Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2017., 07:40   #2121
Ma da, a i teško je dati nekakav odgovor kad u praksi ima svačeg. Praksa između 2 grada udaljena 8 kilometara, jedan s gradskim a drugi sa županijskim uredom je potpuno različita i ovima koji idu u gradski govoriš "ne brigaj", a ovima koji trebaju uporabnu od županijskoj tražiš višak zahtjeva za legalizaciju i računaš im "kaznu" , a "prekršaj" identičan .

Izdali oni čovjeku dozvolu za kuću široku 8 metara, koja ima biti smještena 3m od lijeve i 3m od desne međe. Čovjek se u potpunosti držao projekta, svaki prozor je na svom mjestu, visine štimaju, sve OK, ali...čestica je široka 13.5 metara i taj objekt prema dozvoli nikad nije stao na tu česticu, a kako je širina manja od 14 metara čovjek dozvolu nikad nije smio ni dobiti.... i eto sad mu taj županijski ured, naravno, ne da uporabnu dozvolu. Tko je sad tu kriv? Projektirano prije 2007. na kopiji katastarskog plana...

Al eto tako je to kad smo zadnja rupa na svirali, uvalili nam nakon Mraka ministra koji je pravnik i nema pojma, a uz to je nesposoban, nezainteresiran i užasno lijen, a sad nam uvalili ministra ekonomista koji tek sa strukom nema nikakve veze
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 08:35   #2122
Slažem se bio je to totalni neznalica koji se hvali da na Britancu postoji građevinska dozvola(ali ne i pravomoćna) a nakon nekoliko dana sruše se rubnjaci zbog autobusnog prometa- po dozvoli i projektu?. A bilo bi bolje da se ovaj ekonomista ne miješa, jer će napraviti sranje. Gruntovnica je gruntovnica u sastavu Ministarstva pravosuđa, ali katastar je katastar u sastavu Ministarstva graditeljstva...
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 15:10   #2123
Pozdrav.
Ovak, imam stari štagalj i jedan dio je u ruševnom stanju. E sad ja bi taj dio srušio i podigao zid na međi (na mjestu starog drvenog) pošto je od strane susjeda, susjed je problematičan, koje dozvole trebam i da li mi susjed može raditi probleme? Unaprijed hvala.
sip1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 09:34   #2124
Pozdrav,

Imam legaliziranu kuću kojoj bi htio potkrovlje pretvoriti u stambeni prostor. Da bi to mogao, morao bi malo podignuti vanjske zidove i promjeniti formu krova (iz četverostrešnog sa sljemenom u dvostrešni ili u ravni krov).

Problem je što mi je jedna strana kuće udaljena cca 2,5m od međe.

Da li to zakonski mogu (ako poštujem maksimalno dozvoljenu visinu) s obzirom da je to nadogradnja bez mijenjanja tlocrta (ne izlazim iz postojećih gabarita)?
__________________
Ča je život vengo fantažija
Disperadun. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 20:50   #2125
Ukoliko je legalizirana tvoja kuća u spomenutim gabaritima, jedina zapreka je prostorno planska dokumentacija kojom se limitira katnost
Vidi sa arhitektom koji je izrađivao dokumentaciju za legalizaciju
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 19:20   #2126
Ok, Hvala
__________________
Ča je život vengo fantažija
Disperadun. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 23:52   #2127
Poštovani, molim informirane pravnike ili osobe da mi pojasne sljedeću situaciju...

Situacija- suvlasnik kuće (sa zajedničkim dvorištem), kuća podijeljena na tri etaže ili kata, meni pripada dva od tri kata (čisto vlasništvo), drugom suvlasniku jedan kat.
Moglo bi se reći da sam suvlasnik 2/3, a toliko i u idealnim dijelovima zajedničkog dvorišta.

Susjed želi proširiti svoj kat za dodatnih 10-ak kvadrata, traži moju i susjedovu suglasnost (kuće do).
Nemam ništa protiv, međutim sa proširenjem i preinakama dolazi i do promjene udjela u zajedničkom dvorištu- ja bi izgubila poprilično, a susjed besplatno dobio.

Kako to spriječiti? Da li vrijedi sklapanje nekog međuvlasničkog ugovora da se zadržava postojeće stanje kvadrature zajedničkog zemljišta ili to baš nije sigurno (ako bi zakon bio jači od ugovora, a on podrazumijeva suvlasnički dio dvorišta prema novonastaloj kvadraturi stana)?
Postoji li način da proširenje susjeda ne ide na uštrb mog suvlasništva u dvorištu?

Hvala, znam da pitanje baš i nije jednostavno.
Veritas6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 08:06   #2128
Quote:
Veritas6 kaže: Pogledaj post
Poštovani, molim informirane pravnike ili osobe da mi pojasne sljedeću situaciju...

Situacija- suvlasnik kuće (sa zajedničkim dvorištem), kuća podijeljena na tri etaže ili kata, meni pripada dva od tri kata (čisto vlasništvo), drugom suvlasniku jedan kat.
Moglo bi se reći da sam suvlasnik 2/3, a toliko i u idealnim dijelovima zajedničkog dvorišta.

Susjed želi proširiti svoj kat za dodatnih 10-ak kvadrata, traži moju i susjedovu suglasnost (kuće do).
Nemam ništa protiv, međutim sa proširenjem i preinakama dolazi i do promjene udjela u zajedničkom dvorištu- ja bi izgubila poprilično, a susjed besplatno dobio.

Kako to spriječiti? Da li vrijedi sklapanje nekog međuvlasničkog ugovora da se zadržava postojeće stanje kvadrature zajedničkog zemljišta ili to baš nije sigurno (ako bi zakon bio jači od ugovora, a on podrazumijeva suvlasnički dio dvorišta prema novonastaloj kvadraturi stana)?
Postoji li način da proširenje susjeda ne ide na uštrb mog suvlasništva u dvorištu?

Hvala, znam da pitanje baš i nije jednostavno.
Pitanje je jednostavno, nejasne su neke druge stvari koje ovaj čas nisu bitne.
Osnovno je da na toj parceli vi jeste susjedi, ali ste i suvlasnici u nekom udjelu. Dakle, ovo što ti sam sebe izjednačavaš sa susjedom koji je vlasnik kuće do, u postupku kojim se njemu odobrava gradnja, je potpuno krivo.
Naime, za dogradnju 10 kvadrata (vjerojatno u prizemlju) mu treba građevinska, a za građevinsku mu trebaju potpisi svih vlasnika zemljišta na kojem će graditi (zakon o gradnji), kao i potpisi svih suvlasnika zgrade (zakon o vlasništvu...). Ovjereno kod bilježnika.
Položaj dogradnje i njezin odnos prema postojećem i budućem vlasništvu riješite kroz geodetski elaborat, koji će se izraditi u sklopu dokumentacije za građevinsku. Opet treba tvoj potpis.
Dakle, bez tvoje suglasnosti nema dogradnje, a odnos u vlasništvu zgrade najvjerojatnije će odrediti i odnos u vlasništvu parcele. Kako ćete riješiti da on kroz dogradnju ima više, a ti manje, to je stvar dogovora i u konačnici dobrosusjedskih odnosa te vjerojatno i malo cjenkanja. Uz puno dobre volje s obje strane, jer kad (ako) krene dograđivanje, to će značiti smetnju za sve korisnike zgrade barem godinu dana.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 08:09   #2129
Ja ne mogu shvatiti zašto bi se dirali omjeri na dvorištu zbog te dogradnje (i to još poprilično, ako se radi o 10m2 ukupne dogradnje koliko je onda dvorište da to utiče "poprilično"?). Dograđuje se pretpostavljam prizemlje? Dio na koji susjed širi svoj kat nije "njegovo dvorište" ili je?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 09:20   #2130
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Ja ne mogu shvatiti zašto bi se dirali omjeri na dvorištu zbog te dogradnje (i to još poprilično, ako se radi o 10m2 ukupne dogradnje koliko je onda dvorište da to utiče "poprilično"?). Dograđuje se pretpostavljam prizemlje? Dio na koji susjed širi svoj kat nije "njegovo dvorište" ili je?
Vjerujem da je to sve "njihovo dvorište" kako je i napisao na početku (zajedničko dvorište)
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 09:24   #2131
Ma da, ali iako će trebati geodetski projekt, parcela se ne može podijeliti nego će se kasnije trebati etažirati. Kod etažiranja bi se moralo zadržati, npr. ako on sad ima 200m2 dvorišta, a susjed 100m2 dvorišta da ostane tako i dalje, odnosno on će imati 200m2 dvorišta, a susjed 90m2 dvorišta, ali to se može riješiti tek u etažiranju ili dogovorom (npr. da opizde kakvu ogradu na dvorištu).
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 11:52   #2132
Molila bih pomoć!
Susjed je vlasnik zemlje između dvije kuće, ali ta zemlja navodno nije dovoljno velika da bi se sagradila kuća jer je dosta uska. Je li to moguće, mislim je li moguće da postoje nekakvi zakonski okviri koliko daleko od nečije kuće možeš sagraditi svoju?
Stvar je u tome što ju on navodno baš zbog tog problema nikako ne može prodati pa smanjuje vrijednost zemlji. A mi bi voljeli kupiti tu zemlju i sagraditi dvije garaže tamo. To je sad drugo pitanje, da li mi za gradnju garaže treba dozvola i da li se i na gradnju garaže odnosi dio koliko daleko mora biti od susjednih kuća?
__________________
...eye for an eye makes the whole world blind...
sfingaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 12:11   #2133
Pozdrav svima i hvala na odgovorima, evo probat ću odgovoriti.
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Pitanje je jednostavno, nejasne su neke druge stvari koje ovaj čas nisu bitne.
Osnovno je da na toj parceli vi jeste susjedi, ali ste i suvlasnici u nekom udjelu. Dakle, ovo što ti sam sebe izjednačavaš sa susjedom koji je vlasnik kuće do, u postupku kojim se njemu odobrava gradnja, je potpuno krivo.
Ovako, jedini suvlasnici te kuće (i zajedničkog dvorišta) smo nas dvoje, ja u 2/3.
Moj susjed-suvlasnik treba građevinsku dozvolu i razna odobrenja nadl. tijela, ali osim moje dozvole (koja je jako bitna), treba čak i nekakvo odobrenje od susjeda (kuća do-praktički spojena sa našom, susjedna dvorišta), radi proširenja u prostor (visinu i širinu).
Quote:
Dakle, bez tvoje suglasnosti nema dogradnje, a odnos u vlasništvu zgrade najvjerojatnije će odrediti i odnos u vlasništvu parcele.
Znam, s time da dotični susjed-suvlasnik navodno može sudskim putem ishoditi dogradnju, ako mu ne dam pristanak.
Po meni nikako nije u redu da radi odobrenja susjed-suvlasnik dobije dodatnih 30 kvadrata zemljišta tj.zajedničkog dvorišta, a bez ikakve kompenzacije. Zajedničko dvorište je veliko, znatno veće od površine svih etaža, kuće zato bi povećanjem stambenog prostora dobiva znatniji dio dvorišta.

Quote:
Fitz kaže:
Dograđuje se pretpostavljam prizemlje? Dio na koji susjed širi svoj kat nije "njegovo dvorište" ili je?
Dograđuje se potkrovlje, a taj dio na koji se širi je dio zajedničkog dvorišta, ne isključivo njegovog dijela.
Veritas6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 16:48   #2134
Pozdrav.

Situacija je ovakva;
Susjed dolazi pitati za dopuštenje smije li izgraditi pomoćnu građevinu na samom zidu koji nas dijeli. Mi ga odbijemo, al on svejedno počne izgradnju. Prijavimo građevinskoj inspekciji. Oni na teren izađu nakon 7 mjeseci što saznamo sasvim slučajno jer nas nisu uopće obavijestili.
Zovemo u lokalni ured i tražimo informaciju, oni odgovaraju da je predmet u obradi, al da "Što nas ta kućica smeta?"
Nakon još nekoliko mjeseci zovemo u Zagreb i gospođa nam govori da susjed ima pravo izgraditi kuću na 20 cm od zida jer se reciprocitet može tako tumačiti.
Koliko ja znam, po zakonu je 3 metra. Mi smo odmaknuti 2 metra koliko je bilo po zakonu kad smo kuću gradili.


Što mi možemo dalje poduzeti? Nikakvo rješenje o pritužbi nismo dobili, a sudeći po svemu, ako ga i dobijemo, bit će u korist susjeda.
Kome se možemo žaliti? Dizati tužbu? Protiv koga? Jel ovo stvarno moguće il tu nije sve čisto? Molim savjet.
beštyja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 17:04   #2135
Quote:
Veritas6 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima i hvala na odgovorima, evo probat ću odgovoriti.
Ovako, jedini suvlasnici te kuće (i zajedničkog dvorišta) smo nas dvoje, ja u 2/3.
Moj susjed-suvlasnik treba građevinsku dozvolu i razna odobrenja nadl. tijela, ali osim moje dozvole (koja je jako bitna), treba čak i nekakvo odobrenje od susjeda (kuća do-praktički spojena sa našom, susjedna dvorišta), radi proširenja u prostor (visinu i širinu).
Treba tvoju suglasnost za građevinsku obzirom da si suvlasnik gradilišta i zgrade. Neovisno u kome dijelu si suvlasnik (za građevinsku). A susjed kuća do, se o tome informira, ako se gradi po planu, ne treba njegovu suglasnost.

Quote:
Veritas6 kaže: Pogledaj post
Znam, s time da dotični susjed-suvlasnik navodno može sudskim putem ishoditi dogradnju, ako mu ne dam pristanak.
Po meni ne može. Opet Zakon o gradnji i Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima

Quote:
Veritas6 kaže: Pogledaj post
Po meni nikako nije u redu da radi odobrenja susjed-suvlasnik dobije dodatnih 30 kvadrata zemljišta tj.zajedničkog dvorišta, a bez ikakve kompenzacije. Zajedničko dvorište je veliko, znatno veće od površine svih etaža, kuće zato bi povećanjem stambenog prostora dobiva znatniji dio dvorišta.
Dograđuje se potkrovlje, a taj dio na koji se širi je dio zajedničkog dvorišta, ne isključivo njegovog dijela.
To mi malo nije jasno. Ako dograđuje potkrovlje, kako dobiva 30 kvadrata dvorišta.
Mada, nevažno, to je stvar dogovora koji morate postići prije nego dobije dozvolu za dogradnju, odnosno potpišeš mu da smije graditi.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 17:07   #2136
Quote:
sfingaaa kaže: Pogledaj post
Molila bih pomoć!
Susjed je vlasnik zemlje između dvije kuće, ali ta zemlja navodno nije dovoljno velika da bi se sagradila kuća jer je dosta uska. Je li to moguće, mislim je li moguće da postoje nekakvi zakonski okviri koliko daleko od nečije kuće možeš sagraditi svoju?
Stvar je u tome što ju on navodno baš zbog tog problema nikako ne može prodati pa smanjuje vrijednost zemlji. A mi bi voljeli kupiti tu zemlju i sagraditi dvije garaže tamo. To je sad drugo pitanje, da li mi za gradnju garaže treba dozvola i da li se i na gradnju garaže odnosi dio koliko daleko mora biti od susjednih kuća?
Postoje planski okviri gradnje. Po nekim planovima, može gradnja u nizu na parceli širine 6 m. Pročitaj prostorni plan, sigurno ima na web-u.
Za garaže isto tako. Ili uz kuću, ili na udaljenosti od 3 m i više.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 22:32   #2137
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
A susjed kuća do, se o tome informira, ako se gradi po planu, ne treba njegovu suglasnost.
Ma ja mislim da je u cijeloj priči bitno to da se radi o nekoj zaštićenoj zoni pa tako i taj susjed do treba dati neku suglasnost ili nešto slično.
Nisam upoznata oko detalja.

@mack, hvala na pojašnjenjima, razmislit ću i još se malo informirati.
Veritas6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2017., 22:54   #2138
Molio bih pomoć...Namjeravamo izgradit bazen ispred legalnog objekta u Okrugu na Ciovu. Kolika mora bit udaljenost istoga
od susjedove parcele i ceste sa druge strane ?
slavatiho is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 08:59   #2139
Quote:
slavatiho kaže: Pogledaj post
Molio bih pomoć...Namjeravamo izgradit bazen ispred legalnog objekta u Okrugu na Ciovu. Kolika mora bit udaljenost istoga
od susjedove parcele i ceste sa druge strane ?
Za izgradnju bazena treba glavni projekt, tako da se informirajte kod ovlaštenika koji mora konzultirati lokalni prostorni plan.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 00:30   #2140
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Za izgradnju bazena treba glavni projekt, tako da se informirajte kod ovlaštenika koji mora konzultirati lokalni prostorni plan.
Hvala puno !
slavatiho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:17.