Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2017., 21:09   #461
Quote:
felicidade kaže: Pogledaj post
Podjela hrvatskog društva je u činjenici što apologeti takvih ideja misle da imaju pravo nekome drugome reći kako bi živio svoj život, te da imaju pravo izraziti "mišljenje" da se homoseksualnost može "izliječiti", te da klimatske promjene "ne postoje".

Homoseksualnost se može izliječiti, a klimatske promjene (nekad poznatije kao 'globalno zatopljenje' lol) ne postoje.

Sue me.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 21:33   #462
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Homoseksualnost se može izliječiti, a klimatske promjene (nekad poznatije kao 'globalno zatopljenje' lol) ne postoje.

Sue me.
E, kad bi svi konzervativci na svijetu bili kao ti, lako bismo s njima ....


Kad bi svi
Desničari na svijetu
Bili baš kao svi
Apemanti na svijetu
O, kad bi svi
Desničari na svijetu
Odlučili da
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 21:42   #463
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
Hvala! Ali na koji post misliš, je li na onaj o prilično suprostavljenim stavovima glavnina raznih kultura/religija prema incestu?

Smatram zbilja ilustrativnim one podatke s wikipedije o brakovima između rođaka o islamu jer pokazuju da brakovi između bratića i sestrični, iako najčešće ne donose osobito dramatične posljedice, ipak nisu baš genetski dobri (naslovi referenci!), a dosta su česti u muslimanskim zemljama jer ih Kuran ne zabranjuje:
"In Pakistan, 70 percent of all marriages are between first cousins (so-called "consanguinity") and in Turkey the amount is between 25-30 percent.[11]

Statistical research on Arabic countries shows that up to 34 percent of all marriages in Algiers are consanguine (blood related), 46 percent in Bahrain, 33 percent in Egypt, 80 percent in Nubia (southern area in Egypt), 60 percent in Iraq, 64 percent in Jordan, 64 percent in Kuwait, 42 percent in Lebanon, 48 percent in Libya, 47 percent in Mauritania, 54 percent in Qatar, 67 percent in Saudi Arabia, 63 percent in Sudan, 40 percent in Syria, 39 percent in Tunisia, 54 percent in the United Arabic Emirates and 45 percent in Yemen.[12][13]"

[11] More stillbirths among immigrants - Jyllands-Posten, February 27, 2009
[12] Consanguinity and reproductive health among Arabs - Tadmouri et al. Reproductive Health 2009 6:17 doi:10.1186/1742-4755-6-17
[13] Nicolai Sennels - Muslim Inbreeding: Impacts on intelligence, sanity, health and society - EuropeNews, August 9, 2010
http://wikiislam.net/wiki/Cousin_Marriage_in_Islam
https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...postcount=5993
(Šire rasprave na cjelovitim stranicama te teme:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=443698&page=300
https://www.forum.hr/showthread.php?t=443698&page=301

odnosno https://www.forum.hr/showthread.php?t=330031&page=24 gdje se rasprava o incestu razbuktala jer je jedan muslimanski forumaš izrazio zgražanje nad tim što u zapadnim društvima "bijesni incest".
Da, upravo taj post.

Ja sam se relativno nedavno dokopao te literature i nisam mogao vjerovati kada sam vidio kolika je zastupljenost incesta. Osobno to nisam iznosio u raspravi sa addxom jer sam bio mišljenja da će mi samo odgovorit kako se i dalje ne vjenčavaju braća i sestre pa nije tako strašno. Nešto slično tome je i tebi rekao ako se ne varam, tako da nisam bio daleko sa svojom pretpostavkom.

U svakom slučaju, drago mi je da je netko ipak na kraju iznio te podatke.
Alyosha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 22:57   #464
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Homoseksualnost se može izliječiti, a klimatske promjene (nekad poznatije kao 'globalno zatopljenje' lol) ne postoje.
Očito je da nam treba više queer i ženskih studija.

Klimatske promjene postoje. Uzrokuju ih penisi!

How the Social Construction of the Penis Affects Climate Change
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 23:02   #465
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Po meni stvar je potrebe artikulacije , pa donekle i pozicioniranja tog kako kažeš "nečeg onostranog". Samo ruho koje dobiva ta potreba za artikulacijom, protokom vremena, "usklađuje se" sa razvojem pojedinca i društva općenito.
Ovo što ću reći je nekakav pokušaj artikulacije tog "onostranog", do te artikulacije sam došao čitajući o panenteizmu... barem, takav pristup me privukao.
Možda će zvučati smiješno, ali početak Kubrickove "Odiseje" sa crnim monolitom izgleda mi kao prvo sazrijevanje svijesti kod čovjeka, zapravo stvaranje čovjeka u duhovnom smislu te riječi.
Kao da se zaista dogodilo nešto slično...

U ovom članku sam našao nešto što mi je blisko...

What’s wrong with the Perennial Philosophy?

Duhovni pluralizam i duhovni multiverzum... dakle, način na koji se kršćanstvo odnosi prema drugim religijama.

Quote:
Također razvojem alata i korištenjem istih kako onih fizičkih, praktičnih, svakodnevnih, tako i onih duhovnih, kontemplativnih, dolazimo do disbalansa, jer se čovjek ne razvija više koncentrično i simetrično.
Da, kao što nagli fizički rast u vrijeme puberteta dovodi do disbalansa, tako i nagli razvoj alata i znanja koji se više ne mogu širiti harmonično kroz zajednicu već se pretvaraju u "moć", dovode do istog.

Golemu riznicu znanja moglo bi se smislenije koristiti u manjoj samoodrživoj (ne i izoliranoj !) zajednici.

Quote:
No i dalje on ima potisnutu potrebu za artikulacijom duhovnog. Zato i imamo poplavu kojekakvih NA, a teorija s obzirom na količinu i dostupnost informacija to je sasvim razumljivo. Ne želim ovdje vrednovati neki duhovni put kao odabir pojedinca, ali želim ukazati da je on nažalost čista refleksija svakodnevnog komformizma koji se svodi na odabir i konzumaciju. Usmjeren isključivo na trenutno utaživanje gladi, nešto kao obrok u Mc Donaldsu. Bitno različito od spremanja i konzumacije kućnog obroka.
Možda je izlaz upravo u svojevrsnoj duhovnoj i informacijskoj dijeti, te posljedično smirivanju šuma i kaotičnosti u svakodnevici.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 00:51   #466
Quote:
felicidade kaže: Pogledaj post
Ukratko, na ovoj temi pojedinci nastoje reći da je jedino rješenje u vjersko-kolektivističkoj utopiji, gdje bi svrha postojanja bila molitva i prokreacija.
Hm... nešto poput židovskih Haredia (ultraortodoksnih)?

Quote:
Podjela hrvatskog društva je u činjenici što apologeti takvih ideja misle da imaju pravo nekome drugome reći kako bi živio svoj život, te da imaju pravo izraziti "mišljenje" da se homoseksualnost može "izliječiti", te da klimatske promjene "ne postoje".
Kao što se iz Amerike proširilo potrošačko društvo, tako su se proširile i ove podjele...

Quote:
Na kraju se sve svodi na jedno - podjele uvijek postoje, u svim društvima.
Ma postoje, jasno, ali, ja se ne bih bavio medijskim šljokicama i prašinom... ono što vidim u svom okolišu prije svega je podjela između onih koji su umreženi u "high society" i onih koji nisu, već moraju potegnuti i za prve.

Quote:
Najočitija podjela je između "elite" i "malih ljudi". Ovo stavljam pod navodnike, jer oba pojma dosta mijenjaju značenje.
Da, pojmovi su pomalo fluidni, istina...

Quote:
Nekada je elita predstavljala bogate ljude, a tzv. mali ljudi su bili recimo opće pučanstvo.
Tako je...

Quote:
Danas se to malo promijenilo, posebno u ovim post komunističkim društvima.
??

Pa razlika u životnom standardu i materijalnom bogatstvu se još produbila... u odnosu na prijašnje razdoblje.

Quote:
Pa tako ima puno bogatih koji sebe smatraju malim ljudima, jer sačuvaj bože, ne zanima njih tamo neki crnac u Africi niti filozofija oko rodnih razlika i uloga, niti ih zanimaju restorani u Parizu, muzeji u New Yorku ili inovativne tvrtke u Lisabonu, njih zanima dobra limuzina, najnoviji gadgeti, okretanje janjca ili bilo što drugo za pokazati drugima. Oni su "mali ljudi" jer su "jednostavni", i eto možda i "tradicionalni". To što im mlađahna 15-godišnja kćer skuplja pratitelje na Instagramu tako što dijeli svoj dekolte i skupe torbice koje su joj oni iz ljubavi kupili, to je isto tradicionalno, molim lijepo
To je nedovršen proces kulturne tranzicije... fenomen skorojevića ili 'neuveau riche'.
Pogotovo se često pojavljivao na svim prostorima gdje su se događali društveni prevrati, velike migracije, itd.
Kada u jednoj generaciji izvrtiš dvije tri promjene kultura i političkih poredaka, ovo je rezultat o kojem govoriš.
Ali, skorojeviće u globalnom svijetu zanima na početku ono što im direktno omogućuje društveni status... kasnije dolazi kupovanje nogometnih klubova, umjetničkih djela... pa i osnivanje zaklada, strpljenja.
Po čemu se to razlikuje od npr. promjene društvenog stila industrijskih barona Amerike tijekom XIX. stoljeća ?


Quote:
S druge strane takvi "mali ljudi", kao i oni drugi "mali ljudi" koji nisu bogati, smatraju da su svi koje zanima nešto intelektualno, znanstveno, umjetničko, inovativno, zapravo notorni snobovi i "elita" koja nameće "novi svjetski poredak", u kojem su "mali ljudi" stavljeni u "drugi plan".
Možda bi se iznenadila koliko ima "malih ljudi" koje zanima nešto van kič kulture... uostalom, član "elite" sigurno nisam i ne krećem se u takvom društvu.
Mogli bi i o tome otkuda uvjerenost mnogih, pa i obrazovanih ljudi, o "novom svjetskom poretku" i "teorijama zavjere".


Quote:
Podjela je upravo u tome. Jer "elita" se usudi misliti da bi svatko trebao izabrati kako želi živjeti svoj život, i time dokidaju prava "malim ljudima", dobrim vjernicima-domoljubima-tradicionalistima
Više je frakcija "elita"... jedan kriterij podjele bi bio tzv. "tradicionalna" vs. "liberalna" elita.
Svaka od njih ima svoje "male ljude" kojima nudi i psihološku "sigurnost" u ovim vremenima, koliko god ta "sigurnost" bila varljiva... a za uzvrat traži političku potporu, jasno.

Po meni, i jedna i druga jedva da još imaju ikakvu autentičnost u ovoj "banana republic" ili "propuh" državi... tim više kada su i na globalnoj razini odgovarajuće ideologije izlizane i reciklirane do besmisla.

Kada se nema odgovore na probleme, niti se želi zapravo zamarati sa traženjem rješenja, uvijek se može udariti na "mrskog neprijatelja", pa i proizvesti ga ako treba.

Liberalni poredak je u krizi, dobro, niti u najboljim godinama nije manjkalo kriza, ali sada je posvađan i sa demokracijom koju se sve češće smatra proizvođačem populizma. Danas je to dijelom i točno, ali, umjesto razgovora o uzrocima, "elite" jednostavno žele imati što manje posla sa "tupom" masom, tj. izmanipulirati je, jer se parlamentarna demokracija, sad već u ritualnoj formi, još neko vrijeme mora zadržati.

Zadnje uređivanje cestar : 06.07.2017. at 01:03.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 10:45   #467
cestar koji si ti diplomat, LOL
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 14:40   #468
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
cestar koji si ti diplomat, LOL
Nije ni to lako, znaš onu 'diplomatijo-robijo'
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 15:11   #469
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
cestar koji si ti diplomat, LOL
To je samo tvoja projekcija....


__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 15:29   #470
Heh, talent za diplomaciju nije samo mirotvorstvo...

Nekad ipak dobijem želju za

Ali, brzo me prođe...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:21.