Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2015., 12:25   #1
Koji je smisao filozofiranja?

Koji je smisao?

Ja mislim da je smisao taj da dokoni kvazi -intelektualci iznose svoje ideje (koje btw nikog ne zanimaju) po forumima.

Što vi mislite?
Vaxxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 12:33   #2
Quote:
Vaxxx kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je smisao taj da dokoni kvazi -intelektualci iznose svoje ideje (koje btw nikog ne zanimaju) po forumima.

Što vi mislite?
a kako mi možemo znati zašto si ti otvorio ovu temu?
ako ti kažeš da si je otvorio zato što si dokoni kvazi intelektualac i želiš iznijeti svoje ideje koje nikog ne zanimaju, onda ti možemo samo vjerovati na riječ.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 13:24   #3
Filozofija je vezana za istinu.
Filozofiranje za istinitosti.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 14:32   #4
Quote:
Vaxxx kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je smisao taj da dokoni kvazi -intelektualci iznose svoje ideje (koje btw nikog ne zanimaju) po forumima.
Upravo to je bio smisao Platonove "Akademije".
Diogen iz Sinope bi pak, nakon što bi masturbirao na trgu i isprosio koji novčić za vege-sendvič u atenskom Green Pointu, otišao do svoje bačve ne bi li se spojio na Wi-fi koji je krao od lokalnih arhonta.

Dobro, argument koji ti valja priznati je taj da je istina da je Sokrat uistinu bio forumaš, jer je na forumu uglavnom i filozofirao. Iako se tek kod Rimljana to tako zvalo, u načelu se radi o jednoj te istoj stvari. Ako ćemo baš cjepidlačiti, Sokrat nije bio forumaš nego agoričar.

Ali tek je Descartes bio dovoljno drzak da bi nakon što je naložio svoju vatru, sjeo za svoje računalo i napisao "Rasprave o metodi" koje je onda objavio na jednom blogu i od tada stvari više nisu bile iste. Sokrat je barem bio dovoljno pristojan da ništa ne piše.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 16:28   #5
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Upravo to je bio smisao Platonove "Akademije".
Diogen iz Sinope bi pak, nakon što bi masturbirao na trgu i isprosio koji novčić za vege-sendvič u atenskom Green Pointu, otišao do svoje bačve ne bi li se spojio na Wi-fi koji je krao od lokalnih arhonta.
Zanimljiv sinhronizam - baš sam pred neki dan nasumice listao "Živote filozofa" Diogena Laertija (knjiga koju ranije nisam čitao), pa naiđoh baš na taj dio kako Diogen masturbira na trgu, što me, moram priznati, začudilo. Uopće, knjiga je prepuna zabavnih anegdota.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 16:31   #6
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Upravo to je bio smisao Platonove "Akademije".
Diogen iz Sinope bi pak, nakon što bi masturbirao na trgu i isprosio koji novčić za vege-sendvič u atenskom Green Pointu, otišao do svoje bačve ne bi li se spojio na Wi-fi koji je krao od lokalnih arhonta.

Dobro, argument koji ti valja priznati je taj da je istina da je Sokrat uistinu bio forumaš, jer je na forumu uglavnom i filozofirao. Iako se tek kod Rimljana to tako zvalo, u načelu se radi o jednoj te istoj stvari. Ako ćemo baš cjepidlačiti, Sokrat nije bio forumaš nego agoričar.

Ali tek je Descartes bio dovoljno drzak da bi nakon što je naložio svoju vatru, sjeo za svoje računalo i napisao "Rasprave o metodi" koje je onda objavio na jednom blogu i od tada stvari više nisu bile iste. Sokrat je barem bio dovoljno pristojan da ništa ne piše.
:klap::klap::klap:

Rekao bi na temu da je nekad tesko pronaci crtu izmedju filozofiranja i ispoljavanja frustracija, ali generalno, filozofija je puno vise od toga ako ne i sve
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 18:26   #7
Quote:
Vaxxx kaže: Pogledaj post
Koji je smisao?

Ja mislim da je smisao taj da dokoni kvazi -intelektualci iznose svoje ideje (koje btw nikog ne zanimaju) po forumima.

Što vi mislite?
Probaj objasniti 'smisao' svog pokretanja ove teme (u sebi, no može i naglas), pa možda shvatiš i što je drugim ljudima 'smisao' filozofiranja...


Ja osobno bih rekao da možda i nema 'smisla', nego da je filozofiranje eto jedan od brojnih načina na koji izvjesni ljudi popunjavaju vrijeme od rođenja do neizbježne smrti. Drugi ljudi se bave nekim drugim besmislenim aktivnostima, recimo. Ne vidim neke fundamentalne razlike među svim tim aktivnostima, doduše... kolokvijalno se to kaže 'whatever floats your boat'.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 19:07   #8
Filozofija je manje nego više, a filozofiranje je ovo što sam otipkao.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 21:03   #9
Quote:
Vaxxx kaže: Pogledaj post
Koji je smisao?

Ja mislim da je smisao taj da dokoni kvazi -intelektualci iznose svoje ideje (koje btw nikog ne zanimaju) po forumima.

Što vi mislite?
Uvijek je to bilo dosizanje mudrosti; i sad je, a virtualni forum ja samo drugo mjesto. S tim da ne treba zanemariti da filozofiranje nije samo govorenje, predavanje, nego možda još više slušanje, znati kad, kako i koga slušati.

(što se dokonosti tiče, na više sam mjesta čuo da se stvarno bogatstvo očituje i da će se i u budućnosti očitovati u posjedovanju vremena za sebe, svom slobodnom vremenu)
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 07:40   #10
smisao filozofiranja je kao i smisao bilo cega drugoga
uvijek je do onoga koji nadje smisao u necemu ili ne nadje
__________________
Jesus von Nazareth hat auch den Schmerz der Tiere gespürt, die auf die Schlachtbänke der Menschen gelegt werden. Als
er nämlich mit ansehen muss, wie ein Mann ein Tier schlägt, ruft er: "Weh euch, die ihr nicht hört, wie es zum Schöpfer im
Himmel klagt und um Erbarmen schreit! Dreimal wehe aber über den, über welchen es in seinem Schmerz schreit und klagt.
suma_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 11:52   #11
Quote:
Vaxxx kaže: Pogledaj post
Koji je smisao?

Ja mislim da je smisao taj da dokoni kvazi -intelektualci iznose svoje ideje (koje btw nikog ne zanimaju) po forumima.

Što vi mislite?
Filozofiranje je isto što i razmišljanje
Pa sad ako pitaš koja je svrha razmišljanja, onda je to jednostavno
oslobađanje nekog prirodnog pritiska, slično onom koji te tjera da
jedeš ili da ideš na šekret, odnosno, moraš razmišljati da bi otklonio
neku nelagodu koju osjećaš, a koju uzrokuje priroda.
E sad, neke nelagode otklanjaš u privatnosti svog šekreta, a neke
dijeliš sa društvom za stolom ili, eto, ovdje na forumu.
Kojiput ti izleti da prdneš u tom društvu, a to je ovo što ti veliš da nikog
ne zanima.
Ali, bože moj, svakom se može desiti
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 10:10   #12
Quote:
Vaxxx kaže: Pogledaj post
Koji je smisao?

Ja mislim da je smisao taj da dokoni kvazi -intelektualci iznose svoje ideje (koje btw nikog ne zanimaju) po forumima.

Što vi mislite?
Mislim da filozofija ima smisao a filozofiranje svrhu.
Svrha filozofiranja je afirmacija filozofije.
Filozofiranje o filozofiranju ( metafilozofiranje) je također afirmacija filozofije.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 16:30   #13
ljudskoj prirodi je imanentno uvjeravanje drugih u svoje mišljenje odnosno samim time utjecaj na druge, modifikacija tuđeg mišljenja i prilagođavanja istog vlastitom. bez odnosa s drugim nebi se niti željelo filozofirati tj pametovati. I potreba za stvaranjem, općenito. Samo apstrakcija ovaj puta.
La Baba yaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 16:56   #14
smisao filozofiranja :klap: recimo kao danas kad Nu2 dođe opaka" feministica u štiklama cca 10cm ... pa se pitaš ? jel ju to muž nagovorio -na to trpno stanje ... a ne vjeruje u ljubav :klap:
inače pametna p...a
martin007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2015., 21:00   #15
Quote:
martin007 kaže: Pogledaj post
inače pametna p...a
Gledao sam malo preko YouTubea, ne previše. Bio je onaj dio gdje se spominje da je "pička" metonimija za ženu pa se često kaže dobra/zgodna pička. Znači čak i u pozitivnom kontekstu. Zašto nikad nisam čuo nekog u mainstream medijskom prostoru da spominje da se riječ "kurac" spominje isključivo u lošem i/ili negativnom kontekstu? Neki "maskulinist" bi mogao reći - "Zašto tako lijep, koristan i važan organ spominjemo u ružnom kontekstu?". Tipa:

"To je zakurac."
"To ti je sve kurac."
"Kurac." - kao negacija
"Ružan si ko kurac."

Mislim da ne možemo generalizirati da su to sve seksizmi, niti svaka instanca kad se koristi metonimija "pička" za ženu. Vulgarizmi (dakle, ne psovke) su važan dio svakodnevne komunikacije. Zašto bi se stvar iscrpljivala u nekom građanskom moralizmu? Kao da se ne može ići dublje u cijelu stvar i reći da se možda ipak radi (između ostalog) o otpuštanju viška napetosti u stresnom i/ili nerijetko neurotičnom okruženju. Možda je riječ o sublimaciji libida, na kraju krajeva. Čini se da netko nije dovoljno čitao Nelagodu u kulturi...

Kod "kurca" i gornjih primjera, svaki pak možemo analizirati posebno i doći do drugačijih zaključaka. Možda je rečenica "Ružan si ko kurac." potvrda da živimo u (zlom) heteronormativnom patrijarhalnom društvu. Prva osoba koja je upotrijebila takvu rečenicu, sigurno nije bila heteroseksualna žena. Kad bismo živjeli u heteronormativnom matrijarhatu, možda bi rečenica koja bi značila isto, a na sličnom vulgarnom tragu bila - "ružna si ko pička."

U postpostmodernom seksualno permisivnom nepatrijarhalnom, nematrijarhalnom društvu možda takvi zli vulgarizmi ne bi ni postojali; nego bi bile "emancipatorne" rečenice tipa: "Niše u prostorijana ovog zdanja, svojom elegancijom podsjećaju na eleganciju vagine, dok samo zdanje svojom arhitekturalnom postojanošću i sigurnošću ne može, a da nas izvana ne podsjeća na erektirani penis, to dovitljivo rješenje prirode zahvaljujući kojem smo i mi danas ovdje."

Ili npr. da razgovaraju dva "rodno osvještena" prijatelja u birtiji koji piju pivu, prođe zgodna žena pa jedan kaže drugom: "Pogled na zadnjicu one djevojke pruža mi vizualan užitak nemjerljiv s ikojim drugim užitkom te vrste. Samo specijalni efekti u Star Wars III i pogled na bečku katedralu su mi pružili užitak koji se može komparirati s time."

__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 07:43   #16
Filozofija je ekstrem razmišljanja, a neki filozof je rekao da je ekstremizam zapravo bijeg od dosade, eto... :klap:
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 10:47   #17
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Filozofija je ekstrem razmišljanja, a neki filozof je rekao da je ekstremizam zapravo bijeg od dosade, eto... :klap:
Nekima je zabavno:
Mudrovanje: Što je zabavnije od intelektualnog mudrovanja?
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 12:38   #18
Smisao filozofiranja je da postavljaš pitanja na koje nećeš dobiti konačan odgovor jer ne postoji kao takav.
Divljačina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 21:09   #19
..Smisao toga je recimo da ja sad ovdje nešto pišem, što će pročitati netko koga ne poznam i možda se složiti sa mnom i onda ću se ja zbog toga osjećati jako dobro jer mi je bitna ta nečija potvrda da sam ja jako pametan i meni će se zbog toga u mozgu osloboditi dopamin, proširiti zjenice i osjećat ću se dobro u vezi sebe.. iako znam da to sve skupa i nema nekog smisla i da me zapravo niti nije briga što će bilo tko misliti o bilo čemu kad je meni ovo sebično izdrkavanje trenutno bitnije od bilo čega pa i do mišljenja drugih kojima će se ovo možda i učiniti zanimljivim. Što me briga koji je smisao bilo čega kad je to i dalje sebično samozadovoljavanje, nadrkavanje ja sam bolji, ovo ono, preseravanja raznorazna i dopaminske fore… Ja, paklara sam najbolji i najpametniji od svih i to je tako jer ja želim da to bude tako i jer me na zanima ništa drugo.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 21:10   #20
Da lakše život odrobijam
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:18.