Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2009., 16:30   #1
Istočni susjedi grade nuklearku

Evo... iako sam dosta ekološki osvješten (kad god mogu idem na posao ili do grada biciklom, sortiram svo smeće... papir posebno, boce posebno, limenke posebno) i obožavam našu raznoliku prirodu; pitam se da li vladajuće strukture (neovisno o političkom predznaku) imaju imalo mozga u glavi. Za zelene udruge se niti ne moram pitati jer je očito da nemaju.

Prvo je bila "Družba Adria" koja je mogla biti krava muzara za naše gospodarstvo... od svega toga šipak... Sad će naftovod prema svemu sudeći ići mimo hrvatske, do slovenije - jadransko more će se jednako zagaditi (ako se uopće zagadi), a naša blagajna neće dobiti ništa.
Sad vidim da susjedi sa druge strane Dunava grade nuklearku zajedno sa Rusima... a kod nas su se takva razmišljanja u početku srezala.
Opće je poznata činjenica da je nuklearna energija usprkos rizicima najčišća energija. Ali ne... svi bi htjeli solarne panele (čija proizvodnja enormno zagađuje okolis) i vjetrenjače (koje svojom bukom mijenjaju ekosustav na tim područjima) koji puno više štete donose okolišu, a puno manje energije po uloženom dolaru.

Koja su vaša mišljenja?
__________________
I said no to drugs, but they didn't listen
Gerontius is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 17:20   #2
Šta će nama elektrane? Pa struju možemo uvesti

Otkud nam novci pitaš se? Pa dići ćemo kredit
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 17:31   #3
Svaka čast Srbima , oni se izgleda bave pametnijim stvarima od ovih naših nesposobnjakovića ...
PCM is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 17:33   #4
Hoće li to biti VVER 100/1200 reaktor ili BN-800?

Nekako, nisam baš za ovaj potonji. VVER je ipak mnogo mnogo duže u upotrebi.

Pliiinnnnk
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 17:54   #5
Umjesto da smo se mi probali djelomično ubaciti u posao,Srbi sve dali Rusiji...ali,dam se kladiti da naši niu ni znali za te planove Srbije...

Vidim da se ovdje spominje i suradnja Rusije na rekonstukciji Đerdapa 1...tu su naši barem nešto pokušali,ali podosta bezuspješno...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 18:08   #6
Ovdje svi nešto žale za mogućnošću ulaganja u Srbiji...itd.
Nikoga ne zabrinjava nuklearka u rukama naših istočnih susjeda i "eksperata" u pitanje nuklearne tehnologije Rusa.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_disaster
Ja sam u Slavonskom Brodu, i po mom mišljenju, dosta blizu te "nukelarke u planu" u Novom Sadu.
Pa nisam baš hepi fi zbog njene izgradnje
Hunter 1911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 18:25   #7
Quote:
Hunter 1911 kaže: Pogledaj post
Ovdje svi nešto žale za mogućnošću ulaganja u Srbiji...itd.
Nikoga ne zabrinjava nuklearka u rukama naših istočnih susjeda i "eksperata" u pitanje nuklearne tehnologije Rusa.
http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobyl_disaster
Ja sam u Slavonskom Brodu, i po mom mišljenju, dosta blizu te "nukelarke u planu" u Novom Sadu.
Pa nisam baš hepi fi zbog njene izgradnje
Znači,ponovno o Černobilju?

Znaš li najmanje tri razloga zašto je takav scenarij danas nemoguć?
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 18:28   #8
Srbi će nas gospodarski prešišat za par godina.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 19:23   #9
Nuklearka u nas je samo pitanje trenutka: prva trezvena polička opcija na sceni i počinje izgradnja, šta košta da košta. I to izvjesno negdje u Dalmaciji. Pozicija zato što je dalmatinski sliv gotovo u cijelosti iskorišten (hidro), za alternativu (solarno, vjetro, stirling) nema volje (maziva) ili je birokratski toliko zamuljano da se ne isplati. Dalekovodi, odnosno cijela energetska mreža je debakl, gubitci u prijenosu ogromni, i nuklearka se treba graditi tamo gdje će se trošiti...naravno, troši se i na sjeveru Hrvatske, ali puno manji gubitci su uvest energiju do Zagreba izvana, tako da ne igra recimo dogradnja/širenje Krškog...

Čekajte samo da se Jure Gradić dočepa ovoga, nicat će nuklearke u svakom selu (jbga, onda nećemo imat mostove koji nikud ne vode)
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 20:06   #10
Onoga trena kada se naši i sjete ili pomisle na NE potrajati će još nekih 10 godina dok se planovi ne realiziraju... to samo oni na papiru...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 20:20   #11
Što je s onim sporazumom Hrvatske i Albanije o zajedničkoj nuklearci?
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 20:28   #12
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Znači,ponovno o Černobilju?

Znaš li najmanje tri razloga zašto je takav scenarij danas nemoguć?
On ne zna, ali ja znam.

1. Černobilski tip nuklearnog reaktora se više nigdje ne gradi. Navodno će se graditi par njih ali u podzemlju i napajati ruske podzemne vojne instalacije. U civilnim nuklearkama se više neće graditi.

2. A ni ovaj u Černobilu ne bi eksplodiro da nisu čačkali po njemu. Danas ipak, nakon dviju većih katastrofa u nuklearkama (Černobil i three mile Island) nikome ne pada tek tako čačkati po reaktorima i kršiti sigurnosne procedure.

3. Danas se pri gradnji nuklearki grade daleko bolji i sigurniji kontejnmenti koji, u slučaju havarije mogu zadržati u sebi sve što bi preostalo nakon eventualne havarije nuklearnog reaktora. Doduše, ne znam ako se to izvodi jer ako ništa drugo radioaktivni materijal u slučaju eksplozije može pobjeći i to velikom brzinom i snagom kroz cijevi za hlađenje reaktora. Ali valjda se i to da sredit.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 21:24   #13
Evo, konačno će Hrvatima sinuti da trebamo nuklearku. Ne zbog struje. Ne zato jer je sigurna/čista/vrijedna. Ne zbog znanja i tehnologije.

Nego ZATO DA NAS SRBI NE PRETEKNU...
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 21:31   #14
Ako sam razmišljaju,već su nas pretekli...

Nego,nagradno pitanje...što je sa energetskom strategijom kojom su se onomad Polančec i vrli Ivo hvalili...?
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 23:18   #15
Ma istu ovu priču, samo sa obratnim ulogama smo imali kada je netko pričao o nuklearci na dunavu(sa naše strane).
A isti je tip birača i sa naše i sa njihove strane, tako da vjerujem da će Srbi nuklearku sagraditi isto kad i mi, znači nikada.
Shrike12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 23:34   #16
Quote:
Shrike12 kaže: Pogledaj post
Ma istu ovu priču, samo sa obratnim ulogama smo imali kada je netko pričao o nuklearci na dunavu(sa naše strane).
A isti je tip birača i sa naše i sa njihove strane, tako da vjerujem da će Srbi nuklearku sagraditi isto kad i mi, znači nikada.
Tip biraca je potpuno isti! Ali zaboravljas neverovatnu i nicim utemeljenu ljubav Srba prema Rusiji tako da je svasta moguce!
vasileus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 00:46   #17
Jugoistocni susjedi su 93. uveli vise Arapa ( radi se o mudzehedinima ) nego ovaca u Bosnu pa vam to ne dode na sigurno, zbog sigurnosnih razloga xD
acetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 01:52   #18
Ne smiju oni ništa slično graditi do 2015. Nuklearni 'ban' im je još na snazi.
__________________
Happiness is a positive cash flow.
Catrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 19:17   #19
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Nego,nagradno pitanje...što je sa energetskom strategijom kojom su se onomad Polančec i vrli Ivo hvalili...?
Pa kako sada stvari stoje, ne budemo imali ni elektrane pogonjene mačjim isprtkom, a kamoli 3x ugljenare sa po 600MW ili kakveli su već bile kombinacije.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 19:38   #20
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Hoće li to biti VVER 100/1200 reaktor ili BN-800?

Nekako, nisam baš za ovaj potonji. VVER je ipak mnogo mnogo duže u upotrebi.

Pliiinnnnk
i ja bi glasao za VVER, PWR je po prirodi stvari relativno siguran i kao sto si rekao , duze u
upotrebi.

Koliko je BN otporan na ljutsku glupost neznam, ako imas kakvu kvalitetnu
usporedbu ta dva, podjeli sa narodom
blj58 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:09.