Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2017., 22:01   #1
Može komentar na simbol iznad križa?



Pozdrav. Molim pogledajte simbol iznad kriza pa ako moze objasnjenje.
Hvala
__________________
You don't know the half of it!
gunsmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 22:33   #2
Iluminati, ofkors.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 22:49   #3
Quote:
gunsmith kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Molim pogledajte simbol iznad kriza pa ako moze objasnjenje.
Hvala
Bog.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2017., 23:08   #4
Trokut s Božjim okom je stari krscanski simbol Svetog Trojstva koji datira još iz 16. stoljeća i kao takav je opisan i u Leksikonu ikonografije, simbolike i liturgije Zapadnog kršćanstva.

Piramida predstavlja Presveto Trojstvo, a u sredini je sveprisutno Božje oko koje “svuda gleda i sakrit mu se ništa ne da”

Radi se prvenstveno o kršćanskom simbolu, ali nije zabranjeno da ga drugi upotrebljavaju.

Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 10:25   #5
Svevideće oko je prastari egipatski simbol, oko boga Ra. Kršćanstvo je pokupilo maltene sve poganske motive i prisvojilo ih za svoju upotrebu. Ne znam za išta originalno, baš da su kršćani uveli. Sve je već prije i viđeno i pisano.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2017., 12:35   #6
To jemoguce, ali ne i nuzno. Mislim da trokut nije egipatski, a sto se oka tice to je prilicno univerzalni, rekli bismo arhetipski simbol.

Ne samo oko nego i vid, cesto lingvisticki poistovjeceno sa znanjem (kao i svjetlost, srodni mehanizam). Recimo u rijeci uvid ili Vede (ili prosvjetljenje ili prosvjetiteljstvo).

Postoji taj pomak/veza izmedju vidjeti i znati koji je tipican za ljudski rod, buduci je vid nas glavni senzorni i stoga spoznajni organ.

U Indiji je recimo trece oko uobicajeni simbol "nadznanja" na bozanstvima.

Logicno je stoga predstaviti svevideceg (sveznajuceg) Boga kroz simbol oka.

Ergo, koristenje simbola oka u razlicitim kulturama moze biti "pokradeno", ali moze biti i neovisno, nema razloga automatski pretpostavljati da doazi iz Egipta ako za to nemamo neke konkretnije razloge.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 11:52   #7
Trokut manje-više, ovisi iz koje je crkve ova slika i kad je pravljena. Možda je majstor mislio na američki dolar gdje je oko na vrh piramide.(Gdje je autor teme?)
Uglavnom, zokijeva tvrdnja ne stoji da je svevideće oko prastari kršćanski simbol.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2017., 12:03   #8
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Trokut manje-više, ovisi iz koje je crkve ova slika i kad je pravljena. Možda je majstor mislio na američki dolar gdje je oko na vrh piramide.(Gdje je autor teme?)
Uglavnom, zokijeva tvrdnja ne stoji da je svevideće oko prastari kršćanski simbol.
nije $, franjevci:

Stara crkva sv. Ante - Humac, Ljubuški
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 09:56   #9
Nu eto, franjevci. Htjeli zorno pokazat kako Bog vidi sve i to predstavili okom iznad križa.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 06:58   #10
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Trokut s Božjim okom je stari krscanski simbol Svetog Trojstva koji datira još iz 16. stoljeća i kao takav je opisan i u Leksikonu...
što sve skupa nema dodira sa isusom, mir na njega.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 13:59   #11
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
što sve skupa nema dodira sa isusom, mir na njega.
Isus je druga od tri Bozanske osobe,na koji nacin taj znak nema dodira s njim?

Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 19:36   #12
Ljudi, nisam siguran ali mislim da taj prikaz nema ništa sa sa biblijom. To je, moguče, (krst) muški spolni organ i trokut ženski spolni organ
Flying hotel is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 21:51   #13
Quote:
Flying hotel kaže: Pogledaj post
Ljudi, nisam siguran ali mislim da taj prikaz nema ništa sa sa biblijom. To je, moguče, (krst) muški spolni organ i trokut ženski spolni organ
Ne znam ima li piramida kakvu božansku vrijednost, u to se ne mješam, ali nekakvi kultovi su sve to zagadili i napravili od toga vic i idole i simbole posebno sexualne. Nevalja im to
Flying hotel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 00:20   #14
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Isus je druga od tri Bozanske osobe,na koji nacin taj znak nema dodira s njim?

Poslano sa mog SM-G355HN koristeći Tapatalk
Možda na svaki?
Taj znaj je bizaran i jezovit, neko oko, prikazivati Boga kao dio nekog tijela je bezveze.

Ni jedan Kršćanin neće nacrtati trokut i pred tim se klanjati. Ali sad moram demantirati tu rečenicu jer sam shvatio da hoće, očito me ova fotografija demantira.

Zna se čiji je to znak, SOTONISTIČKI, stoga soto i kršćanski znakovi ne mogu biti isti, Kršćanski su oduvijek bili riba i križ.

Mislim, tako možeš nacrtati šuriken i pred njim se klanjati jer je Krist Zvijezda Danica, i još ga ofarbaš u crveno a u sredinu zakeljiš neko oko našminkanog faraona i di ćeš bolje.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 00:54   #15
Quote:
gunsmith kaže: Pogledaj post


Pozdrav. Molim pogledajte simbol iznad kriza pa ako moze objasnjenje.
Hvala
Nije iznad križa već u sklopu križa, bog sunca.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 05:37   #16
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
što sve skupa nema dodira sa isusom
Isus je druga od tri Bozanske osobe, na koji nacin taj znak nema dodira s njim?
pa.. napisao si ovdje da trokut s Božjim "okom" datira iz 16. stoljeća. Isus živio 16 stoljeća ranije, pa kako može imat veze sa njim?!

btw, kako Stvoritelj može imati oko koje liči na ljudsko ili konjsko ?!
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2017., 07:11   #17
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

btw, kako Stvoritelj može imati oko koje liči na ljudsko ili konjsko ?!
Da, kako je moguće na takav način preslikavati Boga Stvoritelja, pa pogledaju onu fotku posred i što vide, minijaturno oko gazde saurona, demona vraga sotone koji 'gleda'

on s jednim okom raspolaže čitav svijet, nije li stvarno naopak vrag
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2017., 19:39   #18
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Da, kako je moguće na takav način preslikavati Boga Stvoritelja,
i ja se to isto pitam,jer Boga ne zamišljam tjelesno, kao što to čine katolici, ortodoksi, protestanti, jehovini svjedoci, hinduisti, i drugi... smatram da bi Bog morao biti jedan, i smatram da nije tjelesan.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
pa pogledaju onu fotku posred i što vide, minijaturno oko gazde saurona, demona vraga sotone koji 'gleda'
meni oko na ornjoj slici više liči na konjsko; nekako je toplo kao kod konja.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2017., 11:37   #19
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
i ja se to isto pitam,jer Boga ne zamišljam tjelesno, kao što to čine katolici, ortodoksi, protestanti, jehovini svjedoci, hinduisti, i drugi... smatram da bi Bog morao biti jedan, i smatram da nije tjelesan.
Mislim da bi trebao porazgovarati sa dotičnima prije ovakvih zaključaka, kažem to dobronamjerno. Pogotovo što stvar nije crno-bijela. Jehovini svjedoci će ti (primjera radi) reći da Bog ima tijelo ali da ono nije fizičko, nego duhovno. I ne smatraju Isusa Bogom.

A o hindusima bi mogli pisati plahte, jer se u tom jednom pojmu mogu naći vjerovanja od monoteizma, panteizma, politeizma...
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2017., 19:48   #20
to je isto ono - popovi protiv gay brakova, a ti isti oženjeni sa Isusom
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:29.