Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2015., 12:30   #21
Odlicna rasprava...evo jos jedan glas za obnovu natjecaja!

Tako da, eto, bilo bi dobro nastaviti...i uz kreativnost doci do jos dobrih rasprava!
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 15:47   #22
Ma moderator je ljenčina i sav je neki u kurcu
Požuri Polako is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 16:32   #23
A, eto...ak moze i netko drugi pokrenuti izazov...il cu ja ovih dana, imam vec neke ideje.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 16:47   #24
Može! Ja sam totalno za i znam da ima još zainteresiranih ljudi. Treba malo oživit ovaj pdf, pa da bude malo manje dosadan i malo više oživljen. Samo neka bude po pravilima originala, a moderatora ćemo zamoliti da nam postavlja ankete na kraju natječaja.
Požuri Polako is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2015., 09:49   #25
samo navalite.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2015., 17:51   #26
Neka se obnove ako za to ima mogućnosti.
Endekaideka1-11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 07:59   #27
netko bi trebao obnoviti natječaje.
__________________
Saće bit bamba ramba.

Zadnje uređivanje Krvnik : 05.05.2015. at 08:14.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2015., 09:53   #28
Nagradno pitanje bilo je:

Zatvaramo li pogrešne?

Forumaši su kao najbolji odgovor izabrali odgovor forumaša nitko drugi

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Prvo iskušenje je ''normalno'' shvatiti statistički, dakle, kao ''normalna razdbioba''. No, ja ne mislim da je normalno naprosto uobičajeno - u nekom korumpiranom društvu može postati uobičajeno da liječnici ne liječe, da učitelji ne poučavaju, da državni službenici ne rade u službi države, itd. Ali ne mislim da je to normalno.

Dakle, norma-lno se ne odnosi na činjenično stanje, nego na norme. Liječnik treba liječiti, učitelj treba poučavati, državni službenik treba raditi u službi države, itd. Normalno je (odnosno norma je) da obavljaju svoju funkciju, trebaju obavljati svoju funkciju (čak i ako to nije uobičajeno - neuobičajenost normalnosti znači da je društvo postalo ne-normalno).

Biti u funkciji znači da nešto nije radi samog sebe nego radi nečega drugoga. Ali, ako je A radi B, a B radi C, itd. gdje to okončava? Mora biti nešto što nije radi nečega drugoga, nego radi sebe.

Radi čega je zdravlje? Je li radi samoga sebe ili radi nečega drugoga? Recimo da je netko rob, i zdrav je. I popije nešto da se razboli, da više ne može biti rob. Je li to suludo? Nije. Zdravlje nije radi samoga sebe, nego radi dobrog života.

Je li dobar život radi nečega drugoga? Čini se da nije, da tu okončava onaj niz A je radi B, B je radi C, itd.

Ali što je dobar život? Tko će to odrediti? Ima li nekih stručnjaka za to? Hoćemo li to demokratski procijeniti?

Čini mi se da svatko na to sam odgovara svojim životom. Nečiji odgovor je samopouzdan u smislu da zna što je dobar život za njega i za druge, nečiji samopouzdan u smislu da zna za sebe a ne zna za druge, nečiji u smislu da ne zna i ne može znati, nečiji manje samopouzdan pa ne zna zna li i može li znati, itd.

Uglavnom, ja sam prilično uvjeren da nema stručnjaka za dobar život onako kako ima stručnjaka za dobro auto ili dobar PR itd. Nipošto ne vjerujem da su psiholozi ili liječnici stručnjaci za dobar život, pa da kao stručnjaci mogu normirati tko živi dobro a tko ne.

Svakako, ako netko pati i traži pomoć, trebaju mu pomoći ukoliko misle da mogu. To je zacijelo njihova funkcija kao liječnika ili psihologa. Ukoliko ne traži pomoć, ostaje procjena: pati li i, ako pati, mogu li mu pomoći. Time dođoh do teških pitanja iz naslova, a moj odgovor je, valjda: ne znam.
blue bird je opet banirana.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.