Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Odaberite svoj tip osobnosti kako bismo znali prilagoditi marketinške postavke vašem profilu
Ja sam L osoba 4 12.12%
Ja sam G osoba 3 9.09%
Ja sam B osoba 3 9.09%
Ja sam T osoba 1 3.03%
Ja sam I osoba 0 0%
Ja sam Q osoba 5 15.15%
LGBTIQ is a way of life! Click here to buy it: 2 6.06%
Krvnik je derpe 25 75.76%
Apemant je latentan 23 69.70%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2017., 20:10   #8341
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
^^ Ja sam programer...
Znam. Nadam se da nisi čitao.
Ali ionako nije ništa osobno.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 27.02.2017., 20:52   #8342
Uzdržavanje od naklapanja (samphappalapa veramani)

Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Dosadni ste. Dajte nešto zanimljivije.



U svom remek djelu Ajland (Island) tj Otok Oldos Haksli crta savršeno društvo.

Jedna od važnih komponenti savršenog društva su ''ptice kričalice '' koje kljucaju zrnjevlje, lete naokolo i često kriče Pažnja !!

Pažnja !!!!!

Pažnja !!
==

To je zato jer 99% ljudi u današnjem društvu nisu pažljivi nego dok rade jednu stvar razmišljaju o drugoj. Ili ih pogone njihove samskare ...
==

Stoga ja kao ptica kričalica ovog kafića želim podsjetiti svog sebe i vašeg vas na sljedeće

=================

Ispravan govor (samma vaca)

Buddha ispravan govor dijeli na četiri komponente:
uzdržavanje od laganja,
uzdržavanje od ogovaranja,
uzdržavanje od grubih riječi
i uzdržavanje od naklapanja.

Pošto rezultati govora nisu odmah vidljivi kao kod tjelesnih postupaka, njegova važnost i potencijal se lako previđaju. No, uz malo promišljanja pokazuje se da govor, i njegov izdanak, pisana riječ, mogu imati ogromne konsekvence, kako dobre, tako i loše.

Uzdržavanje od naklapanja (samphappalapa veramani)

===============================
Buddha je prije 2500 govorio i o forumu i forumašima

"Forumaš izbjegava naklapanje i trollanje i uzdržava se od njega. Govori u pravo vrijeme, u skladu sa činjenicama, govori ono što je korisno, govori o Dhammi i praksi; njegov govor je nalik blagu, izgovoren u pravom trenutku, u skladu sa razumom, odmjeren i pun smisla."

Budha

==========================


Jalovo naklapanje jest besmislen razgovor, govor koji nema bilo kakvu svrhu ili dubinu. Takav govor ne donosi bilo što vrijedno već samo uskomešava nečistoće, kako u našem, tako i u umu drugih. Buddha savjetuje da naklapanje ograničimo i govor ograničimo na koliko je to god više moguće na stvari koje su zaista bitne.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 27.02.2017. at 21:03.
parsifal is offline  
Old 27.02.2017., 20:58   #8343
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
U svom remek djelu Ajland (Island) tj Otok Oldos Haksli crta savršeno društvo.

Jedna od važnih komponenti savršenog društva su ''ptice kričalice '' koje kljucaju zrnjevlje, lete naokolo i često kriče Pažnja !!

Pažnja !!!!!

Pažnja !!
==
To mi je kao tinejdžeru bio najdraži roman. Jako dobar roman, u svakom slučaju. Huxleyev zadnji koji je napisao.
Ptice viču "here and now, boys, here and now", tako nešto. Dakle "sada i ovdje", hic et nunc.
Bijeli-Druid is offline  
Old 27.02.2017., 21:07   #8344
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
To mi je kao tinejdžeru bio najdraži roman. Jako dobar roman, u svakom slučaju. Huxleyev zadnji koji je napisao.
Ptice viču "here and now, boys, here and now", tako nešto. Dakle "sada i ovdje", hic et nunc.

Smisao toga Pažnja i jest da se djeluje sada i ovdje a ne iz misli,analiza, navezanosti prošlosti i nadanja,fantaziranja i strahova o budućnosti.

Ali ostajem pri tome i izjavljujem časnom sudu da mi se čini da je u prijevodu
pisalo da ptice kričalice kriče PAŽNJA .

Druid je uskomešao svoje i moje nečistoće i to rezultira time da imam sada plan pogledati u čitaonici u koju idem svaki dan što su to kričale ptice u romanu OTOK
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 27.02.2017., 21:18   #8345
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Znam. Nadam se da nisi čitao.
Ali ionako nije ništa osobno.
Jesam čitao, znam da nije osobno... uostalom, dobar je roast, što jes-jes.
Apemant is offline  
Old 27.02.2017., 21:24   #8346
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
"Forumaš izbjegava naklapanje i trollanje i uzdržava se od njega. Govori u pravo vrijeme, u skladu sa činjenicama, govori ono što je korisno, govori o Dhammi i praksi; njegov govor je nalik blagu, izgovoren u pravom trenutku, u skladu sa razumom, odmjeren i pun smisla."
Dijametralno suprotno od mene.
Apemant is offline  
Old 27.02.2017., 21:32   #8347
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Dijametralno suprotno od mene.
Da, potpuno se slažem.

Ima li nade za tebe ??

Isus kaže da se njega ne može shvatiti dok čovjek ne nauči plakati.

Buddha kaže slično svojim upozorenjima o patnji na svakom koraku.

Ja to vidim ovako.
Tebi je dobro i hebe te se za Buddhu i Isusa u tvom srcu kako kaže F. Ćif.

Iz toga slijedi korolar.

Patnja je veliki motivator da shvatimo zagonetku univerzuma a zaboravimo na prevažnu analizu ljudi koji imaju kurac ili nemaju kuratz i gdje ga guraju..i kakve zagonetke iz toga možemo sve postavljati

Zato strpljenja, zakucat će i tebi bug (sic !) na vratanca

__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 27.02.2017., 21:49   #8348
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Druid je uskomešao svoje i moje nečistoće i to rezultira time da imam sada plan pogledati u čitaonici u koju idem svaki dan što su to kričale ptice u romanu OTOK
Obojica smo u pravu jer je govorila i jedno i drugo.

Ovo je početak romana:

Quote:
"Attention," a voice began to call, and it was as though an oboe had
suddenly become articulate. "Attention," it repeated in the same high, nasal
monotone. "Attention."
A onda kasnije imaš dio:

Quote:
The bird cocked its head and looked at him first with the right eye, then with the left. After which it opened its orange bill, whistled ten or twelve notes of a little air in the pentatonic scale, made a noise like somebody having hiccups, and then, in a chanting phrase, do do sol do, said, "Here and now, boys; here and now, boys."
Meni je bilo više upečatljivo to "here and now, boys; here and now" i tako mi je ostalo.

IZVOR: https://www.huxley.net/island/aldoushuxley-island.html

(nadam se da znaš koristiti search opciju na svom browseru)

Uglavnom, čitao sam i original i prijevod. I jedno i drugo zajedno maksimalno tri puta. Samo kažem, jer romane nemam običaj čitati više puta, osim ako mi nisu stvarno dobri. Ali odavno sam izašao iz "faze Huxley". Mada ima nekoliko njegovih romana koje nisam pročitao, a koje bih mogao. Mislim da tri nisam. Ne znam ni hoću li. Možda jednog lijepog dana.

Zadnje uređivanje Bijeli-Druid : 27.02.2017. at 23:08.
Bijeli-Druid is offline  
Old 27.02.2017., 22:08   #8349
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Stoga ja kao ptica kričalica ovog kafića želim podsjetiti svog sebe i vašeg vas na sljedeće
Međutim, parsifale, ja ti moram reći:


Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Ispravan govor (samma vaca)

Buddha ispravan govor dijeli na četiri komponente:
uzdržavanje od laganja,
uzdržavanje od ogovaranja,
uzdržavanje od grubih riječi
i uzdržavanje od naklapanja.
da bi se ti trebao držati ovog prvog, a onda i ovog četvrtog, ako već druge opominješ na to.
S druge strane, ne mislim da bi itko si trebao uzimati za pravo da bude nekakav Buddha ovog foruma. Ni ti, ni ja, ni netko treći. Ti se sa mnom ne slažeš očigledno, ali što sada.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Pošto rezultati govora nisu odmah vidljivi kao kod tjelesnih postupaka, njegova važnost i potencijal se lako previđaju. No, uz malo promišljanja pokazuje se da govor, i njegov izdanak, pisana riječ, mogu imati ogromne konsekvence, kako dobre, tako i loše.
Da.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
"Forumaš izbjegava naklapanje i trollanje i uzdržava se od njega. Govori u pravo vrijeme, u skladu sa činjenicama, govori ono što je korisno, govori o Dhammi i praksi; njegov govor je nalik blagu, izgovoren u pravom trenutku, u skladu sa razumom, odmjeren i pun smisla."
Ne.

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Jalovo naklapanje jest besmislen razgovor, govor koji nema bilo kakvu svrhu ili dubinu.
Buddha nije radio poslove kakve radimo mi danas, nije živio u tako kompleksnom svijetu i nije znao za mnoge životne forme (Lebensform) kakve postoje danas. Osim toga, živio je u univerzumu koji je duboko teleološki (čini se). Beljki bi trebao znati više o tome pa neka me ispravi ako griješim.

Wittgenstein je pričao o "terapiji besmislicama". Tako i ti kada se zabavljaš s Trumpom i Kerumom. Opušta te. Jel ti to tko zabranjuje? Ne. Zašto? Zato što smo ljudi, a ne komunisti. Međutim, ti si možda ono što je veliki hrvatski književnik Ivan Aralica nazvao "mentalnim komunistom".

Znaš onu o uređivanju svog vlastitog vrta? Ljudi obrazovanija duha se po tome poznaju.

A jedan zen koan kaže - "Ako vidiš Buddhu - ubij ga!".

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Takav govor ne donosi bilo što vrijedno već samo uskomešava nečistoće, kako u našem, tako i u umu drugih. Buddha savjetuje da naklapanje ograničimo i govor ograničimo na koliko je to god više moguće na stvari koje su zaista bitne.
Anton Sandor Lavey, otac suvremenog kalifornijskog sotonizma, kojeg inače smatram budaletinom prve klase, idiotom, hohštaplerom, glupanom i bijednikom je izmislio "jedanaest sotonističkih (ne Sotoninih!) zapovijedi" od kojih je prva ponekad (kao u ovom slučaju) primjenjiva. Parafraziram je: "Ako te nitko nije pitao za savjet, nemoj ga ni davati."

Mislim da u Bosni kažu "Hvala Mujo, sam ću".
Bijeli-Druid is offline  
Old 27.02.2017., 22:11   #8350
Iako te razumijem, Parsifale, jako dobro. I ja sam danas u polušali htio reći Apemantu nešto u stilu "idi se bre leči" ili "tebi nema pomoći" , ali onda nisam stigao ili nije došlo na red.

Bijeli-Druid is offline  
Old 28.02.2017., 07:57   #8351
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Da bi postao "veliki boss" najčešće je dovoljno imati puno novaca, inače možeš biti glup ko panj, možeš biti moralna ništarija, možeš biti čovjek bez ikakvog ukusa, bez ikakvog posebnog talenta. Kad pogledamo oko sebe i vidimo kakvih sve "velikih bossova" ima, onda uopće nije čudno što razuman čovjek nema nikakvu želju postati "veliki boss".
Naravno. Da bi bio veliki boss, ne moraš imati neke specijalne kvalitete ali moraš imati izražen jedan poseban, tajni sastojak - volju za moć.
medonaodmoru is offline  
Old 28.02.2017., 08:04   #8352
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post

Posao blagajnice ima puno dobrih strana. Jedna je, recimo, kontakt i upoznavanje relativno puno ljudi.
Nemoj me...

Predpostavljam da ćeš nam jednom otkriti s kakvim čarima se na poslu sreće jedan betonirac.
medonaodmoru is offline  
Old 28.02.2017., 08:27   #8353
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Nemoj me...

Predpostavljam da ćeš nam jednom otkriti s kakvim čarima se na poslu sreće jedan betonirac.
Prekrasne mlade žene golih grudi toče mu hladno pivo, dok on uživa u dobro pečenom odresku ........
mravac8 is offline  
Old 28.02.2017., 08:54   #8354
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
nikad ne reci ništa.
Ne razumijem rečenicu, previše negacija.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 28.02.2017., 08:58   #8355
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Trigger warning: transfobija
Trigger warning: pravopisni fašizam


Piše se 'vas dvojica' s obzirom da su po svemu sudeći obojica 'muško' - iako to naravno nije sigurno. Na internetu nikad i nije bilo, a sve manje je sigurno i u stvarnosti.

'Dvoje' znači 'jedno muško i jedno žensko', a 'dvije' - ona treća opcija.
U pravu si, znam, nema potrebe za kompliciranjem, stvari su jasne
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 28.02.2017., 09:00   #8356
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Prekrasne mlade žene golih grudi toče mu hladno pivo, dok on uživa u dobro pečenom odresku ........
Yes! :klap:
medonaodmoru is offline  
Old 28.02.2017., 09:23   #8357
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
BTW, nisam ni govorio o tebi (ti egocentrični manijače ), nego npr. o Soul Sister koja je i stavila link i za koju slutim da bi mogla biti u najmanju ruku simpatizer benda. Ljudi su u stanju prejako se vezati za bendove koje vole, a tu su još i drugi faktori i tako. I nemam ništa posebno "protiv" Plavog orkestra, ovdje se ne radi uopće o tome.

Na ovo tvoje možda kasnije odgovorim, sad moram ići.
Nisam nikad bila niti ljubiteljica niti hejterica, ali zahvaljujući njima sam shvatila šta su trumanova jaja
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Old 28.02.2017., 09:35   #8358
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Naravno. Da bi bio veliki boss, ne moraš imati neke specijalne kvalitete ali moraš imati izražen jedan poseban, tajni sastojak - volju za moć.
Malo si nelogičan. Prvo kažeš da nije dovoljno imati samo volju (kao za pjevanje), nego još nešto povrh, a sad ispada da je to povrh opet samo volja. Vrtiš se u krug.
Jednostavko is online now  
Old 28.02.2017., 09:41   #8359
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Buddha je prije 2500 govorio i o forumu i forumašima

"Forumaš izbjegava naklapanje i trollanje i uzdržava se od njega. Govori u pravo vrijeme, u skladu sa činjenicama, govori ono što je korisno, govori o Dhammi i praksi; njegov govor je nalik blagu, izgovoren u pravom trenutku, u skladu sa razumom, odmjeren i pun smisla."

Budha

==========================


Jalovo naklapanje jest besmislen razgovor, govor koji nema bilo kakvu svrhu ili dubinu. Takav govor ne donosi bilo što vrijedno već samo uskomešava nečistoće, kako u našem, tako i u umu drugih. Buddha savjetuje da naklapanje ograničimo i govor ograničimo na koliko je to god više moguće na stvari koje su zaista bitne.
Da je Buddha zaista bio prosvijetljen, shvatio bi da se zapravo nema što reći...

Buddha je najobičniji prevarant, kao uostalom i svi drugi religijski 'vođe'... :klap:
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Old 28.02.2017., 09:46   #8360
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Jesu li bolje plave traperice ili široke?
Ovisi kolika su ti muda.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:50.