Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2004., 12:42   #1
Gradim kucu: zidanje, instalacije, stolarija...

Posto sam krenuo sa izgradnjom kuce, volio bih da se na ovaj topic jave ljudi sa konkretnim znanjima, iskustvima i podacima o pojedinim fazama gradnje (kako ce koja doci na red). To bi dobro doslo i meni i drugima koji su u takvoj situaciji ili ce tek biti.

Upravo sam u fazi zidanja zidova, pa mi majstor veli da trazim elektricara da postavi elektro instalacije u strop prije no sto se izlije ploca.
Pitao sam jednoga elektricara (radio je kod susjede) kako se krecu cijene i rekao mi je da naplacuje po prikljucnom mjestu od 10 do 14 DM (ovisno o tome koliko ima posla - stemanje, busenje ...). 10 DM mi se ne cini nesto jako skupo - 14 DM mi je previse. Imate li komentara na ovo?
Gdje se mogu naci povoljno kabeli?
Flo_Master is offline  
Old 08.09.2004., 15:58   #2
Ne zalijevas kablove u beton nego cijevi za provlacenje kablova. U toj fazi ti ne treba elektricar.
Mada, meni se ta tehnika uopce ne svidja. Mislim da je jednostavnije kasnije postaviti kablove koje zbuka (ili gips ploce) ionako pokrije.
Juraj is offline  
Old 09.09.2004., 13:30   #3
Znam da se ne zalijevaju kabeli nego samo cijevi, ali ako cu vec uzimati elektricara, onda neka napravi sve. Ukoliko to budem ja radio, moram to sve uvezati i provuci kroz mont opeku u stropu, a to znaci da moram izostati jedan dan sa posla.
Flo_Master is offline  
Old 09.09.2004., 14:15   #4
Ma ne, majstor je u pravu. Zašto bi naknadno štemao ploču da dovedeš instalaciju za npr. rasvjetu, kad je možeš ugraditi u ploču. Kabel se ranije provuče kroz cijevi i tako postavi u šalung. Nema naknadnog provlačenja, samo se na kutijama pokopča.

Tako isto i za utičnice, za sljedeću etažu, ako nećeš naknadno polagati estrih, jer onda u tom slučaju cijevi sa kablovima za utičnice staviš u estrih.
voyager is offline  
Old 09.09.2004., 14:24   #5
e situacija je ovakva;
najjeftinije i dovoljno pouzdano ti je u deku staviti kabek 3x1,5 mm2, jer obično se tu postavljaju samo instalacije za rasvjetna tijela na plafonu
možeš staviti i cijevi pa kasnije provući žice no one moraju biti malo čvršće ili treba biti pažljiv kod izraze deke
sve to možeš sam ukoliko se imalo kužiš i znaš gdje će ti biti rasvjetna tijela,

naknadno postavljanje je skuplje i kompliciranije
kameni kamen is offline  
Old 09.09.2004., 16:10   #6
Pozovi ti nekoga neka ti samo ugradi plastične cijevi kroz koje kasnije možeš provući sve što ti treba. Preporučujem da razmisliš o svim budućim potrebama za instalacijama i to odmah uzmeš u obzir (mreža, tel, zvuk,...) i ostaviš i jednu praznu cijev za svaki slučaj
Tustonja is offline  
Old 09.09.2004., 16:25   #7
eh da, što se tiče elektro radova, provjeri čime rade štemanje zidova i odaberi one koji to rade mašinom koja pravi žljebove za kabele. Ako ti dođe lola sa kakvim razjebanim štemajzlom polupaće ti sve cigle. Također, obrati pozornost na vezanje bužira i traži urednost i pedantnost (kod mene je lik tako složio kabele i bužire u jednom dijelu koji ide kroz betonski stub, da na kraju za beton nije bilo mjesta, poslije sam morao dodatno plaćati popravku stuba jer je statika bila razjebana).
Također, nedavno sam vidio sistem postavljanja kabela u kojem za svaki izvod se posebno vuče kabel iz sata. (Nisam baš stručnjak da to objasnim, ali kako sam shvatio tu uopće nema razvodnih kutija). Puno ide kabela ali to izgleda jako kulturno i kvalitetno

I da za kraj: OBAVEZNO PLATI STRUČNI NADZOR, jako je isplatno
Tustonja is offline  
Old 10.09.2004., 07:18   #8
Quote:
I da za kraj: OBAVEZNO PLATI STRUČNI NADZOR, jako je isplatno
da, plati ključ u ruke i za 6 mjeseci dođi samo odabrati vrstu trave za ledinu..
nadzor, da, ima ih takvih da se smrzneš, nekim ne bih dao da mi nadziru gradnju septičke
kameni kamen is offline  
Old 10.09.2004., 10:25   #9
Vucenje svakog kabela od sata je dosta skupo (treba puno kabela i treba puno stemanja, tj. treba to poloziti u zid).

Inace, svi elektricari postavljaju kabele (buzire) u grede i stupove tako da time mogu znatno oslabiti statiku kuce.
Ono sto meni nije jasno je to da ne vidim razloga za buzire. Majstori to forsiraju jer vele da je kabel poslije lako promijeniti, no ja nikada nisam bio u situaciji u kuci od svojih staraca da moram mijenjati kabel u zidu. Ima li netko objasnjenje za ovo?


Btw. posto su kabeli?
Flo_Master is offline  
Old 13.09.2004., 01:24   #10
Ja sam puno cijevi položila ispod izolacija u podu. Stavila sam ih u kamenu vunu - lako se utisnulo. Na to su išli još najloni, pa armatura i glazura.
U te sam cijevi poslije uvukla: telefone, LAN, parlafonsku instalaciju, TV razvod.
Htjela sam još staviti i razvod za zvučnike (napraviti sustav aktivnih zvučnika i ozvučenje cijele kuće), no nije bilo love pa sam prestala sa SF idejana).
Žao mi je što nisam odmah stavila i cijevi za signalizaciju zaštite (protuprovalna, protupožarna). Danas bih ga htjela ugraditi, ali mi se ne preštemava po kući.

Struju nisam stavljala u cijevi po podu, nego isključivo po zidovima. Štemalo se i to je to. Zašto bužir? Zato što je lako dodati novi kabel ili ga pojačati kad zatreba. Dobro dođe jer je teško predvidjeti baš sve potrošače i svrhe.

PS
nemoj zaboraviti predvidjeti cijev između peći za centralno i regulatora. Ja sam to morala djelomice štemati, a djelomice je prošao kabel kroz strujne bužire
M&BmamaiAM is offline  
Old 13.09.2004., 01:27   #11
I zaboravih... SRETNO s radovima i izgradnjom. Kuća je sjajna stvar i uživat ćeš u njoj. Samo moraš preživjeti gradnju.
M&BmamaiAM is offline  
Old 13.09.2004., 11:16   #12
Quote:
M&BmamaiAM kaže:
I zaboravih... SRETNO s radovima i izgradnjom. Kuća je sjajna stvar i uživat ćeš u njoj. Samo moraš preživjeti gradnju.

Hvala na lijepim zeljama, a i na puno dobrih savjeta.
Flo_Master is offline  
Old 13.09.2004., 18:24   #13
cijena

Bok Flo-master

Kako vidim zagrijao si se u gradnji kuce, i sviđa mi se to što radiš
"malo više nego obično"
Nego kako si ti direktno u tim vodama imam jednu VELIKU molbu - naime i ja planiram gradnju kuće, recimo u proljeće sljedeće godine, i trenutno sam u potrazi za gradilištima
pa me zanima jel bi mogao onako odoka, približno reći cijene koliko mi treba novaca za gradnju recimo 10x10 s potktovljem.
Koliko novaca do krova, koliko dalje, i ... kako se kreću cijene priključaka, projekata i sl. što mi sve treba?
__________________
Neponovljivost trenutka u njegovoj jedinstvenosti
dupin is offline  
Old 14.09.2004., 12:46   #14
Posto pocinjes graditi pretpostavljam da imas zemljiste.

Za izradu projekata sam arhitektu dao 2 000 Eur. To je trosak projektiranja i dokumentacije za gradjevinsku dozvolu. Ti ces trebati lokacijsku a za to ti ne mogu pomoci.

Struja te kosta minimalno 13 800 kn (6.6 kW). 9.9 kW je bolje, ali kosta nekih 6 000 kn vise. Vodu nisam platio (posudjujem od susjeda). Kanalizacija dolazi poslije.
Cijena ti ovisi dosta o tome kako gradis.
Ja sam majstore platio 12 000 Eur za niski roh-bau (tj. da mi pokriju kucu od jedne etaze sa potkrovljem). Nadzor je 1000 Eur.
Cijena materijala ovisi o tome sto kupujes. Mozes kupiti ciglu za 3.5 kn i za 9.2 kn. Beton te dodje nekih 350 - 450 kn po kubiku (ovisi kakav kupujes, da li trebas pumpu ili ne, koliko je betonara daleko ...).
Zeljezo je 5-6 kn (ovisno da li je armatura, mreza ili vilice).
Crijep i krov su mi nepoznanica (jos to nisam napravio).

Uglavnom, kupuj u Begamontu sve sto mozes jer su oni najjeftiniji, a brzi su sa dostavom i profesionalni. Mozda ima jeftinijih, ali to sigurno nije "na bijelo" nego se radi o nekoj muljazi.
Ja sam dogovorio sa majstorom da on kupuje sitnice koje su potrebne, a meni poslije ispostavi racun, tako da ne moram trcati po cijevi, stiropor, bitumen, .... Ukratko, ne radim nista - samo placam. Ne zelim tamo raditi da bih ustedio nesto love. Mozda sam lijen, a mozda sam pametan (tesko je ocijeniti).

Pitaj sto te jos zanima. Ovako mi je tesko reci.
Flo_Master is offline  
Old 17.09.2004., 12:50   #15
Zna li netko koliko kostaju ruke za elektro instalaciju?
Jedan majstor mi je rekao da se to naplacuje po prikljucnom mjestu (uticnica i zarulja), pa me interesira koliko ste vi placali?
Flo_Master is offline  
Old 17.09.2004., 13:32   #16
Quote:
Flo_Master kaže:
Zna li netko koliko kostaju ruke za elektro instalaciju?
Jedan majstor mi je rekao da se to naplacuje po prikljucnom mjestu (uticnica i zarulja), pa me interesira koliko ste vi placali?
evo iz prve ruke. bas sam s majstorom dogovorio cijenu.
prvo sam zvao frenda (poslje sam skuzio "frenda") da mi sve posteno kaze. on reko da se to uzima po prikljucnom mjestu (uticnice i zarulje) 80 a za mene 70 kn.

drugi me trazio 50 kn a jos posebno za svaki ormar po 100 eura (ja imam 2).

treci me trazio 40 kn i to e to. nema nikakve posebne naplate ormara ili slicno. posto je kuca na dva kata od kakvih 150 kvadrata i 112 prikljucnih mjesta cijena za ruke se kretala od 4500 do 7000 kuna i preko. materijal je oko 4300 kuna.
bakreno uze za uzemljenje, pgp kablovi za instalaciju, metalni ormari itd. sve vise manje dosta kvalitetno...

na kraju sam naso lika koji je pristo napravit sve za 2500 + 4500 materijal i to je to. sve skupa za 7000.ima odlicne reference i nadam se da ce to bit ok. ja cu mu malo pomoc, al po njegovim rijecima samo ak budem mogo. meni to i pase jel sam vise manje te struke i to me zanima...
moja-kucica is offline  
Old 17.09.2004., 14:34   #17
Quote:
moja-kucica kaže:
evo iz prve ruke. bas sam s majstorom dogovorio cijenu.
prvo sam zvao frenda (poslje sam skuzio "frenda") da mi sve posteno kaze. on reko da se to uzima po prikljucnom mjestu (uticnice i zarulje) 80 a za mene 70 kn.

drugi me trazio 50 kn a jos posebno za svaki ormar po 100 eura (ja imam 2).

treci me trazio 40 kn i to e to. nema nikakve posebne naplate ormara ili slicno. posto je kuca na dva kata od kakvih 150 kvadrata i 112 prikljucnih mjesta cijena za ruke se kretala od 4500 do 7000 kuna i preko. materijal je oko 4300 kuna.
bakreno uze za uzemljenje, pgp kablovi za instalaciju, metalni ormari itd. sve vise manje dosta kvalitetno...

na kraju sam naso lika koji je pristo napravit sve za 2500 + 4500 materijal i to je to. sve skupa za 7000.ima odlicne reference i nadam se da ce to bit ok. ja cu mu malo pomoc, al po njegovim rijecima samo ak budem mogo. meni to i pase jel sam vise manje te struke i to me zanima...
Dobar ti je taj frend koji bi ti radio za 70 kn.
Takvi su mi najbolji.

Meni su elektricari koji rade kod sudjeda rekli da naplacuju izmedju 10 i 14 DM po prikljucnom mjestu. Posto je razlika 40 % izmjedju jedne i druge cijene, nekako mi se ne svidja takvo davanje cijena. Ostavili su mi broj telefona kod zidara da ih mogu kontaktirati ukoliko sam zainteresiran za dogovor, pa cu ih morati nazvati.
U principu, 10 DM mi je OK cijena. Znam to napraviti i sam, ali ovo mi se cini prihvatljiva cijena pa bih im rado prepustio taj dio posla.
Flo_Master is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:55.