Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.08.2017., 06:53   #81
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Nisam se smatrao fanatikom. U crkvu nisam išao. Vjerovao sam da imam osobni odnos s Kristom i da me on vodi. A da, kupio sam krunicu, ali je nisam molio. I kupovao sam neke knjige o Isusu i spasenju - Soterologija. Molio sam uglavnom Oče naš, ponekad Zdravo Marijo. I vjerovao da Bog može davati osobne znakove u životu. I vjerovao sam da je patnja sastavni dio vjere. Jer i Krist je patio.
Isto tako sam se previše plašio Sotone, Lucifera. Umirao sam od straha na spomen Lucifera. Sad ne vjerujem više da Lucifer postoji, a ni Krist. Što se tiče povijesnog Krista, mislim da ima dokaza da je neki čovjek zvani Isus postojao.
I da je taj razapet. Što se tiče čuda Isusovih sad mi se čine nevjerojatna.
A da je Krist na nebu to više ne mogu zamisliti. Ne mogu više se moliti i da hoću.
Ako se molim, zvuči kao da govorim sam sebi. Izgubio sam vjeru da netko sluša moje molitve. Volio bih da postoji Bog, ali kako da čovjek prepozna što je to Božja volja s njime.
Ateizam me utješio. Ali zapravo pravi ateizam ne zna ima li Boga, ili nema, samo zna da nema dokaza za Boga.
Ono što se meni čini, nadam se da mi dozvoljavaš mali komentar, problem je u strahu, pogotovo kad još spominješ patnju.

Ja imam nekakav osjećaj, da vjernici spominju patnju kao nešto čime žele (podsvjesno ili zbog straha, svako to zna za sebe) nahraniti Boga, a tu onda nema ljubavi.

Po nekom mom iskustvu i razmišljanju, kad ljudi opisuju Boga, odnosno svoju vjeru, zapravo puno toga ispliva, a br. jedan je strah!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 14:08   #82
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Hvala za like. Ali ne znam koliko je to točno to što kažeš - da oni u skladnoj vezi nemaju potrebu vjerovati, za razliku od usamljenih. I u Hrvatskoj, i Americi i drugim zemljama gdje su većina stanovnika vjernici, vjeruju i sretni parovi i sretni samci i nesretni parovi i nesretni samci. Čak je očito da se vjera često progurava kroz obitelj i crkve podupiru obiteljsko vjerovanje u Boga. Roditelji odgajaju djecu u vjeri u Boga. Parovi se podupiru u vjeri u Boga.
Primjer mog rođaka, uspješnog inženjera, nekoć ateista koji je polako s godinama, uslijed ženine vjere i utjecaja okoline počeo vjerovati u Boga, toliko da ga sad ističe kao izvor svega, te citira Bibliju.

A bili su sretan par i prije vjere u Boga, skladan brak i sve skupa.
u pravu si. iako si mi srušio dobro razradjenu teoriju.

svi pišemo iz osobnog iskustva.
osim studentskih dana (dok sam još živila s roditeljima), ostalo sam provela okružena bezbožnicima . i medju njima sam došla do spoznaje da boga i razgovor s njime, ma šta god to bilo, uglavnom traže oni koji su se odjednom našli sami i/li pogodjeni terminalnom bolesti i/li s problemima druge vrste ali jednako teškima.

dalje.

naravno da crkva podupire i promovira obiteljsko vjerovanje. jer brojke su crkvi (svakoj institucionaliziranoj religiji) bitne, ne samo financijski.

roditelji odgajaju onako kako su odgajali njih, ponavljaju naučeno.

rodjaku je ipak nešto nedostajalo u braku. nije joj to znao/mogao pružit, ili ona njemu nije znala/mogla. pa su to nadomjestili tako kako jesu. jer oslanjanje na imaginarnog lika koji gradi imaginarne mostove medju dvoje ljudi je najbezbolniji način izbjegavanja istine.
__________________
allahu akbar, al putinu rahbar
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 17:59   #83
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Bog i duša se tradicionalno u Vedanti uspoređuju sa oceanom i kapljicom, kapljica je u biti ocean/more...

Danas bi to mogli usporediti sa internetom i računalom ,ali to je sve jedna gruba usporedba.

Možemo svijest gledati kao osnovu, ali i kao nekakav "prostor" u kojem sve oživljava... u Vedanti nemaš baš dogmi, preporuča se meditacija i bildaš svoju svijest
Što bi to značilo 'bildati svijest'? Ako vježbaš mišiće, postaješ fizički jači... a u nekoj analogiji, ti bi valjda tim meditacijama postajao svjesniji. Čega si danas zahvaljujući tome svjestan, a prije nisi bio? Kakav 'pomak' ti u svemu tome vidiš?

...i, u okviru tih tvojih vjerovanja, postoji li vjera u oblik života nakon fizičke smrti kao kod ovih drugih vjernika na temi?
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 18:22   #84
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Što bi to značilo 'bildati svijest'? Ako vježbaš mišiće, postaješ fizički jači... a u nekoj analogiji, ti bi valjda tim meditacijama postajao svjesniji. Čega si danas zahvaljujući tome svjestan, a prije nisi bio? Kakav 'pomak' ti u svemu tome vidiš?

...i, u okviru tih tvojih vjerovanja, postoji li vjera u oblik života nakon fizičke smrti kao kod ovih drugih vjernika na temi?
Bildat svijest, opet sam bio malo figurativan, pa to je da se malo upoznaš, odnosno da otvoriš najpije komunikaciju sa samim sobom, ljubav, strah, zavist, požuda... sve su to bogovi koji s nama vladaju, a mi ih meditacijom detektiramo. Na zapadu je obično predrasuda o meditaciji kao o tehnici protiv stresa doduše u nekom smislu da, ali ne onako kako se to misli na zapadu.

Glede fizičke smrti, Vedanta kaže da nismo ovo tijelo, što i za života vidimo, jer jučer imamo 5 godina, danas 50, sutra 100, a subjekt je jedan.

Navodno ima više nivoa postojanja, rajskih, paklenih ovisno o karmi i željama, ali sve je privremeno dok si u uvjerenju da si tekuće tijelo.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 18:49   #85
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post

Na zapadu je obično predrasuda o meditaciji kao o tehnici protiv stresa doduše u nekom smislu da, ali ne onako kako se to misli na zapadu.
U drugoj polovici 20.stoljeća predrasude su padale nizom po niz, a danas ko bi kad predrasudao čovjeka koji ak treba i nasred Jelačićevog trga raširi svoju dekicu pa si meditira, neće ga predrasudati ni policajac kad dođe pa mu reče 'čovječe, nije ok da tu sjediš na betonu, preseli se na Zrinjevac, tam na travi će ti biti ugodnije meditirati o suncu i mjesecu'

Zašto je to tako osim puku danih većih sloboda?, pa zato jer je svima jasno da oni ne razgovaraju s Bogom.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 19:09   #86
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Bildat svijest, opet sam bio malo figurativan, pa to je da se malo upoznaš, odnosno da otvoriš najpije komunikaciju sa samim sobom, ljubav, strah, zavist, požuda... sve su to bogovi koji s nama vladaju, a mi ih meditacijom detektiramo. Na zapadu je obično predrasuda o meditaciji kao o tehnici protiv stresa doduše u nekom smislu da, ali ne onako kako se to misli na zapadu.
Pa ne znam, to svođenje na stres zvuči reducirano, ali ovako kako si ti opisao meni zvuči kao nešto za 'jačanje psihe' (što nije samo pitanje smanjenja stresa).


Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Glede fizičke smrti, Vedanta kaže da nismo ovo tijelo, što i za života vidimo, jer jučer imamo 5 godina, danas 50, sutra 100, a subjekt je jedan.
Većina stanica u organizmu za života čovjeka umire, nakon čega su zamijenjene novima, neke žive par dana, neke godinama... koliko znam, jedino stanice mozga (neuroni) ostaju isti, odnosno kad umiru nisu zamijenjeni novim stanicama...

Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Navodno ima više nivoa postojanja, rajskih, paklenih ovisno o karmi i željama, ali sve je privremeno dok si u uvjerenju da si tekuće tijelo.
Ali ti osobno u to ne vjeruješ? (kažeš navodno)
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 20:55   #87
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
...


Ali ti osobno u to ne vjeruješ? (kažeš navodno)
Vjerujem, ali sam otvoren prema raznim konceptima, jedino što ne vjerujem je nepostojanje, a ovi koncepti raznih nivo postojanja nisu ono direktno svjedočenje, nego kroz slikovit opis... uglavnom vjerujem da je Zemlja jedan grub nivo postojanja, dobar za one koji se vole kurčiti patnjom
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 21:00   #88
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
U drugoj polovici 20.stoljeća predrasude su padale nizom po niz, a danas ko bi kad predrasudao čovjeka koji ak treba i nasred Jelačićevog trga raširi svoju dekicu pa si meditira, neće ga predrasudati ni policajac kad dođe pa mu reče 'čovječe, nije ok da tu sjediš na betonu, preseli se na Zrinjevac, tam na travi će ti biti ugodnije meditirati o suncu i mjesecu'

Zašto je to tako osim puku danih većih sloboda?, pa zato jer je svima jasno da oni ne razgovaraju s Bogom.
Ja kad sa ljudima razgovaram o duhovnim temama, vidim da je u njima dosta kontradiktornosti.

Kod mnogih ne znaš da li glorificiraju raj ili patnju
Neki ne razlikuju ljubav i strah
Neki nisu sigurni jel ovaj svoje božje savršenstvo ili vražje djelo
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 21:15   #89
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ja kad sa ljudima razgovaram o duhovnim temama, vidim da je u njima dosta kontradiktornosti.

Kod mnogih ne znaš da li glorificiraju raj ili patnju
Neki ne razlikuju ljubav i strah
Neki nisu sigurni jel ovaj svoje božje savršenstvo ili vražje djelo
Vidiš, badava meditacije, oni bi radije vretju za box pa ju mlati dok ti ne ponestane energije, jes li sad sretan čoeče, ne nije, ajd opet ispočetka.

Kontradiktornost priča o 'nedostaje mi ono nešto, duhovno, na koju god stranu okrenuo fali pa fali, koji bog da me spasi'.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 21:20   #90
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Vidiš, badava meditacije, oni bi radije vretju za box pa ju mlati dok ti ne ponestane energije, jes li sad sretan čoeče, ne nije, ajd opet ispočetka.

Kontradiktornost priča o 'nedostaje mi ono nešto, duhovno, na koju god stranu okrenuo fali pa fali, koji bog da me spasi'.
Ali pričao s različitim tipovima vjernika, najprije pričaju o ljubavi prema Bogu, onda priznaju da se radi o strahu od pakla.

Ili imaš one koji stvore iluziju fanatizma, pa do njih ne možeš doprijet imaju iracionalne argumente.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 21:21   #91
Da, to vjerovanje u osobnog Boga je opterećujuće. Oni naivni koji su vjerovali kao ja da me gleda s nebesa, žive u stalnom propitivanju svojih djela. Jesam li dovoljno dobar? A moralni kodeks je Stari zavjet - popis genocida, incesta (Lotove kćeri spavale s ocem nakon što su ga opile).
I onda od gnjevnog i osvetoljubivog Jahve dođe milosrdni Isus koji svima prašta. Odnosno, najprije te proglasi grešnikom pa oprosti. Tako je i zaštitio bludnicu od kamenovanja, ali joj je oprostio i rekao - Idi, i ne griješi više. Dakle, ona je grešnica.
Ako neko želi vjerovati, bolje je vjerovati u neku silu, energiju koja je u nama i teče svemirom. I sve su to neki ciklusi. Dobar je Mauro Biglino s tumačenjem Jahvea - koji bi zapravo bio čovjek, polubog, vojskovođa, vanzemaljac.
Osim toga nitko ne zna pravi izgovor tog tetragramatona - JHVH. To su masoreti stavili vokale napamet.
Možda se izgovaralo Juhuvo, Jehevi, Johavo.
Nitko to ne zna. A neki rabinski tekstovi su pisali da je Isus znao tajnu izgovora JHVH, i otuda mu moć da čini čudesa.

Daoizam i šintoizam su mi puno bolji od judeokršćanskog boga - bogova. I kakav je to monoteizam s trojedinim Bogom. Otac,Sin i Duh sveti su svi Bog, ali jedan.
goldentip is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 21:25   #92
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ali pričao s različitim tipovima vjernika, najprije pričaju o ljubavi prema Bogu, onda priznaju da se radi o strahu od pakla.

Ili imaš one koji stvore iluziju fanatizma, pa do njih ne možeš doprijet imaju iracionalne argumente.
Sto godina im se tumačilo da bi napokon više prestali vjerovati u pakao.

Mir, mir od pakla. Sretno im sada, jer pitanje je Raja. Tema druga i zadatak teži.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 21:28   #93
Quote:
goldentip kaže: Pogledaj post
Da, to vjerovanje u osobnog Boga je opterećujuće. Oni naivni koji su vjerovali kao ja da me gleda s nebesa, žive u stalnom propitivanju svojih djela. Jesam li dovoljno dobar? A moralni kodeks je Stari zavjet - popis genocida, incesta (Lotove kćeri spavale s ocem nakon što su ga opile).
I onda od gnjevnog i osvetoljubivog Jahve dođe milosrdni Isus koji svima prašta. Odnosno, najprije te proglasi grešnikom pa oprosti. Tako je i zaštitio bludnicu od kamenovanja, ali joj je oprostio i rekao - Idi, i ne griješi više. Dakle, ona je grešnica.
Ako neko želi vjerovati, bolje je vjerovati u neku silu, energiju koja je u nama i teče svemirom. I sve su to neki ciklusi. Dobar je Mauro Biglino s tumačenjem Jahvea - koji bi zapravo bio čovjek, polubog, vojskovođa, vanzemaljac.
Osim toga nitko ne zna pravi izgovor tog tetragramatona - JHVH. To su masoreti stavili vokale napamet.
Možda se izgovaralo Juhuvo, Jehevi, Johavo.
Nitko to ne zna. A neki rabinski tekstovi su pisali da je Isus znao tajnu izgovora JHVH, i otuda mu moć da čini čudesa.

Daoizam i šintoizam su mi puno bolji od judeokršćanskog boga - bogova. I kakav je to monoteizam s trojedinim Bogom. Otac,Sin i Duh sveti su svi Bog, ali jedan.
Znam par tipova, koji se boje pakla jer su kao seksualno požudni, a da bi stvar bila još bolja, pičke nisu ni vidjeli, samo trpe nagon, pa ja im kažem vi već jeste u paklu...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 21:29   #94
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Sto godina im se tumačilo da bi napokon više prestali vjerovati u pakao.

Mir, mir od pakla. Sretno im sada, jer pitanje je Raja. Tema druga i zadatak teži.
Jehovi vjeruju u vječnu smrt, to bi značilo da Bog ubija svoja stvorenja/djecu.

Što bi mislili o majci, koja bi samo jedno dijete ubila, jer nije slušalo riječ majke?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 21:32   #95
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Jehovi vjeruju u vječnu smrt, to bi značilo da Bog ubija svoja stvorenja/djecu.
Ima nekog normalnog ko vjeruje u vječnu smrt?

Ne brini, sami su izabrali smrt. Ne očekuj da za njima žalimo.

Smuvao si se, majstore, djeca ne teže smrti. Odrasli glupani ih navode na pomisao, ajdd djeco odite u rat na nas, poštujte nas krvlju svojom, zadnjim izdisajem...Ali ali, majka mi rekla ne gini život zbog majmuna, i zato mene na frontovima nećete pronaći.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 21:57   #96
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ima nekog normalnog ko vjeruje u vječnu smrt?

Ne brini, sami su izabrali smrt. Ne očekuj da za njima žalimo.

Smuvao si se, majstore, djeca ne teže smrti. Odrasli glupani ih navode na pomisao, ajdd djeco odite u rat na nas, poštujte nas krvlju svojom, zadnjim izdisajem...Ali ali, majka mi rekla ne gini život zbog majmuna, i zato mene na frontovima nećete pronaći.
Smrt može izabrati netko, kome je život pretežak i ne vidi izlaza i to kad je pod teškim psihičkim opterećenjem.

Ako je ne vjerujem u određenu doktrinu, to ne znači da sam izabrao smrt.

Ljudi uglavnom biraju raj, samo što mnogi rajevi budu zamke, pitanje je tko je postavio zamke?
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 22:02   #97
Ništ se ne brinite, jedne godine smo prelazili preko minskih polja, dao je Bog pa smo preživjeli, kad došli s druge strane znali smo... pamtićemo dok smo živi.

Znate što?, na tom tužnom putu polja... razgovarali smo s Bogom.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 22:23   #98
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ništ se ne brinite, jedne godine smo prelazili preko minskih polja, dao je Bog pa smo preživjeli, kad došli s druge strane znali smo... pamtićemo dok smo živi.

Znate što?, na tom tužnom putu polja... razgovarali smo s Bogom.
Ali čemu minsko polje i tužni put?
Misnko polje postavlja neprijatelj koji želi tvoju smrt.

Pastir može eventualno nekakvu žicu postavit, da ovca ne bi na cestu, jerbo cesta više nije pod kontrolom pastira.

Ja u Boga vjerujem, ali On se najmanje mješa u naš život, osim ako se iskreno molimo budi volja Tvoja...

Nekad se ljudi mole Bogu, kao nekakvom zlikovcu kao da ih je neki razbojnik zarobio i prijeti pištoljem i oni ga plačući mole da ih poštedi.


Bog bi trebao biti Milost, Mir, a ne strah i gluma.


Zato ja kad pričam o meditaciji, ne pričam ako netko ne vjeruje u reinkarnaciju, nema smisla.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 22:30   #99
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post

Ali čemu minsko polje i tužni put?
Misnko polje postavlja neprijatelj koji želi tvoju smrt.
Pitanjem pitaj balkanske veleposjednike, ne i mene. Io ne posjedujem ništa.

Oni se ne boje Boga, ali ja da. Kad im to rečem, smiju mi se u lice, odgovorih im vidjećemo ko će se zadnji smijati.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2017., 22:37   #100
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Pitanjem pitaj balkanske veleposjednike, ne i mene. Io ne posjedujem ništa.

Oni se ne boje Boga, ali ja da. Kad im to rečem, smiju mi se u lice, odgovorih im vidjećemo ko će se zadnji smijati.
Ali sad se pojavljuje pitanje, zašto Bog tako pušta vukovima da vladaju nad ovcama?

Da se razumijemo i ja smatram da elita od ljudi radi zombije... ali sad bi išli predaleko od teme.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:09.