Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2016., 20:17   #41
Hrvatska je izuzetak. U Hrvatskoj nema reputacije dok nekog ne zavaljaš.

Jasno je meni što Rolandus govori, ali klijenti s kojima mi radimo, nisu neke velike firmi, nisu klijenti s reputacijom. U biti, postoje neki dealeri većih firmi, ali to nisu direktno te firme, nego samo njihovi dealeri, koji opet mogu nekog prevariti i nikom ništa.

Isto tako, s druge strane, nismo ni mi neki poznati ljudi u poslovnom svijetu, zašto bi nam netko vjerovao? Zato postoje servisi koji služe kao posrednici i preko toga se sve obavlja.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 20:29   #42
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Sa svime ću se složiti osim s ovim boldanim, u to baš i ne vjerujem.
Zarada od auta je 6x veća od mobitela i drugih IT uređaja zajedno. Pošto mobiteli padaju a Jobsa nema, Appleu je to jedini put za opstati. Ako Rimac sa minimalnim resursima može napraviti najbrži auto, zamisli što može Apple sa 500 milijardi USD.

rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 20:34   #43
Hmda, samo kolika je razlika u konkurenciji?

Mislio sam na to da ne vjerujem da je profit u % veći u smartphoneima nego u automobilima.

Istina, njima posao opada, zato i ne volim tako velike firme, znaju biti trome i trebaju ogromnu lovu za funkcioniranje.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 20:34   #44
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
nemreš to niti očekivati. nisam u toj priči, ali nekako mi je logično da investitor usmjerava i prati razvoj projekta, a svoj rad i rizik naplaćuje kroz udio u budućoj firmi. svima je u interesu da projekt uspije tako da ne vidim zašto bi netko branio investitoru petljanje u projekt, pogotovo jer se radi o ljudima koji sigurno imaju više iskustva u biznisu od nekog random lika kojem je pala na pamet ideja. Pa jedan Tesla je uz sav svoj genij umro u hotelskoj sobici...dobro njemu se možda fućkalo za pare, ali hoću reći da nitko s idejom ne bi trebao braniti vođenje biznisa ljudima koji su na tom polju već dokazani.
Ništa nije slučajno, kreativac ako je sistematičan vidi sve u svezi zamisli, dakle i tržište, samo mu je poteškoća bavljenje realizacijom same inovacije do proizvodnje i prodaje, treba poduzetnika i ulagače.
Ideja-inovacija, je suština svega, znanja o vođenju posla, kao i kapitala ima koliko hoćeš, to je poznato kao i većina činjenica, uskustava, pravila, primjera, na temi
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 20:48   #45
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post


Tržišta nikad nisu bila dostupnija, ja tu ne vidim problem.
Vanjska ?
a za to trebaš kapital i to značajan, za putovanja jelte, stvaranje poznanstava, te vrijeme, a i kreativac nema te živce i volju kakve ima poduzetnik ili ulagač..o tome sam htio pisati, i vjerojatno iz svog inovatorskog kuta ali siguran sam da će se još neki prepoznati u ovome.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 20:51   #46
E jebiga, i ja bi sve na pladnju i besplatno.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2016., 21:14   #47
Dakle iz istog razloga značajan broj ideja nikada ne zaživi i ne stvore vrijednost i profit. (ideje ne donese korist po društvo a što je smisao samog tržišta na dubljem nivou) Hoću reći da ljudi (i obični ljudi, zanimljivo, vide prilike, al nesvjesno) imaju ideje (naravno da veći dio toga nema tržišni značaj ili ima kao inicijalna ideja za dalje usavršiti) ali nemožeš očekivati da ti budu savjetnici za badava. Samo to je po meni posao za sebe ili prilika.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 00:01   #48
Quote:
Grimko kaže: Pogledaj post
@Rolandus

Vjerujem ti. Nisam radio sa IT firmama niti sam u toj branši,makar se krećem dosta u tim krugovima,programiranje i software development mi je zanimljiv,pogotovo PLC programiranje i automatika (po struci sam inžinjer strojarstva). Iskustva koja sam naveo su bila sa kupcima većinom,ne sa partnerskim firmama,makar ni hrvatske firme nisu cjepljene od neplaćanja. Ako ti je RH primarno tržište i radiš sa našim firmama i građanima,reputacija je klimav pojam. Nitko ti ne garantira da neće firma otić u stečaj usred projekta. Sudstvo nam je takvo kakvo je. Radio sam na strojarskim projektima u građevini (klimatizacije,grijanja,liftovi etc) i vjeruj mi da marže na čisti hardver nisu velike. Naplaćuje se usluga projektiranja i u tome je zarada,pogotovo za male firme koje nemaju velike rabate.

Jedan Ericsson neće tražiti avans od jednog Deutsche Telekoma ili Vodafonea. Tu se igraju veliki igrači,velike cifre,odvjetnički timovi,garancije i ugovori sa striktnim klauzulama. Nema kokošarenja.

To je tužna stvar,da ti za projekt od 50-100 000 kn moraš uzet avans jer postoji dobra šansa da će te netko pokušat zavaljati i neplatiti. Ili nedo bog da radiš nešto za državu. Ona je tek loš platiša. Vole probit rokove plaćanja,ali zato promptno naplate poreze
Evo ja sam po struci ing.el. i radim u strojarskoj firmi i potvrđujem da danas rijetko tko posluje s avansom. Ali naravno, nije nitko ni lud da čeka kraj projekta da dobije lovu, doduše ovisi o veličini projekta (par dana, tjedana ili mjeseci). Najćešće se plaća po situaciji, dakle ono što se na engleski, IT i startupovima zove "milestones". Koliko napraviš u određenom roku toliko dobiješ. Ja mislim da je to najpošteniji način plaćanja, gdje je rizik najamanji za sve i najmanja šteta u slučaju da se ijedna strana ne drži dogovora.

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
...

Sa druge strane znam za više obrnutih slučajeva gdje je (u ovom slučaju domaća) IT firma pokupila novce i zeznula stvar, čak sam i osobno to par puta doživio. Jednom su mi uzeli novce i odustali od projekta jer su dobili veći. Drugi put nisu isporučili proizvod (a novce nisu vratili). Treći put su otišli u blokadu i otvorili novu firmu, a nas ostavili sa potrošenim novcem i nezavršenim projektom.
Ovo je istina. Imam i ja takvih primjera, pa i u firmi kojoj sad radim. Prije mog vremena čuo sa da su platili po preporuci nekim dizajnerima 30k za stranicu a dobili su stranicu u Wordpressu bez imalo posebnosti u dizajnu ili funkcionalnosti. Na kraju im nisu htijeli dovršiti započeto, htijeli su zadržati admin funkcije iako smo im rekli da nam vrate sve login i passworde. Jedva sam vratio stranicu pod našu kontrolu. Isto je otišla u stečaj u hr, ali saznali smo da ima i englesku podružnicu. I moram dodat da nije jedini slučaj gdje sam čuo takvo nešto.

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
...

Situacija ipak nije kao 2000 godine jer sada je Internet postao mainstream koji će zauvijek promijeniti društvo i poslovanje. To pokazuju i financijski pokazatelji te P/E omjeri koji su puno umjereniji nego 2000. godine kada je bilo prerano za revoluciju. Što znači da je vrijendost nekih Internet kompanija vjerojatno realna. To je i razlog ogromnih valuacija nekih kompanija, jer one koje prežive imati će monopol u cijelim industrijama (kao Facebook npr). No većina malih koje su ušle radi pohlepe će propasti, razni šetači pasa u kvartu i slično, njima će se desiti balon. Nakon mobilnih telefona koji su dostigli zasićenje slijedeća velika stvar je disrupcija auto industrije sa Appleom i Googleom na čelu, jer tu su daleko veće marže nego kod IT uređaja.

Jedna od najvećih razlika između 2000. i danas je da su onda kompanije bile medijski prenapuhane a iza toga nije stajao stvaran rast i vrijednost. Danas se dešava obratno, određeni startupi rade u tišini i uskoro će drastično promijeniti svijet i poslovanje a to kod velike većine ljudi prolazi nezapaženo. Odjednom će se naći u potpuno promijenjenom svijetu, od poslovanja, trgovine do zapošljavanja, medija i oglašavanja. Zvuči pretjerano ali u ovom poslu sam pa znam o čemu govorim.
Da ne skrećemo s teme puno za ovo se ipak ne bih složio. Jedna od značajki startup-ova je što je njihova vrijednost čisto fiktivna. Dakle procjenjena je po količini usutih investicija u njih što kad malo razmislite nema puno veze s razumom jer te investicije mogu otići u vjetar bez i približno zajamčeno ROI-a, ali tako to funkcionira. Novac privlači drugi novac. I neće vam biti čudno da progooglate i otkrijete kako hrpa nekih poznatih stranica tipa (bubam sad) Instagram, Fourcorners ili slični posluju već godinama s gubicima al svejedno su razvikani kao Internet revolucije.
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 07:55   #49
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ako prihvati ponudu, šaljemo naš klasični ugovor, sa podacima koje mi klijent mora poslati, kako bi sastavili ugovor. U tom ugovoru i rok izrade projekta.

Potpis, pa nakon toga uplata i onda početak rada projekta.
A sad da ću nekome ići raditi projekt, pogotovo $15M, bez avansa? Možda nakon lobotomije.
Nije problem bila ni uplata tih 15 mil$ unaprijed,ali se je trebala tada priložiti s tvoje strane garancija banke od 30 miljona $ prihvačena od xx izraelske banke,koja bi se aktivirala 24 sata nakon dogovorenog termina isporuke valjanog koda i prototipa koji radi.
Uređaj treba raditi.
Ja recimo prodavao solarne centrale javni natječaj i još moram priložiti garanciju banke u 200% iznosu dogovorenog ugovora da će objekt raditi i biti napravljen po detaljnon projektu.I uvijek govorim svojim budalama.ako klijent u projektu je nacrtao da se palma sadi s korjenom prema nebu a krošnja pod zemljom tako ga napravite.Idu mi moji bivši inžinjeri na živce,uvijek nešto pametuju i nikako da rade po željam klijenata i ugovoru.Šta njih briga je li nešto dobro ili krivo ili bolja solucija je ova itd.to se prije dogavara a ne poslije potpisanog ugovora.napišite izvještaj i primjerku ali napravite po projektu.obavijestite nadzornog inžinjera 7 dana unaprijed i ako se ne odazove naplatite penale odmah isporučiti račun.Večinom stavim stavku u ugovor da se nadzorni inžinjer mora odazvati ako je obaviješten 7 dana unaprijed i ako se ne odazove se naplačuje penal od xxxxx kuna po danu.i prekidaju se radovi.niko i ne ćita pa se poslije čude i uvijek izgube spor posli na sudu.Normalno bilo je puno dana kad smo radili i 0-24 dan noć da bi se poštovali rokovi rekord mi je jednom bio 72 sata osobno bez prestanka i pauze rada.Moja greška u ugovoru nisam spomenija da rok ide od završetka prethodnih radova.kasnili ovi ispred mene.pravi ugovor mora biti na najmanje 200-300 strana da stranka nema volje i koncetracije sve pročitati.Ali dobro sad imam puno više iskustva.
Uskoro radim jedan veliki projekt i partner želi da izaberemo jednu malu tvrtku koja je jeftinija a ja želim veliko d.d. jer znam da će prekršiti rokove i tako čemo barem 50% projekta dobiti besplatno.Osigurati čemo da su apsolutno sami na projektu(da se nemaju osnove žaliti)3 puta detaljne nacrte čemo provjeriti da se nije neka greška provukla i da ni tu nemaju osnove za žalbu i naknadne troškove.i obavezno projekt nije ključ u ruke a poznajem ih zajebat će rokove sigurno.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš

Zadnje uređivanje more : 05.05.2016. at 08:15.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 08:11   #50
Mako,ovo je bila mala firma sa 5 zaposlenih. Primarno projekti u građevini što se tiče suradnje sa firmama. Neznam koliko si surađivao sa hrvatskim građevinskim poduzetnicima,ali tu ima svega. S druge strane,avans je najnormalnija stvar kad posluješ sa kupcem-tj fizičkom osobom ako plaća uslugu gotovinom. Ako je karticom,onda nema potrebe. Nedavno renovirao stan,kompletno po principu ključ u ruke. Ne kreću raditi dok ne uplatiš lovu unaprijed,ali se da izvući popust na gotovinu. Stolarija ista stvar. Mind you,to su bili doo,ne obrtnici. (ti kao elektrotehničar u strojarsku,ja ko strojar u elektrotehniku,fascinantno koliko se ta dva polja isprepliću,pogotovo kad je riječ o automatici)

Stvar je kod nas,pogotovo kad si manja firma,da svi misle da ti mogu ne platiti ili te gnjavit sa plaćanjem. Mi smo zato imali avans koji pokrije trošak opreme i onda dogovoreno po etapama,tj milestones. Na kraju,kad je sve napravljeno,kupac plati zadnjih 5-10% i to je to. Ako odluči negdje zaribat i prestat plaćat,jbg neću doći i čupati mu klime sa zida,grijanje iz poda i slično. To je ionako pokrio i njegovo je. Nek nađe drugu budalu koja će mu to dovršiti i pokrenuti sustav.

Prebacio se ja u multinacionalku i tu nema nikakvih avansa. Kako Rolandus kaže,tu rade veliki sa velikima. Ugovore sastavljaju pravnici,firme imaju reputaciju. I naplata ide naravno po etapama projekta. Nitko ne isporučuje išta do kraja bez da vidi kunu/dolar/euro na račun. Makar,ima i velikih koji znaju zavaljat kupce. Jedan konkurent npr je dobio natječaj sa boljom ponudom,obećavao nemoguće i samo se povukao nakon što je tjednima kljenta zavlačio. Nisu ništa isporučili,odugovlačili sa ugovorima. Čovijek bi reko amateri,a ne multinacionalka sa četvrt miljuna zaposlenika. Samo su time izgubili ne samo taj jedan projekt,nego i sve buduće projekte kod dotičnih. Tu je razlika.

Kod startupova je vrijednost onolika koliko je netko voljan love ulupati u njih. I to je to. Poanta priče. Pogotovo kad se netko nahajpa,ima navodno nešto najbolje ikad,kupi ih velika firma za masne novce. I onda mućak. Poluproizvod u koji treba još toliko uložiti da bude komercijalno isplativ. No kao što rekao,mislim da dosta velikih gleda na male startupove kao jeftine inkubatore ideja i nekakav kvazi r&d.

More,ako radiš sa solarima i energetikom,razmisli o Emersonu kao partneru. Imaju cjelu diviziju za hibridna rješenja (ukljućujući i solare).
Grimko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 08:14   #51
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Nije problem bila ni uplata tih 15 mil$ unaprijed,ali se je trebala tada priložiti s tvoje strane garancija banke od 30 miljona $ prihvačena od xx izraelske banke,koja bi se aktivirala 24 sata nakon dogovorenog termina isporuke valjanog koda i prototipa koji radi.
Uređaj treba raditi.
Ja recimo prodajem solarne centrale javni natječaj i još moram priložiti garanciju banke u 200% iznosu dogovorenog ugovora da će objekt raditi i biti napravljen po detaljnon projektu.I uvijek govorim svojim budalama.ako klijent u projektu je nacrtao da se palma sadi s korjenom prema nebu a krošnja pod zemljom tako ga napravite.Idu mi moji bivši inžinjeri na živce,uvijek nešto pametuju i nikako da rade po željam klijenata i ugovoru.Šta njih briga je li nešto dobro ili krivo ili bolja solucija je ova itd.to se prije dogavara a ne poslije potpisanog ugovora.napišite izvještaj i primjerku ali napravite po projektu.obavijestite nadzornog inžinjera 7 dana unaprijed i ako se ne odazove naplatite penale odmah isporučiti račun.Večinom stavim stavku u ugovor da se nadzorni inžinjer mora odazvati ako je obaviješten 7 dana unaprijed i ako se ne odazove se naplačuje penal od xxxxx kuna po danu.i prekidaju se radovi.niko i ne ćita pa se poslije čude i uvijek izgube spor posli na sudu.Normalno bilo je puno dana kad smo radili i 0-24 dan noć da bi se poštovali rokovi rekord mi je jednom bio 72 sata osobno bez prestanka i pauze rada.Moja greška u ugovoru nisam spomenija da rok ide od završetka prethodnih radova.kasnili ovi ispred mene.pravi ugovor mora biti na najmanje 200-300 strana da stranka nema volje i koncetracije sve pročitati.Ali dobro sad imam puno više iskustva.
Uskoro radim jedan veliki projekt i partner želi da izaberemo jednu malu tvrtku koja je jeftinija a ja želim veliko d.d. jer znam da će prekršiti rokove i tako čemo barem 50% projekta dobiti besplatno.Osigurati čemo da su apsolutno sami na projektu(da se nemaju osnove žaliti)3 puta detaljne nacrte čemo provjeriti da se nije neka greška provukla i da ni tu nemaju osnove za žalbu i naknadne troškove.i obavezno projekt nije ključ u ruke a poznajem ih zajebat će rokove sigurno.


To bi bilo isto super da je sve funkcionira u nas od projektanta do izvođača. Ali u toku projekta sa svima moraš bit dobar, a pogotovo s nadzornim inženjerom koji odobrava naknadne radove i izmjene (pogotovo one koje idu izvođaču u korist).
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 13:03   #52
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
To bi bilo isto super da je sve funkcionira u nas od projektanta do izvođača. Ali u toku projekta sa svima moraš bit dobar, a pogotovo s nadzornim inženjerom koji odobrava naknadne radove i izmjene (pogotovo one koje idu izvođaču u korist).
Kod mene nema naknadnih radova.A poslije iskustva di sam več spominjao di se na diletaciji betonskih gotovih elemenata na kraju zgrada produžila 80-setak cm i ženska u komisiji ne želi dati uporabnu dozvolu (8 godina i na kraju morali pilati objekt za 80 cm).sada uz obaveznog nadzornog inžinjera po zakonu koristi se usluge koje plaćam iz đepa i geometra.automatski ide opomena i nakon 7 dana ako nema odgovora tužba sudu,ovi naravno moraju nastaviti raditi i otkloniti greške o svom računu naravno.
Isto tako iz prethodno plačene greške grubi građevinar obavezno radi i iskope temelja tako ako prekopa nek sam plati beton.prije naljevanje prve deke angažiram inžinjera (kojega sam plačam)da li je podloga nabijena po projektu(nikada nije)Dođe valjak,bager od 10 setak tona i on svojim uređajem mjeri i napravi nacrt
Najbolji nadzorni inžinjeri su žene početnici.A u zagrebu sjeverno od Ilice onima koji kupuju zemljište savjetujem prije kupovine da dogovore geofiziku i buše probne rupe da vide kvalitetu tla da ne bi posli upali u govna

Elektronika to je u biti rulet.čak mislim da je pametnije i sigurnije otiči u veliko kazino i sve odjednom uložit na par nepar
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 13:09   #53
Dobar članak u jučerašnjem britanskom dnevniku The Guardian o startups u svijetu i GB:

https://www.theguardian.com/technolo...on-demand-apps

Uglavnom govori se da većina ljudi koji rade na startupovima zele napraviti neku kopiju Ubera, dok su prije više godina, svi željeli napraviti kopiju Facebooka. No mnogima ne uspjeva, jer ljudima je izgleda dosta te " on demand" ekonomije.

No ima i velikih uspjeha, kao Deliveroo www.deliveroo.co.uk koji dostavlja hranu u kuću ili ured iz restorana, imaju 5.000 dostavljača na biciklima i mopedima u 60 gradova svijeta, u Londonu na skoro svakom uglu.

Sličana firma Valk Fleet, "Uber za fast food", Burger King itd., je nedavno bankrotirala.

U članku ima i primjer kompanije Lavanda, koja je dolazili po neoprano rublje, veš i čisti dostavljala natrag. Počelo je dobro, ali ubrzo je stalo, pa sada ta firma pomaže ljudima u iznajmljivanju stanova i soba preko Airbnb, čiste kuće savjetuju, oglašavaju itd to izgleda ide.

www.getlavanda.com
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 15:48   #54
Članak u Fortune časopisu, zašto je velika većina startups neuspješno?

Glavni razlog:
1/ ne postoji tržište za ta proizvod ili uslugu.

2/ ponestalo novaca za daljnji razvoj.

3/ ekipa koja je radila na startupu, nije bila dobra.

http://fortune.com/2014/09/25/why-st...heir-founders/
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 16:28   #55
Sad kad si spomenuo Uber... baš za njega sam nedavno pročitao da on još posluje s gubicima

Mislim da je problem pod broj 1. najveći problem za startup-ove. Ali dosta njih nema tržište jer je pokušavaju na silu ugurati svoje rješenje problema za problem koji ne postoji. Možda i postoji ali u tako maloj mjeri da se rješavanje njega smatra luksuzom a ne potrebom. Posebice jer iziskuje više novca nego klasično rješenje. Eto, Uber donekle i rješava problem lihvarskih taksija, ali dostava i odvoz rublja... S pranjem nisam imao problema ni kad sam živio u Kanadi u sobičku odaljenim 40min hoda od najbliže praonice.

Još jedan primjer nepostojanja tržišta je pojava "pametnih" kuća i svakojakih startup-ova vezanih uz njih poput našeg Zipata, KNX prodavača i sličnih. Pokušavaju se svim silama probit na tržište tvrdeći kako rješavaju problem energetske ne-efikasnosti, protuprovalne, protupožarne sigurnosti, uštede na materijalu pri gradnji i čega već sve ne. No istina je da to rješava u toliko maloj mjeri da njihove tvrde graniče s lažima, a financijski nisu nikad ni bile opravdane. Dakle ne rješava nikakav problem, samo dodaju neke funkcionalnosti koje klasična kuća nema (a i ne treba imati). Na kraju te stvari prolaze samo kod populacije koja ima novaca i ne zna što će s njima.
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 16:56   #56
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Nije problem bila ni uplata tih 15 mil$ unaprijed,ali se je trebala tada priložiti s tvoje strane garancija banke od 30 miljona $ prihvačena od xx izraelske banke,koja bi se aktivirala 24 sata nakon dogovorenog termina isporuke valjanog koda i prototipa koji radi.
Uređaj treba raditi.
Ja recimo prodavao solarne centrale javni natječaj i još moram priložiti garanciju banke u 200% iznosu dogovorenog ugovora da će objekt raditi i biti napravljen po detaljnon projektu.
Normalno da postoji rješenje i za to. Treća strana koja je posrednik u dogovoru. Ne mora nužno biti jedna osoba.

Nešto kao sef sa dva ključa, gdje je jedan kod njih, jedan kod vas, a lova unutra.

Ili rezervacija sredstava...

Pa jebemu, smisli način, nije tako teško. Ali radit projekt od par milijuna, bez avansa, aham, kako da ne. Jebiga, kad ja ne mogu očekivati bankovno jamstvo od klijenta.

Quote:
I uvijek govorim svojim budalama.ako klijent u projektu je nacrtao da se palma sadi s korjenom prema nebu a krošnja pod zemljom tako ga napravite.Idu mi moji bivši inžinjeri na živce,uvijek nešto pametuju i nikako da rade po željam klijenata i ugovoru.Šta njih briga je li nešto dobro ili krivo ili bolja solucija je ova itd.to se prije dogavara a ne poslije potpisanog ugovora.napišite izvještaj i primjerku ali napravite po projektu.
I ti sa svakim radiš.

Najjače mi je kad mi klijent dođe pun sebe i uvjeren u ideju, napravim sve, isplata i onda skonta da imam sličan primjer u portfolio, bolje izvedeno. Onda kasnije još zaključi da bi to bilo još i jeftinije... jebiga, ja sam napravio kako si ti htio.

Quote:
obavijestite nadzornog inžinjera 7 dana unaprijed i ako se ne odazove naplatite penale odmah isporučiti račun.Večinom stavim stavku u ugovor da se nadzorni inžinjer mora odazvati ako je obaviješten 7 dana unaprijed i ako se ne odazove se naplačuje penal od xxxxx kuna po danu.i prekidaju se radovi.niko i ne ćita pa se poslije čude i uvijek izgube spor posli na sudu.Normalno bilo je puno dana kad smo radili i 0-24 dan noć da bi se poštovali rokovi rekord mi je jednom bio 72 sata osobno bez prestanka i pauze rada.Moja greška u ugovoru nisam spomenija da rok ide od završetka prethodnih radova.kasnili ovi ispred mene.pravi ugovor mora biti na najmanje 200-300 strana da stranka nema volje i koncetracije sve pročitati.Ali dobro sad imam puno više iskustva.
Uskoro radim jedan veliki projekt i partner želi da izaberemo jednu malu tvrtku koja je jeftinija a ja želim veliko d.d. jer znam da će prekršiti rokove i tako čemo barem 50% projekta dobiti besplatno.Osigurati čemo da su apsolutno sami na projektu(da se nemaju osnove žaliti)3 puta detaljne nacrte čemo provjeriti da se nije neka greška provukla i da ni tu nemaju osnove za žalbu i naknadne troškove.i obavezno projekt nije ključ u ruke a poznajem ih zajebat će rokove sigurno.
Pametno, samo ćeš malo sačekat lovu, nakon presude, ali će je biti više.

Opet: A gdje si našao ove s kojima radiš? Pa je li ima itko s mozgom u Hrvatskoj?

Quote:
mako kaže: Pogledaj post
Sad kad si spomenuo Uber... baš za njega sam nedavno pročitao da on još posluje s gubicima
Zaboli ih, to im je i cilj, sve ostale natjerati u bankrot.

S obzirom tko ih financira, mogu ovako godinama, taman da najveći taksisti propadnu, a oni sve preuzmu. Pitanje je, koliko će onda podignuti cijene. Vjerujem, ne puno, jer idu na količinu i još se probijaju na tržišta, tako da taj minus u biti ništa ni ne znači, jer bi možda bez ulaganja, već sada bili oko nule.

Mislim da već sada imaju preko 20 milijardi osigurano za daljnji razvoj, ali nemoj me uhvatiti za riječ, možda sam pomiješao sa nekom drugom firmom.

Zadnje uređivanje rocker1987 : 05.05.2016. at 17:11.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 18:25   #57
kad je zlatna groznica treba prodavat lopate, traperice i kasnije viski.

kad je starup groznica treba biti poslovni angel i prodavat tečajeve, knjige, "case studies" i "office space"
__________________
ignore lista: bat kol, Biljka112, 7nationarmy, Adama, CelMar, mukotrpak, manchild, miki1988, zecopas, antet, Bjesomar_,danijel0
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 20:22   #58
[QUOTE=mako;58450541]Sad kad si spomenuo Uber... baš za njega sam nedavno pročitao da on još posluje s gubicima

.[/QUOT

Posluje sa gubicima, jer ulažu puno novaca za širenje biznisa po čitavom svijetu. Ako Uber vrijedi oko 65 milijardi dolara, onda ima puno novaca da se još nekoliko godina gubi na ulaganju i širenju poslovanja. Uostalom Amazon godinama gubi novac, ali postao jedna od najvećih svjetskih kompanija.

Pranje rublja je išlo u Londonu, ali Lavandi sada bolje ide da pomaže ljudima u iznajmljivanju stanova i soba preko Airbnba. Mnogi se ne zele gnjaviti čisčenjem, dočekivanjem gostiju itd. I tu je Lavanda, pametno učinjeno.
Blues Dada is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2016., 22:39   #59
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
...
Da ne skrećemo s teme puno za ovo se ipak ne bih složio. Jedna od značajki startup-ova je što je njihova vrijednost čisto fiktivna. Dakle procjenjena je po količini usutih investicija u njih što kad malo razmislite nema puno veze s razumom jer te investicije mogu otići u vjetar bez i približno zajamčeno ROI-a, ali tako to funkcionira. Novac privlači drugi novac. I neće vam biti čudno da progooglate i otkrijete kako hrpa nekih poznatih stranica tipa (bubam sad) Instagram, Fourcorners ili slični posluju već godinama s gubicima al svejedno su razvikani kao Internet revolucije.
Nije to sve baš tako naivno. Osnovni način procjene vrijednosti startupa je buduća potencijalna zarada koju će ostvarivati. U vrijeme parnih strojeva vrijednost kompanije koja radi benzinske motore mogla je biti astronomska jer je procijenjeno da je to budućnost i benzinski će preuzeti biznis parnima. Jednako je sa startupovima. oni koji prežive zarađivati će ogromne novce jer će preuzeti poslove mnogih današnjih kompanija. A koji će to biti startupi, to je lutrija na koju se klade fondovi. Pravilo kaže, svaki biznis koji može biti disruptan (potkopan i zamijenjen boljim modelom) biti će disruptan.

No ima i onih koji su umjetno napumpani jer se pokazalo da to nije budućnost, npr Groupon. No ne znači da je to prijevara. Dešava se promjena paradigme i danas se oblikuje društvo budućnosti, realno je raditi greške i tipovati na pogrešne poslovne modele.

Re. Ubera on vrijedi puno zbog široke baze korisnika, kojima kasnije mogu 'uvaljivati' niz drugih usluga. Zato Uber ima toliku predviđenu buduću vrijednost
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2016., 08:55   #60
Quote:
Enes isStranke kaže: Pogledaj post
kapa do poda za podizanje ove teme... prosto je nevjerojatno da mene koji zelim otvoriti ljevaonicu ferolegura sa 150 zaposlenih trpaju u isti koš kao i ekipu koja radi aplikacije tipa gdje se moze u to i to vrijeme pojest pizza, gdje je jeftin parking, gdje se moze kupit gmo free grincajg.. zaposlenih pet- šest.. iznajmljen sobicak sa par stolova i kaktusima na istima.. naziv firme- obavezno latinski.. jednostavno prodavanje magle !!!
nisam se mislio javljat na ovu temu, al jednostavno me ovaj post primorao. toliko prizemno misljenje da je to nevjerojatno.
s takvim stavom, pretpostavljam, ti bi tu tvornicu, njen proizvodni proces, human resources i ostalo vodio na komadu papira i paragon blokovima

inace, sto se tice startup buzza, mislim da je to last fool game. idealan princip za puhanje balona. nesto slicno kao i estrada. pojavom youtubea, svako s viskom vremena i nedostatka srama moze zamislit da je umjetnik i 'izdat album'.
forumhrusername is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:07.