Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2009., 12:06   #1401
Quote:
pero337 kaže: Pogledaj post
Govorimo o ulagaču amateru, koji nije menađžer nekog fonda ili sl.
Dakle čovjek ulaže svoj novac.
Znači nije bitan karakter, samo znanje?
Znanje je bitno,svakako, svaki ulogač(bez obzira na struku) bi trebao znati osnovne pojmove u ekonomiji i u dioničarstvu, kao i znati isčitati najvažnije podatke o poduzeći ili društvu čije dionice kupuje.Ako to ne zna,treba angažirati nekoga tko će mu te podatke prevesti na normalni jezik, dakle nije ni to problem.
Po mom mišljenju je puno važniji karakter ulagača.Osnovno je kupiti jeftino, prodati skupo, dakle ne kupovati precijenjene dionice ili ne prodavati ispod cijene.Zvuči jednostavno, ali nije jer kada nastupi panika i počne pad teško je odoliti i ne prodati dionice od straha da se ne izgubi još, ili kad tržište raste teško je odoliti ne kupovati precijenjene dionice, jer one će kao još rasti unedogled pa ćemo zaraditi još više.(stvar karaktera,pohlepa karakeristična za špekulante nije saveznik) Ulogači imaju kratko pamćenje i ako trend rasta traje više od 5 godina padovi u prošlosti se zaboravljaju. Razdoblja rasta su trajala u prošlosti i po 15 godina (npr od 1949 do 1964)
Isto tako sam siguran da nitko, baš nitko sa sigurnošću ne može ocijeniti točan moment kada nastupa pad ili slom tržišta.Na prste bi se mogli prebrojiti stručnjaci koji su predvidjeli današnju recesiju.Treba pogledati dalje u prošlost da bi se nešto više naučilo(više od 50 godina)
Po mom mišljenju trgovanju dionicama treba pristupiti kao investitor, ne kao špekulant(stvar karaktera),treba ih shvatiti kao manje-više dugoročnu investiciju pa vas neće mučiti stalni padovi i usponi tržišta, dapače padovi tržišta mogu veseliti jer tada možete kupiti više kvalitetnih dionica ispod cijene.
Čini mi se da je par postova prije netko izrazio mišljenje da se može predvidjeti budućnost, možda ta osoba može predvidjeti budućnost, ako je tome tako to je sigurno vrlo bogata osoba(milijunaš u eurima).
To je još jedna moguća greška, vrednovanje dionice na osnovu mogućih budućih cjenovnih kretanja, a ne na osnovu stvarne vrijednosti poduzeća ili društva.
Ako na ovom forumu postoji osoba koja se obogatila na trgovanju dionicama(zaradila više od milijun kuna), pa ako je sve te novce i izgubila kasnije molio bi da se javi i iznese svoja iskustva i razmišljanja.
Ako imaš prilike pogledaj film "City boy" pa će ti odmah biti jasno kako se postaje bogat u trgovanju sa dionicama
Stoop is offline  
Old 21.08.2009., 12:49   #1402
1

Kakve veze ima film sa stvarnim životom.
Možda je tvoja životna filozofija da stječeš životna iskustva gledajući filmove.
Ako je tako, daleko ćeš dogurati.
pero337 is offline  
Old 21.08.2009., 13:04   #1403
Nemoj stvarat zaključke napamet!!!

Mogao si barem pitati o čemu se radi jer je film nastao na temelju stvarnih događaja u biznisu sa dionicama (pokajanje jednog brokera), zato sam ga i preporučio.
A, sa mojim životnim iskustvima se ne zamaraj, gradi svoja na znanju pa ćeš vidjeti kako ćeš daleko dogurati...
Stoop is offline  
Old 21.08.2009., 13:31   #1404
Filmovi, pa makar bili dokumentarni, zasnovani na stvarnim događajima ne mogu biti edukativnog karaktera.(osim kratkih filmova o sigurnosti u prometu, ili vezanja pojasa u avionu i sl.).
Bilo bi zgodno završiti fakuletet gledajući filmove, zavaljen u fotelji.
Ali to ne postoji, moraš pročitati puno knjiga, članaka, razgovarati s puno pametnih ljudi, odlaziti na razna predavanja...tako se stiče znanje i moraš imati neku godinu da ti to znanje malo sjedne, dakle moraš imati i životnog iskustva što je također vrlo važno.
pero337 is offline  
Old 24.08.2009., 15:16   #1405
indeksirani portfelj

Htjela bih sloziti portfelj s dionicama iz sastava crobexa, jel ima netko kakvu uputu? Muci me kako odrediti udio pojedinih dionica.
I jos nesto - imam neregistriranih dionica - ukoliko ih ne zelim prodavati - nema potrebe registrirati ih kod brokera?
Hvala
had7 is offline  
Old 24.08.2009., 15:35   #1406
1) http://zse.hr/default.aspx?id=10924

2) NE, ne treba ihz registrati dok ih ne misliš prodati.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 24.08.2009., 15:57   #1407
Hvala Free, vidjela sam tu listu na zse, ali ovi postoci mi nisu jasni, tu sam zapela i zato i postavila pitanje - koliko posto od ukupne vrijednosti ulaganja trebam kupiti dionica Adrisa, Atlantica itd...
had7 is offline  
Old 24.08.2009., 16:21   #1408
To ti se mijenja svaki dan pomalo.
Pa znaš metamatiku pa računaj, prema onoj tablici recimo od danas. Dobiješ tržišnu vrijednost ukupnu, pa prema broju dionica iz te tablice, pa vidiš koliko je % INA, koliko je % HT, koliko je % Petrokemija, itd... I to je taj rezultat koje je tebi potrebit.
Sutra već može biti drugačije.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 24.08.2009., 21:17   #1409
Quote:
had7 kaže: Pogledaj post
Htjela bih sloziti portfelj s dionicama iz sastava crobexa, jel ima netko kakvu uputu?
OTP indeksni fond (jedini fond koji prati Crobex). Sama nikad nećeš moći tako dobro složiti portfelj da bude jednak kao Crobex.
A ovaj fond uistinu dobro prati čobi.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Old 25.08.2009., 09:58   #1410
S fondovima sam se opekla, imaju naknade, a ne isplacuju ni dividende (pretpostavljam da su uracunate u prinos, ali ipak - draze mi da mi se isplate direktno). I - fond moze riknuti kad krdo pocne izvlaciti novce....
had7 is offline  
Old 25.08.2009., 10:15   #1411
Delaj, kaj god.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 25.08.2009., 10:33   #1412
Quote:
had7 kaže: Pogledaj post
Htjela bih sloziti portfelj s dionicama iz sastava crobexa, jel ima netko kakvu uputu?
imam ..prvo nabavi pet milja kuna


ps ja bi rađe CROEMI..nekak mi je šminkerskiji..krobeks je onak seljačija

http://www.limun.hr/UserDocsImages/2...EMI%20_HR_.pdf

Zadnje uređivanje spy : 25.08.2009. at 10:39.
spy is offline  
Old 25.08.2009., 11:43   #1413
Quote:
had7 kaže: Pogledaj post
S fondovima sam se opekla, imaju naknade, a ne isplacuju ni dividende (pretpostavljam da su uracunate u prinos, ali ipak - draze mi da mi se isplate direktno). I - fond moze riknuti kad krdo pocne izvlaciti novce....
Ako si se opekla s fondovima, ulaganje samostalno u dionice nije baš najbolji način za liječiti rane.
Ovaj je fond upravo za ovakve stvari kakve ti tražiš (mislim da je dividenda nebitna, to je vrlo mali postotak u indeksu, nije to HT).

Još nešto, ti sama bez najmanje 2 milje kn ne možeš oponašati Crobex, to ti je valjda jasno.

Ovaj je fond sasvim ok, nema velike naknade, odlično prati Crobex.
Ja ću sigurno uplatiti neku lovu u njega uskoro.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Old 25.08.2009., 16:23   #1414
imam jedno pitanje za vas stručnjake kad je dionica u blokadi kao npr. danas BLSC-R-A (BELIŠĆE D.D. ) 22% up ...dali se sljedećeg dana izvršavaju nalozi koji su se zadali recimo danas?
BrokeMan is offline  
Old 25.08.2009., 16:46   #1415
BLSC ide već danas u pogon, za točno 1 min!
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 25.08.2009., 21:13   #1416
da? čini mi se da je još na slovenskoj granici...
BrokeMan is offline  
Old 26.08.2009., 11:07   #1417
Nisi me shavtio!
Blokada BLSC je prošla minutu nakon moga posta u 15:47, kako je i objavljeno jučer na stranicama ZSE.
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 26.08.2009., 13:41   #1418
Wink

Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Ako si se opekla s fondovima, ulaganje samostalno u dionice nije baš najbolji način za liječiti rane.
Ovaj je fond upravo za ovakve stvari kakve ti tražiš (mislim da je dividenda nebitna, to je vrlo mali postotak u indeksu, nije to HT).

Još nešto, ti sama bez najmanje 2 milje kn ne možeš oponašati Crobex, to ti je valjda jasno.

Ovaj je fond sasvim ok, nema velike naknade, odlično prati Crobex.
Ja ću sigurno uplatiti neku lovu u njega uskoro.
Stvar je u tome da ne zelim vise ulagati u fondove, puno literature sam od tad proucila i zakljucila da je ulaganje u fondove ipak rizicnije u smislu gubitka cjelokupne imovine. Vjerujem da je fond ok i razmatrala sam i tu mogucnost, ali sam se ipak na kraju odlucila promijeniti forum
Pa zar bas 2 milje? Ne moram ga bas doslovce oponasati, vise da mi posluzi kao orjentir, a mislim uloziti cca 150.000.
had7 is offline  
Old 26.08.2009., 13:45   #1419
A da se prebaciš na dionice-chat?
__________________
No Pasarán!

Drastične situacije, zahtijevaju drastične mjere!
freelancer is offline  
Old 26.08.2009., 14:27   #1420
Quote:
had7 kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da ne zelim vise ulagati u fondove, puno literature sam od tad proucila i zakljucila da je ulaganje u fondove ipak rizicnije u smislu gubitka cjelokupne imovine.
Are you serious?

Quote:
a mislim uloziti cca 150.000.
Premalo za oponašati Crobex, puno premalo.

Uzmi OTP indeksni ako želiš dijeliti sudbinu Crobexa.
Sama to ne možeš složiti.
A i indeks ti gotovo uvijek (svugdje u svijetu) pobijedi u prinosu sve fondove na istom tržištu (osim hedge naravno) i veliku većinu "samostalnih" investitora ako dionice pretežito rastu. Ako padaju, pobijede preko 99% sudionika na tržištu.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.