Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2013., 19:23   #81
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
Tvrdio si ovo: "(cut) idu za time da zabrane apsolutno sve jer će za svaku vještinu po tim kriterijima iščupati nešto što je za zabranu" - onda to i dokaži.
Dao sam ti par instanci; dalje zaključujem induktivno. Ti si, jasno, slobodan dati nekakav protuargument.
Quote:
Za početak dokaži da želi zabraniti apsolutno sve borilačke vještine, a tek onda si uzmi veći zalogaj pa dokaži da želi zabraniti sve što ne može kontrolirati.
Ne namjeravam više trošiti riječi na ovu diskusiju (s tobom) tako dugo dok ne ponudiš neke valjane dokaze za to da Katolička Crkva zabranjuje (apsolutno) sve borilačke vještine.
Ja sam rekao što sam rekao. Nauči čitati.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 20:52   #82
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Dao sam ti par instanci; dalje zaključujem induktivno. Ti si, jasno, slobodan dati nekakav protuargument.
Samo što su ti se instance bazirale na (parafriziram) "vjeruj mi to je tako i tako" ili "tu piše istočnjačke borilačke vještine, ali ja čitam misli i kažem ti da oni misle na apsolutno sve borilačke vještine, vjeruj mi" - dakle instance ti nisu argumentirane, a ni valjane što si i sam priznao.
Jack Frost is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 21:13   #83
Ne bih rekao da je logika u tome sto se neko nekom pokloni uz japanski pozdrav.

Prije je logika u koristenju ideja i termina poput kia, toboznjeg ili stvarnog povezivanja sa sintoistickim ili (zen) budistickim elementima i tome slicno..


Naravno tu kao i sa jogom upadnu u jednu zanimljivu situaciju da u domicilnoj zemlji postoje razne transformacije (tako je borilacka vjestina dobila puno vise filozofskih elemenata nakon II sv rata da bi se odrzala u uvjetima gdje nema previse prakticnog znacaja, nema ga inherentno kako se insinuira), zatim zapadni neki njuejdjeri nesto prenapusu iz svojih razloga i iskrivljeno shvate pa onda kvaziapologeti (likovi koji uglavnom to pisu nisu niti blizu ozbiljnog teoloskog kapaciteta) na to skacu sa dodatnim vlastitim iskrivljenjem da bi na fantaziju fantazije necije fantazije o fantaziji odgovorili sa: to je zlo, tako kaze nasa fantazija.

Prilicno smjesno sve u svemu, ali kazem iz ipak nekih drugih razloga.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 21:25   #84
Može li RKC uopće "prihvatiti" i "dozvoliti" borilačke vještine koje su izrazito ofenzivne i agresivne u svojoj biti poput npr. pekiti tirsie (varijanta kali, filipinske tradicionalne BV) koja uči kako čovjeka najbrže i najefikasnije zaklati. Da pojasnim, čak i boks iza sebe ima priču o osobnom razvoju čovjeka, borbi protiv slabosti vlastitog karaktera, nadmudrivanju protivnika itd. dok Leo Gaje uči najvećim djelom samo kako porezati, ubosti, rasjeći, presjeći, rasporiti a manjim kako udariti štapom, rukom ili nogom. Od filozofsko-duhovne strane nema ni f.
Da li je takva vještina u suprotnosti s onom biblijskom gdje se okreće drugi obraz ili s onom gdje se na kamen ide kruhom?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 21:42   #85
Pa drugo je trenirati da bi se ispuhao,drzao u kondiciji...a drugo je ici po ulici glumiti budale i bacati ljude po betonu ali ako sam napadnut ja cu iskoristiti sve sto znam da se obranim.

E sad ono oko pozdrava naklon je nesto slicno rukovanju.Osim toga one uvjete ispunjava aikido.Jer se u aikidu vjezba ki.Nisam upoznat sa tim vjezbama ali mislim da je slicno budizmu.Zatim tai chi(ali nisam siguran).

U bibliji se ne zabranjuju borilacke vjestima i ako ih je onda bilo i vjerojatno su neki apostoli imali doticaj sa njima.
__________________
"Strong minds discuss ideas,average minds discuss events,weak minds discuss people"
Elanor Roosevelt
Otto Rino is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 22:26   #86
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Može li RKC uopće "prihvatiti" i "dozvoliti" borilačke vještine koje su izrazito ofenzivne i agresivne u svojoj biti poput npr. pekiti tirsie (varijanta kali, filipinske tradicionalne BV) koja uči kako čovjeka najbrže i najefikasnije zaklati. Da pojasnim, čak i boks iza sebe ima priču o osobnom razvoju čovjeka, borbi protiv slabosti vlastitog karaktera, nadmudrivanju protivnika itd. dok Leo Gaje uči najvećim djelom samo kako porezati, ubosti, rasjeći, presjeći, rasporiti a manjim kako udariti štapom, rukom ili nogom. Od filozofsko-duhovne strane nema ni f.
Da li je takva vještina u suprotnosti s onom biblijskom gdje se okreće drugi obraz ili s onom gdje se na kamen ide kruhom?
Klanje nije nikad bilo problem. Samo pretpostavljena potencialna mogucnost utjecaja na odabir (ideoloske) "stranke"
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 22:37   #87
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post

Ne, to sam ja naveo kao odavanje počasti protivniku.
Ali je on prvi unio u raspravu makar izvor koji navodiš to izričito ne spominje:
22:18 "Biblija nigdje ne brani borilačke vještine, velikim djelom jer ona niti ne poznaje npr. judo. Ali poznaje idolopoklonstvo, magiju... pa borilačke vještine koje uključuju elemente klanjanja, molitve... spadaju pod zabranu idolopoklonstva i sl."

a ti:
23:17 "Japanske borilačke vještine imaju naklon pri ulasku i izlasku iz dvorane; i japanske i kineske i još mnoge druge imaju ili naklon ili koji drugi način iskazivanja poštovanja prema partneru. Eto ti odavanja počasti nekom ili nečem što nije Bog."

Prije toga se to ne spominje i ako ćemo baš cjepidlačit Frost koristi termin klanjanje, a ti naklon - prije tebe (59 minuta prije ).
dado-666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 22:40   #88
Znaci ako se ja tebi obratim sa gospdine dado dajem ti pocast i grijesim???
__________________
"Strong minds discuss ideas,average minds discuss events,weak minds discuss people"
Elanor Roosevelt
Otto Rino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 08:19   #89
Quote:
Otto Rino kaže: Pogledaj post
Znaci ako se ja tebi obratim sa gospdine dado dajem ti pocast i grijesim???
Cijeli problem je prenapuhan pa se i ovakve tvoje nedoumice podrazumijevaju kao opravdane.

Izjednačuje se POČAST sa POŠTOVANJEM.
A POŠTOVANJE sa ŠTOVANJEM, a ovaj pojam je za klerikalce tabu jer smije se štovati samo njihovog boga, sve ostalo nije košer.

Cijeli nepotrebni nesporazume je zbog apologeta sa jedne i druge strane koji podrazumijevaju svašta.

Tako da ne griješiš davanjem počasti meni, ali ista nije potrebna, barem ne na forumu.
dado-666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 10:28   #90
Quote:
Jack Frost kaže: Pogledaj post
A zašto bih morao znati? Ja sam dao (jako poopćen) princip na temelju kojeg sada onaj kojeg zanima može procijeniti bilo koju borilačku vještinu. I svaka borilačka vještina koja uključuje bilo molitve nekim božanstvima, rituale, klanjanje... sa stajališta Katoličke Crkve nije dopuštena. I moj princip će biti ispravan (i koristan) čak i u slučaju da ne postoji niti jedna borilačka vještina koja bi uključivala klanjanje, molitve, rituale...
Istočnjačke borilačke vještine posjeduju u sebi elemente ljudskog duha, a ne samo ljudske snage. Zbog toga ih mnogi teolozi ne preporučuju kršćanima. Valjda da ne bi zastranili i počeli izučavati zen: http://www.nova-akropola.hr/Clanci/R...aspx?Sifra=502

Pručavajući dalekoistočnu tradiciju vidimo da borilačke vještine imaju duboko duhovni i humani karakter. Prema predajama, najveći utjecaj na borilačke vještine u Kini imao je Bodhidharma, budistički svećenik koji je donio dyana budizam iz Indije (kineski chan ili japanski zen). Smatra se da su borilačke vještine čuvenog hrama Shaolin začete upravo pod njegovim utjecajem. Ta znanja i vještine brzo su se proširile starom Kinom, a kasnije ih lutajući svećenici prenose u Japan gdje su doživjele svoj vrhunac.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 11:35   #91
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Istočnjačke borilačke vještine posjeduju u sebi elemente ljudskog duha, a ne samo ljudske snage. Zbog toga ih mnogi teolozi ne preporučuju kršćanima. Valjda da ne bi zastranili i počeli izučavati zen: http://www.nova-akropola.hr/Clanci/R...aspx?Sifra=502

Pručavajući dalekoistočnu tradiciju vidimo da borilačke vještine imaju duboko duhovni i humani karakter. Prema predajama, najveći utjecaj na borilačke vještine u Kini imao je Bodhidharma, budistički svećenik koji je donio dyana budizam iz Indije (kineski chan ili japanski zen). Smatra se da su borilačke vještine čuvenog hrama Shaolin začete upravo pod njegovim utjecajem. Ta znanja i vještine brzo su se proširile starom Kinom, a kasnije ih lutajući svećenici prenose u Japan gdje su doživjele svoj vrhunac.
Evo, ovo je primjer argumentiranog i svrhovitog doprinosa temi o kojoj se raspravlja. Daje odgovor zašto RKC "smetaju" ISTOČNJAČKE borilačke vještine (najbolje do sada izneseno objašnjenje).
Svodi se u konačnici na "sukob" dviju religija/filozofija tj. pokušaj zaustavljanja možebitnog širenja jedne na uštrb druge kroz borilačke vještine.

Na stranu koliko je to svrsishodno, opravdano ili ispravno.
dado-666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 11:42   #92
Ma, to je sve šizofreno.
Sv. Franjo je očit primjer zena, samo on to nije propagirao kao učenje, recimo.

Danas je opsjednutost kukoljem prevršila svaku mjeru i rađa izolaciju.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 12:22   #93
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Može li RKC uopće "prihvatiti" i "dozvoliti" borilačke vještine koje su izrazito ofenzivne i agresivne u svojoj biti poput npr. pekiti tirsie (varijanta kali, filipinske tradicionalne BV) koja uči kako čovjeka najbrže i najefikasnije zaklati.
eto šteta je šta su se stare europske vještine i stilovi borbe izgubile kroz zadnjih par stolječa modernijeg ratovanja, praktički sve su se svodile doslovce kako na najbrži, najsigurniji i uglavnom, za naše poimanje ''časne borbe'', neočekivano đubretarski i perfidan način drugome odvaliti oveči komad tjela, uči u vitalni organ ili razrezati što važniju žilu ili mišič, čovjeka rastranširati u hodu, bez da se pritom gubi korak ako nije nužno, a da se istovremeno ostane živ i u komadu, sa svim mogučim variacijama i kombinacija tipova i oblika naoružanja i oklopa sve do najmanjeg detalja i kretnje razrađeno - al ovo je sve svojstveno svakom skupu borilačkih vještina koje su razvijene u situacijama kada su naprosto imale praktičnu svrhu

katolička crkva snjima nikada nije imala pretjeranog problema, nešto ih je bunio samostrel jedno vrjeme, i bilo je nekih optimističnih prjedloga da se razne eksplicitno ofenzivne metode rezerviraju samo za pogane, jer krščani su ipak ljudi, al eto evropa je dugo, dugo vremena baš voljela klat pa to nije prošlo

uostalom koliko su se evropljani voljeli mačevati, sabljati i čakijati sve do pred kojih nepunih 100 godina je opčepoznato, da ne spominjemo 90ete

očito je u čemu je problem ako isti popovi koji su blagoslivljali kalašnjikove seru oko neznam, tajčija ili čega več, stvar je samo u tome šta nije ''naše'', inače nebi bio nikakav bed, još da netko rekonstruira neku ''starohrvatsku'' vještinu, dao bi neki pop i prostore da se vježba, bitno da mladi nisu na ulici i te spike

mislim da se tu nema šta spočitavati, zašto bi predstavnici glavne konzervativne i tradicionalističke organizacije na našem prostoru trebali prihvačati ikakve finte izvana eto tako da pokažu da su progresivni, multikulti ili kog kurca, pa cjeli point je baš u tome da oni to nisu i ne žele biti

možda samo treba nabavit ili čak u konzultaciji sa nekim svečenstvom sastavit dobar fechtbuch, bilo ih je i iluminiranih, taman za katolike
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 12:28   #94
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Ma, to je sve šizofreno.
Sv. Franjo je očit primjer zena, samo on to nije propagirao kao učenje, recimo.

Danas je opsjednutost kukoljem prevršila svaku mjeru i rađa izolaciju.
Ma slažem se s tobom, zato sam i napisao: "Na stranu koliko je to svrsishodno, opravdano ili ispravno."

U svemu vidjet neprijatelje, je pomalo pretjerano.
dado-666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 12:32   #95
Quote:
dado-666 kaže: Pogledaj post
U svemu vidjet neprijatelje, je pomalo pretjerano.
ma nije, to je praktično, više neprijatelja, veča kriza, brojnija mobilizacija, jača retorika itd... inače kojim bogom bi se oni opče bavili, i kog boga bi ih itko slušao

to im omogučava da definiraju koje probleme ljudi imaju i onda barataju ''kontroverznim pitanjima'' u medijima jednom kada su posložili koja su to pitanja i naglasili da su ona kontroverzna dakle nema da prođe tokšou a da ih se ne spominje - ustvari rade doslovce isto kao i razni ngo-i za prava egzotičnih građana koji su prijatelji životinja i slično, samo imaju više iskustva i znaju šta rade

sve se da opravdat samo dok ima neprijatelja, dok god bude neprijatelja biče i katoličke crkve
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 21:14   #96
A ja mislio da ce se rasprava voditi oko nasilja,a vi se uvatili filozofskog dijela kojeg na zalost u hrvatskoj ima vrlo malo ako ne i manje.
__________________
"Strong minds discuss ideas,average minds discuss events,weak minds discuss people"
Elanor Roosevelt
Otto Rino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 22:24   #97
Toliki ljudi se bave takvim stvarima, tako da...ne možeš ih sad na silu od toga odvajati, ali da, duhovno zdravlje bi trebalo biti primarno
Lajoš55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2013., 08:20   #98
Quote:
Lajoš55 kaže: Pogledaj post
Toliki ljudi se bave takvim stvarima, tako da...ne možeš ih sad na silu od toga odvajati, ali da, duhovno zdravlje bi trebalo biti primarno
Ma da, baš bih volio vidjeti onog ko će npr. Filipoviću zabranit da se bavi ...
dado-666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 06:12   #99
Pravi Krščćanin ultimate fighter - uđe u ring i
nakon primljena prva udarca -
Matej 5,39
A ja vam kažem:
Ne opirite se Zlomu!
Naprotiv,
pljusne li te tko po desnom obrazu, okreni mu i drugi.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 14:21   #100
Prica se o hrvackim vjestinama.MMA nije vjestina
__________________
"Strong minds discuss ideas,average minds discuss events,weak minds discuss people"
Elanor Roosevelt
Otto Rino is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:38.