Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Plava šapa (Udomljavanje)

Plava šapa (Udomljavanje) Udomljavanje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2015., 17:30   #1
Iskustva privremenih udomitelja

Pozdrav,

imam pitanjce,je li ima ovdje privremenih udomitelja pasa?
Razmisljam o tome da budem privremeni udomitelj pa nalazim na par poteskoća/problema:

1.Kako "pustiti" životinju kada nađe dom? tj. kako se ne potpuno zaljubiti u nj?

2.Kako objasniti 6-godisnjem djetetu da je ovo privremeno dok malac ne nađe zauvijek dom?

Ako je neko voljan neka napise riječ dvije na ovu temu,puno hvala!

p.s. gore sam napisala pasa,ako ima čuvalica maca/ptica/gustera/hrčaka neka napišu svoja iskustva takoder
__________________
The good old days, when each idea had an owner, are gone forever.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 11.01.2015. at 21:50. Reason: micanje neodgovarajućeg smajlića iz naslova
EvilPhilanthrop is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 20:28   #2
Ima, ima

Prvo treba imati razgovor sa svim ukućanima i vidjeti jel se slažu uopće sa tom idejom i odmah postaviti prvo pravilo da niti jedana životinja neće ostati, tako smo mi napravili.

Na prvo pitanje ima više odgovora, ovisi kakvi ste ljudi, neki se jako vežu za svaku životinju koja dođe na privremeni, dok netko može bez pol frke ju dati i ajmo reći ''zaboraviti'' tj. više ne misliti o njoj, jel se ljudi dobro brinu, jel ide u šetnje, jel ju dobro hrane, itd.

Kod mene je ova prva verzija gdje mi treba par dana da dođem k sebi kada nekoga udomim, sve se to preživi, pogotovo kada dođeš za par dana ili koji tjedan vidjeti tu životinjicu kako se super prilagodila novom domu i kako obožava svoje nove ljude. Meni je to predivan osjećaj, možda imam i sreću jer sam za svakog psa našla predivne udomitelje koji mi se sami javljaju i kažu kako je pasonja tako da zbilja ne brinem jel toj životinji dobro i jesam li ja uopće dobro odlučila što sam ju udomila tim ljudima.

Za drugo pitanje nemam odgovor jer nemam djecu kojima bi to trebala objasniti, no možda je to približno isto kao i kada sebe moram uvjeriti i objasniti si da je ta životinja kod mene na privremenom, da sam ja tu bila samo da joj pomognem na određeno vrijeme i da je sada vrijeme da ide uveseljavati nekoga drugoga, a mene čekaju druge životinjice koje treba isto tako pomoć.
Victory =) is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 21:05   #3
ja predlažem da imate jednu svoju životinju i one koje su privremene. a djeca su jako pametna. i mogu shvatiti što je to pomaganje i spašavanje, ali moraju onda imati svoju stalnu životinju, a za ovu privremenu može se lijepo objasniti i dogovoriti se s djetetom da ćete pomagati napuštenima i jadnima, a oni onda moraju u novi dom, da možete pomoći sljedećem.jer ih ima jako puno jadnih i u nevolji. i tako ćete zaista pozitivno odgajati dijete u više smjerova. razvijati plemenitost, nesebičnost, suosjećanje, a to u ovom brutalnom svijetu djeci stvarno treba. ja nemam problema s vezivanjem. mogu se zaljubiti, ali znam što mi je cilj. pomoći i sljedećem u nevolji. a za to moram imati mjesta. jedva čekam da odu u novi dom. s udomiteljima se možete dogovoriti, ako su ok, pristat će, da ga povremeno dođete posjetiti, naći se na livadi... djeca su jako otvorena za sve ako im se dobro objasni. ali ako mama počne odmah s pričom joj kako ću ga dati, pred djetetom, onda ništa od mog savjeta. navijam da budete privremeni udomitelji jer vapi se za njima. jako je ispunjavajuć osjećaj spasiti nekoga i naći mu krasan dom. više puta. pa i jednom. nemoj previše razmišljati, nego čim prije daj šansu nekom jadniku. toliko ih ide na eutanaziju. najbolja preporuka, nemoj stavljati sebe na prvo mjesto, nego one koji žive u stravičnim uvjetima. to je poanta plemenitosti. sve drugo je ego, pa i vezivanje, vele duhovni učitelji. i ja.
lily0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 23:53   #4
Da, to je zbilja individualno. Ima ljudi koji se ne mogu rastati od životinje pa to privremeno udomljavanje i pomaganje završi prije nego je i počelo - ostave si životinju i zatvore vrata. Ima onih koji dožive takav stres nakon odlaska životinje da si ga više ne žele priuštiti, pa i oni zatvore vrata. Ima onih koji podnose naporan ''trening'' i nakon nekoliko uspješnih udomljenja mogu napraviti odmak od sebe i vidjeti širu sliku. Definitivno pomaže ako si malo zakomplicirate situaciju na način da već imate dovoljan broj životinja koje možete imati, pa vam je ova koju čuvate ustvari višak. To je ustvari ovo o čemu Lily piše. Tada je definitivno lakše odvojiti se od životinje, jer se uvijek možete tješiti s mišlju da joj je bolje negdje gdje je jedina. I da, djeci u dobi do 6 godina se svašta može servirati, pa preporučam EvilPh da požuri dok još stigne.
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 02:29   #5
Quote:
EvilPhilanthrop kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

imam pitanjce,je li ima ovdje privremenih udomitelja pasa?
Razmisljam o tome da budem privremeni udomitelj pa nalazim na par poteskoća/problema:

1.Kako "pustiti" životinju kada nađe dom? tj. kako se ne potpuno zaljubiti u nj?

2.Kako objasniti 6-godisnjem djetetu da je ovo privremeno dok malac ne nađe zauvijek dom?

Ako je neko voljan neka napise riječ dvije na ovu temu,puno hvala!

p.s. gore sam napisala pasa,ako ima čuvalica maca/ptica/gustera/hrčaka neka napišu svoja iskustva takoder
Privremeni udomitelj pasa ovdje,preko nekoliko puta

1. Ovisi iskljucivo o tebi kako ces se nositi s time. Prvi put kad sam cuvala psa do udomljenja sam i sama imala pomijesane osjecaje i nisam znala sto ce biti tog jednog dana kad bude morala ici. Poslije toga sam se vec navikla.
Razmisljam na nacin da i sama imam pse i da ne mogu da si priustim jos jednog,ali mu zato mogu privremeno dati dom,ljubav i nauciti ga nekim stvarima koje ce mu trebati kasnije u zivotu. Realno,ja se ''zaljubim'' u svaku zivotinju koju upoznam,ali isto tako realno znam koje su moje granice.

Kad pas napokon i dobije svoj dom,biram radije da sam sretna zbog toga,jer znam da sam dala sve od sebe da jedan mali zivot spasim i pripremim za bolji zivot. Bude i malo sjete i tuge,ali cim dobijes slikice iz novog doma,razvuce se osmijeh i sve to nestane

Jedna nova vlasnica mi je sva sretna i iz zahvalnosti na FB poslala i ovu simpaticnu poemu koja na zaista lijep nacin sumira sve sto jedna cuvalica uradi

2. Nemam djecu,pa nisam morala nikome da objasnjavam. Doduse,muz mi je bio poput djeteta kad smo prvi put zajedno uzeli na cuvanje stene,pa sam se borila s njim i njegovim suzama S djecom mislim da isto tako treba iskreno i otvoreno od pocetka,objasniti na nacin njima prihvatljiv sto je u pitanju i da ce zivotinjica jedan dan ici u novi dom. Cini mi se da su i fleksibilniji od nas i da puno brze ''svare'' promjene. To je niz lijepih stvari koje dijete uci,od ponasanja sa i oko zivotinja,preko empatije pa sve do toga kakva je obveza zivotinja u cemu nekad i samu ucestvuju.

Ako se u tvom kucanstvu svi slazu,ne razmisljaj puno. Privremenih domova uvijek treba,cesto su granica izmedju ''prezivjeti ili ne''. I vrlo brzo naucis kako da se nosis s time. Sretno!
Twinkle T is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 11:06   #6
Twinkle, prekrasna pjesmica
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:02.