Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2009., 16:35   #1141
Quote:
California kaže: Pogledaj post
oni svisoka gledaju i njemce, zamisli kak je tek hrvatima.
jednog dečka kaj studira tam nisu pustili u klub jer je iz hr
ne da ih s visoka gledaju,ne mogu ih organski smislit.bilo nedavno na tv-u pa pitali svicarce sta misle o njemcima,meni bilo neugodno i gledat.

a i cuo sam od ljudi koji su otisli dolje radit,jos brze se vratili ,koji mobbing
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2009., 23:48   #1142
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
ne da ih s visoka gledaju,ne mogu ih organski smislit.bilo nedavno na tv-u pa pitali svicarce sta misle o njemcima,meni bilo neugodno i gledat.
Svejedno, zadnjih nekoliko godina priličan broj nijemaca se doselio živjeti i raditi u CH. Usput, ni ja ne volim nijemce, po mom iskustvu veći je pritisak na strance u D nego u CH.
Marec is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 13:08   #1143
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
nije ni Svicarska

al salu na stranu,ne igraj se ostajat ilegalno duze od 3 mjeseca,svicarska je dio Schengena i ak te deportiraju udjes u SIS i imas dozivotnu zabranu ulaska u zemlje Schengena,barem dok ne platis troskove deportacije koje su ogromni,a i to nije jamstvo da ce ti ukinut zabranu

e da tecaj jezika je ok,jedna moja prijateljica bila tako 2 godine kod decka u Zürich-u
Hehe ma nebi ja na crno

Ovakva je moja situacija, decko je dobio posao u Genevi u Swisscomu i nije ni hrvat ni svicarac. On je tamo vec nekoliko mjeseci i ima stan i dobro zaraduje tak da ja zapravo nemam neke troskove kolko god dugo ostala tamo. O poslu niti ne razmisljam jer sam tek zavrsila srednju prosle godine. Imam internacionalnu diplomu iz srednje al sumnjam da s tim ista mogu tamo. Dakle meni je cilj biti tamo s deckom koliko god je dulje moguce i htjela bih ici na neke tecajeve, mozda malo pogledam fakseve za sljedecu godinu i tak. Dakle moj plan je ostati tamo 3 mjeseca kao turist i onda upisat neki tecaj koji traje nekih mjesec-dva pa onda kad to zavrsi nadem neki drugi tecaj i tak. Jel bi to moglo tak funkcionirat? Barem do trenutka dok se odlucim za neki faks tamo. Jer ako tamo upadnem na faks onda znam da dobivam dozvolu za boravak.

U petak odlazim u genevu i ostajem tocno mjesec dana. Bitno mi je da sada saznam sve informacije da se s deckom mogu dogovorit za ubuduce.

Na internetu sam procitala ovo:

Turistički boravak
"Za boravak bez rada do tri mjeseca nije potrebna dozvola kantonalnog ureda za strance. Nakon tri mjeseca, boravak u Švicarskoj se mora prekinuti, to jest stranac mora najmanje 1 mjesec boraviti izvan Švicarske prije nego sto se ponovno vrati. U periodu unutar 12 mjeseci u Švicarskoj se smije boraviti najduže 6 mjeseci."

Zvala sam i svicarsku ambasadu ali zenska me jos vise zbunila. Skuzila sam da joj hrvatski nije materinji jezik i dobro je ona pricala ali nisam ju skuzila ovo sta me nejvise zanimalo. Dakle ja nju pitam da li mogu kao turist ostati u svicarskoj 6 mjeseci godisnje s tim da se nakon 3 mjeseca vratim u hrv na mjesec dana pa opet odem na 3 mjeseca, ona kaze "NE" i pocne mi nesto objasnjavat sa odlaskom dolaskom mjesecima i tome svemu. Onda ju pitam da li to znaci da mogu ostati samo 3 mjeseca godisnje i ona opet kaze "NE" i opet mi nesto objasnjava.... Pitala sam sve jos 3 puta al mi nije bilo jasno pa sam odustala jel mi je bilo neugodno I kaze da se javim u Slovensko veleposlanstvo...

Jos planiram iz geneve u pariz na tjedan dana i onda natrag u genevu, kolko sam shvatila od zene iz ambasade moj boravak u svim schengenskim zemljama se zbraja do limita od 3 mjeseca godisnje tako da se moj boravak u parizu takoder zbraja u vrijeme koje ja kao turist imam u svicarskoj. Na internetu je puno informacija zastarjelo. Meni vise nista nije jasno i ja bih vas molila da mi kazete kome se mogu obratiti?? Zelim znati iz pouzdanog izvora koliko smijem ostati kao turist, znaci ne samo koliko ukupno nego i ova pravila oko ulaska i izlaska iz zemlje itd... Znam da gnjavim vec dulje vrijeme s ovim ali stvarno se ne zelim uvalit u neke probleme a posto zelim iskoristit sve limite bitno mi je da znam sve tocno i pouzdano.

Koju ustanovu ja mogu nazvat a da mi na razumljivom hrvatskom ili engleskom kazu sve jasno i glasno? Ili jos bolje da imam crno na bijelo napisano negdje na netu ako znate koju stranicu koja je redovito updateana, i opet, na hrvatskom ili engleskom jer su ih vecina na francuskom.

Zadnje uređivanje Poodle noodle : 08.04.2009. at 13:18.
Poodle noodle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 15:45   #1144
Quote:
Poodle noodle kaže: Pogledaj post
Hehe ma nebi ja na crno


Koju ustanovu ja mogu nazvat a da mi na razumljivom hrvatskom ili engleskom kazu sve jasno i glasno? Ili jos bolje da imam crno na bijelo napisano negdje na netu ako znate koju stranicu koja je redovito updateana, i opet, na hrvatskom ili engleskom jer su ih vecina na francuskom.
evo nakon malo duzeg googlanja(opet zabusavam na poslu, ionako moram danas na kompu radit) pa nadjoh nesto
isprintaj si ovo

za tebe interesantno

ZWECK UND DAUER DES AUFENTHALTES
Rechtmässig eingereiste ausländische Besucherinnen und Besu-cher, die keine Erwerbstätigkeit ausüben, benötigen für einen Aufenthalt bis zu drei Monaten keine Aufenthaltsbewilligung. Insgesamt darf der Aufenthalt höchstens drei Monate innerhalb von sechs Monaten betragen. Visumpflichtige Personen haben


dakle ako udjes u zemlju 01.05 do 31.10 mozes ostat sveukupno 3 mjeseca,mos ulazit i izlazit iz zemlje koliko hoces puta
posto tebi ne treba viza,zaboravi ono sta ti veli baba na ambasadi da ti se racuna i boravak u Francuskoj.

za svaki slucaj cuvaj bus karte,avionske karte i sl.

vise na
http://www.bfm.admin.ch/etc/medialib...erkblatt-d.pdf

ili na
http://www.bfm.admin.ch/etc/medialib..._Schweiz_d.pdf
ili
http://www.bfm.admin.ch/etc/medialib...regelung_d.pdf
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 22:23   #1145
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
evo nakon malo duzeg googlanja(opet zabusavam na poslu, ionako moram danas na kompu radit) pa nadjoh nesto
isprintaj si ovo

za tebe interesantno

ZWECK UND DAUER DES AUFENTHALTES
Rechtmässig eingereiste ausländische Besucherinnen und Besu-cher, die keine Erwerbstätigkeit ausüben, benötigen für einen Aufenthalt bis zu drei Monaten keine Aufenthaltsbewilligung. Insgesamt darf der Aufenthalt höchstens drei Monate innerhalb von sechs Monaten betragen. Visumpflichtige Personen haben


dakle ako udjes u zemlju 01.05 do 31.10 mozes ostat sveukupno 3 mjeseca,mos ulazit i izlazit iz zemlje koliko hoces puta
posto tebi ne treba viza,zaboravi ono sta ti veli baba na ambasadi da ti se racuna i boravak u Francuskoj.

za svaki slucaj cuvaj bus karte,avionske karte i sl.

vise na
http://www.bfm.admin.ch/etc/medialib...erkblatt-d.pdf

ili na
http://www.bfm.admin.ch/etc/medialib..._Schweiz_d.pdf
ili
http://www.bfm.admin.ch/etc/medialib...regelung_d.pdf
Hehehe hvala ti na trudu al neznam njemacki
Samo hrv i eng
Poodle noodle is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2009., 23:32   #1146
Quote:
Poodle noodle kaže: Pogledaj post
Hehehe hvala ti na trudu al neznam njemacki
Samo hrv i eng
ma uglavnom ti pise da se racuna SAMO boravak u Svicarskoj,jer se cijelo vrijeme spominje,ulazak i boravak u Svicarskoj.jedino za one koji trebaju vizu,kod njih se racuna Schengen,zato jer oni dobiju Schengensku vizu,i mogu vrludat po cijeloj europi

onih mjesec dana je istina al samo ak boravis 3 mjeseca u komadu.al ak ti nitko ne udari stambilj,zabole te

i da mozes boravit najvise 90 dana u 6 mjeseci,ak dobro raspodjelis mos bit citavu vjecnost u Svici,pogotovo ak nigdje ne dobis stambilj na grani
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 05:56   #1147
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
ma uglavnom ti pise da se racuna SAMO boravak u Svicarskoj,jer se cijelo vrijeme spominje,ulazak i boravak u Svicarskoj.jedino za one koji trebaju vizu,kod njih se racuna Schengen,zato jer oni dobiju Schengensku vizu,i mogu vrludat po cijeloj europi

onih mjesec dana je istina al samo ak boravis 3 mjeseca u komadu.al ak ti nitko ne udari stambilj,zabole te

i da mozes boravit najvise 90 dana u 6 mjeseci,ak dobro raspodjelis mos bit citavu vjecnost u Svici,pogotovo ak nigdje ne dobis stambilj na grani
Nisam bas siguran da je ovaj savjet od buntsprechta ispravan, te zabole te, te nista ne brini te sve ce biti ok. Mislim da bas nije tako

Svicarska je od prosinca 2008 clanica Schengena i od tada nemaju pasosku kontrolu na granicama sa ostalim zemljama clanicama Schengena, nego samo rutinske policijske kontrole u pogranicnim podrucjima. Od ozujka nemaju vise pasosku kontrolu ni na aerodromima za letove koji stizu iz zemalja koje su takodjer clanice Schengena.
Kod tebe to znaci da ako letis iz Hrvatske dobijes pecat u pasosu kad sletis u Svicarsku jer Hrvatska nije clanica Schengena kao i pecat kad letis natrag.
Ako vide da si ostala duze od 90 dana, kao sto nalazu pravila Schengena mozes lako dobiti izgon i ne mozes se vise vratiti ne samo u svicarsku nego u bilo koju zemlju schengena. Izlazak is svicarske u francusku ili bilo koju drugu zemlju clanicu schnengena ti nece pomoci u produzavanju duzine boravka jer kao sto rekoh nema vise pasoske kontrole na granicama medju clanicama bas kao sto nema na primjer izmedju Slovenije i Italije. Znaci nikakve autobusne/zeljeznicke karte za francusku ti nece pomoci jer em sto je francuska takodjer u Schengenu, a takve karte same po sebi i onako ne bi bile nikakav dokaz jer ti ih moze bilo tko dati.
Ako ne letis iz Hrvatske nego ides vlakom ili autom ili ne znam cime onda ti je datum ulaska u Schengen onda kada predjes granicu sa Slovenijom, a datum izlaska onda kada napustis Sloveniju. U biti sto se duzine boravka tice dodje ti na isto, maksimalno 90 dana u komadu u jednoj ili vise zemalja schengena.
Po tom schengenskom sporazumu u zemljama clanicama mozes maksimalno ostati 90 dana u 6 mjeseci znaci nakon sto si ostala 90 dana moras izaci 90 dana da bi se ponovo vratila.
Evo pogledaj si malo ove web stranice pogotvo onu od wikipedie

http://www.swissinfo.ch/eng/specials...siteSect=23460

i ovo

http://en.wikipedia.org/wiki/Schengen_Area

Tu ti izmedju ostalog pise i ovo:
Right of stay

A third-country national who has been granted entry may stay in the Schengen area and travel between Schengen states as long as the conditions for entry are still fulfilled.[31] For stays which exceed three months, so-called national visa (category D) are issued by the relevant Schengen state where the third-country national intends to reside. Any third-country national who is a holder of a residence permit of a Schengen state, which is granted for a stay which exceeds three months, is allowed to travel to any other member state for a period of up to three months.[32]

Ti bi znaci trebala zatraziti dozvolu boravka u Svicarskoj nakon sto ti isteknu ova 3 mjeseca mada ne znam da li ce ti upisivanje tecaja pomoci u tome.
Bolje bi mozda bilo probati dobiti dozvolu na osnovu veze sa tvojim deckom ili u Svicarskoj ili u zemlji iz koje on dolazi ako je ta zemlja u Schengenu.
U vezi toga bi se on mogao raspitati posto je kazes vec u Svicarskoj.
A evo ti i link za svicarski forum na engleskom slican ovome pa se mozda tamo ukljuci i pitaj ljude koji tamo zive koji su mozda imali slicna iskustva

http://www.englishforum.ch/permits-visas-government/

Moguce je takodjer da ako ostanes duze od 90 dana, da pri izlasku neces imati problema, te njihove kontrole nisu uvijek super efikasne, desavalo se i drugima da su se provukli ali moras takodjer bii svjesna rizika u koji se upustas ukoliko te uhvate da si "overstayer"
Ako sam nesto krivo napisao neka me netko korigira, nisam 100% siguran u sve ovo ali me tema veoma interesira i iz osobnih razloga.
deli is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 13:32   #1148
Quote:
deli kaže: Pogledaj post
Ako sam nesto krivo napisao neka me netko korigira, nisam 100% siguran u sve ovo ali me tema veoma interesira i iz osobnih razloga.
Deli, sve što si napisao je 100% točno i nema se što korigirati.
Marec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 18:14   #1149
Hvala ti Deli na informacijama pomogle su mi
Poodle noodle is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2009., 23:49   #1150
Bok svima! Odlazim u CH evo za koji dan na neodredeno vrijeme. Imam jedno malo pitanje za one koji bolje poznaju Zurich. Gdje u Zurichu ima javna praonica za odjecu, ali bas javna, gdje ja sam perem robu.
Ako netko zna vise, samo pisite.
Hvala
rai_5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2009., 12:07   #1151
Quote:
rai_5 kaže: Pogledaj post
Bok svima! Odlazim u CH evo za koji dan na neodredeno vrijeme. Imam jedno malo pitanje za one koji bolje poznaju Zurich. Gdje u Zurichu ima javna praonica za odjecu, ali bas javna, gdje ja sam perem robu.
Ako netko zna vise, samo pisite.
Hvala

Easy-Waschservice, Limmattalstrasse 236, 8049 Zürich, Tel: 044/342 45 65.
deli is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2009., 19:18   #1152
ja već 3 godine imam švicarsko državljanstvo i živim malo u hr, malo u švici. u poslednje 3 godine, sve ovisi i u kojem delu živiš, dosta se je toga promenilo, za nas strance dok se ne uklopiš, ne skontaš običaje, način života itd, najbolji su veliki gradovi, manji gradovi su dosta hladni,moraš dosta da se dokazuješ. Kada odeš tamo da živiš, najgore je to šta je to nama sve nepoznato, a svi dolazimo u stranu zemlju sa nekom pre idealiziranom slikom te zemlje. I onda se razočaramo. U početku sam bio oduševljen švicom, ali kažem u poslednje 3 godine toliko se toga tamo promenilo da je to grozota. Baš kako je neko rekao, mogao si pre bicikl da ostaviš i po 3 dana pred zgradom, niko ga ne bi ni pogledo, a danas ti ga ukradu da ga u zid ucementiraš. Ako ideš na rad, moraš da se pripremiš na hrpu predrasuda, da češ da budeš tretiran ko niža vrsta(ali tako je svim strancima u bilo kojoj zemlji, da se ne lažemo, kinezu, tunguzijcu itd koji dođe u hr da živi i radi je isto kao meni ili nekom drugom iz hr negde vani). Moraš da si skineš u biti ružičaste naočale predođbe neke zemlje jer kad dođeš, čeka te šok. Meni je danas živeti u švici dobro, ali pre 3 godine je bilo bolje šta se tiče cena i standarda, jer sam se prilagodio, prve 2 godine i na poslu i općenito su mi bile užas jer te se gleda ko nižu vrstu, o celoj ovoj regiji oni imaju mišljenje, kakvo većina ljudi ovde ima o romima ili albancima.

Ko god se odluči da ide tamo na rad ili za stalno, mora da zna da to nije obećana zemlja i da ga/ju čeka dosta trnovit put i dosta razočaranja. Ali jedno šta se mora da se prizna imaju zakone koje i provode.
Omar111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 22:17   #1153
omare...hm, nemoj se zavaravati da se oni uvijek drze zakona. dva puta sam se prijetila pismeno da cu tuziti bolnicu (u kojoj sam prije radila) jer se ne drzi zakona o radu. i tek onda sam dosla do svojih prava. a u ovoj sadasnjoj, i u drugima takodjer, i te kako krse zakon o radu, ZAKON!!! da imam volje, a nemam, i te kako bih ih mogla tuziti i dobiti odstetu, i svi mi koji radimo u njoj. prije tri mjeseca sam pisala zalbu na "steueramt" jer su mi na nekoliko mjesta pogrijesili i zaracunali (namjerno!) veci porez (oni misle da ja ne znam citati i racunati?). prema zakonu moraju an zalbu reagirati u roku od mjesec dana. jos uvijek nisam nista od njih dobila. toliko o tome kako se oni pridrzavaju zakona. no, nemam volje s tim budala imati vise nikakva posla, zato mi se ne zali na njihovo neodgovaranje.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 22:19   #1154
Quote:
Marec kaže: Pogledaj post
Kao turist ne možeš ni na koji način ostati u CH dulje od 3 mjeseca. Na HR gledaju kao na zemlju trećeg svijeta. Okrutna istina.
ne gledaju! gledaju kao na zemlju na balkanu, sto je zemljopisno i tocno. a vecina ih je vrlo neinformirana...
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 23:16   #1155
Quote:
Poodle noodle kaže: Pogledaj post
Hehe ma nebi ja na crno

Ovakva je moja situacija, decko je dobio posao u Genevi u Swisscomu i nije ni hrvat ni svicarac. On je tamo vec nekoliko mjeseci i ima stan i dobro zaraduje tak da ja zapravo nemam neke troskove kolko god dugo ostala tamo. O poslu niti ne razmisljam jer sam tek zavrsila srednju prosle godine. Imam internacionalnu diplomu iz srednje al sumnjam da s tim ista mogu tamo. Dakle meni je cilj biti tamo s deckom koliko god je dulje moguce i htjela bih ici na neke tecajeve, mozda malo pogledam fakseve za sljedecu godinu i tak. Dakle moj plan je ostati tamo 3 mjeseca kao turist i onda upisat neki tecaj koji traje nekih mjesec-dva pa onda kad to zavrsi nadem neki drugi tecaj i tak. Jel bi to moglo tak funkcionirat? Barem do trenutka dok se odlucim za neki faks tamo. Jer ako tamo upadnem na faks onda znam da dobivam dozvolu za boravak.

U petak odlazim u genevu i ostajem tocno mjesec dana. Bitno mi je da sada saznam sve informacije da se s deckom mogu dogovorit za ubuduce.

Na internetu sam procitala ovo:

Turistički boravak
"Za boravak bez rada do tri mjeseca nije potrebna dozvola kantonalnog ureda za strance. Nakon tri mjeseca, boravak u Švicarskoj se mora prekinuti, to jest stranac mora najmanje 1 mjesec boraviti izvan Švicarske prije nego sto se ponovno vrati. U periodu unutar 12 mjeseci u Švicarskoj se smije boraviti najduže 6 mjeseci."

Zvala sam i svicarsku ambasadu ali zenska me jos vise zbunila. Skuzila sam da joj hrvatski nije materinji jezik i dobro je ona pricala ali nisam ju skuzila ovo sta me nejvise zanimalo. Dakle ja nju pitam da li mogu kao turist ostati u svicarskoj 6 mjeseci godisnje s tim da se nakon 3 mjeseca vratim u hrv na mjesec dana pa opet odem na 3 mjeseca, ona kaze "NE" i pocne mi nesto objasnjavat sa odlaskom dolaskom mjesecima i tome svemu. Onda ju pitam da li to znaci da mogu ostati samo 3 mjeseca godisnje i ona opet kaze "NE" i opet mi nesto objasnjava.... Pitala sam sve jos 3 puta al mi nije bilo jasno pa sam odustala jel mi je bilo neugodno I kaze da se javim u Slovensko veleposlanstvo...

Jos planiram iz geneve u pariz na tjedan dana i onda natrag u genevu, kolko sam shvatila od zene iz ambasade moj boravak u svim schengenskim zemljama se zbraja do limita od 3 mjeseca godisnje tako da se moj boravak u parizu takoder zbraja u vrijeme koje ja kao turist imam u svicarskoj. Na internetu je puno informacija zastarjelo. Meni vise nista nije jasno i ja bih vas molila da mi kazete kome se mogu obratiti?? Zelim znati iz pouzdanog izvora koliko smijem ostati kao turist, znaci ne samo koliko ukupno nego i ova pravila oko ulaska i izlaska iz zemlje itd... Znam da gnjavim vec dulje vrijeme s ovim ali stvarno se ne zelim uvalit u neke probleme a posto zelim iskoristit sve limite bitno mi je da znam sve tocno i pouzdano.

Koju ustanovu ja mogu nazvat a da mi na razumljivom hrvatskom ili engleskom kazu sve jasno i glasno? Ili jos bolje da imam crno na bijelo napisano negdje na netu ako znate koju stranicu koja je redovito updateana, i opet, na hrvatskom ili engleskom jer su ih vecina na francuskom.
poodle, bez boravisne dozvole se ne mozes upisati na faks. ne mozes doci u CH tek' tak' i uipsati se na fax. to ti tak ne ide niti u jednoj drzavi, pa niti u CH. koliko se sjecam od prije nekih 8 godina, C-boravisna je bila uvjet, nisam vise sigurna kako je s onima koji imaju B-boravisnu. osim toga fax se placa, nije ovdje nista besplatno. a zarada u CH-to ej vrlo relativna brojka. na papiru ti pise lijepa brojka, u stvarnosti je ona punooo manja jer su troskovi zivota, pogotovo u genevi enormno visoki, plus ogroman porez. ja sto vsie zaradjujem, moram vise placati poreza, da bi one ljencine na socijali imali od cega zivjeti na grbaci nas koji radimo. drugim rijecima-ne zavaravaj se...
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 02:12   #1156
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
omare...hm, nemoj se zavaravati da se oni uvijek drze zakona. dva puta sam se prijetila pismeno da cu tuziti bolnicu (u kojoj sam prije radila) jer se ne drzi zakona o radu. i tek onda sam dosla do svojih prava. a u ovoj sadasnjoj, i u drugima takodjer, i te kako krse zakon o radu, ZAKON!!! da imam volje, a nemam, i te kako bih ih mogla tuziti i dobiti odstetu, i svi mi koji radimo u njoj. prije tri mjeseca sam pisala zalbu na "steueramt" jer su mi na nekoliko mjesta pogrijesili i zaracunali (namjerno!) veci porez (oni misle da ja ne znam citati i racunati?). prema zakonu moraju an zalbu reagirati u roku od mjesec dana. jos uvijek nisam nista od njih dobila. toliko o tome kako se oni pridrzavaju zakona. no, nemam volje s tim budala imati vise nikakva posla, zato mi se ne zali na njihovo neodgovaranje.
Ja sa njihovim pravosuđem i brzinom nikada nisam imao problem, ne znam kako ti stojiš, ali ja nikada nisam sebe išao da zastupam, uvek sam uzeo odvetnika, nisam pravnik, neču da se bakčem sa tim ima ko je za to završio pa neka tera.

Pa ja sam evo priznajem prekršio 3 zakona o radu u svojoj klinici, nisam znao neke stvari, opalili su mi takve kazne i izrekli meru upozorenja da mi je pamet stala. Ja ne znam u kojem si ti kantonu i kako se ti postavljaš ali u svim mojim slučajevima pravna država je funckonisala.

Napadač koji je pokušao da me udari sa leđa po izlasku iz jednog kluba je završio na traumatologiji jer sam se branio, dobio sam samo dan pritvora, kao meru opreza dok se ne utvrde činjenice, ispostavilo se da se radi o samoobrani i nisam ja dizao tužbu, nego država je digla sama tužbu protiv njega za pokušaj napada iz mržnje, Dobio je 7 godina. Ali si došla do prava,kontaš tu je razlika, možeš ti sad tu svašta da pričaš ali tvoja se poštuju, ako se krše pa staneš da grakčeš, ona se ispune, kontaš. A ovde možeš da pušeš u ladno.

Ja tamo da ne isplatim plaču osoblju samo jednu, jednu jedinu, po sili zakona bi me zatvorili, rasprodali i njih namirili. A ovde možeš da celu godinu ne daš plaće radnicima. Pa ti usporedi. Ne bi se više ovde vračao da živim ili u Bosnu da mi neko plati. A o tome da sam tamo sklopio brak koji ovde nikada ne bi mogao, neču ni da govorim. Nije raj na zemlji, ali meni je barem polu raj.
Omar111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 16:06   #1157
omare, ja ne krsim zakone, sve uredno placam, informiram se o necemu i znam dobro sto u zakonu stoji. buduci da sam osjetljiva na nepravdu, bunim se tamo gdje je ima i tamo gdje vidim da me netko pokusava nasamariti. i nikada mi u zivotu nije trebao odvjetnik, jer znam i sama citati zakone, te pisati zalbe. no, naravno da je smijesno usporedjivati pravnu drzavu u bosni, koja kao takva postoji samo na papiru, i u jendoj razvijenoj svicarskoj. nema sumnje u to...no, dajem ti samo primjer da se cesto niti oni, pa niti izvrsna vlast ne pridrzava zakona koji su napisani, uostalom i za njih.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 01:20   #1158
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
omare, ja ne krsim zakone, sve uredno placam, informiram se o necemu i znam dobro sto u zakonu stoji. buduci da sam osjetljiva na nepravdu, bunim se tamo gdje je ima i tamo gdje vidim da me netko pokusava nasamariti. i nikada mi u zivotu nije trebao odvjetnik, jer znam i sama citati zakone, te pisati zalbe. no, naravno da je smijesno usporedjivati pravnu drzavu u bosni, koja kao takva postoji samo na papiru, i u jendoj razvijenoj svicarskoj. nema sumnje u to...no, dajem ti samo primjer da se cesto niti oni, pa niti izvrsna vlast ne pridrzava zakona koji su napisani, uostalom i za njih.
ja sam govorio i za hr, ne samo a bosnu, ja živim i po 5 meseci u hr, pa normalno da će da muljaju, ali čim ti grakneš ukažeš na kršenje, na nepravilnosti odma se sve sređuje, pa tamo ne pada im napamet da plate ne isplate, a evo komšija ovde u hr zagroju gde sam sada već 6 meseci svoju platu video nije. i nikog nije briga, može da se tuži do predsednika republike, a takva je cela hr, cela bosna, cela srbija...zato ovde nemogu uopšte da na ovim prosotrima bivše juge da izdržim dugo jer ništa ne valja, pa tu samo luđak može da se vrati. tu možeš da se žališ svetom petru, ni taj neče da te usliša, kako se deca ovde ponašaju, kakve kazne dobivaju klinci za premlačivanja i sranja to je sprdnja. ovde možeš da grakčeš i tražiš svoja prava (koja se ne, da se krše po tiho ko u švici nego na očigled svih i svima pred nosom) sledečih 50 godina, gde je onda bolje, tamo gde pokušavaju da muljaju pa kad ih se stisne, brže bolje sve sređuju i ispune prava ili ovde gde možeš da sedneš i plačeš od muke šta se radi. i to govorim za hrvatsku...tu isto samo luđak može da se vrati.

Švica je za nas pojam, mada osobno najbolje mesto gde sam ikada živeo je Dremen u Norveškoj. To sam se shebo šta nisam tamo državljanstvo tražio.
Omar111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 12:17   #1159
pozdrav svima,
trebam par informacija -
- gdje se i sto sve treba za dobivanje radne dozvole u svicarskoj (rijec je o poslu od mj. dana na engl.jeziku) .
- jel vrijedi koja hrvatska diploma (po bolonji) ? gdje provjeriti?
- "diplomas accepted and recognised offcially (with edk.ch)" ???

hvala unarijed

Zadnje uređivanje lusy : 08.05.2009. at 12:23. Reason: vazan dodatak
lusy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 15:21   #1160
Quote:
lusy kaže: Pogledaj post
pozdrav svima,
trebam par informacija -
- gdje se i sto sve treba za dobivanje radne dozvole u svicarskoj (rijec je o poslu od mj. dana na engl.jeziku) .
- jel vrijedi koja hrvatska diploma (po bolonji) ? gdje provjeriti?
- "diplomas accepted and recognised offcially (with edk.ch)" ???

hvala unarijed
pa zar nitko jos nije odgovoro?

svi navale kad se treba prepucavati oko necega!
lusy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:50.