Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2016., 23:51   #3641
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Gadan je to Bog kada dopušta ovo, radije ne bih u njega vjerovao

pa ako ne vjeruješ u Boga, kako onda možeš reći da Bog nešto dopušta, ili da je gadan ?
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 10:08   #3642
Quote:
mia14 kaže: Pogledaj post
@Nepoznati,

Što se tiče tvog komentara,zamolila bih te da mi dokažeš da Boga nema.
Vidim da si poprilično u nju uvjeren. Dokaži.
U suprotnom i tvoje je uvjerenje jednako izmišljenom Harryu Potteru
Kako ćeš dokazati da nečeg nema? Ako se ne varam može se dokazati samo da nečeg ima, ali ne i da nema.

Međutim, ako si ti našla način kako ćeš dokazati da nečega nema, daj nam uputstvo.

Recimo, da nečeg nema može se dokazati jer ne primječujemo svojim osjetilima.

Tako ja mogu dokazati da nema Harrya Pottera ( ili Boga, svjedno ) jer nikad nisam vidjela, omirisala, čula, opipala .... ni Pottera ni Boga.

Ok, sada ti možeš kazati da Potter, ili Bog nisu dostpuni našim osjetilima.

Međutim, znanstvenici kažu da ako nešto nije dostupno našim osjetilima onda se vidi djelovanje toga što je, recimo, nevidljivo. I to točno precizno djelovanje. Pa tako viruse ne vidimo, ali točno određeni virus izaziva točno određenu bolest. Zato znamo da virusi postoje. Međutim, time smo, opet, dokazali da nešto postoji, ne da ne postoji.

Dakle, ne postojanje nečega ne može se dokazati. Pogotovo se ne može dokazati ljudima koji ne trebaju realne dokaze već su im dostatni i irealni.

Takvim ljudima je moguće postojanje svega i svačega, vještica, baba roga, bogova, vragova, sotone, vila, vilenjaka, hobita, čarobnjaka .....
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 11:01   #3643
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Kako ćeš dokazati da nečeg nema? Ako se ne varam može se dokazati samo da nečeg ima, ali ne i da nema.
Apsurd je tim veći, jer ja nikad ne tvrdim da Boga nema. Ima Ga, jer to je Univerzum.
Npr. znanstvenici slažu DNK iz molekula. Grade živi organizam iz tobože mrtve materije. Neživo posjeduje potencijal živoga/svijesti. Stoga je Univerzum zapravo "živ". Posjeduje kvalitetu koju možemo nazvati "Bog". Ali taj univerzum ne haje za vapaje roditelja nad umirućim djetetom i ne osvrće se na prebiranje krunice. Svemir je vrlo negostoljubivo smrtonosno mjesto za ljude, nije kreiran za njih.
Bog religija je jedno neosnovano maštanje da je Univerzum dobrohotno Biće koje će, ako provodimo nekakva klanjanja i forumule koje su izmislili ljudi, dobiti od Njega bezgraničnu milost u obliku raja ili pak kazne ako Ga naljutimo prema tim teološkim kemijanjima koja nemaju nikakva smisla osim za njih.
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2016., 11:14   #3644
Quote:
mia14 kaže: Pogledaj post
Npr. na moj komentar da je Bog puno puta nešto obećao i to ispunio;
(Biblija npr. vrvi takvim primjerima) tvoj odgovor je "Nikad ništa"
U Bibliji piše da je Bog obećao da će uništiti neki grad Sodomu, i on ga satre čudom. Za što je jedini dokaz to da tako piše na papiru (netko izmislio).

Quote:
Zbilja sam iznenađena.
Sumnjam da si ti iznenađena. Prije bih rekao da je to prijetvornost.

Primjeri:

Bog je rekao : "Dolazim uskoro!"
- Ali nema ga već tisuće godina.
Za Boga je dan kao tisuću godina, ili milijun, možda milijarda.
- Pa kako onda možeš reći da će "doći uskoro", kad nemaš pojma kako Bog računa vrijeme?


Bog je dobar jer je pravedan!
- Ali podavio je cijelo čovječanstvo, klao prvorođence po Egiptu, naredio kamenovati trudnice, vječno kažnjava za sitne prijestupe...
Da, ali Bog ima sasvim drugačije shvaćanje morala i pravde od nas ljudi.
- Pa kako Ga onda možeš nazivati dobrim i pravednim?

Dakle odnos prema Bogu u religija nalikuje nekom jadničku koji drhturi pred ćudljivim moćnim Carem tiraninom, i ulizuje mu se, veličajući ga, u nadi da će ga taj poštedjeti svoje brutalne kazne iz čistog ćefa, i da će pasti na njegova laskanja (iako u sebi zna da je to nemilosrdni despot).

Quote:
Samo što ljudi ne shvaćaju da se "igraju" sa sotonskim stvarima.
Ono što ti nazivaš "sotonskim", samo je način kako ljudi pokušavaju to isto kao i ti s Biblijom.

Quote:
Zamolila bih te da pažljivije biraš izraze kad mi pišeš jer su mi neugodni.
Ne mogu ublažiti istinu više nego kako pišem. Ali vjeruj da je otrežnjavajuća i da poslije dolazi olakšanje i ugoda spoznaje.
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2019., 12:51   #3645
Vjeruju li sotonisti u Boga?

Religiozni ljudi i vjernici obično iako ne uvijek vjeruju u postojanje đavola. Međutim, zanima m što je u obrnutom slučaju, kod onih koji štuju đavola, da li oni vjeruju da postoji bog? Ne mislim tu na ateističke sotoniste.
tadija dragutin is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2019., 13:29   #3646
Quote:
tadija dragutin kaže: Pogledaj post
Religiozni ljudi i vjernici obično iako ne uvijek vjeruju u postojanje đavola. Međutim, zanima m što je u obrnutom slučaju, kod onih koji štuju đavola, da li oni vjeruju da postoji bog? Ne mislim tu na ateističke sotoniste.
Kod teističkih sotonista ti je situacija dosta šarena. Odgovor je da i ne, ovisi koga pitaš. Neki su monoteisti i vjeruju u boga, samo što je njima sotona bog. I ovdje imaš svakakvih teizma, pa tako npr. i onih kojima je bog sotona ali sotona je nekakav panteistički bog. Neki prihvaćaju moralni dualizam abrahamskih religija i vjeruju u boga i sotonu, samo što su na strani sotone. Neki su politeisti i sotona im je samo jedan od mnogih bogova, koji su onda možda svi ali ne i nužno manifestacije jedne više sile. Neki pak ne vjeruju u boga ali i na sotonu se po njima isto baš ne može gledati kao da je neki bog, iako je stvarno biće. A i nemoj misliti da se pod sotonom kod njih uvijek radi o biblijskoj koncepciji vraga.

Usput, ni taj takozvani ateistički (LaVeyev) sotonizam nije baš bogzna toliko ateistički. U sotonističkoj bibliji se govori o bogu kao o nekakvoj neosobnoj sili koja balansira svemir npr. Trenutni visoki svečenik sotonističke crkve definira sotonizam kao više "I-teistički" nego ateistički, dakle više kao egoteizam gdje sotonist deificira samog sebe.

Edit.
Evo samog citata iz sotonističke biblije:

Quote:
"IT is a popular misconception that the Satanist does not believe in God. The concept of "God", as interpreted by man, has been so varied throughout the ages, that the Satanist simply accepts the definition which suits him best. Man has always created his gods, rather than his gods creating him. God is, to some, benign - to others, terrifying. To the Satanist "God" - by whatever name he is called, or by no name at all - is seen as the balancing factor in nature, and not as being concerned with suffering. This powerful force which permeates and balances the universe is far too impersonal to care about the happiness or misery of flesh-and-blood creatures on this ball of dirt upon which we live."
https://en.wikiquote.org/wiki/Anton_LaVey
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2019., 17:41   #3647
Sotonisti nisu jedna jedinstvena vjera i imaju razlicite poglede. The Satanic Temple, ciji sam osobno veliki simpatizer, odbacuje bilokakva nadnaravna vjerovanja.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2019., 18:12   #3648
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Sotonisti nisu jedna jedinstvena vjera i imaju razlicite poglede. The Satanic Temple, ciji sam osobno veliki simpatizer, odbacuje bilokakva nadnaravna vjerovanja.
Hehehe, a u šta onda vjerujete i šta radite, igrate briškulu, trešetu i belu na sastancima?
Organizirate li turnire?
King Elvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2019., 18:15   #3649
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Sotonisti nisu jedna jedinstvena vjera i imaju razlicite poglede. The Satanic Temple, ciji sam osobno veliki simpatizer, odbacuje bilokakva nadnaravna vjerovanja.
opa
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2019., 18:25   #3650
Quote:
tadija dragutin kaže: Pogledaj post
Religiozni ljudi i vjernici obično iako ne uvijek vjeruju u postojanje đavola. Međutim, zanima m što je u obrnutom slučaju, kod onih koji štuju đavola, da li oni vjeruju da postoji bog? Ne mislim tu na ateističke sotoniste.
Ako misliš na one koji vjeruju u kršćanskog sotonu (ili nekog drugog boga kojeg su kršćani ocrnili u svojim spisima) onda sigurno vjeruju i u kršćanskog boga.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2019., 19:06   #3651
Quote:
King Elvis kaže: Pogledaj post
Hehehe, a u šta onda vjerujete i šta radite, igrate briškulu, trešetu i belu na sastancima?
Organizirate li turnire?
Sumnjam posto ne postoji hrvatski ogranak.

Sto rade na sastancima? Vjerujem da se dobro zajebavaju. Osim toga izraduju bojanke za djecu, mole na gradskim skupstinama, podizu kipove i generalno dizu fundamentalistima zivce zahtjevajuci ravnopravan tretman.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2019., 22:38   #3652
Još će sotonisti ispast humanitarci, filantropi...
iguodala is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2019., 22:42   #3653
Quote:
iguodala kaže: Pogledaj post
Još će sotonisti ispast humanitarci, filantropi...
Zašto ne? To što netko (ne) simpatizira jedno od mnogih imaginarnih bića ne čini ga automatski dobrom ili lošom osobom.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2019., 14:33   #3654
Sotonisti mogu vjerovati da takvo što postoji (Bog u kršćanskom obliku ne pokriva ono što je izvor svemu stvorenome jer nitko nema MONOPOL na transcedenciju a kamoli na ljubav).
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2019., 16:14   #3655
Da vjerujem u nadnaravna mitološka bića prije bi štovao sotonu, nego boga.

Za razliku od boga koji je egomanijak i tiranin, sotona je prilično kul lik koji ljudima daje darove što boga čini ljubomornim.

Iz mojih iskustava sotonisti su puno bolji ljudi od kršćana, jasno jer im je uzor puno bolji.
LongSinceDark is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2019., 17:50   #3656
Waking The Witch ~ Kate Bush (1985)

https://www.youtube.com/watch?v=ebtq2klguvY
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2019., 20:19   #3657
Quote:
tadija dragutin kaže: Pogledaj post
Religiozni ljudi i vjernici obično iako ne uvijek vjeruju u postojanje đavola. Međutim, zanima m što je u obrnutom slučaju, kod onih koji štuju đavola, da li oni vjeruju da postoji bog? Ne mislim tu na ateističke sotoniste.
imaš koji imaju sve moguče newejđerske novo-kompilacije pa ni neznaju šta vjeruju al kao vjeruju nešto

imaš koji doslovce vjeruju u stari zavjet, samo svjesno odlučuju biti na strani 'neprijatelja', jer su čitali novi zavjet i žive na zemlji

na njihovom tragu imaš 'gnostičke' i dualistčke sotoniste koji naprosto vjeruju da je stvoritelj u kurcu, pa rađe štuju 'lucifera/sotonu' ili koju več suprotnost 'tvorcu'

pa imaš koji obrču foru pa naprosto štuju stvoritelja, samo što je on zlo mučko đubre, pa i vjeruju shodno i štuju zlo itd...

imaš koji su drito 'teistički sotonisti' i sotona im je bog, baš onaj koji vlada svjetom, stvorio materialni svjet, kroz hierarhiju svojih svime regulira itd... (jebiga pa tako nekako i pavle piše samo u suprotnom smjeru)

imaš one koji drže neki derivat varijaciju 'stare vjere' pa štuju praktički saturna, imaju neke ezoterične finte itd...

imaš one koji se nastavljaju na ezoterije iz 19-20og stolječa, tipa ekipa koja vjeruje u lucifera kao metafizičku silu/entitet

imaš revajvale razne, tipa velesa u novo-staro-slavenskim sektama, on nema smisla sam po sebi ako nema i peruna i svaroga i svih njih

imaš ekipe masu njih koje bi katolici zvali 'sotonistima' al oni zapravo drže kult baala, ba-baal-ona i slično

imaš razne kvazi-sotoniste kojima je ta rječ samo neka tehnička dezignacija, kao što su bili crkva procesa i 4p

imaš opižđene ekipe koje niti nemaju 'doslovno' teističke logike ali imaju kompleksne metafizičke sustave di je nešto bog nešto vrag nešto ovo ono, isto sa dosta gnostičkim tendencijama, tipa ona i topy

slično tako imaš ekipe koje su dovoljno lude da lovcrafta shvačaju ozbiljno

imaš yezide, iako oni nevole kad ih se zove sotonistima vem su ih zbog toga puno ubijali

imaš u indiji raznorazne šivaiste, kao šiva bog uništitelj, večina ih je standardno umjerena, al ima tipa marginalnih sekti nekih opižđenih

imaš isto tako budističke sekte, ili derivate budizma, koji naprosto počnu radit svašta jer konceptualno odjebu 'suosječanje' i krenu u čudne strane itd...

imaš grupe ala 333 di je šema da se naprosto i samo štuje zlo ko neki oblik absurdizma sa totalitarno-extremističkim slantom, ala pol-potova slika na oltaru
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2019., 02:08   #3658
da li je Sotonizam od Viktorije Faust dobar uvod u to?
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2019., 11:20   #3659
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
da li je Sotonizam od Viktorije Faust dobar uvod u to?
Ne znam, ali neke od ozbiljnih knjiga na tu temu su The Invention of Satanism i Children of Lucifer. Napisane su od strane stručnjaka (scholars) koji godinama istraživaju sotonizam za razliku od Faust koja...ne izgleda baš kao ozbiljni izvor na prvi pogled.

http://www.oxfordscholarship.com/vie...-9780195181104
http://www.oxfordscholarship.com/vie...-9780190275105
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2020., 12:55   #3660
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Ne znam, ali neke od ozbiljnih knjiga na tu temu su The Invention of Satanism i Children of Lucifer. Napisane su od strane stručnjaka (scholars) koji godinama istraživaju sotonizam za razliku od Faust koja...ne izgleda baš kao ozbiljni izvor na prvi pogled.

http://www.oxfordscholarship.com/vie...-9780195181104
http://www.oxfordscholarship.com/vie...-9780190275105
mislio sam na HR izdanja
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:59.