Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2017., 14:18   #21
Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
Komercijalne banke jesu privatne ali centralne banke vecinom nisu. Jedine privatne ( i to dijelom privatne ) za koje znam su Švicarska i americki FED, iako FED de facto nije ali ajmo reci da je. Dakle sto je sa velikim dijelom ostatka svijeta u kojem centralne banke nisu privatne nego drzavne?



Koji je razlog? Pa jednostavan...Kina ima trgovinski suficit s Amerikom i matematika kaze da trgovina mora biti na nuli sto znaci da im Kina ovaj visak od trgovine salje natrag kako bi mogli kupovati kinesku robu. Taj novac koji Kina salje natrag je nista drugo nego dug koji Ameri imaju prema Kini.



Amerika ce moci poceti smanjivati dug jedino onda kad ce prestati imati trgovinski deficit sa svijetom. Sve dok je deficita dotle ce dug rasti.

Slicno kao i sa nama. Sve do unazad par godina smo imali minus u trgovini roba, usluga, mirovina i kamata sa svijetom. U zadnjih par godina to vise nemamo pa nas inozemni dug vise ne raste nego se smanjuje.

Ako cemo dugi niz godina imati i dalje suficit onda cemo u jednom trenutku taj dug anulirati.
Točnije nikad neće imati suficit, kao ni mi ili bilo tko drugi NA ČITAVOM SVIJETU.
Možda piše na Wikipediji zašto je to tako?
A možda je smiješno vjerovati da to nije namjerno izrežirano?
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 14:23   #22
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Točnije nikad neće imati suficit, kao ni mi ili bilo tko drugi NA ČITAVOM SVIJETU.
Možda piše na Wikipediji zašto je to tako?
A možda je smiješno vjerovati da to nije namjerno izrežirano?
Krivo! Mi zadnjih par godina imamo suficit u razmjeni roba i usluga sa svijetom. Amerikanci nemaju suficit posto imaju svjetsku valutu sto sa sobom nosi odredne povlastice ali i posljedice.

Svjetska trgovina je jednaka nuli. To znaci da iza svakog duga stoji imovina. Evo ti zadnji primjer Agrokora. Sto mislis kako se osjecaju stedise u Rusiji koje su izgubile dio ulozenih novaca u Agrokor? Novac kojim je Sberbanka kreditirala Agrokor je novac, depozit ruskih gradana.

Ako ce se dug brisati to neminovno znaci da se na drugoj strani brise stednja. Naravno da u ovom slucaju nece ruske stedise nista osjetiti posto ce Sberbanka taj gubitak pokriti iz tekuce dobiti, ali opet, u ekonomiji je sve zero sum igra.
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 14:33   #23
Recimo da si ti Alatničar bankar i proizvođač automobila, a ja prozvođač hrane. Ja od tebe uzmem 100k kuna kredita i kupim auto od tebe vrijedan 100k kuna. Obećam ti vratiti 200k kroz 20g., dakle 10k godišnje. Nakon kupnje automobila, ja imam automobil i 200k duga - sav novac je kod tebe. To je onaj korak na kojem Pernar i slična ekipa 'zapnu'. Rješenje? Svake godine, prodam ti hranu za 10k kuna i sa tih 10k kuna ti otplaćujem dug za tu godinu. Nakon 20g. otplatio sam kompletan dug, imam automobil. Efektivno smo razmjenili automobil i hranu.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 15:21   #24
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Recimo da si ti Alatničar bankar i proizvođač automobila, a ja prozvođač hrane. Ja od tebe uzmem 100k kuna kredita i kupim auto od tebe vrijedan 100k kuna. Obećam ti vratiti 200k kroz 20g., dakle 10k godišnje. Nakon kupnje automobila, ja imam automobil i 200k duga - sav novac je kod tebe. To je onaj korak na kojem Pernar i slična ekipa 'zapnu'. Rješenje? Svake godine, prodam ti hranu za 10k kuna i sa tih 10k kuna ti otplaćujem dug za tu godinu. Nakon 20g. otplatio sam kompletan dug, imam automobil. Efektivno smo razmjenili automobil i hranu.
Valjda ti je jasno da tako to ne funkcionira, banke traže novce a ne ovce.
Šta da si proizvođač kiselih krastavaca?

Znači preko javnog duga se kontrolira ekonomija općenito.
Zato dug nikad neće biti vraćen.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 15:33   #25
Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
Krivo! Mi zadnjih par godina imamo suficit u razmjeni roba i usluga sa svijetom. Amerikanci nemaju suficit posto imaju svjetsku valutu sto sa sobom nosi odredne povlastice ali i posljedice.

Svjetska trgovina je jednaka nuli. To znaci da iza svakog duga stoji imovina. Evo ti zadnji primjer Agrokora. Sto mislis kako se osjecaju stedise u Rusiji koje su izgubile dio ulozenih novaca u Agrokor? Novac kojim je Sberbanka kreditirala Agrokor je novac, depozit ruskih gradana.

Ako ce se dug brisati to neminovno znaci da se na drugoj strani brise stednja. Naravno da u ovom slucaju nece ruske stedise nista osjetiti posto ce Sberbanka taj gubitak pokriti iz tekuce dobiti, ali opet, u ekonomiji je sve zero sum igra.
Valjda ti je jasno da to ništa ne znači jer smo povećali javni dug, tako da će mo vječno ostati u ekonomskom deficitu.
Znači:
Quote:
Rocky kaže:
Dugarce sekretarce! De der nazov Milanovća nek' zatraži još para!
I pritisni dugme pa mu oštampaj!
Tako da ja moremo svom Jozi naštimat udio u Rvackom državnom vlasnišvu, nek' mu Plivu prodaju da vrate pare!
He he! Dobar je Jozo momak! Prati me na Instagramu!
Kup' će teb' čika Roki Ferrarija za njivu!
Otprilike tako to izgleda u realnosti.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 15:44   #26
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Valjda ti je jasno da tako to ne funkcionira, banke traže novce a ne ovce.
Šta da si proizvođač kiselih krastavaca?

Znači preko javnog duga se kontrolira ekonomija općenito.
Zato dug nikad neće biti vraćen.
To funkcionira točno tako kako sam napisao. Dobit banaka se dijeli dioničarima koji onda kupuju robu i usluge za taj novac.

Što se javnog duga tiče, nitko nas ne tjera da isti imamo. Države ga generalno imaju ne zbog zločestih bankara već zbog političara koji žele kupiti glasove pa moraju posuditi novac 'iz budućnosti' da bi zadovoljili apetite interesnih skupina. Ako vladaš 'ognjem i mačem', onda ti to ne treba - zato Sj.Koreja nije nikome dužna.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 15:44   #27
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Valjda ti je jasno da to ništa ne znači jer smo povećali javni dug, tako da će mo vječno ostati u ekonomskom deficitu.
Znači:
Pises blago receno neistine!

Quote:
Otprilike tako to izgleda u realnosti.
Tako na problematiku gleda mali Ivica koji su kurca razumije u makroekonomiju.
Noach is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 16:05   #28
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
To funkcionira točno tako kako sam napisao. Dobit banaka se dijeli dioničarima koji onda kupuju robu i usluge za taj novac.
Kakvi sad dioničari?
Hoćeš reći da 100 ljudi kupuje janjce i krastavce od nekoliko milijardi ljudi?
Quote:
Što se javnog duga tiče, nitko nas ne tjera da isti imamo. Države ga generalno imaju ne zbog zločestih bankara već zbog političara koji žele kupiti glasove pa moraju posuditi novac 'iz budućnosti' da bi zadovoljili apetite interesnih skupina. Ako vladaš 'ognjem i mačem', onda ti to ne treba - zato Sj.Koreja nije nikome dužna.
Nitko nas ne tjera?
Osim bankara i političara, kako bi uvijek nešto vraćali i kako bi Jozo bio miran.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 16:08   #29
Quote:
Noach kaže: Pogledaj post
Pises blago receno neistine!





Tako na problematiku gleda mali Ivica koji su kurca razumije u makroekonomiju.
Sumnjao sam da sam se možda prevario ali svejedno, javni dug neće biti nikad vraćen.
Niti ga je, niti će ga itko ikad vratiti.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 16:09   #30
Kad se Noach i krcmije zajedno udruže protiv tebe majstore, onda znaš da si u krivu.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 16:13   #31
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Kakvi sad dioničari?
Hoćeš reći da 100 ljudi kupuje janjce i krastavce od nekoliko milijardi ljudi?
Pa nego što rade s novcem nego kupuju robu i usluge? Odakle ti ideja da banke imaju samo 100 dioničara?

Dionice banaka može kupiti svatko i zarađivati na njima.

Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Nitko nas ne tjera?
Osim bankara i političara, kako bi uvijek nešto vraćali i kako bi Jozo bio miran.
Demokracija ne funkcionira na taj način. Da narod zaista želi da javni dug bude 0, javni dug bi bio 0.
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 16:19   #32
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Pa nego što rade s novcem nego kupuju robu i usluge? Odakle ti ideja da banke imaju samo 100 dioničara?

Dionice banaka može kupiti svatko i zarađivati na njima.
Aha, pa daj mi onda objasni zašto proizvođač janjaca banci ne da janjce?
Ili ne, kad je to banka ikad ikoga kreditirala u zamjenu za neke proizvode ili usluge?
Kopčaš li kako je to nesuvislo?
Ti faktički tvrdiš da banke trguju dok svi ostali zovu to kreditiranje.


Quote:
Demokracija ne funkcionira na taj način. Da narod zaista želi da javni dug bude 0, javni dug bi bio 0.
Baš.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 16:25   #33
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Aha, pa daj mi onda objasni zašto proizvođač janjaca banci ne da janjce?
Nisam ja rekao da se to tako radi. Ja sam rekao da kamata nije problem jer se zarada od kamate vrati u ekonomiju na način da dioničari banaka kupuju robu i usluge. I to sam pojasnio jednostavnim primjerom. Ako ti to nije dosta...
krcmije is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 17:07   #34
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Nisam ja rekao da se to tako radi. Ja sam rekao da kamata nije problem jer se zarada od kamate vrati u ekonomiju na način da dioničari banaka kupuju robu i usluge. I to sam pojasnio jednostavnim primjerom. Ako ti to nije dosta...
To nema veze, mali broj ljudi su dioničari banaka, i oni ne mogu krojiti politiku banaka, da kupim i 20% banke ne bih mogao tiskati lovu i odlučivati kome dati novac.
Tako da mi mogu nuditi janjce i krastavce koliko žele, meni je godišnje dosta 2 - 3 janjeta.

Što znači dug nikad neće biti vraćen.

Lakše sa argumentima.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 17:16   #35
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
To je onaj korak na kojem Pernar i slična ekipa 'zapnu'.
I nemoj mi podturati Pernara jer sam ovo znao prije nego se pojavio Živi Zid.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 17:46   #36
Ako procijene da ne mogu vratiti, neće posuditi. Ako posude, a ne uspiju vratiti, pokušaš se naplatiti ovisno o ugovoru.

Ne vidim gdje je tu problem?
SpomenkoSatara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 18:01   #37
Quote:
SpomenkoSatara kaže: Pogledaj post
Ako procijene da ne mogu vratiti, neće posuditi. Ako posude, a ne uspiju vratiti, pokušaš se naplatiti ovisno o ugovoru.

Ne vidim gdje je tu problem?
Problem je u javnom dugu koji nikad ne može biti vraćen.
Kad jedan vrati 1 kn vrati mi drugu kunu koju je zaradio od moje prve kune, tom vraćenom sam opet zadužio nekog drugog, i tako u nedogled jer samo ja tiskam novce.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 18:02   #38
Javni dug može biti vraćen, sve što ti treba je suficit proračuna. To je sve.
SpomenkoSatara is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 18:07   #39
Quote:
Alatnicar kaže: Pogledaj post
Možda što moram raditi za mizernu plaću kod izrabljivačkih privatnika jer država nema novca za razvoj gospodarstva? I još par problemčića o kojima bih mogao napisati 500 strana?
Po svecu i tropar
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!

Zadnje uređivanje Garofeeder : 02.07.2017. at 19:09.
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 18:10   #40
Quote:
SpomenkoSatara kaže: Pogledaj post
Javni dug može biti vraćen, sve što ti treba je suficit proračuna. To je sve.
Ne može ako gledamo GLOBALNO.
Znači ako je globalni dug sa kamatom 100 kn a u opticaj sam stavio 90 kn, znači da fali novčanica za vratiti dug, tako im tiskam još novčanica kojima ih zadužujem da bi ekonomija mogla funkcionirati i kako bi se dug nastavio vraćati.

Dok se teoretski može vratiti javni dug ali samo lokalno.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:41.