Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2005., 11:57   #1
Hipotireoza

Ima li na forumu koja supatnica koja boluje od hipotireoze?
Koje lijekove pije? Kakva su iskustva? I sl.
kentaur is offline  
Old 16.08.2005., 12:02   #2
Re: Hipotireoza

Quote:
kentaur kaže:
Ima li na forumu koja supatnica koja boluje od hipotireoze?
Koje lijekove pije? Kakva su iskustva? I sl.
moji su free-T3 i free-T4 u granicama normale, TSH mi je bio lagano povisen ali sad vise nije (bez terapije), i imam pozitivna tireoglobulinska antitijela

radi se o subklinickom Hashimoto tireoditisu (autoimuni poremecaj, vezan za jos nesto autoimuno kod mene, ali to te ne zanima). jednom bi se mogao razviti u klinicki, pa cu piti levotiroksin, kad i ako se to zbude

znas li sto je uzrok smanjene funkcije tvoje stitnjace? pijes li ista?
violent_femmes9 is offline  
Old 03.08.2010., 20:33   #3
Quote:
violent_femmes9 kaže: Pogledaj post
moji su free-T3 i free-T4 u granicama normale, TSH mi je bio lagano povisen ali sad vise nije (bez terapije), i imam pozitivna tireoglobulinska antitijela

radi se o subklinickom Hashimoto tireoditisu (autoimuni poremecaj, vezan za jos nesto autoimuno kod mene, ali to te ne zanima). jednom bi se mogao razviti u klinicki, pa cu piti levotiroksin, kad i ako se to zbude

znas li sto je uzrok smanjene funkcije tvoje stitnjace? pijes li ista?
oprostite i ja imam autoimuni hashimoto i jako me zanima za sta to jos moze biti vezano kakao kazete ?hvala unaprijed.
papiga is offline  
Old 16.08.2005., 12:12   #4
pijem Euthyrox 50
već par godina

srećom nemam čvoriće, štitnjača na uzv-u izgleda ok

naime, nije mi bila jasna moja liječnica - rekla mi je da imam blag pomak TSH, ali da će mi ipak dati lijek i onda mi prepiše 50 mg, a ne 25 mg? zašto mi nije dala najmanju dozu?
naknadno mi je druga žena rekla, da sad kad pijem lijekove, moram ih piti do kraja života?!

ja se nekako nadam da je to izlječivo
kentaur is offline  
Old 16.08.2005., 16:29   #5
to moras pitati svoju doktoricu, zasto ti je dala 50 mg, sigurno postoji razlog

a znas li zbog cega tvoja stitnjaca radi manje nego sto bi trebala? o tome vjerojatno ovisi hoces li ih piti dozivotno ili ne

u svakom slucaju, ako ih budes pila cijeli zivot, to nije nista negativno. radi se o nadomjesnoj terapiji, dakle to je supstanca koju tvoja stitnjaca ne proizvodi dovoljno i trebas je uzimati izvana. nista strashno niti nesto sto bi dramaticno utjecalo na losh nacin (obicno se kaze da svi lijekovi imaju nuspojave. tiroksin ih zapravo nema, ako je pravilno doziran.)
violent_femmes9 is offline  
Old 16.08.2005., 17:00   #6
ne znam zašto mi štitnjača radi usporenije/slabije, tko zna koji su uzroci



zanimalo me da li se pojavio možda neki novi lijek i zna li netko nekog tko se izliječio (znam da hipotireoza nije tak strašna, ali svejedno me zanimaju i tuđa iskustva)

fala ti vajolent na sugestijama,
kentaur is offline  
Old 16.08.2005., 17:27   #7
hormoni koje luci zdrava stitnjaca su tiroksin (T4) i trijodotironin (T3). ovog drugog stitnjaca luci puno manje u odnosu na T4, ali jedan dodatni T3 dio nastaje pretvorbom iz T4.

lijek koji uzimas je po sastavu sintetski (napravljen u laboratoriju) tiroksin, a tek nedavno se u terapiju nekih pacijenata pocelo uvoditi i manje kolicine sintetskog trijodotironina. medjutim jos uvijek se smatra da je sigurnije davati samo T4.

prema tome, novih lijekova niti ne moze biti, jer je ovakav nacin lijecenja (uzimanje T4, i eventualno T3) sasvim dostatan za dobre rezultate.

s druge strane, neki drugi pristup mozda bi mogao pomoci ukoliko bi se znalo zasto je do poremecaja (smanjenog lucenja) doslo.

disklajmer: nisam medicinar, i ovo sto sam napisala ne mora biti sasvim tocno.
violent_femmes9 is offline  
Old 17.08.2005., 10:17   #8
I ja već oko godinu dana uzimam Euthyrox 50.
Također, TSH je bio blago povišen i varirao od kontrole do kontrole.

Sada se ustabilio, simptomi koje sam imala su više-manje nestali i tek sada shvaćam koliko je prijašnje stanje bilo neprirodno.

I meni je dijagnosticiran Hashimotov tireoditis i struma štitnjače do veličine 2.

Pozdrav, supatnice!
FridaS is offline  
Old 17.08.2005., 10:59   #9
Quote:
FridaS kaže:
I ja već oko godinu dana uzimam Euthyrox 50.
Također, TSH je bio blago povišen i varirao od kontrole do kontrole.

Sada se ustabilio, simptomi koje sam imala su više-manje nestali i tek sada shvaćam koliko je prijašnje stanje bilo neprirodno.

I meni je dijagnosticiran Hashimotov tireoditis i struma štitnjače do veličine 2.

Pozdrav, supatnice!
Nemam hashimota.
ali sve ostalo je isto, sad i ja vidim koliko mi je bilo loše prije uzimanja euthyroxa. Lupanje srca, ruke se tresu...ma, glavno mi je da je sve prošlo ok u trudnoći i nakon trudnoće, za ostalo lako ćemo
pozdrav
kentaur is offline  
Old 17.08.2005., 11:33   #10
Možeš li malo detaljnije o trudnoći?

Planiram pokušati u doglednoj budućnosti
FridaS is offline  
Old 17.08.2005., 11:36   #11
Hajde malo detaljnije o simptomima.
Ja sam se svojoj liječnici požalila da mi je stalno hladno, a ona me poslala vadit hormone štitnjače.
Je li sumnjala na hipotireozu?
__________________
"Udarac nogom u guzicu u pravilu znači korak naprijed!"
orga-ni-zam is offline  
Old 17.08.2005., 12:08   #12
Simptomi
Hipotireoza kod nekih osoba ne dovodi do pojave simptoma, kod nekih su simptomi jako izraženi, ponekad čak ugrožavaju život. Simptomi hipotireoze su problematični jer nisu karakteristični isključivo za ovo stanje i mogu oponašati mnoge promjene koje se normalno događaju tijekom starenja. Opseg simptoma ovisi o težini manjka hormona i brzini kojom se poremećaj razvija. Simptomi su obično blažđi kad se hipotireoza sporo razvija.
Opći simptomi - hormoni štitnjače normalno stimuliraju metabolizam i većina simptoma hipotiroizma odraz je usporavanja metaboličkih procesa. Opći simptomi uključuju umor, tromost, usporeni pokreti, usporen govor, porast tjelesne mase, nepodnošenje hladnoće, pospanost, bezvoljnost, emocionalna labilnost, zaboravljivost, poremećaj memorije, teškoće s koncentracijom, depresija, smanjen apetit.
Koža - hipotireoza može smanjiti znojenje. Koža postaje blijeda, suha i zadebljana. Kosa pojačano opada, može postati oštra i tanka, obrve mogu nestati, nokti postaju krhki.
Oči - blago oticanje oko očiju, zamagljen vid; kad hipotireoza nastane nakon hipertireoze zbog Gravesove bolesti pacijent i dalje može imati očne simptome koje je uzrokovala Gravesova bolest: izbočene očne jabučice i poremećeno kretanje oka
Srce i krvne žile (kardiovaskularni sustav) - hipotireoza usporava srčani ritam i slabi stezanje srca te smanjuje ukupnu funkciju ovog organa. Posljedice mogu biti: umor te kratkoća daha, osjećaj nedostatka zraka tijekom vježbanja. Simptomi su teži kod osoba koje imaju pridruženu bolest srca. Hipotireoza može uzrokovati blagu hipertenziju (povišen krvni tlak) i podići razinu kolesterola u krvi.
Dišni sustav - oslabljeni su dišni mišići i smanjuje se plućna funkcija. Simptomi koji nastaju zbog toga preklapaju se sa simptomima od strane srca: umor, nedostatak zraka u naporu, smanjeno podnošenje tjelesnog napora. Bolest može uzrokovati oticanje jezika i epizode prestanka disanja tijekom spavanja (apnea u snu) što remeti san i uzrokuje pospanost tijekom dana. Hipotireoza može uzrokovati i promuklost.
Probavni sustav - usporava se akcija probavnog sustava i nastaje zatvor (konstipacija, opstipacija). Rijetko nastaje potpuni prestanak probavnih kretnji crijeva.
Reproduktivni sustav - Kod žena uzrokuje nepravilan menstrualni ciklus - od postupnog izostanka menstruacije ili vrlo rijetkih menstruacija do čestih i obilnih. Poremećaj menstrualnog ciklusa može otezati začeće. Trudnice s hipotireozom imaju povećan rizik od pobačaja. Kod muškaraca hipotireoza uzrokuje abnormalnosti spermija, prvenstveno poremećaj njihove pokretljivosti. Nakon regulacije razine hormona lijekovima poremećaj se ispravlja. Kod oba spola hipotireoza može uzrokovati seksualne disfunkcije.
Mišićno-živčani sustav i zglobovi - umor, slabost mišića, bolovi u zglobovima.
Myxedema coma - ponekad kod osoba s teškom hipotireozom stresovi kao što su trauma, infekcija, izlaganje hladnoći ili određeni lijekovi mogu uzrokovati po život opasno stanje koje se naziva myxedema coma, odnosno miksedemska koma, kod kojeg osim gubitka svijesti postoji vrlo niska temperatura tijela (hipotermija).
Simptomi kod djece - zahvaljujući rutinskoj provjeri svakog djeteta u rodilištu hipotiroidna djeca se mogu odmah otkriti i podvrći zadovoljavajućem liječenju. Ukoliko se bolest ne prepozna i ne lijeći može uzrokovati poremećaj rasta i razvoja te mentalnu retardaciju.

više na www.medicina.hr

što se tiče trudnoće, hormoni su cijelo vrijeme bilo ok pa i nakon trudnoće - sve je prošlo u najboljem redu
čula sam da su liječnici nekim ženama rekli da je gore (za trudnoću) kad imaš hipotireozu, a meni su pak rekli da je gore kad imaš hipertireozu
1 pacijentica, koju slabo poznajem (ima hipertireozu), nažalost je morala odstraniti cijelu štitnjaču nakon poroda
mislim da je u medicini kao i obično u životu sve to relativno
kentaur is offline  
Old 17.08.2005., 13:09   #13
Quote:
kentaur kaže:

naknadno mi je druga žena rekla, da sad kad pijem lijekove, moram ih piti do kraja života?!

Evo moja kolegica nakon 3-4 god terapije je trenutno bez ljekova.
Otprilike godinu dana je trajalo naštelavanje razine lijeka, a zadnju godinu postepeno smanjivanje. Sad je već otprilike 3 mjeseca baz ljekova i nalazi su joj OK.
Sama štitnjača joj je zdrava, samo su hormoni bili previsoki. Vidljive posljedice su jedno oko malo veće, drugo se nije povečavalo.

Moja žila glupača (to ja njoj tepam) za sad radi OK (T3 i T4 super, TSH malo povišen), ali se kak mi je to doktor fino objasnio raspada pa bi morala ići na kontrolu svaka 3 mjeseca. Što naravno ne radim.
Kod mene skoro sva familija ima problema sa štitnjačom. Mami je kompletno izvađena prije 5 godina. U tom slučaju (kad je više nema) ljekovi se piju svakodnevno.
polly is offline  
Old 17.08.2005., 13:11   #14
Quote:
violent_femmes9 kaže:

u svakom slucaju, ako ih budes pila cijeli zivot, to nije nista negativno. radi se o nadomjesnoj terapiji, dakle to je supstanca koju tvoja stitnjaca ne proizvodi dovoljno i trebas je uzimati izvana. nista strashno niti nesto sto bi dramaticno utjecalo na losh nacin (obicno se kaze da svi lijekovi imaju nuspojave. tiroksin ih zapravo nema, ako je pravilno doziran.)
Jedna frendica od moje mame nema štitnjaču već više od 20 godina. Pije ljekove i kaže da joj je super.
polly is offline  
Old 17.08.2005., 14:56   #15
Quote:
polly kaže:
Evo moja kolegica nakon 3-4 god terapije je trenutno bez ljekova.
Otprilike godinu dana je trajalo naštelavanje razine lijeka, a zadnju godinu postepeno smanjivanje. Sad je već otprilike 3 mjeseca baz ljekova i nalazi su joj OK.
Sama štitnjača joj je zdrava, samo su hormoni bili previsoki. Vidljive posljedice su jedno oko malo veće, drugo se nije povečavalo.
Tvoja kolegica je patila od hipotireoze? U tom slucaju povisen je samo TSH, hormon koji stimulira stitnjacu da producira T4 i T3. Njih je naime premalo, pa TSH salje signal da ih bude vise (u slucaju hipotireoze).

Ako su T3 i T4 poviseni, radi se o hipertireozi. Do zbrke moze doci kad se pacijentici s hipertireozom odstrani stitnjaca (ili jedan njen dio), ona nakon toga mora uzimati T4 izvana, tj. pije sintetski T4.
violent_femmes9 is offline  
Old 08.02.2006., 13:05   #16
hipotireoza, iskustva i lijecenje...

helou,
nazalost imam hipotireozu vec preko 5 godina.
tek sad sam pocela s lijecenjem jer su se tek nedavno pojavili veci problemi.

T3,T4 su mi normalni, no TSH mi je 15.

oko mjesec dana pijem 75mg Euthyroxa, nisu bas izvrsni rezultati.

iako mi je opstipacija puno manja sto mi je inace problem No.1. i imam vise energije imam i puno nuspojava itd.
naisla sam na mnogo mijesta na netu o 'coconut virgin oil' da je jako uspjesan u lijecenju hipotireoze no ne nalazim nista o tome na hrvatskom webu...
da li netko ima iskustva s tim?


jedva spajam kraj s krajem s ovim ludjackim simptomima, moram hitno nes poduzet


ima li vas jos takvih?
left here is offline  
Old 08.02.2006., 18:03   #17
na vuku vrhovcu radi dr. zmire, izvrstan je za stitnjacu.

po povisenom TSH i nakon uvodjenja terapije izgleda kao da ne uzimas dovoljno tiroksina izvana, makar bi se efekti lijecenja nadomjesnom terapijom trebali vidjeti tek nakon 6-8 tjedana - strpi se jos malo. trebas izvaditi ne samo T4 i T3, nego i fT4 i fT3. ali to se sve dogovori s endokrinologom koji ce se baviti s tobom. je li itko ispitao sto je uzrok tvoje hipotireoze? imas li antitijela?
violent_femmes9 is offline  
Old 14.02.2006., 19:56   #18
Quote:
violent_femmes9 kaže:
na vuku vrhovcu radi dr. zmire, izvrstan je za stitnjacu.

po povisenom TSH i nakon uvodjenja terapije izgleda kao da ne uzimas dovoljno tiroksina izvana, makar bi se efekti lijecenja nadomjesnom terapijom trebali vidjeti tek nakon 6-8 tjedana - strpi se jos malo. trebas izvaditi ne samo T4 i T3, nego i fT4 i fT3. ali to se sve dogovori s endokrinologom koji ce se baviti s tobom. je li itko ispitao sto je uzrok tvoje hipotireoze? imas li antitijela?

bila sam samo na ultrazvuku, to je bilo u redu.
znam za fT3 i fT4 , no nitko nije radio..
hvala za dr. zmire mozda odem kod njega jer sam sad narucena na rebru tek u 5 mjesecu a do tad nemogu cekat


Quote:
hooray kaže:
ali ono što me mučilo je da sam godinama bila zapravo pod utjecajem bolesti, a da nisam znala šta mi je i sve dok nisam zapala u depresiju, dobila problem s kolesterolom, debljinom, kroničnim umorom i sl. stvarima doktor se sjetio poslat me na kontrolu hormona štitnjače
?
da, i mene sad grize sto sam 5-6 godina redovito ignorirala simptome da bi sad podivljali.
npr. usporena probava, ili zapetljavanje kose tek sad vidim da je to sve bio simptom.
uf, 60 je veliko a cula sam da neki imaju i po 250.. majkee ti


jel znas mozda nesto u vezi prehrane ... sto treba izbjegavat itd?
(nemam problema s kolesterolom itd.)
left here is offline  
Old 09.02.2006., 09:44   #19
helou, ja isto imam hipotireozu, ne znam koliko dugo, ali tek prije par mjeseci su mi je dijagnosticirali, a možeš mislit kak mi je bilo kad je meni tsh već došao do 60
isto pijem dozu od 75 i normalno je da se prvih mjeseci ne osjećaš normalno, ja sam imala izmjenu i perioda hiperaktivnosti i umora ko prije terapije, daj si vremena.
ono što me ljutilo tada je da su mi stalno govorili da je to najlakša kronična bolest, samo uzmeš tableticu i sve pet, a nitko me nije upozorio i da ću se čudno osjećati i da će mi kosa ispadat ko luda, imala sam i nesanicu i pojačano znojenje, bila sam uvjerena da su mi dali 3 put veću dozu nego što treba, ali se smirilo nakon 2 mjeseca
hooray is offline  
Old 09.02.2006., 09:49   #20
ali to JEST najlaksa kronicna bolest, trust me
violent_femmes9 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:15.