Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2017., 09:41   #241
pozdrav! moj dječak od 6 god.već 2.5 god ima kroničnu urtikariju. pošto smo iz BiH a nemamo pedijatra imunologa zanima me preporuka za istog u Splitu a da radi privatno. trenutno je skinut s terapije jer ju predugo pije pa nam je pregled hitno potreban! hvala!
marinella is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2019., 11:39   #242
Angry

Pozdrav! Evo muku mučim s kroničnom urtikarijom već 9 skoro 10 godina tj.kažu dermografizam! Pijem silne lijekove (antihistaminike i kortikosteroide) i ne pomaže ništa koža i dalje svrbi i ostaju tragovi po nekoliko sati! Aktivirao mi se ponovo i GERB otišla ženi koja se bavi biljem i biljnim pripravcima i nakon čajeva i kapljica mogu reći da je malo bolje a GERB ni ne osjećam više. Ali s obzirom da to traje već skoro 10 godina zanima me ima li netko sa slićnim iskustvom i dali je prošlo? Meni alergolog govori kako je došlo tako će i nestati, samo živim za taj dan. Svi nalazi krvi idealni, sva testiranja osim kožnog idealna, paraziti i bakterije negativni. Štitnjaća super. A uzrok nepoznat. I samo da napomenem bila sam u pilot projektu biološkog liječenja i bilo je super ali samo 6 doza jer je bezobrazno skupo i ne mogu si priustiti to liječenje.

Zadnje uređivanje Andreja34 : 11.01.2019. at 11:44. Reason: Zaboravila nešto
Andreja34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2019., 03:36   #243
meni su se danas pojavile crvene crte sa tockama koje me svrbe,procitao sam u clancima da to moze proci samo od sebe,pa me zanima koliko da cekam prije nego sto idem doktoru opce prakse?
n00e is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2019., 13:53   #244
prije 7 dana sam dobila ogroman osip po koži; trbuh, leđa, noge i malo na rukama. na rukama se osip ne crveni vec izgleda kao ubod komarca ali nije. po tijelu izgledam kao mortadela salama. nemam nikakvih simptoma, ne svrbi nista. jel ima netko nesto slicno? inace nemam problema sa alergijama i nisam jela nista novo. pijem Claritin ali ne pomaže uopce.
brysontiller is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2019., 22:05   #245
Kronicna urtikarija ili nesto drugo?

Eto i mene vec dobre 4 godine, tocnije pocelo ubrzo nakon poroda.. muce "urtike" ili nesto sto lici na ubod komarca, svrbi, uzdignuto, crveno i pojavljuje se samo na licu, nekad i vise puta dnevno, a cesto izbije na istom mjestu. Naravno bila sam kod dermatologa, ali tada na licu nije bilo nicega pa sam mogla pokazati samo slike. Dr kaze kronicna urtikarija, moguce i nepoznatog uzroka. Poslala me vaditi krv, ne znam na sto, pa cu to jos obaviti. Nista drugo osim toga.. stavit cu link na par slika da vidite kako to izgleda. Znaci cim pocne svrbiti znam kolko je sati.. a prodje kroz pola sata. Par primjera:
http://oi68.tinypic.com/2z4011c.jpg
http://oi66.tinypic.com/10zy83t.jpg
http://oi66.tinypic.com/2cnbx0.jpg
http://oi65.tinypic.com/2my6pop.jpg
http://oi64.tinypic.com/nyaa89.jpg
__________________
I'll make your heart smile...
0merta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2019., 23:29   #246
tako i meni na prsima i leđima,veliki plikovi kao komarci i svrbi, nevezano s hranom, nevezano s bilo čime i tako već godinama, namažem sinopenom i prođe
neprikosnovena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2019., 22:25   #247
Provjerite sve zube i sinuse. Prikrivena upala u tijelu hoće uzrokovati urtike

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk
pace pacic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2020., 16:06   #248
Prije 2 mjeseca sam iznenada dobila rane/prišteve po leđima koji strašno svrbe, a iz prišteva je počeo curiti iscjedak zbog kojeg mi je cijela donja majica znala biti mokra. Nisam bila u HR, a doktor mi je čim me vidio rekao da je to zbog deterdženta. Kako sam bila na putu, taj kratki period sam često jela po restoranima. Kaže dr da restorani uopće ne peru suđe kako treba, a kako sam učestalo jela stvorila se reakcija. Savjetovao je da koristim isključivo plastični pribor kad jedem vani. Nešto najogavnije što sam doživjela
Phoebe Kuffay is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2020., 13:58   #249
Pozdrav svima,

evo mog iskustva, nadam se da bi nekom moglo pomoći.
Nikad ranije nisam bila alergična na ništa, čak su me kao klinku testirali i na lijekove, nikad ništa.
Međutim, nakon jednog kratkog i poprilično stresnog razdoblja, izbile su mi urtike. Krenulo je prvo s par njih na nogama, da bi konačno, kroz desetak dana, buknulo na čitavom tijelu, pa čak i licu.
Nakon par neprospavanih noći, nervoze i odlazaka na injekcije na hitnu, pokušaja liječenja Claritinom, Letizenom i Nixarom, konačno me pregledao dermatolog, koji je isključio mogućnost alergije na bilo kakvu namirnicu, te mi prepisao Atarax. Atarax ne ide na recept, morate ga naručiti u ljekarni jer ga najčešće nemaju na lageru, naručuje se izvana i čeka se isti dva do tri dana.
Moja dijagnoza ugrubo je reakcija na stres.
Kombinacija Nixara i Ataraxa (po 1 ujutro, po 1 navečer) za mene se pokazala dobitnom.
Također mi je savjetovano da povremeno odem popričati s psihologom jer se stres na žalost izbacuje na razne načine, a razgovorom je najbolje ispuhati isti.
Pomogle su mi i povremene 20-minutne mlake kupke u koje bih ubacila dva dcl sode bikarbone.

Moj problem je trajao cca tri tjedna te su mi, kao i svima ostalima ovdje, rekli da urtikarija prođe kako je i došla. Sretno svima
Klinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2020., 00:31   #250
Quote:
Andreja34 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Evo muku mučim s kroničnom urtikarijom već 9 skoro 10 godina tj.kažu dermografizam! Pijem silne lijekove (antihistaminike i kortikosteroide) i ne pomaže ništa koža i dalje svrbi i ostaju tragovi po nekoliko sati! Aktivirao mi se ponovo i GERB otišla ženi koja se bavi biljem i biljnim pripravcima i nakon čajeva i kapljica mogu reći da je malo bolje a GERB ni ne osjećam više. Ali s obzirom da to traje već skoro 10 godina zanima me ima li netko sa slićnim iskustvom i dali je prošlo? Meni alergolog govori kako je došlo tako će i nestati, samo živim za taj dan. Svi nalazi krvi idealni, sva testiranja osim kožnog idealna, paraziti i bakterije negativni. Štitnjaća super. A uzrok nepoznat. I samo da napomenem bila sam u pilot projektu biološkog liječenja i bilo je super ali samo 6 doza jer je bezobrazno skupo i ne mogu si priustiti to liječenje.
Jel ti se dermografizam možda povukao? Jesi došla do nekih korisnih saznanja kojim slučajem? Naime ja isto to čudo imam predugo, 11 godina. i u početku sam pila Letizen svaki dan, dok nisam skužila da mi je to stvarno previše tableta...pa sam si ja sama to skresala na svako drugi dan. Jer dva dana i mogu izdržat, treći je već ajme, svaki malo jači pritisak me peče :S i razmišljala sam o trudnoći, kada se kao lijekovi nebi smijeli piti, i ne mogu zamislit kako bi to izgledalo da toliko dugo ne koristim lijek :S nekad mi je palo na pamet da nije možda to na psihičkoj bazi, ono kad misliš da moraš popit lijek da ti bude bolje....ali masu puta bih znala zaboraviti popiti tabletu, i skužila bih tek kad bi me ful počelo svrbiti/peckati. tako da ništa ni od te teorije. a kad sam otkrila da imam dermografizam, doktorica je rekla da se ne zna kako to dođe niti kako to ode, nekim traje mjesec dana, nekima koju godinu (također svi ostali nalazi su mi bili uredni)....i kad i danas guglam o tome, nema nikakvih novih saznanja po tom pitanju :S
a kakvo je to biološko lječenje što si spominjala? jel to nešto što bi trebalo to okončati ili je ko i ove tablete, dok ih piješ dobro, a kad prestaneš ponovno se vrati?
e da, ja mislim da znam zašto mi se to javilo, nekako mi to jedino ima smisla...desilo se da sam bila u ogromnoj masi ljudi, i toliko je bilo naguravanja da me u jednom trenu obuzeo nenormalan strah da ću umrijeti (nikad takvo nešto nisam prije ni poslije osjetila)....i nekako tumačim da je u tom trenu organizam svaki taj dodir od tih ljudi shvatio kao napad...i da je tako nastavio i nakon toga.... :/ i sad, nije da se ja bojim gužve nakon toga, dakle mogu biti u istoj takvoj masi ljudi i neće me biti nimalo strah...ali ne mogu nikako poništiti to što se tada desilo...neko mi je bio spominjao da probam hipnozu, al nekako nisam sigurna da bi to moglo pomoći da dermografizam nestane.... a ne znam postoji li nešto na biljnoj bazi što bi moglo suzbiti taj svrbež/peckanje? ..samo da mogu prestat te tablete više piti!
hick1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2020., 12:39   #251
Pozdrav. Prije 2 dana dobila sam urtikariju ili koprivnjaču sa stražnje strane od bedara di listova. Najgore je na stražnjoj strani koljena. Svrbi, crvenilo i malo i pecka. Nedavno sam počela nositi nove traperice koje pri pranju puštaju dosta boje. Može li to biti od toga i kako si malo pomoći?
Ann11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2020., 13:27   #252
Quote:
Ann11 kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Prije 2 dana dobila sam urtikariju ili koprivnjaču sa stražnje strane od bedara di listova. Najgore je na stražnjoj strani koljena. Svrbi, crvenilo i malo i pecka. Nedavno sam počela nositi nove traperice koje pri pranju puštaju dosta boje. Može li to biti od toga i kako si malo pomoći?
Itekako može biti. Meni se desilo od novih hlača, nije bila baš urtikarija, ali osip (kao prištići) koji je ekstremno svrbio. Urtikarija barem prođe nakon nekog vremena, a ovo nije nestajalo. Cijela unutrašnja strana bedara i otraga od koljena do guzice. Dobila sam kortikosteroidnu kremu koja je to posve smirila u dva tjedna. Poslije mi je iskočio ekcem na posve nevezanom mjestu (inače sam sklona atopiji), valjda je organizam još divljao, ali toga sam se brzo riješila.

Nazovi doktora, opiši što se dogodilo i trebao bi ti propisati kremu, ali vjerojatno nešto u belobazi jer je riječ o većoj površini. Meni su napravili kremu u ljekarni pa sam morala čekati, nisu imali odmah gotovu. Ne znam kako sada kad je vikend. Probaj hladne obloge i lagano mazati nešto neparfimirano za osjetljivu kožu, recimo Uriage Xemose kremu ili cerat ili ulje noćurka, dobro je za dermatitis i godit će općenito za suhu kožu zimi... Ne znam hoće li pomoći, ali bez recepta možeš probati antihistaminik. Ja bih osobno uzela letizen (cetirizin) jer sam na njega naviknuta, ali najbolje da pitaš u ljekarni. Suzdrži se od češanja. Ako imaš za popiti nešto lagano za smirenje što će ti olakšati san, popij, teže je ako si neispavan... Nemoj se prati u vreloj vodi. Svrbež može smanjiti hidrolat hamamelisa, ali ne znam gdje to nabaviti u nedjelju popodne.

Moje hlače su bile crni skinny jeans i dogodilo mi se nakon par sati nošenja (i to preko hulahopki ). Imale su neki čudan miris po kemikalijama, ali ne po deterdžentu nego baš smrdljiva kemikalija, čak i nakon nekoliko pranja. Najjače bi se osjetilo dok su mokre. Ne znam je li to formaldehid ili što. Vratila sam ih u dućan, rekla voditeljici što se dogodilo i dobila povrat novca. S tim da je to bila marka kojoj inače vjerujem i koštale su skoro 500 kn.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2021., 00:47   #253
Quote:
hick1 kaže: Pogledaj post
Jel ti se dermografizam možda povukao? Jesi došla do nekih korisnih saznanja kojim slučajem? Naime ja isto to čudo imam predugo, 11 godina. i u početku sam pila Letizen svaki dan, dok nisam skužila da mi je to stvarno previše tableta...pa sam si ja sama to skresala na svako drugi dan. Jer dva dana i mogu izdržat, treći je već ajme, svaki malo jači pritisak me peče :S i razmišljala sam o trudnoći, kada se kao lijekovi nebi smijeli piti, i ne mogu zamislit kako bi to izgledalo da toliko dugo ne koristim lijek :S nekad mi je palo na pamet da nije možda to na psihičkoj bazi, ono kad misliš da moraš popit lijek da ti bude bolje....ali masu puta bih znala zaboraviti popiti tabletu, i skužila bih tek kad bi me ful počelo svrbiti/peckati. tako da ništa ni od te teorije. a kad sam otkrila da imam dermografizam, doktorica je rekla da se ne zna kako to dođe niti kako to ode, nekim traje mjesec dana, nekima koju godinu (također svi ostali nalazi su mi bili uredni)....i kad i danas guglam o tome, nema nikakvih novih saznanja po tom pitanju :S
a kakvo je to biološko lječenje što si spominjala? jel to nešto što bi trebalo to okončati ili je ko i ove tablete, dok ih piješ dobro, a kad prestaneš ponovno se vrati?
e da, ja mislim da znam zašto mi se to javilo, nekako mi to jedino ima smisla...desilo se da sam bila u ogromnoj masi ljudi, i toliko je bilo naguravanja da me u jednom trenu obuzeo nenormalan strah da ću umrijeti (nikad takvo nešto nisam prije ni poslije osjetila)....i nekako tumačim da je u tom trenu organizam svaki taj dodir od tih ljudi shvatio kao napad...i da je tako nastavio i nakon toga.... :/ i sad, nije da se ja bojim gužve nakon toga, dakle mogu biti u istoj takvoj masi ljudi i neće me biti nimalo strah...ali ne mogu nikako poništiti to što se tada desilo...neko mi je bio spominjao da probam hipnozu, al nekako nisam sigurna da bi to moglo pomoći da dermografizam nestane.... a ne znam postoji li nešto na biljnoj bazi što bi moglo suzbiti taj svrbež/peckanje? ..samo da mogu prestat te tablete više piti!
Oprosti malo kasnim s odgovorom. Dermografizam se nije povukao, ima dana kada je gore ima dana kada je bolje. I dalje sam na terapji Nixar 2tbl ujutro i 2 navečer.
Biološko liječenje mi je ponovo odobreno i 4.1. idem na aplikaciju ponovo nakon 3 godine. Nije lijek za izlječenje samo se oslobodiš svakodnevnog uzimanja tableta, tokom liječenja nema nikakvih ograničenja. Lijek se zove Xolair (omalizumab), aplicira se supkutano svaka 4 tjedna (dobivaš dvije injekcije), pokriva HZZO u potpunosti ako imaš dopunsko. Kreni za KBC sestre milosrdnice prof.Lugović Mihić, ona se bavi dermografizmom, ako odlučiš kod njih striktno traži narudžbu i pregled kod nje (mene prvi put preuzela neka mlada dr.i dala niz preporuka i doviđenja), na moje inzistiranje došla sam ipak i do profesorice Lugović. Sad mi je preporučila neko novo biološko liječenje ali sam odbila uz molbu za omalizumab, napisala mi preporuku za davanje lijeka u matičnoj ustanovi s obzirom da je skupi i nisam iz Zagreba pa ne pripadam tamo. Navodno da daju i na Šalati... sve su to uglavnom neurodermatitisi, meni okidač bila druga trudnoća, upisala sam višu školu (rodila na prvoj godini), promjenila radno mjesto...
Andreja34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2021., 23:01   #254
Imam urtikariji vec dvije godine. Pojavila se 1 godinu nakon poroda i svrab se javljao samo navece...svrab krene od prepona i unutrasnjosti bedara i podlaktica, gdje je koza tanja. Svrab je trajao cca 30 min i prestane. U pocetku nije bilo osipa. Osip se poceo pojavljivati nakon dva mjeseca svakovecernje patnje. Prvo pocne svrab i nakon sto dosegne vrhunac izbije sitni tackasti osip i odmah svrab prestane, olaksanje.
Prvi liječnik mi je dijagnosticirao Šugu i dao tecnost za mazanje. Sreca nisam mazala jer sam dojila bebu pa me je bilo strah da je ne otrujem. Nakon te pogresne dijagnoze, samoincjativno uradim nalaze, hormone i dijagnoza hipertireoza. Dermatolog potom dao dijagnozu koprivnjace i propisao atarax koji mi je isti dan pomogao.
Sada redovno pijem terapiju za stitnu i odprilike svakih 5 dana jedan flonidan. Ne znam da li su ove dvije dijagnoze povezane ili ne.
Od hrane sam primjetila da mi gumene bobe izazovu reakciju nakon pola sata, ali reakciju dobijem i bez bombona. Ni jedan me lijecnik nije jos uputio na alergo test.
Neko neki savjet? Je li se iko trajno rijesio ovo sr....
hurmašica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2021., 11:04   #255
Pa trebala bi svakako ići na alergo test, čudim se da te nisu poslali a već se 2 godine patiš s time. Moguće je da si alergična na nešto kontaktno.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2022., 20:40   #256
Tema nije baš aktivna, ali možda se aktivira

Koje mlijeko za tijelo biste preporučili za ljude s urtikarijom? Gledam, ima svega, od jeftinih iz DM-a s ureom, do nekih superskupih po 180 kn bočica.

Ima li išta da je dobro za njegu?

Ja sam tek nedavno počela shvaćati da ta svrab po nogama i sl. ustvari nije normalna i da je bolest. Jedno vrijeme sam imala nenormalan svrab po tjemenu. Jutros sam doživjela urtikariju od hladnoće, na gornjoj strani bedara. Bila sam dovoljno bedasta da se još počešem. Strava

Mislim da to definitivno ima veze i s trapericima. Većina tog materijala je kemijski tretirana u trećim zemljama i vjerojatno ta kemija iritira kožu. Mislim da su traperice, u kombinaciji s hladnoćom, odigrale svoje.

Morat ću početi više pažnje obraćati na to što se događa i kako da se zaštitim. Što sve čovjek neće naučiti pod stare dane
regresija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2022., 13:46   #257
Danas sam bila pametnija pa sam ispod traperica obukla tanke pamučne biciklističke hlače. Nema oticanja
regresija is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2022., 13:46   #258
Pozdrav ekipa,

evo da vam se i ja priključim sa svojim iskustvom.

u listopadu 2021. su me počele mučiti crvene točke na podlakticama, i pojavljivale su se preko noći, ponajviše ujutro. Bile su crvene, uzdignute i svrbile su. Nisam prododavala previše pažnju i mislila sam da se radi o ubodu komarca ili da me je oplazio neki mrav i pauk. Usisala temeljito, oprala podove, pretresla krevet, mijenjala plahtu, promijenila sve na proizvode za bebe itd. ništa nije pomagalo. Tjedan dana sam bila luda jer se isto počelo pojavljivati po koljenima, i svaki dan je sve više svrbilo ujutro, preko noći dolazi i traje do podneva – po danu nema i navečer opet. Problem je bio što me je već koža boljela na dodir ujutro na mjestima gdje su bile lezije, i bila sam luda jer ne znam na šta reagiram, jel vanjski čimbenik, jesam li nešto pojela itd. Javila sam se doktoru opće prakse, dobila sam Nixar da pijem ujutro i uputnicu dermatologu i testiranje na alergije krajem prosinca.
No vrag je odnio šalu kada sam se jednu subotu ujutro probudila puna (vrat i stopala nisu bila zahvaćena), sada znam urtika, i s natečenom usnicom i čudnim osjećajem u grlu. Bila je subota, dva tjedna od prvog pojavljivanja. Kao i svatko tko se prepadne, zbog oticanja grla, partner i ja smo se uputili na hitnu. Naravno, nisam ništa imala za pokazati jer se sve već povuklo, ostalo je samo lagano crvenilo na tjelu. Sva sreća, partner i ja smo marljivo dokumentirali svaki osip, na svakom dijelu tijela pa i jutros pa nisu smatrali da sam lagano šenula. Nakon cijele obrade, dobila sam solmedrol, krvna slika uredna (leukociti su bili gblago povišeni) po hitnoj internoj uputnici da javim u ponedjeljak na dermatologiju.
U ponedjeljak se situacija ponovila, osipala sam se, svrbilo je ali odlučno nisam popila Nixar 8što je greška, saznat ćete uskoro zašto) da barem malo ostane da mogu pokazati dermatologu. Nakon zaprimanja, čekala sam poduže jer nisam bila naručena. Bilo mi je čudno jer pacijenti ulaze, pa dugo ne izlaze i to traje i traje. Mislim si ja kad dođem na red, nemam šta pokazati biti ću gotova u roku 2 min.

Prozvali me, sjedam preko puta doktoriea i pita me zbog čega dolazim. Prvo pitanje je bilo jeste li ujutro popili Nixar, rekoh nisam da vam pokažem. Kaže ona odmah sada popijte dvije, a ja ću vam objasniti zašto. „Ako nemate, dat ćemo vam mi. U slučaju urtikarije koja se pojavljuje u ovako velikom obimu na cijelome tijelu, propisana terapija je 4 nixara dnevno - sve tablete možete uzeti navečer jer uspavljuju je po njoj dobra opcija, ali može i 2,0,2, dvije ujutro i dvije navečer.“ Ja se čudim, ona nastavlja: „znam da preporučena doza je 1 tableta dnevno, no ispitivanja su temeljena na nosu,a nos je mali organ. Vaša koža je veliki organ i treba piti 4 tablete dnevno. S time da ne smijete 2h prije i 2h poslije uzimati ništa zbog pravog djelovanja lijeka. Djelovanje Nixara nakon uzimanja je 28h.“ Kaže vi imate akutnu urtikariju kojoj uzročnik je prevelika aktivacija mastocita. Detaljno mi je objasnila zašto isto nastaje, da se je ona 14 godina se time bori i upravo zbog toga je postala dermatolog, te da sene radi o vanjskom čimbeniku, no određena hrana potpomaže urtikariji i osipu, a to je hrana bogata salicitilnom kiselinom. Objašnjava da akutna faza traje 6 tjedana, kako je došlo tako može i samo otići. Postoji i kronična faza, ali o njoj ćemo pričati nakon nalaza i kontrole nakon 6 tjedana. Ista može biti nastati nekom upalom u tijelu, zato nalazi, pridržavajte se prehrane i vidimo se na kontroli.

Ovo je bio najbolji pregled ikada koji sam mogla imati jer sam dobila svojih 20min u ambulanti sa svim objašnjenjima što, kako i gdje. Uza sve što smo partner i ja proživjeli po bolnicama s našim dragima, sa vije smrti unašoj obitelji i mnogo stresa koji je sigurno bio jedan od okidača, ova žena mi je vratila vjeru u dobre, iskusne i nadave prema pacijentu orijentirane doktore. I, ne nije plaćena reklama ili nešto, nego njeni savjeti i briga su mi pomogli. Doktorica se zove Ružica Jurakić Tončić. Zašto pišem na kraju, jer tako sam i ja saznala, kada sam sjela u auto, još jednom procesirala rečeno, pogledala sam kako se doktorica zove.

Hvala svima što ste čitali do sada, a sada da skratim njezino što mi je rekla, ali ovo mi je promijenilo svakodnevnicu i dodatan stres oko urtikarije
  • 4 tablete dnevno piti Nixar (0,0,4 ili 2,0,2)
  • 3 injekcije deksametazona dnevno da smanji upalu u tijelu – sol medrol ne preporuča jer on ima kratko djelovanje i privremeno je rješenje, a velika je doza
    o Njenim riječima, urtika nije za hitnu. Iz dva razloga
     Najčešće se ne radi o zatvaranju ždrijela već o napadu panike koja je povezana uz urtikariju. No posve je razumljivo da u takvoj situaciji vas uhvati panika, zbog toga vam može grlo oteči i završit ćete na hitnoj. I opravdano je jer se nikada niste s timem susretali
     Sol medrol koji dobijete na hitnoj, nije rješenje – u slučaju da se ponovi – treba otići doktoru opće prakse/hitnu da vam daju injekcije deksametazona koji je učinkovitiji
    o Preporuka je da slikate urtike, jer najčešće se dogodi da vas doktori čudno gledaju zašto se došli na hitnu – kada pokažete stanje koje vam je bilo, shvaćaju vas ozbiljnije jer 70% prekrivenosti tijela osipom kao da vas je netko bacio i vlajao po koprivama nije ni najmanje ugodno vama, ali ni njima gledati što je veliki alarm da se neka upala u tijelu događa – što su i povišeni leukociti potvrdili
  • Kada počnete piti veće doze nixara, možete očekivati da će se crvene urtike pojaviti, ali neće biti izbočene i imati će bijeli krug oko sebe. To znači da antihistaminik djeluje. Nakon 10 dana u punoj dozi Nixara, one će izblijediti i nestati. Mene je koža prestala boliti na dodir
  • Potrebna je posebna prehrana u akutnoj fazi, bez konzervansa i aditiva
    o Bez ribe i školjki
    o Bez orašastih plodova
    o Od lijekova jedino lupocet – dopušteno je i ketonal ili kako se borim s migrenam azeti i tablete za migrenu jer pod 4 tablete nixara osoba je pokrivena i neće dolaziti do ponovnih pojavlkjivanja urtika
    o Dopuštene su kava, crni i zeleni čaj te voda . ALKOHOL JE veliki NE!
    o Ukratko prehrana bez aditiva i konzervansa, ništa iz konzerve i ništa što uključuje proizvode sa paprikom i paradajzom jer sadrže velike količine salicitata
     Kaže zamislite primjer da pojedete za samo jedan obrok ribice iz konzerve u umaku od rajčice i popijete pivu – kaže reakcija će biti da će se urtike pojaviti na cijelom tijelu
     To mi je objasnilo zašto nakon što sam pojela pizzu i s guštom popila pivu, drugo jutro je bilo intenzivnije nego u danima kada nisam baš jela (jer sam se bojala je li hrana)
  • Isto je bilo kada od očaja nisam znala što da jede, bademi su bili odličan izbor – sada znam da nisu, i također drugi dan, da su urtike lampice na boru, ja sam svjetlila ko jelka na Božić
  • I zadnje, što nam svi govore, piti puno vode.


Naravno, ovo je moje iskustvo. Znam, dugačko je i opširno, ali nadam se da sam barem nekom pomogla smanjujući mu stres i brigu da ipak nije sve tako crno. I da postoji način kako smanjiti u trenutku ako imate odgođen pregled dermatologa na koji tjedan ili mjesec, a da si uspijete smanjiti simptome i funkcionirati u svakodnevnom životu. I obavezno slikajte!

Tipkam dalje što je bilo na kontroli nakon 6 tjedana. A nakon toga i na zadnjoj kontroli koja je bila ovaj ponedjeljak.
__________________
smile like you really mean it

Zadnje uređivanje che kikea : 25.01.2022. at 13:50. Reason: bulletts
che kikea is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2022., 13:12   #259
Još da si napisala u kojoj bolnici ili ambulanti si bila, bilo bi cool :-)
Profesorica41 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2022., 11:09   #260
Quote:
Profesorica41 kaže: Pogledaj post
Još da si napisala u kojoj bolnici ili ambulanti si bila, bilo bi cool :-)
Hvala na ukazanom i isprike.

Na Rebru - Alergološka ambulanta
Klinika za dermatovenerologiju
__________________
smile like you really mean it
che kikea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:53.