Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2017., 00:55   #21
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Pa ima ljudi koji su se odlučili pušiti smrdljive cigarete jer su imali mentalne probleme, zašto se u psihijatrijama dozvoljava pušenje, jer neki očito nisu dobili privilegiju "živjeti zdravo".
Ovaj tvoj upis mogu shvatiti ozbiljno samo ako smatraš da su svi debeli i/ili pušači cigareta ujedno mentalno bolesni.
Ako ipak misliš da ima pametnih ljudi koji nezdravo žive onda tvoj upis nema težinu, a post na koji odgovaraš i dalje vrijedi.
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Pa zar seksualni nagon nije na neki način sileđija koji nas sve siluje i baca u pakao ako ga ne služimo?
Može biti.
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Dakle, nemamo baš nekog izbora, ali ni znanja.
Sudeći po broju zatvorenika, dojma sam da ljudi intuitivno jesu svjesni da imamo i izbora i dovoljno znanja. Barem za neke osnove tipa ubojstvo i krađa.
Ok, ideali svetačkog života, tu se može reći da imamo različitih preporuka, ali baš da nemamo nikakvog znanja ni izbora pa da nismo svjesni jesu li fašizam i komunizam put u raj ili pakao...
Doduše, možda sam samo umišljen, ali imam snažan dojam da te stvari znam prepoznati kao ispravne ili neispravne.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 01:20   #22
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Ovaj tvoj upis mogu shvatiti ozbiljno samo ako smatraš da su svi debeli i/ili pušači cigareta ujedno mentalno bolesni.
Ako ipak misliš da ima pametnih ljudi koji nezdravo žive onda tvoj upis nema težinu, a post na koji odgovaraš i dalje vrijedi.

Može biti.

Sudeći po broju zatvorenika, dojma sam da ljudi intuitivno jesu svjesni da imamo i izbora i dovoljno znanja. Barem za neke osnove tipa ubojstvo i krađa.
Ok, ideali svetačkog života, tu se može reći da imamo različitih preporuka, ali baš da nemamo nikakvog znanja ni izbora pa da nismo svjesni jesu li fašizam i komunizam put u raj ili pakao...
Doduše, možda sam samo umišljen, ali imam snažan dojam da te stvari znam prepoznati kao ispravne ili neispravne.
Slažem se da glede nekih stvari svi znamo što je ispravno, a što neispravno!

Problem su strahovi, požuda, traume što ne možemo uvjek biti ljudi, a to znači da nemamo punu slobodu.

Isto tako ima ljudi koji ne mogu podnjeti radost, zato sam na duhovnosti jednom otvorio (alternativnu)temu, kako je duhovnost zapravo vježbanje radosti, naime, ljudi kao da bolje izdržae kad su u bijedi, siromaštvu, nepravdi... tako da i tu ima meni nekih nepoznanica.


Tako da tema ima smisla, ako Bog želi da budemo sretni, čemu uopće ovaj život, ako smo mogli biti svi stvoreni poput Adama i Sotone na nebu, ovako ispada da smo njihovi taoci
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 01:23   #23
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Tako da tema ima smisla, ako Bog želi da budemo sretni, čemu uopće ovaj život, ako smo mogli biti svi stvoreni poput Adama i Sotone na nebu, ovako ispada da smo njihovi taoci
Pa i Adam i Sotona su pali. Dakle, biti stvoren u raju nije garancija da ćeš tamo i ostati.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 01:47   #24
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Pa i Adam i Sotona su pali. Dakle, biti stvoren u raju nije garancija da ćeš tamo i ostati.
Ali nije isti položaj, ispada da smo mi taoci, jer se kao Bog prešao

Jedno je ako netko sagriješi jer mu je bilo dosadno, a drugo ako je u patnji!

(Govorim ako bi doslovno prihvatili Adama i Sotonu)
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 03:09   #25
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Pa i Adam i Sotona su pali. Dakle, biti stvoren u raju nije garancija da ćeš tamo i ostati.
Sotona nije nastanjivao Eden, ali Adam je.

Adam materijalno stvorenje, a Sotona pak duhovno stvorenje. Zbilja, 2 su različita pojma. I nema poveznice osim A je htio biti ko S a ovaj pak ko on, al u biti ne jer oba su htjela biti ravna Jahvi Bogu. A tu ravnopravnost nikad nitko neće zadobiti.

(možda bi rekao ak ovak nastaviš razmišljati nebuš ušla u raj )
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 11:45   #26
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ali nije isti položaj, ispada da smo mi taoci, jer se kao Bog prešao

Jedno je ako netko sagriješi jer mu je bilo dosadno, a drugo ako je u patnji!

(Govorim ako bi doslovno prihvatili Adama i Sotonu)
Pa da, Adam i Sitona su doslovno bili stovreni sa znanjem o Bogu i bili su sretni, ali eto, doslovno su 'oba pala'.
Jasno, nije isto kad netko griješi iz dosade ili iz patnje, no ne vidim kako to mijenja išta od mojih tvrdnji.
Ljudi i anđeli su itekako u stanju pored zdrave pameti izabrati pakao.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 15:13   #27
Pitanje svih pitanja, vec x puta postavljeno, vec x puta odgovoreno. Pa kome ima smisla ima, kome nema - nema.

Ovaj svijet je iskusenje za svakoga. Nitko nije prisiljen biti niti dobar niti zao.

Sent from my S57 using Tapatalk
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 16:02   #28
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Ali nigdje ne moraš biti zarobljen. Ti biraš, raj ili pakao, život ili smrt.
Biraš gdje ćeš biti zarobljen

Osim ako nema opcija da izbrišeš svoju dušu.

Quote:
Ne, nije ih on žrtvovao, već su oni sami tako odabrali. Nije Bog žrtvovao Sotonu ili Hitlera. Oni su sami odabrali svoju put.
Ali je kod stvaranja 10 miljardi ljudi znao da će mnogi završiti u paklu, a ti kažeš da se to moralo desiti da bi neki išli u raj. Ne možeš stvoriti nešto za što znaš da će završiti loše i ne biti odgovoran za to.

Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
Po Bibliji, prvi ljudi su prekršvši Božju zapovjed izgnani iz raja, i Bog je postavio anđele sa vatrenim mačevima da čuvaju taj ulaz u raj. Zato je potrebno ići kroz džunglu ili pustinju života i pronaći drugi put u raj. Naravno, danas je drugačije vrijeme nego ono kad je pisana Biblija, mnoge stvari se daju znanstvenim načinom bolje opisati, ali ovo se na neki način može primjeniti i na današnje vrijeme. Odnosno ova biblijska priča može objasniti zašto moramo ići kroz život i tokom njega zaslužiti raj.
Zašto bi nešto morao zasluživati kad te nitko nije pitao jel želiš imati opcije koje imaš?

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Kada je to Bog ikada rekao 'ako Me ne slušaš, završit ćeš u paklu'?
U Bibliji se spominju samo raj i pakao, nema treće opcije.

Mada i u Bibliji se govori o reinkarnaciji, ali to je druga tema

Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
a šta bi poslao u raj ako te još nema? moraš se negdje prvo roditi.
Pa ni na Zemlji me prije nije bilo pa me tu kao stvorio, mogao sam se tamo prvo roditi
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 16:05   #29
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Pitanje si postavio jer se ne slažeš s koncepcijom u kojoj nema reinkarnacije.

Tu doista postoji nekoliko stvari koje nisu poštene i to:

a) Nekima je dobro na zemlji i završe u raju (pogodili pravu religiju)

b) Nekima je loše, ali završe isto u raju

c) Nekima je dobro i završe u paklu

d) Nekima je loše na zemlji i završe u paklu

Dakle, nepravda je vidljiva kod grupa a) i d)
Nije čak ni suština u reinkarnaciji, nego u konceptu gdje je duša stvorena.
To je pravo pitanje za sartrea i egzistencijaliste, tko te pitao jel želiš biti stvoren.
Ali nitko te to nije pitao jer trenutak prije stvaranja nisi postojao.

Duša nije stvorena nego postoji oduvijek
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 17:00   #30
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Pa da, Adam i Sitona su doslovno bili stovreni sa znanjem o Bogu i bili su sretni, ali eto, doslovno su 'oba pala'.
Jasno, nije isto kad netko griješi iz dosade ili iz patnje, no ne vidim kako to mijenja išta od mojih tvrdnji.
Ljudi i anđeli su itekako u stanju pored zdrave pameti izabrati pakao.
Da li Bog ima slobodnu volju i poslati nas sve u pizdu ma...

Ali ajmo ovako glede izbora.

Netko ti ponudi besplatni auto, a ti samo trebaš izabrati model, onda to možemo zvati slobodnim izborom, bez obzira što će netko izabrati luksuznu limuzinu, a netko terenac, složiti ćemo se da su po slobodnoj volji izabrali.

E sad, netko ti ponuda:

a) bogatstvo i mnoge druge luksusuze

b) doživotnu tamnicu

Što sad možemo očekivati da će ljudi biti u nedoumici kao i u slučaju izbora automobila?

Zamisli da netko izabere doživotnu tamnicu, pa smatrali bi da se radilo o zamci, o ludilu ili nedovoljnoj informiranosti, nitko ne bi rekao onako hladno eto čovjek si je izabrao sasvim slobodno
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 17:02   #31
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nije čak ni suština u reinkarnaciji, nego u konceptu gdje je duša stvorena.
To je pravo pitanje za sartrea i egzistencijaliste, tko te pitao jel želiš biti stvoren.
Ali nitko te to nije pitao jer trenutak prije stvaranja nisi postojao.

Duša nije stvorena nego postoji oduvijek
Jedan teolog je postavio pitanje opraštanju Boga za stvaranje, ako ćemo onako bukvalno onda možemo sam čin našeg stvaranja smatrati činom nasilja, pogotovo ako nam je dana mogućnost patnje/pakla iz čistog mira.

Tako da ni ja ne vjerujem ovako bukvalno u raj, pakao stvaranje, već smatram Boga i Stavrnost puno apstraktnijom činjenicom i puno suptilnijom za analizu.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 17:18   #32
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Jedan teolog je postavio pitanje opraštanju Boga za stvaranje, ako ćemo onako bukvalno onda možemo sam čin našeg stvaranja smatrati činom nasilja, pogotovo ako nam je dana mogućnost patnje/pakla iz čistog mira.
Svatko ide tamo gdje želi.

Mayavadi imaju filozofiju da moraš patiti da bi bio sretan.
E pa fino, onda odi u pakao kad moraš patiti, tko ti brani da patiš

Quote:
Tako da ni ja ne vjerujem ovako bukvalno u raj, pakao stvaranje, već smatram Boga i Stavrnost puno apstraktnijom činjenicom i puno suptilnijom za analizu.
Ako te netko opali letvom po glavi nema tu ništa apstraktnog i suptilnog, boli te glava sasvim jasno i realno
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 17:41   #33
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Svatko ide tamo gdje želi.

Mayavadi imaju filozofiju da moraš patiti da bi bio sretan.
E pa fino, onda odi u pakao kad moraš patiti, tko ti brani da patiš
Ne, ne glorificira se ni patnja ni asketizam, samo se radi na svijesti/meditaciji, u dvaita imaš puno više pravila koja kad se poštivaju mogu izazvati jaču depru

Ja rečemo ne vjerujem u pakao u koji te buta Bog, ali pakao u koji te buta spolni nagon, ako mu se suprotstaviš nije nimalo ugodan

Quote:
Ako te netko opali letvom po glavi nema tu ništa apstraktnog i suptilnog, boli te glava sasvim jasno i realno
U raju ne boli, slobodno se možeš porezati motornom pilom u raju, uživati ćeš
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 22:08   #34
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Da li Bog ima slobodnu volju i poslati nas sve u pizdu ma...

Ali ajmo ovako glede izbora.

Netko ti ponudi besplatni auto, a ti samo trebaš izabrati model, onda to možemo zvati slobodnim izborom, bez obzira što će netko izabrati luksuznu limuzinu, a netko terenac, složiti ćemo se da su po slobodnoj volji izabrali.

E sad, netko ti ponuda:

a) bogatstvo i mnoge druge luksusuze

b) doživotnu tamnicu

Što sad možemo očekivati da će ljudi biti u nedoumici kao i u slučaju izbora automobila?

Zamisli da netko izabere doživotnu tamnicu, pa smatrali bi da se radilo o zamci, o ludilu ili nedovoljnoj informiranosti, nitko ne bi rekao onako hladno eto čovjek si je izabrao sasvim slobodno
Da ti pitanje ima smisla moraš dodati jedan uvjet. Ti mrziš sve one koji ti to bogatstvo nude i sve one koji bi se tada s tobom družili.
U tom slučaju mislim da je sasvim moguće da netko pri zdravoj pameti, ali iz vlastite zlobe bira tamnicu.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 22:18   #35
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post

Pa ni na Zemlji me prije nije bilo pa me tu kao stvorio, mogao sam se tamo prvo roditi
tko kaže da nisi?
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 22:30   #36
Quote:
nezgodan2 kaže: Pogledaj post
tko kaže da nisi?
Ja kažem.

Nemoj me kvotat ako nemaš nešto pametno
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 22:51   #37
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Ne može te Bog priiliti na to da budeš u raju. Dakle, Bog poštuje našu slobodu izbora i zato nam omogućuje da izaberemo.
Što se tiče "Materijalnost" kršćanstvo vjeruje u uskrsnuće tijela. Tj. materijalno biće bilo u raju bilo u paklu biti će materijalno.
Ako NASA inženjeri mogu izračunati kada točno trebaju lansirati raketu i koliko goriva treba da pošalju potreban hardware na određeno mjesto u Zemljinoj orbiti onda valjda i Bog zna kako će čovjek završiti na kraju priče.
Ili misliš da Bog u kladionici čeka rezultate tvoje slobodne volje?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 23:18   #38
Nerođeno dijete ili preminulo novorođenče bi trebalo ići direkt u raj.
Tko bi se htio s njima mijenjati ?
Boravak na zemlji je prilika za rast i razvitak.
Nešto što se u raju ne događa.
Raj je vječnost.
Raj je definiran kao prisustvo Boga, međutim to baš i ne može svaka duša/čovjek izdržati.
Pakao je definiran kao vječno odsustvo Boga.
Jednostavno, tu je ona usporedba sa zemljom kao uzletnom stazom. Ili će se avion podignut ili će propast, nema drugog

Poanta slobodne volje je da svaka osoba donosi svoje odluke.
Neće ih Bog donijet za bilo koga.
Pitanje o svemogućnosti Boga i slobodne volje se lako riješi multiverzumima.
Bog zna sve moguće ishode, ali o tebi samom ovisi u kojem ćeš ispasti
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 23:46   #39
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Da ti pitanje ima smisla moraš dodati jedan uvjet. Ti mrziš sve one koji ti to bogatstvo nude i sve one koji bi se tada s tobom družili.
U tom slučaju mislim da je sasvim moguće da netko pri zdravoj pameti, ali iz vlastite zlobe bira tamnicu.
Ja sam postavio jasno pitanje, da li je izbor između:

a) bogatstva i luksuza

b) doživotne tamnice

Izbor, gdje bi netko pri zdravoj pameti izabrao ad b), ja mislim, da ako bi netko to izabrao, da bi ili bio hipnotiziran ili bi mu izbor rekli na nekom njemu nerazumljivom jeziku.

Ali svi se slažemo da svatko slobodan izabrao bi ad a)
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 23:46   #40
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Ako NASA inženjeri mogu izračunati kada točno trebaju lansirati raketu i koliko goriva treba da pošalju potreban hardware na određeno mjesto u Zemljinoj orbiti onda valjda i Bog zna kako će čovjek završiti na kraju priče.
Ili misliš da Bog u kladionici čeka rezultate tvoje slobodne volje?
A gdje ja negiram da to Bog zna?
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:22.