Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.07.2012., 22:36   #1021
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Osobno ne bih imao ništa protiv da roditelji vode djecu na crkveni vjeronauk, tj. svatko svoje dijete u religijsku zajednicu kojoj pripada... dakle, van škole.
Tamo negdje s 10-13 godina sam samoinicijativno otisla na vjeronauk (jednom s prijateljicom, jednom s deckom koji mi se svidjao), da vidim sto rade... Sigurno nisam jedina, nekog je mozda i privuklo. I meni je bilo ok, gledali su neke filmove.
Nemam nista protiv toga...i danas bi mi to bilo sasvim ok.

Quote:
Zapravo, zašto vi koji kao silno vjerujete u Boga imate potrebu svoje dijete uvjeriti u isto vjerovanje? Zašto? Što će se dogoditi ako dijete pustite da samo odluči u što će vjerovati kad bude zrela osoba? Zašto vam je bitno da postane Katolik poput Vas i shodno tome, zašto ga upisujete na školski vjeronauk??
Ovdje bih stala u obranu vjernika. Ako je to nesto sto smatraju dobrim, ako je to ono sto zele svom djetetu, ako ga zele tako odgajati, jer misle da je to za njega dobro, da je to vjerovanje dobro...onda mi je sasvim logicno da mu to zele odmah "omoguciti".
Kao sto ja mislim da je dobro da ucim dijete da npr. ne laze, tako ga oni uce da postoji Bog i da se treba moliti da im pomogne i tako to...
Isto kao sto ja mislim da trebam uciti dijete da si samo pomogne, jer mu Bog nece pomoci, obzirom da ne postoji. Svako uci svoje dijete onome sto misi da je za njega dobro. Oni uce jedno, neki drugi, nesto drugo.
To sto ti pricas...vjerujem ja u tvoje razmisljanje...i stav je sasvim ok, da se djetetu pusti izbor...samo mislim da nitko to ne cini, pa ni ti...ili mozda ti da (obzirom da si stvarno zustro zastupas svoj stav), ali drugi ne bas...svatko tupi svoje i dijete je automatski pod roditeljskim utjecajem, kojeg roditelj i ne zeli sprijeciti. Ne zato sto je los, pa zeli dijete indoktrinirati, vec zato jer je (u biti) dobar i zeli djetetu osvjestiti sto i kako treba...samo to je jednima jedno, drugima nesto deseto.
kajpa is offline  
Old 25.07.2012., 23:16   #1022
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
kolika je plaća jednog vjeroučitelja i održava li još neki predmet uz vjeronauk?
tko isplaćuje plaću vjeroučitelju za održavanje vjeronauka u školi?
Zanimljivo pitanje. Nadam se da to crkva placa. Jer imo bilo bi puno bolje da svaka skola ima socijalnog predagoga. Puno potrebnije nego vjeroucitelj, obzirom da se taj dio moze i u crkvi odraditi.
kajpa is offline  
Old 25.07.2012., 23:46   #1023
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
kolika je plaća jednog vjeroučitelja i održava li još neki predmet uz vjeronauk?
tko isplaćuje plaću vjeroučitelju za održavanje vjeronauka u školi?

mislim kako to nisu zanemarive brojke... pogotovo ne na godišnjoj razini x broj svih vjeroučitelja u RH.

Kod nas će se sve više SVE gledati kroz novac jer ga je sve manje. Da crkva ne živi od istog tog novca, ne bi nit vjeronauka bilo u školama. Ondje se stvaraju novi koristnici RKC-a. Isti oni koji će puneći proračun RH plaćati neke nove zgrade poput HBK i sve ostalo što kleru treba...
Vjeronauk je prisutan u školi jer naprosto omogućuje taj financijski kanal. Novac, da! Novac je glavni pokretač crkve. Da nije ne bi vjeronauka bilo u školi.
Vjeroučitelji predaju samo vjeronauk u školi. Plaća im je ista kao i učiteljima ili profesorima ovisno rade li u osnovnoj ili srednjoj školi.
I ne znam otkud vam to da ih plaća crkva
Oni su na platnoj listi Ministarstva obrazovanja kao i svi djelatnici škole.
-annaa is offline  
Old 26.07.2012., 00:24   #1024
Quote:
-annaa kaže: Pogledaj post
Vjeroučitelji predaju samo vjeronauk u školi. Plaća im je ista kao i učiteljima ili profesorima ovisno rade li u osnovnoj ili srednjoj školi.
I ne znam otkud vam to da ih plaća crkva
Oni su na platnoj listi Ministarstva obrazovanja kao i svi djelatnici škole.
Dakle, plaćam ih kroz porez (kao i sve druge)(kao i svi drugi porezni obveznici) iako osobno neću koristiti njihove usluge? Pa sada je jasnije zašto se inzistira na školskom vjeronauku Crkva ostvaruje utjecaj na sedmogodišnjake u školskim klupama koji je plaćen državnim novcem.

Prava sekularna država, nema šta Eto, jel to pravedno? Pa ako je, onda nek uposle još jedan par nastavnika koji će u vrijeme vjeronauka održavati neki drugi predmet... Ako je bal, nek je maskembal
dtomas is offline  
Old 26.07.2012., 00:31   #1025
Meni se čini da je ovo i dalje izrazito politički orijentirana rasprava!
Vjeronauk u školi da ili ne - politika.
Financiranje - politika.
Razina sekularnosti - politika.
Indoktrinacija vjerom - politiziranje.

Možda bi moderatori trebali objasniti gdje je granica u ovoj raspravi, što se tolerira a što ne.
Čisto da izbjegnemo neugodu kartona.
mestar is offline  
Old 26.07.2012., 13:53   #1026
moderatori su svojim brojnim upozorenjima (i povremenim kartoniranjem) u dosadašnjoj raspravi jasno dali do znanja gdje su granice u raspravi i koja je suština ovakve teme na ovom podforumu. međutim, naša upozorenja su sustavno ignorirana, i rasprava je, osim što je stalno išla u off, već neko vrijeme neargumentirana i nekonstruktivna. zbog svega navedenog, temu do daljnjeg zaključavamo.
tisi is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:23.