Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2003., 20:27   #81
Quote:
Mene bi vise zanimalo procitati knjigu Princess... tamo stvarno ima svaceg!
Eh Cloe, sve su to 'varijacije na istu temu', zapad je vazda bio zeljan senzacija, posebice novinari.Samo ne znam kakve to veze ima sa islamom.Ocigledno da novinarka(novinari) zaista nemaju blage veze o osnovnim ucenjima islama(al sta ce to njima bitno je da se 'kupuje').

Pokusacu naci tu knjigu "Princess" da 'protabirim' o cemu se radi,ali koliko vidim iz tvojih navoda opet se radi o istim senzacionalnim glupostima.

Recimo Karen Amstrong je mnogo objektivnija po tom pitanju , pa ti nju preporucujem.


Izvini...ali to je to.


Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2003., 21:21   #82
Quote:
Samo ne znam kakve to veze ima sa islamom.Ocigledno da novinarka(novinari) zaista nemaju blage veze o osnovnim ucenjima islama(al sta ce to njima bitno je da se 'kupuje').
Pa valjda ima veze s tom kulturom... i o tome govori Princess. Ta je knjiga o zeni koja je član kraljevske obitelji i ona jednostavno govori o svom životu.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2003., 21:29   #83
Quote:
Pa valjda ima veze s tom kulturom... i o tome govori Princess. Ta je knjiga o zeni koja je član kraljevske obitelji i ona jednostavno govori o svom životu.
Kulturom?

Samo da te citiram :
Quote:
Prije nekoliko godina, čitao sam knjigu koja se zvala Princess, koju su zajedno napisali zapadnjački reporter i anonimna članica bogate bliskoistočne obitelji.
anonimna kultura?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2003., 22:01   #84
Pogledaj link na Amazon.com gdje su ti reviews o knjizi... Znam koliko ces i ti znati kad to pogledas.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2003., 22:34   #85
Gledao sam review, i opet se ne mogu oteti dojmu da autor knjige brka pojmove.
Npr. spominje se zensko kastriranje u Arabiji, medjutim taj obicaj kastriranja uopste ne postoji u samoj Arabiji , vec u Sahari(i nije uopste vezan, kako rekoh za islam vec za plemenske obicaje).

Djevojka,bosanka je na jednom drugom forumu, iz svoje perspektive opisala zivot u Arabiji.Ona je bosanka, i zivjela je neko vrijeme u Arabiji.

http://www.cyberbulevar.com/forum/vi...778&highlight=

Porediti Arabsku(to nije cak ni islamska kultura) kulturu i 'zapadnu' nema smisla.To su prosto razliciti svjetovi(svako od njih ima i prednosti i nedostatke)

U sustini , koliko sam primjetio, i ova knjiga nema veze sa kulturom (mozda eventualno ima veze sa kraljevskim porodicama...za tvoju informaciju neki kraljevi u arabiji 'prelaze' limit od 4 zene ..i idu na desetak...da ne zafali...ali kakve to veze njihove perverzije imaju sa islamom?)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2003., 23:17   #86
Interesantan clanak:

" Džemat - Borci za prava muslimana u Francuskoj su dobili pojačanje u svojim redovima. Radi se o advokatu Laurent Levyju iz jednog predgrađa Pariza. Laurent je kako sam sebe naziva 'ateistički Židov' i on će sljedećih dana da preuzme slučaj dvije muslimanske gimnazijastkinje koje su prošle hefte izbačene iz škole, jer su se pojavile sa hidžabom na nastavi. Lila, 18 i Alma 16, su odbile kompromis koji im je predložen od strane gimanzije: "rekli su nam da moramo ostaviti nepokriveno prednji dio glave, uši i vrat. Ali ako tako postupimo onda možemo odmah da skinemo hidžab," kaže Lila.

Levy će sigurno sve dati od sebe prilikom vođenja procesa protiv gimnazije. Lila i Alma su njegove kćerke koje su prije dvije godine primile Islam i od prije godinu dana nose hidžab. "

Izvor-dzemat.org
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 22:29   #87
Volela bih da dodam nesto sa pravoslavno hriscanskog stanista u odnosu na pokrivanje glava.

Pravoslavne hriscanke znaju da se u Boziju kucu ulazi samo pokrivene glave i da je posebna sramota primati pricesce nepokrivene glave. Sto se vezivanja marame tice, nije bitno kako ce biti vezana sve dok ne skrece paznju drugih i ne ometa ih pri molitvi. Ja sam kod Ruskinja cesto videla da zavezu maramu tako sto prekriju kosu sa tkaninom srednje velicine, i zavezu je preko usiju nazad, ispod potiljka.Deo kose moze da izviruje, nije strasno, bitno da je glava pokrivena.

Bas sam nesto razmisljala o tom pokrivanju glave dok sam poslednji put bila na liturgiji i zapalo mi je za oci da su sve svete zene, najcesce Bogorodica, naslikane na freskama, samo sa pokrivenim glavama. Da li ste se nekad zapitali kako izgleda Bogorodica bez pokriva? Ja jesam I nikako da nadjem fresku na kojoj nije pokrivena.

E sad, kopala sam malo i po Bibiliji i raznim zapisima svetih ljudi, i naisla sam na dosta mesta na pricu o tome da bi i zene i muski trebalo da vode racuna kako ulaze u crkvu. Ima to sve svoje zasto
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 22:49   #88
bismillah

Quote:
Minam kaže:
. Ima to sve svoje zasto
A zasto
Sto se mora pokrivati u crkvi?
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 22:54   #89
Prvo molim da mi kazes koja vrsta izvora te zanima?Osecajna, istorijska, Biblija, primeri svetih ljudi, primeri ostalih ljudi, price moje bake?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 22:57   #90
bismillah

Fundamentalni
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 23:05   #91
Sreco, taj neces naci, ima ih bitnijih i manje bitnih. Pretpostavljam da bi tebi neki iz Biblije bio najbitniji. Ali taj cu ti uskratiti iako postoji. Reci cu ti jedan drugi.
Poznato je da se Bogorodica dosta cesto kroz istoriju pojavljivala raznim ljudima. Ona im se prikazivala uvek u slicnom ili istom izdanju...jedno od njenih najpoznatijih pojavljivanja je bilo negde 911. godine u jednoj crkvi u Carigradu za vreme nocnog bdenja. Bilo je puno naroda u crkvi. Negde pred jutro ugledali su Presvetu Bogorodicu kako lebdi iznad naroda i pridruzuje im se u bdenju. Pokrivala ih je svojim ogrtacem boje zlata i bila je okruzena sa dosta svetitelja i devica, koji je cesto prate pri njenim pojavljivanjima. Ona, kao i ostale device su imale prekrivene glave i obucene u dugacke haljine...

Eto jednog primera.

Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 23:22   #92
bismillah

Quote:
Minam kaže:
Sreco,
Cuj
Sreco

FUNDEMENTALNI FUNDEMENTALNI FUNDEMENTALNI FUNDEMENTALNI FUNDEMENTALNI FUNDEMENTALNI
FUNDEMENTALNI FUNDEMENTALI FUNDEMENTALNI
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2003., 23:50   #93
S obzirom da je hriscanstvo vera zive reci, i da se potvrdjuje i objavljuje iz dana u dan, ja ne mogu od svih primera koje imam da izdvojim neki i kazem "Evo ovaj!Taj je osnovni!", vec to malo drugacije funkcionise. Negde se spomene, recimo u Bibliji da je nesto dobro, ili pozeljno, pa onda kasnije kroz primere u istoriji vidimo da li su ljudi koji su to radili bili pokudjivani ili nagradjivani. Da li ih je Bog podrzao ili ne.
Recimo Bogorodica je obicno primer za "kako treba", kako treba da se ponasa u crkvi, kako treba da se bol preboli, kako da se pomogne drugima...pa ako ona nesto cini, onda mozemo da se oslonimo na njena dela i da joj verujemo.

"Sreco" ne znaci nista vise od prijatnog oslovljavanja. Nema u tome ni ironije, niti kakvih skrivenih misli.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 11:02   #94
Pokrivanje muslimanki

Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
Pogledaj malo oko sebe, koliko ih je sa notebook-om na ramenu, u minicima, a koliko radi u fabrikama, grilovima, itd. Drugo, imas veoma jake predrasude o zivotu muslimana i razvijenosti zapadnog zivota. Rahatluk, rijec koja oznacava ugadjanje sebi i zivot bez nervoze, je muslimanski izum. Jedna djevojka se udala u Saudiju. Nista ne radi po kuci, ima sluskinje, zaposlena je sa visokom spremom u uglednoj instituciji, sav joj je posao da vodi racuna o sebi. To je prosjecan zivot visokoobrazovane osobe tamo. Dakle, manje citaj Graciju, a vise gledaj oko sebe kad ides na posao. Te sto sjede na fitnes biciklima ili nemaju djece, ili ih zapostavljaju. Sigurno ih nisi vidjela kako drze djecu za ruku. One u burci to rade. Te se zovu MAJKE. A ima svakakvih majki, to priznajem. Dakle, malo vise ispucalih peta i malo vise majcinske ljubavi. A moze i savrsen ten, savrseno ide uz hladno zapadnjacko dijete.
Ma, da, zato ih treba zaviti u krpe od glave do pete!? Tako nisu ni zene! Kakvo samo domisljato resenje! Tehnicko resenje: da ne bi pozelele da ih neki muskarac pogleda, a i da ih ne bi pogledao, njbolje je da ih zavijemo u krpetine od glave do pete (naravno, odluke o ovakvom oblacenju*da li islamske zene ovo zovu "oblacenje" ili "navlacenje"?* donosili su muskarci, a ja bih jos dodao-ljubomorni muskarci!!!)! Znaci stvar je u tehnici!
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.05.2008., 11:15   #95
Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Ma, da, zato ih treba zaviti u krpe od glave do pete!? Tako nisu ni zene! Kakvo samo domisljato resenje! Tehnicko resenje: da ne bi pozelele da ih neki muskarac pogleda, a i da ih ne bi pogledao, njbolje je da ih zavijemo u krpetine od glave do pete (naravno, odluke o ovakvom oblacenju*da li islamske zene ovo zovu "oblacenje" ili "navlacenje"?* donosili su muskarci, a ja bih jos dodao-ljubomorni muskarci!!!)! Znaci stvar je u tehnici!
zar ne vidis logiku u tom rjesenju?

da bi rijesili "problem" muske seksualnosti zamotat ce zene do neporepoznatljivosti
a da bi rijesili "problem" zenske seksualnosti zabranit ce joj interakciju s muskarcima izvan najuze obitelji, odrezat ce joj zenske organe, prozvat ce je droljom i nevjernicom ako se ne drzi strogih zabrana... i tako....
sva sreca sto ne postoji i treci rod ... jer sigurno bi i njihov problem rjesavali restrikcijama nad zenama
satori is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.05.2008., 11:33   #96
Strasno! U Kuranu cak postoji takva naredba da se i majke i cerke zamotavaju u takva pokrivala (da ne kazem krpe) kako, pazi sada: ne bi dolazilo do pomisli o rodoskvrnucu (=incestu)!!!
Meni je moja krscanska vjera mnogo bolja, prava je stvar da kada argumentima vjere zena ili muskarac sami shvate u cemu je poanta oblacenja i sami shvate kako se treba oblaciti, a da je to dobro za sve! Krscanstvo je vjera u kojoj se razvija licnost u slobodi i duhu ljubavi, a ne nasiljem!
Drugo. Interesantno je kako "smjerni" muslimani u Turskoj i Tunisu npr (a vjerujem i u drugim turistickim islamskim zemljama) na moru podivljaju kada vide evropske zene na plazi. Tada prilaze sa ledja, kako ih ove ne bi videle, i na najgnusniji nacin ih dodiruju (ma sta "dodiruju",na najgrublji nacin ih 'vataju!!!) po cijelom tijelu, a nagradno pitanje je: sto mislite za koji dijel ih najvise 'vataju?





PS- Nema nisto ljepse od krscanske zene koja se tako oblaci da moze da jednovremeno pokaze i svoju zenstvenost, ali i svoju smjernost i osjecaj za sklad!
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.05.2008., 12:17   #97
zene siluju poremeceni ljudi.. bez obzira na vjeru ili rasu....

silovanje nema nikakve veze sa sexom vec s osjecajem dominacije i demonstracijom moci.... onaj koji siluje zenu njemu je potpuno svejedno kako je ona obucena i kako izgleda.... cesto mu je nebitno i koliko ima godina

osim psihickih problema...onaj koji siluje zenu ima 1. strah od zena i 2. nepostivanje prema zenskom rodu...... a to su vec stvari koje se mogu dobiti odgojem u obitelji ili sredini

okolina koja ima u sebi usadjenu svijest o tome da je zena manje vrijedna (ili da je zena napast, drolja koja izaziva, sama kriva kad je se siluje... i td) moze pogodovati tome da silovatelj misli da ima prava na to i zbog toga se prije odlucuje na takav cin...
satori is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.05.2008., 12:20   #98
Quote:
satori kaže: Pogledaj post
zar ne vidis logiku u tom rjesenju?

da bi rijesili "problem" muske seksualnosti zamotat ce zene do neporepoznatljivosti
a da bi rijesili "problem" zenske seksualnosti zabranit ce joj interakciju s muskarcima izvan najuze obitelji, odrezat ce joj zenske organe, prozvat ce je droljom i nevjernicom ako se ne drzi strogih zabrana... i tako....
sva sreca sto ne postoji i treci rod ... jer sigurno bi i njihov problem rjesavali restrikcijama nad zenama
Mozes koristiti i obratnu logiku.
Sta mislis koje je prvo pitanje postavljeno silovanoj zeni na ispitivanju?
Kako si bila obucena?
Isto tako postoji direktna korelacija izmedju postovanja koju muskarac ima za zenu i kolicinu tijela koju ona prikazuje.
Naravno zapadni mediji prikazuju muslimansko oblacenje kao zastarjelo i okrutno.A takvi kao ti nasjedaju.
qwertybajt is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 02.05.2008., 12:48   #99
Zenu mogu natjerati da se umota, da saginje glavu i spusta oci pred drugim muskarcem, ali iz glave im nemogu izbiti zudnju za drugim kad ona postoji. To je bit svega. Ona moze biti zamotana umotana, nevidljiva, ali ima osjecaje, to je sigurno, a ponekad su sigurno upuceni neko drugom muskarcu. Dzaba to skrivanje.

To je kukavicluk i strah, bolesna ljubomora. Ako si frajer zadrzat ces zenu bez zabrana i skrivanja. Sto joj vise branis to ona vise zeli. sve te umotane zene su u stvari vatrene zdrijebice zeljne zivota.
__________________
..........................
Tulkas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 13:11   #100
Evo dugo ocekivanog citata iz Kurana, koji potpuno jasno pokazuje duhovnu slabost islama: "Zabranjuju vam se matere vase, i kceri vase, i sestre vase, i sestre oceva vasih, i sestre oceva vasih, i sestre matera vasih i braticne vase i sestricne vase, i pomajke vase koje su vas dojile, i sestre vase po mlijeku, i majke vasih zena, i pastorke vase koje se nalaze pod vasim okriljem od zena vasih s kojima ste imali bracne odnose-ali ako vi s njima nist imali bracne odnose, onda vam nije grijeh- i zene vasih rodjenih sinova, i da sastavite dvije sestre-sto je bilo bilo je, Allah zaista prasta i samilostan je"(Kuran IV;23) Zar ovo ne govori o incestu????
Zabranjuju se stvari koje su i Busmanu iz Afrike vise nego li dobro poznate??? Stvarno, sto je previse previse je!

I dalje se zabranjuju da se uzimaju tudje zene, udate, osim onih koje vjerni zarobe i ovome dodaje:" to su vam Allahovi propisi!"(Zar se drugacije tretiraju zene koje nisu vjerne-muslimanke-od muslimanki?)


Ja sam malko pobrkao neke stvari. naime, jedan dobar prijatelj mi je pricao da je, kada je bio u Jemenu, pitao jednog muslimana zasto su njihve majka i cerka i zene u kuci povijene u marame.a ovaj mu je odgovorio da su povijene kako on ne bi imao pomisli pozude prema njima!Tu sam njegovu izjavu pobrkao sa ovim gornjim propiom iz Kurana, ali smisao onoga sto sam zeleo reci je vise negoli ocigledan!
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:39.