km/h. Takva brzina je sasvim dovoljna, pa čak može biti i pomalo opasna jer vas pješaci i druga vozila ne vide. Top brzinom bih vozio sam kad bih vidio da ispred sebe nemam nikakve prepreke.

Najveća zamjerka (uz loše kotače. tj gume) ide na dijelove poput osovine (stražnje, koja je stalno nešto šuškala) i kočnicu (imao sam samo prednju elektičnu kočnicu, stražnja je bila nožna) s kojom se nisam osjećao baš sigurno (naglo kočenje, skoro pa blokira prednji kotač).

Na kraju sam ga zbog kočnice i vratio (još je uvijek vrijedila garancija), a kako nisu imali dijelova dobio povrat love. Nisam baš siguran bih li se ponovo odvažio za neki drugi, "bolji" model. Nekako to ipak nije za mene (185cm), radije bicikl.

Ali ukoliko vam treba za kraće relacije, mislim da se isplati. Svakako obratiti pažnju na kotače (uzeti one sa zračnicom jer garantiraju sigurniju i udobniju vožnju), te kočnicu i bateriju.
saucer is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2018., 13:56   #8
Quote:
Brock kaže: Pogledaj post
ovaj Xiaomi je sad ovaj vikend na 2999 u novom shopu u Areni...
Kažeš 2999 nije 3k kn
__________________
"Ljudi cijeli život traže mir, spokoj, sreću i zdravlje, a mogu jednostavno kupiti bicikl." I.T.
ossasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2018., 14:36   #9
ha, taj je inaće debelo iznad 3, pa se možda isplati nekom tko si tak nekaj misli ubost..
Brock is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2018., 15:46   #10
Quote:
perich kaže: Pogledaj post
Nisam primijetio da postoji topic, a vidim ih sve više po zagrebu... Pa bilo bi dobro imat i temu za to
Jesi gledao na motornim vozilima jer tema definitivno ne spada u biciklizam.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2018., 13:35   #11
Evo jedan malo duži post ali mislim da će svima koji razmišljaju o kupnji ili ga već i imaju dobro doći.
Ja sam do sada sa Xiaomi M365 romobilom napravio 1500km u 6 mjeseci i dalje se vozim.
Kupljen preko Banggood (nije XXX stranica iako tako zvuči ) za 333€ tj. cca. 2500kn , stigao za 2mj. na kućni prag bez ikakvih dodatnih troškova.

Pa ajmo malo o mojem iskustvu do sada:

1. Gume: prve gume (koje su došle na njemu) su mi se probušile na cca. 1000km i to prednja i zadnja u roku 2 dana...kao da su programirane. Tu sam se onda malo zeznuo jer sam naručio neke loše unutarnje zračnice koje su mi se bušile nakon par dana...to sam riješio kada sam kupio puno kvalitetnije a nešto malo skuplje od proizvođača CST (ima ih na poznatim webshopovima npr. Aliexpress islično) i od kada sam njih stavio napravio sam još 500km i dalje vozim pa se nadam da će izdržati bar kao i prve. Teže su tj. imaju više materijala i od orginalnih, za vanjske se ne sjećam točno ali mislim da je bilo oko 15-20% ali unutarnja je 35% teža od orginalne i nekih drugih ''no name'' zračnica. Svakako preporučam odmah naručiti jedan komplet bar zračnica ako ne i vanjskih guma. Ono što sam primjetio da su ove lošije gume imale tkz. snake bite tj. dvije male rupice jedna do druge što se desi kada se zračnica stisne na felgu uslijed udara od npr. visoki rizol, pa očito da su bile pretanke i da su se kod istih udarace te lošije bušile a ove bolje to prežive...počeo sam i malo više paziti u vožnji da se baš ne zaljećem u rizole već usporim skoro da stanem i s jednom nogom siđem s romobila i odgurnem se preko tako da prednji kotač nema nikakav udar a i zadnji skoro pa ništa. Također preporuka je da malo kompenzirate udarce koljenima tj. da malo čučnete kako bi romobil mogao malo ''odraditi'' prema gore pa se tako sva sila udarca ne prenese na gume već se ipak malo umanji.

Preporuka tlaka u gumama:
50 - 70 kg
- Front 2.07 - 2.76 bar / (35-40 psi)
- Rear 2.76 - 3.45 bar / (40-50 psi)


70 - 90 kg
- Front 2,76 - 3,10 bar / (40-45 psi)
- Rear 3.10 - 3.79 bar / (45-55 psi)


90 - 100kg
- Front 3.10 - 3.40 bar / (45-50 psi)
- Rear 3.40 - 4.10 bar / (50-60 psi)


>> 100 kg
- Front 3,45 - 4,14 bar / (50-60 psi)
- Rear 4.14 - 4.48 bar / (60-65 psi)
Toliko o gumama.

2. Kukica za sklapanje volana mi je pukla na cca. 800km točno na dijelu gdje je šaraf...ima dosta slika za naći kako to izgleda...sva sreća pa mi je pukla u uredu kada sam se spremao da krenem doma...da mi je pukla u vožnji to bi bilo zanimljivo. Kupio novu cca. 2 puta deblju i za sada izgleda čvrsto i prema pisanju po forumima ne puca pa se nadam da neće ni meni. Ako imate pravi alat nije problem zamijeniti prema uputama sa ''jubitoa''

3. Baterija, range i brzina : S mojih cca. 95kg napravim 18-20km na potezu od Prečkog do Cibone što je uglavnom ravna dionica tako da je to u skladu s specifikacijom. Ženica od 60kg napravi i okruglih 30km.
Ja sam stavio custom firmwire nakon prvih 100km tako da mi je maksimalna brzina ovisno o razini napunjenosti baterije od 26-30km/h i nešto malo sam povećao konstantnu snagu da mi bolje ide na uzbrdici. Mjerio sam domet prije i poslije na istoj dionici u istim uvjetim i nije bilo nikakve razlike tako da sam ostavio i evo već 1400km bez problema.

4. Stražnje svjetlo - meni je kabel koji izlazi iz kućišta i spaja se na konektor od stražnjeg svijetla jednostavno pukao, pretpostavljam od vibracija. Malo lemljena i na kraju vrućeg silikona preko spoja da se samnje vibracije za ubuduće na samoj žici će riješiti problem

5. Aplikacija za upravljanje i praćenje - koristim aplikaciju Sagway-Ninbot, ima za Android i IOS tako da preporučam. Kada se registrirate izaberite USA server jer ćete moći vidjeti prijeđene KM od drugih korisnika (dnevne, tjedne, ukupno po zemljama), ima i nešto kao chat pa se mogu razmijeniti iskustva ili pitati za riješenje nekog problema. Ako vam to nije bitno možete i EU server koji to nema zbog GDPR-a.

6. Preporuka za dodatnu opremu:
- kaciga (pasti s 20-30km/h ne bi bilo dobro za glavu bez kacige)
- rukavice s kratkim prstima kada je toplo a dugim prstima kada je malo hladno jer ako padnete dlanovi će ostati čitavi
- tkz. fantomka - zimska izvedba nije hladno za glavu ni na -6 stupnjeva koliko je do sada bilo najhladnije kada sam se vozio
- nosač za mobitel ako vam je fora gledati koliko idete i koliko još možete preći kao što je meni. Zapravo mi je najkorisnije za tempomat jer me užasno smeta kada se probijam kroz gužvu i taman kada hoću usporiti mi se upali tempomati i onda brzo drž nedaj koči i izbjegavaj ljude u zadnji čas.

Za detaljne informacije oko još nekih detalja za dugotrajno korištenje pogledajte: http://rollerplausch.wikia.com/wiki/TODO-List

Zaključak - ako pazite i držite se uputa sa ove gore stranice mislim da može potrajati dosta dugo. Ja sam jako zadovoljan bez obzira na sve probleme koje sam imao. Vozim i dalje svaki dan kada nije mokra cesta.
Ako nekoga još nešto zanima samo pišite pa odgovorim kada stignem.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot.jpg‎
Views:	542
Size:	7.7 KB
ID:	20085  
Simbijus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2018., 09:22   #12
P.S. Od Prečkog do Cibone mi treba cca. 17-18 min tako da mi je to super, jer mi s tramvajem treba cca. 35-45 min ovisno o gužvi u Savskoj.
Simbijus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2018., 16:05   #13
Šta ti nije ova kopča na pregibu u jamstvu?

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2018., 11:07   #14
Quote:
perich kaže: Pogledaj post
Šta ti nije ova kopča na pregibu u jamstvu?

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
Kupljen direktno iz Kine pa nisam ni pitao jer sam već unaprijed naručio zamjenski pošto sam prije kupnje čitao da pucaju. Isto tako i sve drugo što su naveli kao mane i da bi bilo dobro naručiti mi je sve stiglo prije romobila. Tako da sam spreman na sve.
Simbijus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2019., 10:19   #15
Zna li netko može li se prijaviti kupnja električnog romobila za državne subvencije za električna vozila koje idu svake godine?
trener morskih pasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2019., 15:24   #16
Kakva je baterija?
Jel može na 60-70% napunjenosti još uvijek dati max snagu.
Ili ti brzina pada na 20 km/h ili manje.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2019., 23:01   #17
Za malo manje novaca imate https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1LK0yB...Ah-Battery.jpg

Imam već par mjeseci jednog kojeg svaki dan koristim, gledao sam i ja m365, ali suludo mi je dat toliki novac kad mogu bicikl uzet. Prošao sam 300+ km , sve pet, udoban jako, po ovoj zimi 20 km domet na electric modu. Dobar moment i ide kao i m365 u top speed. U kombinaciji startanja sa par kruga pedala i full gasom m365 bye bye. O stabilnosti u usporedbi s romobilom da ne pričam. Došao je bic bez carine. Paket 20 kg. Free ship. Mana 2 mj čekanja od narudžbe, Gearbest trgovina.
Mairon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2019., 17:46   #18
Quote:
Mairon kaže: Pogledaj post
Za malo manje novaca imate https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1LK0yB...Ah-Battery.jpg

Imam već par mjeseci jednog kojeg svaki dan koristim, gledao sam i ja m365, ali suludo mi je dat toliki novac kad mogu bicikl uzet. Prošao sam 300+ km , sve pet, udoban jako, po ovoj zimi 20 km domet na electric modu. Dobar moment i ide kao i m365 u top speed. U kombinaciji startanja sa par kruga pedala i full gasom m365 bye bye. O stabilnosti u usporedbi s romobilom da ne pričam. Došao je bic bez carine. Paket 20 kg. Free ship. Mana 2 mj čekanja od narudžbe, Gearbest trgovina.
Ima li kod nas negdje za kupiti Fiido? Vidim da je na web shopovima D1 verzija jeftinija od D2, ali ne vidim neke suštinske razlike među njima?
trener morskih pasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2019., 19:16   #19
Kako ne, D1 ima 14 inch kotace, D2 ima 16. Stabilniji je i udobniji radi zadnjeg amortizera od D1. D1 ima tvrđi sic, D2 udobniji. Razlika u novcima je premala da se ide na D1. Jedino gdje je prednost D1 verzije je da možeš birati između 7.8ah baterije i 10.4. D2 ima izričito 7.8. D2 je dug 135 cm, krivo piše u specifikacijama.

Postoji još nova verzija D2S, ima brzine i 3 levela asistencije pri pedaliranju, za malo više novaca od d2. https://www.gearbest.com/electric-bi...ml?wid=1433363

Kod nas nema za kupiti. Moja pošiljka je išla vlakom iz kine, preko kazahstana, rusija, sve do poljske i tamo se carini i onda preuzima dhl i dolazi do nas. Nadam se da je praksa ta ostala ista.
Mairon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2019., 10:45   #20
Quote:
trener morskih pasa kaže: Pogledaj post
Zna li netko može li se prijaviti kupnja električnog romobila za državne subvencije za električna vozila koje idu svake godine?
do 5000 kn

Vozila s najmanje dva kotača, opremljena pedalama i pomoćnim elektromotorom, snage do 0,25 kW i brzine do 25 km/h

Do 20000 kn

Skuteri s dva (L1) ili tri kotača (L2) i elektomotorom snage manje ili jednake 50 cm3 i brzine do 45 km/h, motocikli (L3) s elektromotorom i brzinom preko 45 km/h, motocikli s prikolicom (L4) i sa tri kotača (L5), laki čeverocikli s masom do 350 kg (L6) i teži četverocikli (L7) na struju

Znači romobili ne ulaze u poticaje.
Simbijus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.