Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2010., 09:58   #21
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Dobro je ovisiti o Bogu i to nije grijeh mada je ta ovisnost dobar temelj za opsesivnu kompulzivnu neurozu po Freudu.
slažem se. nijedna ovisnost nije poželjna. osobno me lagano ježe ljudi kojima je svaka druga rečenica "Bog te blagoslovio" "na putu neka te Bog vodi" i tome slično. brrrrr
a to je po meni znak upravo takvog tipa ovisnosti. poželjno je družiti se s Bogom svakodnevno no ne i biti ovisnik. Umjerenost je jedna od kreposti a to se tiče i samog odnosa s Bogom. I majka voli svoje dijete ali lagano se počinje brinuti ako je ono s 5 godina još uvijek na njenoj sisi.
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 10:07   #22
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
I majka voli svoje dijete ali lagano se počinje brinuti ako je ono s 5 godina još uvijek na njenoj sisi.
Znaći ti misliš da bi se čovjek trebao s vremenom odvojiti od Boga a ne mu se približiti???
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 10:26   #23
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
slažem se. nijedna ovisnost nije poželjna. osobno me lagano ježe ljudi kojima je svaka druga rečenica "Bog te blagoslovio" "na putu neka te Bog vodi" i tome slično. brrrrr
a to je po meni znak upravo takvog tipa ovisnosti. poželjno je družiti se s Bogom svakodnevno no ne i biti ovisnik. Umjerenost je jedna od kreposti a to se tiče i samog odnosa s Bogom. I majka voli svoje dijete ali lagano se počinje brinuti ako je ono s 5 godina još uvijek na njenoj sisi.
Ne vapije vaš grijeh do neba, nego vaša umjerenost !
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 10:48   #24
Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Znaći ti misliš da bi se čovjek trebao s vremenom odvojiti od Boga a ne mu se približiti???
ne nego imati hrabrosti pokoji korak i sam učiniti, tj. ući u dijalog s Bogom čak i kritički a ne stalno mu se držati za skute, stalno nešto tražiti, stalno se osjećati nedostojnim, grešnim i očekivati da nas On vodi za rukicu a mi ćemo žmirećki hodati i ne razmišljati (prispodoba o talentima).
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 11:17   #25
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
ne nego imati hrabrosti pokoji korak i sam učiniti, tj. ući u dijalog s Bogom čak i kritički a ne stalno mu se držati za skute, stalno nešto tražiti, stalno se osjećati nedostojnim, grešnim i očekivati da nas On vodi za rukicu a mi ćemo žmirećki hodati i ne razmišljati (prispodoba o talentima).
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ne vapije vaš grijeh do neba, nego vaša umjerenost !
Evo ti odgovor

Čovjek ne može ni korak učiniti bez Boga, doduše može ali te korake će kasnije skupo plačati....
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 12:13   #26
Dosla sam na temu misleci da cu naci pobrojano sta je sve grijeh u katolicanstvu, jer me to interesuje. Cula sam da neke sekte zabranjuju alkohol. Sta je sa kamatom?
Koji su najveci grijesi?

Da li je grijeh ubijati civile u agresivnim ratovima?

Da li je grijeh vrijedjati ljude i ljudsko dostojanstvo?
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 14:20   #27
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post
Dosla sam na temu misleci da cu naci pobrojano sta je sve grijeh u katolicanstvu, jer me to interesuje. Cula sam da neke sekte zabranjuju alkohol. Sta je sa kamatom?
Koji su najveci grijesi?

Da li je grijeh ubijati civile u agresivnim ratovima?

Da li je grijeh vrijedjati ljude i ljudsko dostojanstvo?

Pa da, bilo bi lijepo da su grijesi lijepo pobrojani, gurpirani itd. Svakom katoliku bi se život puno olakšao a i ne samo to, već bi se i najvjerojatnije manje griješilo budući da ovako za mnoge stvari iz čistog hira proglašavamo da nisu grijeh.

Ne znam zašto služba Božja (KC) ne pravi takav popis i na taj način učini ono što očito Bog želi (ako je manje grijeha božja želja), jer ovo mi liči na vražje djelo učinjeno kod kineza i raznih plemenskih zajednica - Isusovo poslanje uplitanjem vraga nije do njih došlo (u svakom slučaju ne dovoljno) čak ni nakon 2000 godina, pa oni mogu uživati griješeći. A npr. po novoj modi, iako nekršteni, i tako griješeći, ako su bili relativno dobri u životu, vjerojatno će u raj.
Ispada da čovjek poželi - šteta što su mi rekli za katoličanstvo - sad ne smijem koristit kondom, ah, kamo sreće da mi nisu rekli za katoličanstvo do pred smrt, tad se obratim i sve pet.

Vidimo koliko je bog pravedan.


Alternativno nošenje sa grijesima nailazimo u isprikama tipa: pa svi griješe, to je normalno i zato ću ja kao katolik kupiti kondome i očito ići protiv Božje volje jer (sumnjam u Njegovu razboritost) eto vremena su se promijenila (a bog to ne zna). Ili bog sad misli da je sad u redu koristit kondome samo se iz nekih svojih razloga ne želi ponovno objaviti sa novim uputama za život jer eto onda bi se možda i ateisti preobratili a On to ne želi. On im još daje nadu jer iz nekog razloga vjera bez dokaza je vrijedna što svakako ide u prilog horoskopskim fanaticima, tarot majstorima i astrolozima.
A ima i ona, ispovjedat ću se pa idem sad kupit kondome jer to je normalno.


Ali izgleda da se u Crkva boji pisati tako nekakve detaljne liste o grijesima jer bi se moglo ispostaviti u budućnosti neko ne slaganje, pa je sigurnije ovako, bez oslanjanja na Duh sveti i papu koji su nepogrešivi jer eto nema se baš povjerenja u njih.

Po meni je posebno logično praviti i drugačije popise za rješavanje čovjekovih nedoumica. Npr. podjela grijeha na one koje radimo potpuno svjesno svojom odlukom i one koje teže možemo kontrolirati. Ne može nitko tok kupi kondome reći da je bio u afektu pa se na to izvlačiti kod boga. Naime, ne samo što je taj netko potpuno trezven kupio te kondome (s očitom namjerom da griješi - dobro, može on lagati bogu da ih je kupio za ukras ali bog zna da je to laž) već je upravo za stavljanje kondoma potrebno svjesno postupanje dok iz emocionalne savladivosti slijedi (na koju bi se možda netko htio izvlačiti) seks bez kondoma.

To je samo jedan primjer ali postoje i brojni drugi i stvarno bi bilo bitno da se detaljno zna o nekoj gradaciji jer baš i nije pravedno da se netko žrtvuje i pazi da ne griješi a netko drugi shvaća život olako i nada se u božje razumijevanje. I onda oboje završe u raju na istom stupnju. Previše je tu rizika i nedorečenosti koje krase Crkvi i Isusa koji je takvu crkvu ostavio. Ne kužim kako ga apostoli nisu ispistali o tim najsitnijim detaljima i sve sastavili u knjigu (još davno prije pojave Isusa je postojalo pismo a o Isusu se ništa nije pisalo (začudo) u vrijeme Isusova postojanja iako je eto, činio čuda)

Quote:
Pedro Emanuel kaže: Pogledaj post
Znaći ti misliš da bi se čovjek trebao s vremenom odvojiti od Boga a ne mu se približiti???
Zašto bi nas uopće Isus odvajao od sebe? i onda čekati da mu se približimo?
Valjda mu je bilo dosadno.
Stvar mi vrlo liči na to da se Isus igra sa stolnotenikim reketom i lopticom. Udara lopticu prema gore, i onda mu se ta loptica vraća. Ako neka loptica ode na pod - ne uspije mu se vratiti - ta loptica je sama izabrala (stanje odvojenosti od Isusa) grijeh pa će je Isus zato zgaziti nogom.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 14:31   #28
U Katekizmu KC navedeno je puno grijeha (podijeljeni su po Božjim zapovijedima koje se krše). Nešto slično može se pronaći i ovdje (kao priprema za životnu ispovijed).
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 14:32   #29
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post
Zašto bi nas uopće Isus odvajao od sebe? i onda čekati da mu se približimo?
Valjda mu je bilo dosadno.
Stvar mi vrlo liči na to da se Isus igra sa stolnotenikim reketom i lopticom. Udara lopticu prema gore, i onda mu se ta loptica vraća. Ako neka loptica ode na pod - ne uspije mu se vratiti - ta loptica je sama izabrala (stanje odvojenosti od Isusa) grijeh pa će je Isus zato zgaziti nogom.
Hmm... više bi Boga opisao kao silu teže, oni kojisilom žele od Boga odu u svemir tamo nema sile teže i postaju kao "slobodni" od Boga a oni koji žele biti s Bogom oni su pod utjecajem sile teže, ali naravno da ljepše živjeti na zemlji nego u svemiru
__________________
Sloboda je dar koji ne dolazi sam od sebe, moraš si ga uzeti. :D
Pedro Emanuel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 15:09   #30
Quote:
Žulaj kaže: Pogledaj post
slažem se. nijedna ovisnost nije poželjna. osobno me lagano ježe ljudi kojima je svaka druga rečenica "Bog te blagoslovio" "na putu neka te Bog vodi" i tome slično. brrrrr
a to je po meni znak upravo takvog tipa ovisnosti. poželjno je družiti se s Bogom svakodnevno no ne i biti ovisnik. Umjerenost je jedna od kreposti a to se tiče i samog odnosa s Bogom. I majka voli svoje dijete ali lagano se počinje brinuti ako je ono s 5 godina još uvijek na njenoj sisi.
Ma, posve si u pravu Žu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 17:12   #31
Vrlo je jednostavno reći što je grijeh i ne treba puno filozofiranja i Katekizma.
Grijeh je sve što vrijeđa Boga. Tu spadaju i odnosi među ljudima koji smo njegova stvorenja. Pušenje je grijeh jer se uništava ono što je Bog stvorio što će reći da mi nemamo vlast nad životom i smrću. Sve što činimo, a znamo da nam šteti je grijeh. Sve što ti činiš da time oštetiš drugoga (namjerno) je grijeh. Dakle, ljubi Boga svim srcem svojim, svom dušom svojom i svim umom svojim pa ćeš znati ljubiti i bližnjega i svijet i sve što je Božje! Mislim da će se svaka denominacija složiti s ovim.
Hvala!
__________________
Bog je beskrajna sfera čije je središte svugdje, a periferija nigdje. ✞
Alojzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 19:17   #32
Ali čini se ipak da umjereno konzumiranje 30 000 otrova iz cigaretnog dima ipak nije grijeh po katoličkoj nauci. A pogotovo ako gledamo širu sliku - utječemo na djecu - zbog bogom dane ljudske prirode, volimo raditi ono što rade i roditelji (posebno u određenoj dobi), makar to bilo i nešto nezdravo poput pušenja, i makar nam duh sveti nakon krizme prosvjetljivao pamet.

Sad mi pade na pamet, kako je ovdje bilo dosta rečenica koje tvrde da za pušenje nije dokazano da uzrokuje rak itd?! Čovječe zar to znači da svi oni gadni napisi na kutijam jesu obična laž? Glupost. Naravno da nisu, a također unatoč tome što je prihod za državni proračun izniman zbog daleko veće cijene kutije cigareta od bezporezne cijene, opet se državi isplati suzbijati pušenje jer je liječenje svega onoga što pušenje uzrokuje daleko skuplje te je isplativije za državau da joj stanovnici ne puše nego da puše i pune joj proračun.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 19:56   #33
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
U Katekizmu KC navedeno je puno grijeha (podijeljeni su po Božjim zapovijedima koje se krše). Nešto slično može se pronaći i ovdje (kao priprema za životnu ispovijed).
Evo malo sam bacio oko, pošto je bilo riječi o poljupcima evo dio koji mi je bio zanimljiv:


"filmski" poljupci prije braka, sablažnjivo ljubakanje na javnim mjestima; preslobodno ponašanje prema drugoj osobi…; izbjegavanje bliže grješne prigode koja može biti prigoda za uvredu Boga u teškoj stvari, u kojoj redovito padam u teški grijeh (plesovi s pretjeranim kontaktima, raskalašena zabava ..., besramne igre; odlazak na sumnjivo mjesto /npr. night-club /streeptease//, u kino, saunu, na kupalište, masažu... s nečistom namjerom; nudistička plaža; zla knjiga, časopis, društvo…); samozadovoljavanje (masturbacija - koliko puta? - čin koji je u sebi i teško neuredan; teški grijeh protiv čistoće

A ja sam inače dosta govorio na temelju onog malog molitvenika za prvu pričest što se dobije, nemam ga više ali čini mi se da manje od 1% katolika uopće zna što je sve grijeh.

Meni je zanimljivo bilo što sam preozbiljno shvaćao ispit savjesti i ispovjed...
Još tada, oko prve pričesti nije mi bilo jasno zašto svi tako olako shvaćaju ispovjed. nitko ni ne čita ispit savjesti, samo 10 zapovjedi, 7 gl. grijeha, a ovo detaljno ne znaju ništa niti žele znati. A naravno i ponašaju se kao da to ništa nije grijeh.
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2010., 22:30   #34
Quote:
Alojzije kaže: Pogledaj post
Vrlo je jednostavno reći što je grijeh i ne treba puno filozofiranja i Katekizma.
Grijeh je sve što vrijeđa Boga. Tu spadaju i odnosi među ljudima koji smo njegova stvorenja. Pušenje je grijeh jer se uništava ono što je Bog stvorio što će reći da mi nemamo vlast nad životom i smrću. Sve što činimo, a znamo da nam šteti je grijeh. Sve što ti činiš da time oštetiš drugoga (namjerno) je grijeh. Dakle, ljubi Boga svim srcem svojim, svom dušom svojom i svim umom svojim pa ćeš znati ljubiti i bližnjega i svijet i sve što je Božje! Mislim da će se svaka denominacija složiti s ovim.
Hvala!
Ne bi se baš reklo da je svaki puta jednostavna definicija grijeha. To sam ja vidio u privatizaciji svoje firme. Naime, moja je firma imala nekoliko odvojenih djelatnosti. A u ratu se obično posluje otežano, pogotovo aku si na dometu nepriajteljskih topova. I netko se odlučio privatizirati firmu, ali u djelovima. Direktoru i njegovim satelitima je bila zanimljiva čarter - flota koja je imala 300 plovila. Oni su se povezali sa političkom vrhuškom i odlučili privatizirati samo flotu. A ostalo ne, jer im se to činilo prskupo i ne-rentabilno. Jedna od stavki je bila da se flota može plaćati i u dionicama matičnog poduzeće. Bilo je desetak ponuda, ali su većina udustali, jer nije bilo baš ispaltivo. Ali je bilo isplativo direktoru i njegovim satelitima. A zašto? Jer su oni znali da se kupovina može obaviti i sa dionicama poduzeća. Normalno dionice prije moraš kupiti. Ali tu je bila glavna fora. Predsjednik Tuđman je podijelio raji (narodu) polovicu dionica moje firme. Narod je htio te dionice prodati, ali ih u ratu nitko nije htio. Niti za 10 % od upisane vrijednosti. Odjednom se našla neka ekipa koja je nudila čak 25% u kešu za dionicu. I narod je navalio ko lud prodavati dionice koje su držali 3 godine a da ih nitko nije htio, niti su dobili kunu dividendi u te tri godine. U stvari što je napravila ekipa sa direktorom:
zapisali su se za kupiti flotu charter-yachti i zadužili se kod zelenaša 25% od potrebnih novaca. S kešom su kupili 100% potrebnih dionica da budu vlasnici. Čim su postali vlasnici, prodali su 30 % flote u Italiju i vratili dug zelenašima (kamate su bile 10% mjesečno, a oni su za 2 mjeseca sve to iztramakivali.
Na kraju balade su imali flotu od 200 brodova, a 100 su prodali za tramakaciju.
Vrijednost flote je bila oko 20 miliona maraka, a da nisu ništa dali iz vlastita džepa. Pitanje glasi: da li su direktor i njegovi sateliti obični lopovi ili su samo vrlo sposobni menađeri. Da li takvi ljudi moraju to reći na ispovjedi, na koji su način došli do flote. I kakava će im biti pokora. Da li da izmole 1000 očenaša ili da poklone flotu crvenom križu A možda biti "jako sposoban" i ne spada u grijeh. Krist je ionako u prispodobi pohvalio jednog lukavog upravitelja koji je gazdi lažirao knjige da ne dobije otkaz i da stekne uz put i brojne prijatelje kojima je umanjio dug njegovom gospodaru. http://hr.wikisource.org/wiki/Evan%C...87%29/Glava_16.
A radnicima, što je ta ekipa rekla radnicima i konkurencije koja je mislila kupiti flotu ali su odustali: " Tko vas jebe kada ste glupi i ćoravi i niste shvatili što točno znači kupovina flote sa dionicama matičnog poduzeća "
Da je direktor i njegova ekipa bolje šutjela, ne bi bilo nikakvog grijeha. Nitko ne bi znao da su ih ovi namagarčili. A radnici . što je bilo s nama radnicima. Mi smo popušili do kraja. Malo je bilo dernjave na direktora, zašto on nije htio skupa s radnicima kupiti flotu na ovako povoljan način. Ali je on rekao kao i Veliki svećenici Judi: Tko te šljivi, trebao si o tome prije razmišljati !
Mogli ste glasati 1990. za reformirane komuniste i bili biste svako dolbili po jedan brod. A vi ste glasali za HDZ i mi smo napravili onako kako smo zacrtali: 200 Bogatih obitelji u hrvatskoj

Zadnje uređivanje krena : 15.10.2010. at 22:50.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 10:17   #35
Quote:
Alojzije kaže: Pogledaj post
Vrlo je jednostavno reći što je grijeh i ne treba puno filozofiranja i Katekizma.
Grijeh je sve što vrijeđa Boga. Tu spadaju i odnosi među ljudima koji smo njegova stvorenja. Pušenje je grijeh jer se uništava ono što je Bog stvorio što će reći da mi nemamo vlast nad životom i smrću. Sve što činimo, a znamo da nam šteti je grijeh. Sve što ti činiš da time oštetiš drugoga (namjerno) je grijeh. Dakle, ljubi Boga svim srcem svojim, svom dušom svojom i svim umom svojim pa ćeš znati ljubiti i bližnjega i svijet i sve što je Božje! Mislim da će se svaka denominacija složiti s ovim.
Hvala!

Kakav ti je to falš bog kad se vrijeđa? Prvo nas napravi takve kakvi jesmo a onda se zbog toga vrijeđa

On nas ljubi i vrijeđa se što nismo onakvi kakvi po prirodi ne možemo biti. Super.
Ajd ispočetka Lojzek nešto ti tu ne štima sa ....
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 19:05   #36
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Kakav ti je to falš bog kad se vrijeđa? Prvo nas napravi takve kakvi jesmo a onda se zbog toga vrijeđa

On nas ljubi i vrijeđa se što nismo onakvi kakvi po prirodi ne možemo biti. Super.
Ajd ispočetka Lojzek nešto ti tu ne štima sa ....
Bog nas je napravio dobrima, a naše zloupotrebljavanje slobode nema ništa s tim.
__________________
Bog je beskrajna sfera čije je središte svugdje, a periferija nigdje. ✞
Alojzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2010., 23:19   #37
Quote:
Alojzije kaže: Pogledaj post
Bog nas je napravio dobrima, a naše zloupotrebljavanje slobode nema ništa s tim.
Velečasni, koju biste pokoru rekli mojem direktoru koji nas je namagarčio i sam kupio charter-flotu naše firme. U stvari je nije platio NIŠTA. Da li bi trebao izmoliti očenaše ili bi dobio i pohvalu od vas kao sposoban menađer.
Da sam ja pop, ja bi mu dao kaznu da svaku godinu otplaćuje karitasu 10 % prometa firme. (ne zarade, nego prometa, jer bi on uz pomoć "lukavog" rađunovođe namijestio da posluje na pozitivnoj nuli , onda bi karitas dobio godišnje 100 kuna, inače bi trebao platiti oko 50 000 eura !!!)
Evo njegove firme. Ali nigdje nema titulara (imena) vlasnika. Čovjek nije tolika budala da bi se eksponirao. Ne kaže narod za ništa: šuti ko kurba.
http://www.asta-yachting.hr/

P.S.
Bog nas je napravio dobrima ?! Ali kada i u kojoj fazi. Ako crkva priznaje evoluciju, kada se pojavio taj čovjek koji je stvoren kao dobar: ziđantrop, pitekantrop, neadertalac, kromanjonac................


p.s. Ljubiti Boga. Kako biti u Boga zaljubljen ako ti to nije dato odozgora. Da li moram najprije moliti godinama da bih se zaljubio u Boga?

Zadnje uređivanje krena : 16.10.2010. at 23:33.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2010., 18:26   #38
Što je sve grijeh u katoličanstvu?

A šta nije grijeh u katoličanstvu bi meni bila interesantnija tema.
Grijeh je općenito isti u svim vjerama i na svim jezicima, a ono što nije grijeh različito se tumači.
efendija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 10:54   #39
Quote:
Jacob. kaže: Pogledaj post
p.s. Ne znam zašto je Bog uopće napravio ljude takvim da mogu biti ovisni o cigaretama drogama itd. Puno manje zla bi bilo da to nije tako napravio, ako ništa puno manje nevinih ljudi bi patilo.
A kako to ti, biće ograničene inteligencije i ograničenog znanja o svijetu, možeš znati? Ovo mi je oduvijek fascinantno, kada ljudi kažu: svijet bi bio bolji da nema vulkana i potresa. Kako znaš da bi bio bolji? Što ti uopće znaš o svijetu?
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2010., 11:04   #40
Realno, lakše bi bilo nabrojiti što nije grijeh
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:06.