Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2012., 14:56   #1
Plaćam tuđi servis kompa?

Ne znam uopće kako da definiram svoj problem, jeli to strah da neću ispuniti nečija očekivanja (ranije presing roditelja) ili je to neki drugi problem, ali evo o čemu se radi...

kad me netko upita za uslugu, odbiti to mi je jako teško. ustvari ovisi od osobe koja pita, nekada to mogu bez problema. no, ako ta osoba ima očekivanja da ja to nešto što me pitaa mogu rjiešiti (a realno znam da ne mogu) ja ne mogu reći ne mogu ti ja to il ne znam (ne mogu ti zaposliti nećaka ili ne znam ti popraviti kompjuter ) jer ta osoba misli da to mogu i znam i već u startu ste postavljam tako, recimo nametljivije tj. s tim nekim očekivanjem...

Ja u tim situacijama ne mogu reći NE...nego onda glumim da nešto pokušavam, a znam da ne mogu....na kraju te priče osoba uvidi da od svega ništa, jer realno i nisam mogla riješiti problem, samo ispadne još gore, kao pravila sa se da mogu pa ništa.

evo konkretnog primjera. jučer sam bila kod frenda da mu nešto pomognem oko kompa (doslovno prepoznavnaje vanjske pržilice) i kad sam došla tamo shvatila sam da to ne mogu riješiti. u teoriji znam, ali u praksi to ne mogu provesti jer nisam to nikad radila.

rezultat svega je da sa ja uzela njegov komp doma i donijela ga k sebi da mu to riješim i sad nema blage što ću. moram zvati okolo i moliti nekog od frendova da to dodje kao meni napraviti. čak sam došla na ideju da odnesem na servis i platim iz svog dzepa, samo da se rijesim svega toga.

jasno mi je da je to nenormalno ponašanje....ali ne kužim što dovodi do njega...definitivno ima veze sa starcima koji su od mene uvijek puno očekivali, a ja nikad nisam ispunila njihova očekivanja (realno jesam i više od toga, ali u njhovim očima nikad)...
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 15:20   #2
Ok, a što očekuješ da se dogodi kada bi odbila?

Ili si navikla govoriti "da, da" stalno pa refleksno pristaneš?
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 15:30   #3
Pa ne znam, ali osjećam se nekako "odgovornom" za sve probleme svijeta pa onda kad netko u startu kreće od pretpostavke da ja to mogu onda kao da ne mogu iznevjeriti očekivanja...a posebno ako mislim da toj osobi kao treba pomoć...

Nekako sam se stvarno zabrinula nad sobom, jer ovo je baš eklatantan primjer, osim što sad stvarno ne znam što ću s tim računalom....ali navelo me da razmislim zašto to radim....kao da se bojim razočarati tu osobu....ne znam?

Kako uopće reći, ako znam da joj nema tko drugi pomoći?

Ne, nije refleksno pristajanje, to definitivno ne. Ne znam jel to strah od odbacivanja, možda čak ne, nego kao da nosim sve brige svijeta...čim netko ima problem koji sam ne može riješiti kao da moram ja...sigurno da ima veze s odgojem...imala sam vrlo zahtjevne i vrlo egocentrične roditelje čiji je stav da djeca služe roditeljima....da rade na polju i brinu se o njima u starosti....pa valjda od same sebe očekujem da rješavam tudje problem, čak i kad ne mogu...a fakat sam glupa...
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 15:34   #4
Pošalji sms frendu i reci da si pokušala, ali nisi uspjela. Nemoj ići u preduga objašnjavanja, samo predaj, reci da nisi mogla i ćao.
Meni se čini da ti nemaš nikakav problem, samo si previše pristojna pa te ljudi iskorištavaju.

Trebali bi izaći na piće koji put.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 15:51   #5
Zašto?
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 15:55   #6
to je zato jer ti je dosadno. nadi posao di neces imat vremena drugim pruzat free usluge...

ja sam inace razumio topik obrnuto. zove te da mu pomognes i na kraju ispada da nema povjerenja u tebe i slicno... ako je tako onda zove treceg u samom startu
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 16:05   #7
pogrešno si shvatio.
slobodnog vremena nemam na bacanje.
a mislim da ne treba biti sebičan i egoističan u životu i gledati samo svoju korist. na kraju krajeva i meni su neki ljudi pomagali u životu, bez da sam im ikad vratila...

Voljela bih da se više fokusiramo na psihoanalizu mene i mog ponašanja, nebitna je druga osoba....
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 16:19   #8
Jedno je biti sebičan i egocentričan, a drugo je nuditi pomoć nekome a da za to nemaš ni vremena ni znanja, odnosno prihvaćati takve molbe.

I kako to misliš "nema im tko pomoći". Uvijek ima. Može zvati servisera.

Misliš li da te netko može voljeti zbog tebe same, ili vrijediš samo ako pružaš usluge? Ne misliš li da onda nešto nije u redu s tim ljudima, koji su toliko koristoljubivi i sebični da bi te odbacili ako nemaju od tebe nikakve koristi?
Tko je onda sebičan?

Druga stvar - i sama si rekla da na kraju ne radiš uslugu ni sebi ni njima, jer uzimaš nešto što u startu znaš da ne možeš, oni ti povjeruju i očekuju rješenje - a kad se to ne dogodi - onda su i ljuti na tebe, jer si im mogla na vrijeme reći ne.

Ovo tvoje pponašanje pokazuje dvije stvari (zašto to radiš) - jedno je mogući strah od odbacivanja, odnosno misliš da ćče te ljudi više voljeti, ili da će te jedino tako voljeti; a drugo je potreba da se baš u svakoj situaciji pokažeš sposobnija, uspješnija, upućenija nego što doista jesi. Kao da nastavljaš tu priču s roditeljima kojima ništa što si napravila nije dovoljno dobro, pa sad moraš svima dokazati da možeš i znaš sve.

Pokušaj razmišljati ovako. Prvo, ljudi bi te trebali voljeti i prihvaćati zbog tebe same (jer si simpatična, zabavna, draga, pametna, jer imate slične interese i sl.), a ne zato što im radiš usluge. Ako te prihvaćaju jedino onda kad im radiš usluge - to se zove iskorištavanje.
Drugo, ti bi samu sebe trebala voljeti i prihvaćati zbog sebe same, a ne da ti ono što radiš za druge (makar ne mogla i ne znala i ne htjela) bude kriterij ljubavi prema sebi.
Treće - nitko ne zna sve i ne može sve, a potreba da se nekako uzdigneš time što daješ obećanja šakom i kapom je naprosto nezrelost.

Što bi se najgore dogodilo da nekom kažeš: Rado, ali ja ti ne znam. / Rado bih ti pomogla, ali nemam vremena. / Čuj, probala sam i ne mogu to riješiti.

Za kraj, ja sam ponekad znala pomoći drugima i stvarno sam imala i volje i znala sam... i pomogla sam. A pola njih na kraju nisu bili niti zahvalni, već su samo nastavili iskorištavati. Kad je pomoć na kraju uskraćena - nestali su u vidu lastina repa.
Znači, treba procijeniti i tko su ljudi kojima pomažeš i zašto to traže od tebe, a i koji su tvoji motivi.

Zadnje uređivanje Lisbeth : 20.04.2012. at 16:29.
Lisbeth is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 17:15   #9
Da,mislim da si ti jako lijepo to rezimirala. Ovaj dio je pogodjen od prvog do zadnjeg slova:

"Ovo tvoje pponašanje pokazuje dvije stvari (zašto to radiš) - jedno je mogući strah od odbacivanja, odnosno misliš da ćče te ljudi više voljeti, ili da će te jedino tako voljeti; a drugo je potreba da se baš u svakoj situaciji pokažeš sposobnija, uspješnija, upućenija nego što doista jesi. Kao da nastavljaš tu priču s roditeljima kojima ništa što si napravila nije dovoljno dobro, pa sad moraš svima dokazati da možeš i znaš sve."

Da, uvijek moram da mogu sve i da znam sve i da mogu sama i da nikog ne trebam i da neću plakati To definitivno ima veze s neadekvatnim odgojem, na žalost, ali mislim da je dobra stvar što to počinjem osvještavati...prije toga nisam bila svjesna..

Što se tiče ljudi, doista je riječ o osobi koja zaslužuje pomoć, a koja je i meni sama pomogla u nekoj mojoj situaciji ranije...tako da nije neki od parazita. Da, mislim da ću se morati suočiti s jednim ozbiljnim razočaranjem te osobe...ali isto tako ću probati i sama to pregrmjeti...

Već samo pisanje po ovoj temi mi je malo smanjilo stres, valjda to neko suočavanje, jer sinoć sam se stvarno loše osjećala...a jutros sam bila uvjerena da ću ga odnijeti na servis, platiti i gotovo. A to isto ne bi imalo smisla jer bi me onda svaki sljedeći put tražio isto pomoć....probat ću riješiti što mogu sama, a znam da jedan dio sigurno neću moći...i to ću morati reći toj osobi....Iako sam već sinoć na to moje "ne može se" čula dosta disonantne tonove....

Ali ustvari sam se suočila s još jednom stvari, da od svih ljudi s kojima ta osoba komunicira, a ima puno poznanika (malo mladjih doduše koji se kuže u IT) je izabrao mene....a gdje su svi oni rodjaci, prijatelji i dr. kad njemu nešto treba? Očito su kod njega samo kad je fešta i pun stol....ali to je već neka druga priča...
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 17:19   #10
Da, ne volim i ne prihvaćam sebe jer mislim da tu ljubav moram "zaraditi", bilo "pomaganjem", a često puta i kojekakvim plaćanjem kava, izlazaka i koječega....pa kad je mene tko častio? Ono, nije baš da se ljudi hvataju novčanika!!! Ali to je posebna priča koja završava time da iz nekog osjećaja krivnje dajem i novac, vjerojatno kupujem tu ljubav/naklonost jer mislim da nisam dovoljno vrijedna da me netko voli i druži se samnom ovakvkom kakva jesam (a nisam baš toliko loša navodno)...tako da...ima nešto u tome..puno si mi pomogla svojim trudom i komentarom, hvala ti...
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 17:27   #11
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post

Trebali bi izaći na piće koji put.
Quote:
Altera kaže: Pogledaj post
Zašto?
Zar stvarno nisi skontala
dzoni dzins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 17:59   #12
Lisabet, hvala ti puno na tim konkretnim rečenicama - rado, ali ja to ne znam i probala sam, ali nije išlo. Morat ću te rečenice naučiti koristiti....možda zbog toga što djelujem tj. ostavljam dojam da sve mogu, onda ljudi normalno i dolaze s upitima...jer jebiga misle da znam...
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 18:28   #13
A cuj, znam kako ti je, i ja sam prije bio takav, mozda ne bas u tom smislu, ali recimo nisam zelio protivrjecit nekome za koga i malo sumnjam da bi promijenio misljenje o meni, cak i kada znam da nisu u pravu. To ti je u biti strah od da ces nekoga iznevjeriti, da ce te ljudi nakon toga drugacije gledati, da im se neces dopasti, nece ti biti prijatelji i sl. Vjerojatno si ranije nekoga iznevjerila ili ti je netko nabijao na nos nesto slicno pa sada i pdsvjesno ne zelis da se takve stvari ponove. A ustvari se radi o tome da moras imati svoje ja.
Kako to postici, pa vjezbaj, sad i odmah posalji frendu ciji je komp sms i reci mu, lijepo, uvijeno, kako nazalost nisi u stanju to napraviti i da ce morati netko drugi. Ako ne znas kako, javi se na PM da ti ja sastavim
To je za pocetak, kasnije ces biti u stanju da to ljudima kazes u facu a da i dalje ostanes sa svima ok. A zapravo, vjeruj, nitko od njih ti nece nista zamjeriti, jer ne mozes svima reci da
Ovako te ljudi samo iskoristavaju
dzoni dzins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 18:49   #14
To s SMSom nije loš prijedlog, ali ima jedan detalj. Moram mu vratit komp
Altera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 22:36   #15
Altera idemo u provod danas?! Ocekujem to od tebe
toinspire is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2012., 23:24   #16
Quote:
Altera kaže: Pogledaj post
To s SMSom nije loš prijedlog, ali ima jedan detalj. Moram mu vratit komp
Pa sta ako mu moras vratiti komp, on ce vec saznati da mu ti ne mozes pomoci i to je to, bice pripremljen, ne moras objasnjavati, a to ti je prilika da se suocis s tim, ako je to uopce neki problem, ali ocito tebi jest...
dzoni dzins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 01:58   #17
Mislim da patiš od grižnje savijesti.

Jel osjećaš krivicu ako ne pomogneš nekome?
Ako ne možeš to učiniti, a daš sve of sebe, jel se smiriš ili te muči što problem nije razriješen opetovano?
__________________
Prolaze ljudi, ali stoje sati
Free like a wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 02:37   #18
Quote:
Altera kaže: Pogledaj post
pogrešno si shvatio.
slobodnog vremena nemam na bacanje.
a mislim da ne treba biti sebičan i egoističan u životu i gledati samo svoju korist. na kraju krajeva i meni su neki ljudi pomagali u životu, bez da sam im ikad vratila...

Voljela bih da se više fokusiramo na psihoanalizu mene i mog ponašanja, nebitna je druga osoba....
Sebičnost i egoizam su sljepila slično pretjeranoj požrtvovanosti. Svi ljudi imaju dozu toga, samo nekom preovlada egoizam, a nekom "dobrota". Ako ti izvršavaš svakom želju bez razmišljanja, zapitaj se da li drugoj osobi zbilja treba tvoja pomoć ili iz nekog razloga smatraš da svakom treba pomoć, da je svatko ugrožen i da pomaganjem drugom, osiguravaš nekakav svoj položaj...
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 03:36   #19
mozda da pocnemo od osnovnih pravila da je ona zena i da ima uroden gen sazaljevanja i dobrote

takve su skoro sve zene... pogotovo dalmatinke

one su rodene da budu zastitnik


ja tu osobnost nikad necu razumjeti ali mozda bolje da je neke osobe imaju jer bi mi egoisticari se pobili davno
MillionMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2012., 03:50   #20
a šta ako je u pitanju osjećaj obaveze? npr. netko te svaki put kad ti treba, po vremenu ili nevremenu, preveze doma.
kako toj osobi onda ne servisirati komp? drugi put kad je budeš trebao, reći će ti da uzmeš taksi (jer npr. živiš negdje gdje ne postoji javni prijevoz), a u plaćanju taksija baš i nema neke računice. kad se sve zbroji i oduzme, jeftinije je platiti servis.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:48.