Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2017., 19:53   #61
Quote:
Trupina kaže: Pogledaj post
Rastakanje zapada od strane istoka i rastakanje Rusije od strane zapada su dva medjusobno neovisna procesa, koja se mogu dogadjati istovremeno, tako da postojanje jednog nije dokaz za nepostojanje drugog. Sam sam rekao da je zapadna propaganda vrlo jaka, ali i obrazlozio zasto mislim da je se ne bi moglo zvati hegemonijom.

Alternativni pogled na raspad SSSR-a je detaljno prikazan u knjigama spomenutog Golitsyna, koji, ukratko, tvrdi da je komunizam odglumio svoju smrt. Koliko ima istine u tome ne znam, ali mislim da treba sa respektom saslusati majora KGB-a koji je 1984 predvidio pad Berlinskog zida, ujedinjenje Njemacke i dolazak "demokracije" U SSSR.
pa je, odglumio je..
Angela Merkel - bivsa clanica komunisticke partije
Federica Mongherini - clanica KP Italije
Villiband, UK - slicno..

moglo bi se..
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 20:40   #62
Ako pod komunizmom podrazumijevamo partijsku nomenklaturu i tehnokraciju, to je u velikoj mjeri točno. Kina je ekstremna potvrda teze, a jedva nešto slabija, Rusija.
No, društveno-politički sustav i ideologija komunizma, preciznije "realnog socijalizma" nisu preživjeli. Rekao bih da su se partijske elite otresle tog naslijeđa kad im je počelo više smetati nego koristiti.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 21:07   #63
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
pa je, odglumio je..
Angela Merkel - bivsa clanica komunisticke partije
Federica Mongherini - clanica KP Italije
Villiband, UK - slicno..

moglo bi se..
Jose Manuel Barroso bio je maoist-komunist...
A poslije predsjednik vlade EU.
I nakon toga - Goldman Sachs.

Quote:
José Manuel Durão Barroso is a Portuguese politician who is the current non-executive chairman at Goldman Sachs International.[1] Previously he was the 11th President of the European Commission (2004–14) and the 115th Prime Minister of Portugal
Tek da se znade da EUSSR nije nastao nekim slučajem...
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2017., 20:34   #64
Naišao sam na zanimljiv članak na advance.hr 'Kako funkcionira ekonomska simbioza SAD-a i Kine?'.
Sve počinje kasnih 70 ih godina prošlog stoljeća kad SAD nije bio u zavidnom ekonomskom položaju (visoka inflacija i nezaposlenost iako hladni rat još nije završio), a u Kini je umro Mao ce-tung, i počinje velika ekonomska reforma.
Sad je tvornice masovno selio u Kinu, gdje je u usporedbi s SAD-om radna snaga bila gotovo besplatna, a američke kompanije su i dalje ubirale ogromne profite na razlici cijene proizvoda koji se proizvode u Kini i za puno više prodaju u SAD-u.Takva situacija pogodovala i Kini i SAD-u. Prvi problem počinje 90-ih kada Amerikancima ponestaje novca i počinju se zaduživati uglavnom u Kini koja je gomilala milijarde deviznih rezervi protekla 2 desetljeća kako bi manipulirala svojom valutom odnosno držala inflaciju visokom. Trenutno, nakon još 2 desetljeća dolazi novo razdoblje kada Kina osim proizvođača postaje i veliki svjetski potrošač i stvara veliko domaće tržište. Kada bi se i dogodilo veliko vraćanje tvornica iz Kine u SAD, koje najavljuje Trump, Kina mora biti spremna na koji će način održati visoki gospodarski rast. U ovom slučaju, domaćom potrošnjom.
Takav 'ekonomski razlaz' Kine i SAD-a, neće biti bezbolan za nikoga a pogodit će i cijeli svijet.
Tenzije osim na gospodarskom, rastu i na vojnom području, iako je sve to u neku ruku povezano.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 10:38   #65
SAD vs Kina, što nam donosi budućnost?

SAD vs Kina ide ka smjeru Hladnog Rata.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 10:59   #66
SAD vs Kina, što nam donosi budućnost?

Poskupljenja?

Roba (ne mislim samo na odjeću, već na širi pojam riječi roba) je ovako jeftina i dostupna siromašnom i srednjem sloju Zapada isključivo zato što je u nju ugrađen jeftin rad azijskih radnika.

Ako sukobi između SAD-a i Kine eksaliraju i dovedu do otežanog protoka roba to će dovesti do poskupljenja raznih vrsta roba od majica i donjeg veša do mobitela, kompjutera i automobila.

Bilo bi zanimljivo vidjeti *rat* koji se događa iza leđa Trumpa (ne znači da on za njega ne zna) između vlasnika vojne industrije (koji su za zaoštravanje sukoba pa i rat) i vlasnika tekstilne ili autoindustrije.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 12:24   #67
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
SAD vs Kina ide ka smjeru Hladnog Rata.
Može se i tako reći, ali to neće biti niti blizu razine hladnog rata između SSSR-a, i SAD-a, od kraja 2. svj rata do kraja 80-ih.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 20:10   #68
Quote:
Diego Rivera kaže: Pogledaj post
... Kada bi se i dogodilo veliko vraćanje tvornica iz Kine u SAD, koje najavljuje Trump, Kina mora biti spremna na koji će način održati visoki gospodarski rast. U ovom slučaju, domaćom potrošnjom.
Takav 'ekonomski razlaz' Kine i SAD-a, neće biti bezbolan za nikoga a pogodit će i cijeli svijet.
Tenzije osim na gospodarskom, rastu i na vojnom području, iako je sve to u neku ruku povezano.
Znamo da iza Sjeverne Koreje izravno stoji Kina, a upravo se dogadja da je
Američki predsjednik Donald Trump pozvao Kongres da odobri dodatne 4 milijarde američkih dolara vojnom proračunu zbog prijetnje Sjeverne Koreje, uoči svojega prvog posjeta Južnoj Koreji nakon preuzimanja predsjedničke dužnosti u siječnju.

"Ovim sredstvima financirat će se dodatni napori za otkrivanje i obranu od sjevernokorejskih napada balističkim projektilima na SAD, njezine snage, saveznike ili partnere i za poraz (Sjeverne Koreje)", napisao je Trump u pismu Kongresu. ... (http://www.index.hr/vijesti/clanak/t...e/1005870.aspx)

Kako ce Kina reagirati?
Lokalnim ili svjetskim ratom?
modekom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2017., 21:26   #69
Quote:
Defke kaže: Pogledaj post
Da, da, Japan je totalno protekcionisticki, zato imaju trgovinski deficit

Izbeglice se nesto ne ubijaju od zelje za odlazak u Kinu i Japan. Kad smo vec kod Kine, ona je vec danas miks milion etniciteta, koje mi eto zovemo Kinezi jer su nam svi isti. Jos drasticniji je primer Indija, koja cak nema ni zajednicki domaci jezik kojim govori vise od 60% stanovnistva, te razlicite etnicke grupe medjusobno uglavnom komuniciraju Engleskim.
Tako da te price o tome da 'ostali' nece da se mesaju a samo mi jadni beli ljudi naivno pristajemo na sve, padaju u vodu.
Gde god su belci zeleli da zive, ziveli su, i bili tretirani kao bogovi (dok ne bi presli sve granice i bili eventualno oterani). Nije kao da im iko brani da se mesaju.

Prica kako se Evropa eto mesa i otvara, a drugi nece je potpuna zamena teza. Jedini razlog sto se najvise odlazi u Evropu, je standard zivota. Kada se u Kini bude zivelo kao u Nemackoj, tada ce ljudi hitati u Kinu.

Evo, Srbija je belacka zemlja, sa uglavnom evropskim mentalitetom i nacinom zivljenja. Kroz nju su do sad prosli milioni migranata a nije ih ostalo trajno ni hiljadu. Ne zato sto mi necemo da se mesamo (mada nije ni da hocemo), nego ih ne interesuje ostanak ovde. Cak ni u Madjarskoj i Hrvatskoj, koje imaju duplo bolji standard zivljenja.



'Nositelji ideologije mesanja', kako to divno i altruisticki zvuci.
Mislis, belci su uvozili crnce i azijate u svoje zemlje da im robuju, pa posle shvatili da to ima posledice.
Kao sto rekoh, u Aziji je vecina zemalja poprilicno izmesanija nego sto je to slucaj u Evropi. O Africi da ne pricam, tamo prakticno nijedna zemlja nije etnicki homogena ni blizu neke evropske. Isti slucaj sa svim ostalim kontinentima, sem evropskog.

Evropa je puna primera kao sto su Cesi/Slovaci, Srbi/Hrvati/Bosanci/Crnogorci, Danci/Norvezani, Austrijanci/Nemci, gde prakticno isti ili spolja gledano jako slican narod (genetski) biva podeljen u poprilicno razlicite etnicitete (kulturno/politicki).
Ne da nismo nosioci ideologije mesanja naroda, nego smo prvaci u nalazenju razlika izmedju istih.
Migranti svi hoće u Nemačku broj 1 a broj 2 je Švedska jer su čuli da sutamo dobre socijale i izdvajanja za decu(a svaki vuče za sobom četvero plus žena stomak do zuba)znam radio sam s njima kad su krenuli u leto 2015.Kakva Mađarska ladno su rekli da je Slovenija za njih sirotinja...

Inače BDP po glavi stanovinika Kine 2006 bio je 2100 dolara...2016 je 8126 a procena za 2017 je 8484 dolara...
Za 10 godina moj burazeru.
Tako da se može reći da prosečni Kinez danas živi poprilično dobro i za veći deo Evrope,što se vidi po broju Kineskih turista itd.
Recimo to da je potez Srbije da ukine vize za Kineze jedan od boljih ako ne i najbolje strateški,ekonomsko-turistički potez.
Mondragon is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 01:32   #70
Ispada, da se, s Trumpom, USA - europeizira .. a, s EK-om, Europa - amerikanizira.
I koga će sada odabrati Kina 'kao važnijeg partnera' ?
'Logika kapitala' je - da uvijek ide zajedno s većim/jačim kapitalom protiv slabijeg ... jbga.

Zadnje uređivanje modekom : 09.11.2017. at 02:00.
modekom is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 21:39   #71
Kina će u skoroj budućnosti sigurno biti sila broj jedan u svijetu. Nema to veze s Trumpom u Americi. SAD i ostatak Zapada dosegnuli su svoj vrhunac i sad mogu samo prema dolje. Puno problema, kratkotrajne solucije i moralno raspadanje.
Budućnost pripada Kini.
martie81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 22:02   #72
Kina će biti najprosperitetnija, država, ali hebiga, stanovništvo je tamo stiješnjeno u velike gradove na obali. U sredini Kine su planine. Meni se ne stišće ni sa kime u malim stanovima po mega-gradovima. K tome, ako bi netko tamo išao živjet, kineski jezik je jako teško naučit.

Druga zemlja po prosperitetu (ne mislim samo ekonomski prosperitet nego i neku kvalitetu života gdje možeš birati hoćeš li živjeti u velikom gradu, srednjem gradu, malom gradu ili selu) je Rusija. Stoga ljudovi, učite ruski i bjež'te van. Jezik je koliko-toliko sličan našemu, Rusija je prostrana zemlja na njihovom dalekoistočnom primorju vabe ljude da se dosele i dijele svakom tko je spreman po 5 hektara zemlje. Ne znam je li tko dieljenje još aktualno, ali dijelili su.

Tko ne želi tamo, može u Sibir ima tamo uvijek posla oko nafte i rudarenja minerala. Da sam iole zdrav, zaposlio bih se privremeno ovdje u HR, naučio ruski i skupio neku ušteđevinicu i otišao s njom. Naravno uz jezik bi učio neko zanimanje koje je tamo traženo. Još bolje ako je zanimanje toliko traćženo da ne moraš ni skupljat ušteđevinu, nego te zovu tamo.

Novosibirsk me privlači kao destinacija.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 12:56   #73
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Kina će biti najprosperitetnija, država, ali hebiga, stanovništvo je tamo stiješnjeno u velike gradove na obali. U sredini Kine su planine. Meni se ne stišće ni sa kime u malim stanovima po mega-gradovima. K tome, ako bi netko tamo išao živjet, kineski jezik je jako teško naučit.

Druga zemlja po prosperitetu (ne mislim samo ekonomski prosperitet nego i neku kvalitetu života gdje možeš birati hoćeš li živjeti u velikom gradu, srednjem gradu, malom gradu ili selu) je Rusija. Stoga ljudovi, učite ruski i bjež'te van. Jezik je koliko-toliko sličan našemu, Rusija je prostrana zemlja na njihovom dalekoistočnom primorju vabe ljude da se dosele i dijele svakom tko je spreman po 5 hektara zemlje. Ne znam je li tko dieljenje još aktualno, ali dijelili su.

Tko ne želi tamo, može u Sibir ima tamo uvijek posla oko nafte i rudarenja minerala. Da sam iole zdrav, zaposlio bih se privremeno ovdje u HR, naučio ruski i skupio neku ušteđevinicu i otišao s njom. Naravno uz jezik bi učio neko zanimanje koje je tamo traženo. Još bolje ako je zanimanje toliko traćženo da ne moraš ni skupljat ušteđevinu, nego te zovu tamo.

Novosibirsk me privlači kao destinacija.
eo ti jedne poslovne ideje
tip je u Sibiru izmislio kućice 2 u 1 za rudarenje bitcoinova, kućica se grije na zagrijavanju majning hardvera.
https://twitter.com/qz/status/925468533953388544
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 13:02   #74
Quote:
TheQuill kaže: Pogledaj post
eo ti jedne poslovne ideje
tip je u Sibiru izmislio kućice 2 u 1 za rudarenje bitcoinova, kućica se grije na zagrijavanju majning hardvera.
https://twitter.com/qz/status/925468533953388544
Je, možeš mislit. Grijanje samo takvo.

I da se ispravim jer sam malo bio nedoslijedan. Npaisao sam da bi u Novosibirsk ali ne bih se volio s nekim stiskati u nekom malom stanu u nekom mega-gradu. U Novosibirsk bi zapravo išao tek toliko da da se tamo snađem, pa bih onda vidio gdje ću i što ću.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 13:18   #75
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Je, možeš mislit. Grijanje samo takvo.

I da se ispravim jer sam malo bio nedoslijedan. Npaisao sam da bi u Novosibirsk ali ne bih se volio s nekim stiskati u nekom malom stanu u nekom mega-gradu. U Novosibirsk bi zapravo išao tek toliko da da se tamo snađem, pa bih onda vidio gdje ću i što ću.
to je samo prototip kućice koja zarađuje i sama se grije. prepetum mobile. možeš biti sam u njoj.
Rusija i Kina su krcate startupova direktno i indirektno vezanih za kriptovalute, tak da, imho što god napraviš u tom pravcu te može ekspresno lansirati do ostvarenja tvog cilja.
__________________
Ivan 8,44
TheQuill is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 14:32   #76
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Kina će biti najprosperitetnija, država, ali hebiga, stanovništvo je tamo stiješnjeno u velike gradove na obali. U sredini Kine su planine. Meni se ne stišće ni sa kime u malim stanovima po mega-gradovima. K tome, ako bi netko tamo išao živjet, kineski jezik je jako teško naučit.

Druga zemlja po prosperitetu (ne mislim samo ekonomski prosperitet nego i neku kvalitetu života gdje možeš birati hoćeš li živjeti u velikom gradu, srednjem gradu, malom gradu ili selu) je Rusija. Stoga ljudovi, učite ruski i bjež'te van. Jezik je koliko-toliko sličan našemu, Rusija je prostrana zemlja na njihovom dalekoistočnom primorju vabe ljude da se dosele i dijele svakom tko je spreman po 5 hektara zemlje. Ne znam je li tko dieljenje još aktualno, ali dijelili su.

Tko ne želi tamo, može u Sibir ima tamo uvijek posla oko nafte i rudarenja minerala. Da sam iole zdrav, zaposlio bih se privremeno ovdje u HR, naučio ruski i skupio neku ušteđevinicu i otišao s njom. Naravno uz jezik bi učio neko zanimanje koje je tamo traženo. Još bolje ako je zanimanje toliko traćženo da ne moraš ni skupljat ušteđevinu, nego te zovu tamo.

Novosibirsk me privlači kao destinacija.
svasta rusofile privlaci, ali uglavnom to ostaje na
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 14:44   #77
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
svasta rusofile privlaci, ali uglavnom to ostaje na
Da sam iole zdrav ne bi kod mene sve ostalo na -

Vidim samo deset posto na desno oko, dva i pol posto na lijevo. Imam i druge zdravstvene probleme. Pa ti radi i uči u takvim uvjetima.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 19:54   #78
Predlažem promjenu u topicu:

"SAD + Kina, što nam donosi budućnost"

Jer, vjerovatnije je da će bogatiji ići zajedno prema siromašnijima od sebe nego se međusobno ozbiljnije sukobljavati.
Zahlađenje retorike sa Sjev. Korejom (iza koje stoji Kina), najbolji je dokaz.
taicika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 01:09   #79
Quote:
taicika kaže: Pogledaj post
Zahlađenje retorike sa Sjev. Korejom (iza koje stoji Kina), najbolji je dokaz.
Kina sa tim nema nikakve veze.

Kimu i Trampu je propao posao. Ameri su kontali uvaliti oruzja okolnim zemljama u bilionskoj vrijednosti, Kim je trebao odradjivati zatrasivanje i uzeti proviziju.
Narduzbi nema, provizije nema, a isprobavati atomske bombe i rakete svakoga mjeseca kosta poprilicno.
Kad bi nekako kongres odobrio Kimu vojene pomoci kao sto odobre Izraelu testiranja bi se nastavila, a ovako bez avansa nema vise.

Dvojica praznih dzepova nasla da se kurce u najbogtijem regionu planete.

Da li si primjetio kao su ameri utisali oko ostrva sto kinezi nasipaju?
Odavno ni da bekunu? A kinezi nasipaju istim tempom.
Ostaje im jedino da trampova unuka nauci jos koju kinesku pjesmicu.
tihobl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 08:44   #80
Quote:
tihobl kaže: Pogledaj post
Kina sa tim nema nikakve veze. ...
Ima, itekako .. jer je upravo Kina (prije manje od mjesec dana) poručila S.Koreji:

"Ako napadnete prvi - nećemo vas braniti, a ako oni (Ameri) vas napadnu prvi - braniti ćemo vas"

To je pravi razlog zahladjenja retorike oko S.Koreje!

SAD je tako priznao Kinu kao sebi ravnog vojnog partnera, koji mu je usput, eto, pomogao prodati i najnovije antibalisticko oružje Japanu (i ne samo Japanu).
Jasno je onda da, iz zahvalnosti, Trump poslije, kao kineski gost, priredjuje domacinu - pjevanje svoje unuke na kineskom jeziku.
Kina, zauzvrat, dobiva i korištenje naftnih izvora na Aljasci, sve do podmirenja duga SAD-a prema njoj.
Jasno je i da ce sada Kina smanjiti takve narudzbe prema Iranu i Rusiji.

Stoga, po meni, svijet se tek treba ozbiljno pripremiti na poštivanje ovog novog, nazovimo ga, - 'tandemskog gazdovanja' .. (zato sam i predložila "malu" izmjenu u naslovu ove teme).

Zadnje uređivanje taicika : 27.11.2017. at 09:41.
taicika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:41.