Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2017., 12:06   #1
Wink Zemljanska blaga i nebeski poziv...

...kako pomiriti dva principa koja su često u srazu?


Evo, nekima to ide vrlo dobro:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/v...na/986827.aspx



Bravo za dobitak!

Da li se kod vas osobno sudara pojam materijalnog imati sa onim biti a ne imati?

Može li se imati a ne biti ...ili biti a ne imati a ne od muke piti?

Koliko zemaljska blaga utječu na nas: budimo realni, imati znači održavati a održavati znači imati, da se može održavati.
Krug se stalno vrti.

Materija, drugo ti je ime obveza!

Kako gledate na to?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 12:50   #2
Luka 18,18 I upita ga neki uglednik: "Učitelju dobri, što mi je činiti da baštinim život vječni?
Luka 18,19 Reče mu Isus: "Što me zoveš dobrim? Nitko nije dobar, doli Bog jedini.
Luka 18,20 Zapovijedi znaš: Ne čini preljuba! Ne ubij! Ne ukradi! Ne svjedoči lažno! Poštuj oca svoga i majku!
Luka 18,21 A onaj će: "Sve sam to čuvao od mladosti.
Luka 18,22 Čuvši to, Isus mu reče: "Još ti jedno preostaje: sve što imaš prodaj i razdaj siromasima pa ćeš imati blago na nebu. A onda dođi i idi za mnom.
Luka 18,23 Kad je on to čuo, ražalosti se jer bijaše silno bogat.


Ne kaže se da uglednik pak nije zaslužio život vječni, nego samo da je bio nesretan/tužan.
__________________
Bog ili postoji ili ne postoji. Pa zašto onda ne okušati sreću?
Kladiti se. Okladiti se da Bog postoji. (Blaise Pascal)
El Scorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 13:07   #3
Bog je vlasnik svega što je materijalno, pa ako Mu ponudimo materijalno nudimo Mu nešto što je već njegovo.

Bogu treba ponuditi nešto što je naše
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 13:45   #4
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post

Bogu treba ponuditi nešto što je naše
Može, za početak pohlepu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 14:21   #5
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
...kako pomiriti dva principa koja su često u srazu?


Evo, nekima to ide vrlo dobro:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/v...na/986827.aspx



Bravo za dobitak!

Da li se kod vas osobno sudara pojam materijalnog imati sa onim biti a ne imati?

Može li se imati a ne biti ...ili biti a ne imati a ne od muke piti?

Koliko zemaljska blaga utječu na nas: budimo realni, imati znači održavati a održavati znači imati, da se može održavati.
Krug se stalno vrti.

Materija, drugo ti je ime obveza!

Kako gledate na to?
Sada će Bozanić podići malo novca sa računa u Vatikanu te uložiti u vilu.
Pretvoriti će ju u dom za nezbrinutu djecu , ili gimnaziju , ili pak prihvatilište za izbjeglice.
A možda će to biti samo rezidencija biskupa iz Pule
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 16:35   #6
Quote:
El Scorpio kaže: Pogledaj post
Luka 18,18 I upita ga neki uglednik: "Učitelju dobri, što mi je činiti da baštinim život vječni?
Luka 18,19 Reče mu Isus: "Što me zoveš dobrim? Nitko nije dobar, doli Bog jedini.
Luka 18,20 Zapovijedi znaš: Ne čini preljuba! Ne ubij! Ne ukradi! Ne svjedoči lažno! Poštuj oca svoga i majku!
Luka 18,21 A onaj će: "Sve sam to čuvao od mladosti.
Luka 18,22 Čuvši to, Isus mu reče: "Još ti jedno preostaje: sve što imaš prodaj i razdaj siromasima pa ćeš imati blago na nebu. A onda dođi i idi za mnom.
Luka 18,23 Kad je on to čuo, ražalosti se jer bijaše silno bogat.


Ne kaže se da uglednik pak nije zaslužio život vječni, nego samo da je bio nesretan/tužan.
Ma taj 'uglednik' je bio najobičniji provokator, kako je nadmudrivao druge isto tako je pokušao nadmudriti i Sina Božjeg, no zeznuo se pa zato otišao kakti tužan, hehe, baš ga jadnička žalimo.

Ima slična situacija u NZ, ono kad je Isus rekao neka pođu za njim ali neki odgovoriše 'evo samo da pokopam oca' našto je Isus odgovorio "mrtvi nek pokapaju mrtve a vi živi za mnom", i onda sa svojim učenicima put pod noge, ostalima adio.
Ne znam kako vama ali meni je izvanredno dopadljivo kako se u samo par riječi 'obračunavao' sa kojekakvim provokatorima.


Isus je znao što je to nebeski poziv, a ljudima treba furt objašnjavati.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 16:46   #7
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
...kako pomiriti dva principa koja su često u srazu?


Evo, nekima to ide vrlo dobro:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/v...na/986827.aspx



Bravo za dobitak!

Da li se kod vas osobno sudara pojam materijalnog imati sa onim biti a ne imati?

Može li se imati a ne biti ...ili biti a ne imati a ne od muke piti?

Koliko zemaljska blaga utječu na nas: budimo realni, imati znači održavati a održavati znači imati, da se može održavati.
Krug se stalno vrti.

Materija, drugo ti je ime obveza!

Kako gledate na to?
Kako gledati na tako nešto? Pa, jednostavno rečeno : baš dobro da se prenese na Crkvu, jer pa samo zdanje je idiličnog imena "Vila Idola"
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 16:48   #8
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ma taj 'uglednik' je bio najobičniji provokator, kako je nadmudrivao druge isto tako je pokušao nadmudriti i Sina Božjeg, no zeznuo se pa zato otišao kakti tužan, hehe, baš ga jadnička žalimo.

Ima slična situacija u NZ, ono kad je Isus rekao neka pođu za njim ali neki odgovoriše 'evo samo da pokopam oca' našto je Isus odgovorio "mrtvi nek pokapaju mrtve a vi živi za mnom", i onda sa svojim učenicima put pod noge, ostalima adio.
Ne znam kako vama ali meni je izvanredno dopadljivo kako se u samo par riječi 'obračunavao' sa kojekakvim provokatorima.


Isus je znao što je to nebeski poziv, a ljudima treba furt objašnjavati.
Pa objasni... što to znači? Ti bi svojeg člana obitelji ostavila nepokopanog? Iskreno, zaista? Je li ti već kada umro neki član obitelji i jesi li postupila tako?
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 17:28   #9
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ma taj 'uglednik' je bio najobičniji provokator, kako je nadmudrivao druge isto tako je pokušao nadmudriti i Sina Božjeg, no zeznuo se pa zato otišao kakti tužan, hehe, baš ga jadnička žalimo.
Smatram da je taj stih upravo povezan sa autorovim pitanjem. S druge strane, budimo iskreni, svi se mi ponekad ponašamo kao taj 'uglednik', mislimo da se kraljevstvo može zaslužiti vlastitim djelima.
(usp. semipelagijanizam)

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ima slična situacija u NZ, ono kad je Isus rekao neka pođu za njim ali neki odgovoriše 'evo samo da pokopam oca' našto je Isus odgovorio "mrtvi nek pokapaju mrtve a vi živi za mnom", i onda sa svojim učenicima put pod noge, ostalima adio.
Ne znam kako vama ali meni je izvanredno dopadljivo kako se u samo par riječi 'obračunavao' sa kojekakvim provokatorima.

Slažem se, dakako.
__________________
Bog ili postoji ili ne postoji. Pa zašto onda ne okušati sreću?
Kladiti se. Okladiti se da Bog postoji. (Blaise Pascal)
El Scorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 17:45   #10
Uzmem onoliko koliko mi treba, za tjelesni život.Treba imati mjeru.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 18:26   #11
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Pa objasni... što to znači? Ti bi svojeg člana obitelji ostavila nepokopanog? Iskreno, zaista? Je li ti već kada umro neki član obitelji i jesi li postupila tako?
Zar ti nikad niko nije rekao da je ona štorija u stvari parabola?

Neki kažu nije se stvarno zbilo, samo je preneseni smisao.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 18:31   #12
Quote:
El Scorpio kaže: Pogledaj post
Smatram da je taj stih upravo povezan sa autorovim pitanjem. S druge strane, budimo iskreni, svi se mi ponekad ponašamo kao taj 'uglednik', mislimo da se kraljevstvo može zaslužiti vlastitim djelima.
(usp. semipelagijanizam)
Jasno je, ljudi osobnosti skloni materijalizmu materiju stavljaju prvenstvenim značajem. Ali, tu nismo baš svi, jer ima nas koji još kako shvaćamo da nitko od ljudi sam po sebi ne zaslužuje Božje kraljevstvo odnosno vječni život. Jer kad bi samo tako zaslužili onda Kristova uloga ne bi imala smisla, zar ne.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 19:54   #13
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Jasno je, ljudi osobnosti skloni materijalizmu materiju stavljaju prvenstvenim značajem. Ali, tu nismo baš svi, jer ima nas koji još kako shvaćamo da nitko od ljudi sam po sebi ne zaslužuje Božje kraljevstvo odnosno vječni život. Jer kad bi samo tako zaslužili onda Kristova uloga ne bi imala smisla, zar ne.
Ne samo Kristova uloga, nego i cijeli koncept spasenja gubi smisao, a to bi bilo, jel, loše.

Iako, ne možemo potpuno odbaciti materijalno ili na to gledati kao na nužno zlo, 'per se' (usp. Gnosticizam).
__________________
Bog ili postoji ili ne postoji. Pa zašto onda ne okušati sreću?
Kladiti se. Okladiti se da Bog postoji. (Blaise Pascal)
El Scorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 19:55   #14
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Kako gledati na tako nešto? Pa, jednostavno rečeno : baš dobro da se prenese na Crkvu, jer pa samo zdanje je idiličnog imena "Vila Idola"
Bingo!

Ime posve odgovara...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 20:30   #15
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zar ti nikad niko nije rekao da je ona štorija u stvari parabola?

Neki kažu nije se stvarno zbilo, samo je preneseni smisao.
Neki kažu da je sve parabola... priča o uskrsnuću i sve drugo... što će se sve proglasiti parabolom nerijetko ovisi o subjektivnim tumačenjima koja su se kroz stoljeća jako mijenjala... danas malo koji vjernik vjeruje u Zemlju staru 6000 godina, a prije razvoja znanosti mnogi su te priče shvaćali doslovno, ne kao prenesena značenja...
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 20:59   #16
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
...kako pomiriti dva principa koja su često u srazu?


Evo, nekima to ide vrlo dobro:

http://www.index.hr/vijesti/clanak/v...na/986827.aspx



Bravo za dobitak!

Da li se kod vas osobno sudara pojam materijalnog imati sa onim biti a ne imati?

Može li se imati a ne biti ...ili biti a ne imati a ne od muke piti?

Koliko zemaljska blaga utječu na nas: budimo realni, imati znači održavati a održavati znači imati, da se može održavati.
Krug se stalno vrti.

Materija, drugo ti je ime obveza!

Kako gledate na to?
Materijalno i duhovno je u srazu kad čovjek zbog materijalnog prestane vršiti voju Božiju, a to je gotovo stalno.

Zato jer ljudi ne mogu pojmiti da je materijalno bezvrijedno, slatkiš koji ti kvari zube, u ovom slučaju dušu.

Oni koji ne gledaju u Božanski cilj života daleko su podložniji prolaznoj zavodljivošću slatkiša.

Tko je duhovan taj se pita, čemu sve to i zašto lovim ispraznost koju ni ne mogu uloviti, budući da nikad neću biti pokvaren kao oni koji je imaju.
__________________
Evo, pobijedi Lav iz plemena Judina, Korijen Davidov, on će otvoriti knjigu i sedam pečata njezinih
Alatnicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 21:11   #17
Quote:
El Scorpio kaže: Pogledaj post
Ne samo Kristova uloga, nego i cijeli koncept spasenja gubi smisao, a to bi bilo, jel, loše.

Iako, ne možemo potpuno odbaciti materijalno ili na to gledati kao na nužno zlo, 'per se' (usp. Gnosticizam).
Da, mi se možemo izgubiti van smisla ali ne i Isus, jedinstveni čovjek o kojem se najviše priča.

I gnosticizam i skepticizam, i svi takvi redom... pa mislim ono, čak i oni moraju nešto pojesti, biti na toplom dok je vani -30, treba im topla odjeća i topli obrok a nadasve im treba dobra riječ, Božja, koju nažalost rijetko kad čuju.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 21:18   #18
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Bingo!

Ime posve odgovara...
Sori autorice nešto smo se malo zapričali pa odmakli od teme, ea koja ono opće tema

http://www.index.hr/vijesti/clanak/v...na/986827.aspx
VLADA je u petak na svečanoj sjednici u Kninu donijela odluku o darivanju austrougarske vile Idola u Puli, s pripadajućom gospodarskom zgradom i zemljištem (ukupno 5016 četvornih metara), porečko-pulskoj biskupiji

Doobže, vlada vlada, i saće opet štare štorije kolko ono love izvuč državnog proračuna pa posle reč maa sve je to platio Vatikan

Šta je vama ljudi, pa Las Vegas nije ravan Vatikanu
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 21:19   #19
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Bog je vlasnik svega što je materijalno, pa ako Mu ponudimo materijalno nudimo Mu nešto što je već njegovo.

Bogu treba ponuditi nešto što je naše
Da, ali ništa nije naše jer Bogu pripada sve, i život i smrt. Ne možemo mu ništa dat što već nije njegovo jer je on sve stvorio.
Ono što Bog traži od nas je poštivanje njegovih zapovijedi., pravila i odredbi. Na taj način mu služimo i postajemo bliži njegovoj pravednosti i ljubavi.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 21:31   #20
A zemaljska blaga i jesu za nas, bolje imati nego ne imati. Bogastvo je blagoslov za onog koj zna na dobar način podijeliti višak onima kojima treba.
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:24.