Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2004., 14:29   #1
Šta raditi sa stanom... savjet

Dajte mi pliz savjet u vezi stana...
Ja si (hm... na nagovor nekih) kupio veci stan u zg-u (60 m2) iako nemam realne potrebe za time (jes, solo sam).
Zadnjih godinu dana sam ga zatrpavao sa novim namjestajem, uredjivao, farbao i sl.
I sada sam pop***io jer su mi na kraju tolike velike rezije, razni troskovi i sl da ne mogu disati kako treba (uvodjenje kablovske, kuhinja i sl).

Mislio sam si uzeti podstanara/podstanarku da mi se smanje troskovi, a i bilo bi mi puno bolje kada bi mi se stalno netko vrzmao okolo jer nisam navikao na neku tisinu

Eh sad... ja pricao s jednom curom i ona bi odma dosla i platila mi 1.300 kn za sobu. Curu znam neko vrijeme i mislim da ne bi imao problema, ali bi dao oglas u novine ipak.

Kakva su iskustva sa podstanarima? Imam ful novi namjestaj i ako dam nekog bojim se da se ne upropasti, a opet ne zelim zivjeti u muzeju umjetnina.

One price sa, dovedi si curu malo otpadaju jer malo cesto mijenjam pa bi stalnije rjesenje
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2004., 14:58   #2
nesto mi tu nije jasno ... imas novaca za kupnju i uredjenje stana od 60 m2 i onda kazes da su ti skupe rezije .... pa nije to bas tolika stancuga da bi rezije bile astronomske

inace, da budem ontopic, da sam na tvom mjestu uzela bih neku studenticu preko oglasa, bolje ne mjesat prijatelje i "biznis"
vjerujem da ces se tako moci ispocetka postaviti kao "gazda" i traziti da se postuju neke stvari

eto, to je moje misljenje, mozda ti bude korisno
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2004., 15:05   #3
Zaradio sam na dionicama i slicnim stvarima, pa sam si sve kupio za cash, osim kuhinje (iz mercantonea pa je bolje na kredit) i nekog kredita koji je otprije ostao.
U principu nisam ljubitelj kredita ako nije ful povoljan.

Jedan od razloga da odustanem od frendice je to sto ju znam iako je okej cura.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2004., 15:09   #4
ah... malo radim, malo kucam pa ne odgovorim do kraja.
Rezije nisu toliko velike (ajde osim grijanja prek zime), ali sam si mjesecnu bilancu doveo do nategnute situacije tako da mi malo-malo izvanredni rashodi uopce ne odgovaraju (registracija auta, svatovi jedni, drugi itd)

A glupo se osjecam ako imam veliki stan, sve za cash a na kraju mjeseca da prostis nemam da potrosim...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2004., 15:46   #5
Uzmi podstanara/podstanarku, a ne frenda/frendicu.
Glupo je kako dugogodišnja prijateljstva pucaju na neopranom suđu, cipelama na kauču ili telefonskom računu.

S podstanarima na početku definiraš pravila ponašanja i otkazni rok - vrlo čista situacija. Ako je osoba OK bit će vam dobro, ako nije - leti van u otkaznom roku (obično mjesec dana).

S prijateljima je to puno teže...
FridaS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2004., 18:41   #6
Pa nadji curu.
platex is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2004., 19:29   #7
velike ti rezije? hm...pa radi nesto..kupio stan i presto se bavit dionicama je li?

to mi glupo zvuci naci podstanarku. ono da je cimerica ok, al sad ti gazda, vjerojatno mlad, bilo bi tu napetosti ako bi podstanarka bila zgodna....to nije duga vijeka. najpametnije bi ti bilo naci neku sa sela, da kuha i pere i da ne poziva raju doma..

mal je to stancic za dva stranca. ne znam....bolje i prijateljica onda.
TiNa. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 07:52   #8
Je** ga... ostalo novaca od dionica, ali ja to zamrznuo u neke druge dionice i nemam ih namjeru prodavati dok ne narastu koliko ocekujem...
Jes da kratkorocno nije najbolja (najugodnija) politika, ali na takav nacin do sada sam i zaradio za ovako sta.

Ajde, imao sam cura koje su bile ful uredne (ali cure bas)... bem ti.. ispada da sto je cura urednija, da je droljastija

A muski frendovi? ajoooj... bilo ih par kod mene... kad sam se doselio bas... uf, ja bi to kroz prozor van...

I evo, zadnji dogadjaj, cura mi ponudila 1.300 kn za sobu (ukljucene rezije)
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 10:16   #9
ja zapravo i ne znam što bih ti rekla... cure obično vole otići kod nekih starijih teta, a ne kod nekih mladih muškaraca tako da ne znam koliko ćeš imati sreće s traženje preko oglasa... ali, tko zna. Zakaj ne bi tu curu uzeo, ako ju znaš, ako je ok (a i nije ti cura, pa je sve skupa jednostavnije)?

Nego... mene zanimaju dionice. Kak si ti to uspio toliko zaraditi na njima?
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 10:24   #10
Kako sam zaradio? uf... za pocetak... od prve place koju sam u zivotu zaradio od 2.140 kn, 1.000 kn sam dao nastranu za dionice. Kasnije sve vise... itd...
Trebas dobro predviditi buduca kretanja na trzistu i psiholoske faktore koji su kod nas dosta vazni za razliku od stranih razvijenih trzista gdje se sve izracuna.
Trgovalo se sa PIF-ovima (slavonski, Dom fond i sl), Zagrebacka, rijecka i varazdinska banka, podravka, pliva itd.

U principu do sada nisam niti jednom izgubio, mozda manje zaradio, ali bas izgubio niti jednom.
To sto sam za cash kupio stan je zapravo greska jer bi sada imao za 2 da sam ostao u tome...
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 11:18   #11
ma ja razmišljam o dionicama već neko vrijeme (ali o svjetskim), ali zapravo skoro ništa ne znam o njima... ne znam ni gdje ni kako da se educiram... Ali uložila bih neku manju svotu da vidim kako to funkcionira... Ali gdje početi... ups... off topic

Nego... razmisli dobro želiš li žrtvovati svoj potpuni komfor za dodatnih 1300 kn.
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 11:35   #12
Gdje se educirati? nigdje
treba bolje poceti sa domacim, jer tamo pusu medjunarodni vjetrovi pa ima vise faktora... za one koji nisu sigurni, to je super nacin kako izgubiti ustedjevinu.
Racunaj da ako sam ja zaradio za sve to, netko je morao izgubiti sav taj novac da bi ga ja stekao. Tu nema novostvorene dobiti, samo preraspodjela.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 11:50   #13
treba mi nekakva knjiga "dionice for dummies" ili nešto

smijem ti se javiti na PM za malo dodatnih objašenjenja itd.?
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 12:06   #14
Imas citave epopeje na podforumu gospodarstvo...pa si pogleci..
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 12:17   #15
hvala
ma, meni fakat treba neki for dummies tutorial ili nešto ali pogledat ću te
Quote:
citave epopeje
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 12:23   #16
Quote:
Chloe kaže:
treba mi nekakva knjiga "dionice for dummies" ili nešto

smijem ti se javiti na PM za malo dodatnih objašenjenja itd.?

Mozes, nije bed...
inace sam razmisljao da skupim odredjeni broj ljudi pa da se skupi neki portfelj i ulaze.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 12:39   #17
super

vidjela sam da ima nešto tamo za početnike isto, na podforumu gospodarstvo
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 12:47   #18
Quote:
Chloe kaže:


Nego... razmisli dobro želiš li žrtvovati svoj potpuni komfor za dodatnih 1300 kn.
Iz tog razloga i ja razmišljam da stan od 70 m2 radije prodam i kupim 2 manja od kojih bi jednog mogao iznajmljivati. Međutim problem je što su kvadrati manjih stanova skuplji od onih većih, pa bi za razliku još trebao uzeti kredit kako bi dobio 2 donekle poštena stana.
Neznam, dali je možda pametnije kupit jedan stančić za sebe i jedan manji apartman na Krku ili dva u Rijeci ?
acid high is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 12:53   #19
Nije.
Izracunaj koliko bi te kostali i koliko bi mogao dobiti godisnje od rentanja. Pri tome racunaj faktor x za putovanja i zafrkanciju. S te strane je bolje kupiti stan u zg-u i njega iznajmljivati, mislim da je stopa prihoda oko 8% godisnje + povecanje cijena nekretnina - amortizacija stana.

Zavisi koji si kvart opet i ostalo.
Opet, od dionica mozes dobiti vise od 8% godisnje.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2004., 13:34   #20
Quote:
Taroth kaže:
Nije.
Izracunaj koliko bi te kostali i koliko bi mogao dobiti godisnje od rentanja. Pri tome racunaj faktor x za putovanja i zafrkanciju. S te strane je bolje kupiti stan u zg-u i njega iznajmljivati, mislim da je stopa prihoda oko 8% godisnje + povecanje cijena nekretnina - amortizacija stana.

Zavisi koji si kvart opet i ostalo.
Opet, od dionica mozes dobiti vise od 8% godisnje.
Ja sam u Rijeci i to u najljepšem kvartu poslije Pećina ili Bulevarda. Na Krimeji, 15 min pješice do centra, prekrasan pogled na čitav Kvarner, prvi kat.... ali bi opet trebao dosta dodati, jer su kvadrati manjih stanova skuplji od onih većih.
Također, problem je što ne bi htio uvrijediti svoje roditelje od kojih sam naslijedio tu imovinu, a ne znam što da radim sa tim mrtvim kapitalom ?
acid high is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:43.