Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.01.2008., 10:54   #1
crna voda u radijatoru?

prilikom odzracivanja radijatora curila je crna voda, cak bih rekao nekakvo razrijedeno ulje?! moram priznat da sam prvo odzracivao donji ventil na radijatoru. nakon crne vode, shvatio sam da nije svejedno s kojeg ventila odzracujem, pa sam ga zatvorio i nastavio s odzracivanjem ostalih radijatora preko gornjih ventila. nisam nadopunjavao vodu u radijatorima jer ne znam s cim bi to ucinio. na bojleru (vaillant) sam narihto tlak na 1,6 bara.

radijatori sad griju sasvim u redu, al mene ipak muci ona crna voda/ulje i to sto nisam vodu nadopunio (ne znam opce jesam li i trebao), i brinem se dal moze doc do kakvih nepozeljnih posljedica mojih postupaka.

hvala

ps cijeli sustav grjanja ugraden je ljetos, i ovo je prva zima da se koristi.
__________________
Rijlajz!
manutt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 11:31   #2
normalno je to..
Ivan M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 16:57   #3
Quote:
Ivan M. kaže: Pogledaj post
normalno je to..
tak je to ti je od željeza i prljavštine
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 18:04   #4
Da nije nafta?
maler & CO. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 22:27   #5
fala ekipa.

a koja je opce razlika izmedu donjeg i gornjeg ventila na radijatoru?
__________________
Rijlajz!
manutt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 07:47   #6
Na mojem bojleru Valliant, postoji ventil koji se nalazi na dovodnoj cijevi hladne vode u sustav. Nakon odzračivanja, pritisak u sustavu padne na 1 bar, te se onda otvaranjem tog ventila doda u sustav vode i podigne pritisak na željenu vrijednost.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 08:35   #7
Samo zmazana voda kao recimo crna kava, ili nekakva tamno ljigava tvar?

Pitam, jer možda u sustavu imaš antifriz?
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 10:27   #8
bila je to neka zapravo tamno smeda tekucina koju sam ispustio iz radijatora u neku posudicu na kojoj su pak ostali masni tragovi. ispustio sam sigurno nekih 2-3 dl prije neg sam pomislio da mozda to i nije najpametnija stvar.

razmisljajuci o tome kasnije, laicki sam zakljucio da u radijatoru ne bi trebalo bit nis drugo osim vode i da je voda obojena zbog taloga koji se nakupio (u prvi mah sam pomislio da je neka tekucina za podmazivanje neceg?) i da je valjda taj donji ventil za nadopunjavanje, a gornji za odzracivanje (kao, zrak je rijedi pa je gore). ti donji ventili imaju kao neku kratku surlicu - valjda da se lakse cijev s vodom prikljuci.

u starom stanu, takoder vaillantov bojler imao je, kao i kod panorame, malu ruckicu na dovodnoj cijevi za nadopunjavanje, al kod ovog istu nisam primjetio iako je ovo noviji bojler. tu bi ruckicu otvorio kad bi mi pritisak pao ispod 1 bara, kak mi je majstor bio reko.

ovaj bojler nema tu ruckicu, na njemu se pritisak regulira pomocu na slici zaokruzenog prekidaca. nakon odvrtanja tlak raste, i ja ga dofuram do 1,6 bara. mogu samo pretpostaviti da na taj nacin nadopunjavam sustav vodom, jer na koji drugi nacin bi mogao dignut pritisak?!
Click image for larger version

Name:	bojler.jpg
Views:	97
Size:	9.4 KB
ID:	4156

enivej, sori na vjerojatno prilicno glupim pitanjima, al lakse ce mi bit kad razjasnim kaj se tu zapravo desava.

fala jos jednom
__________________
Rijlajz!
manutt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 10:44   #9
donji ventil ti prigušuje tj neda da voda brzo pobjegne iscuri iz radijatora ,a gornjim reguliraš količinu topline koju češ dovest.
za ozračivanje ti je ona mala kapica na suprotnu stranu od gornjeg ventila.
morino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 17:37   #10
ma tolko znam. mozda sam se nejasno izrazio... mislio sam na te male kapice. jedna se nalazi gore, a jedna dole. ona dole ima ko malu surlicu... oba dvije se otpustaju s onim malim kljucicem. nevrmajnd
__________________
Rijlajz!
manutt is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 16:07   #11
nediraj ništa , pokvarit ćeš
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 22:07   #12
Prljavština koja nastane kod montaže cijevi i naprava ostaje zarobljena u cijevima i napravama kruga grijanja, te ju cirkulacijska pumpa preko vode pokrene i sili na protjecanje kroz krug grijanja. Iz te iste prljavštine se prvenstveno teži i zrnasti dijelovi talože na mjestima gdje je najmanja brzina protjecanja ogrijevnog medija, a to je gotovo uvijek u radijatoru, u njegovom donjem dijelu. Otuda i mulj ili talog u radijatorima, a voda unutar kruga grijanja zbog toga svega i ne može biti kao pitka voda iz slavine, bistra i bez mirisa, nego ima stanoviti vonj i obojana je, ili bolje reći zamućena bojom koju uzrokuju materijali cijevi, opreme, spajanja i brtvljenja.
Samim radijatorima neće naškoditi neznatan sloj taloga od unutarnje prljavštine.

Međutim !

Da bi se izbjeglo zaprljanje nečistoćama rotorskih lopatica cirkulacijske pumpe, i posredno zbog toga i poremetila ionako mala visina dobave pumpe, obično se ispred cirkulacijske pumpe (na ulazu povratne vode u bojler) ugrađuje filter za vodu, na kojem se natalože sve problematičnije lutajuće čestice prljavštine.
Filter se nakon probnog pogona otvori i ispere, i sve se opet nazad namontira (ušarafi).
I potom više nema stvarnog problema.

Sama obojanost ogrijevne vode od upotrijebljenih materijala u krugu grijanja nije problem.

P.S.
Vodu trebaš nadopuniti u sustav grijanja toliko da (nad)tlak u toplom pogonu
ili pogonu grijanja bude oko 2,0-2,2 bara (tlak koji se očita na tlakomjeru bojlera).
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 11:53   #13
Thumbs up

fala svima na pojasnjenju, posebno shwakeu.

pozdrav
__________________
Rijlajz!
manutt is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 17:04   #14
Quote:
manutt kaže: Pogledaj post
fala svima na pojasnjenju, posebno shwakeu.

pozdrav
a meni ništa?
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:22.