Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2017., 14:53   #81
Quote:
antilles kaže: Pogledaj post
@rio
kako rekoh: ako je islam politika, onda se tu može pisat svašta.

evo, ja prva. spominjem iran na temi o arapskom svijetu. : posipam se pepelom:.
onda dodješ ti. izrael, palestina, blah, blah.

je li islam vjera ? ili je islam negiranje gradjanske države u svakom pogledu ?

tema idealna za kartone. . jer se ne zna o čemu se ovdje zapravo piše.
Slažem se da su teme šizofrene, a takve su sa razlogom jer nam je situacija u sivjetu - općenito šizofrena, pa kako onda neće biti po pitanju tako kontroverznih pitanja kao što su to arapski sekularizam i islamska reformacija.

P.S. sekularna država ne implicira građansku državu.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 22:17   #82
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Žao mi je ali ne znam kako drugačije to okarakterisati nego tako , jer samo u islamu kao "religiji" postoji koncept države i njene ideološke ostvavarivosti.
Ok.
Vidim da poznaješ materiju bolje od mene..
I sada, kada smo to zaključili zar ne možemo pronaći dovoljno prostora da se napravimo korak naprijed ?
Ako postoje milijuna muslimana u Evropi koji uredno plaćaju poreze i dijele svoje društvene živote sa ostalim stanovnicima kontinenta, gdje je tu Kuran zakazao ?
Nigdje..
Bez obzira što muslimani nisu u većini ne mogu osnivati kalifate, pa moguće je u praksi odvojiti Kuran ili Bibliju od države..
Tome smo svjedoci mi i 500 milijuna stanovnika Evrope..
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Pitaj svakog učenijeg muslimana i svaki će ti reći da je islam suštinski besmislen bez islamske države i šerijata , ali će ti reći takođe da muslimani neće pošto-poto stvarati kalifat već samo onda kad se stvore uslovi za to.
To nisu smislili islamski učenjaci ili nešto izokrenuli , već je to sastavni deo islamske doktrine koja je zapisana u hadisima ali u samom kuranu.
tako se kaže da muslimani trebaju čekati da postnu većina , ili da ne kreću u rat ako nisu dovoljno jako već da grade dobre donose sa nevernicima sve dok se ne ukaže prilika za džihad i samim time stvaranje islamske države.
Ok, Kuran tako kaže..
U Bibliji se kaže također da roditelji mogu kamenovati i zapravo moraju kamenovati svoju djecu ako ih uvrede..
Možemo li ustanoviti da tekstovi utemeljeni na razmišljanju i sociokuluturnom razdoblju otprije 2.000 ne mogu vrijediti i danas kada smo nadomak boljem poznavanju planetarnog okruženja..?
Što to znači ako piše u svescima ako je nekompatibilno sa suvremenim zakonima ?
Ključna je riječ je reforma..
Postoji li mogućnost da muslimani koriste razum i logiku kada iščitavaju Kuran 2017. ?
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Mi smo dobili sliku o islamu onako kako su ga predstavljali tzv.musliamanski sekularisti zapadu , pa danas dobar deo muslimana uopšte ne zna za politički koncept na kojem islam i počiva već kako rekoh ima sliku koju su predtasvljali muslimanski sekularisti i još ono što vuku iz familije(znači praznici,baklave i dobri baka i deka).
Emocija..Emocija je ono što određuje ljude..I zato je religija kobna za mnoge.
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Većina modernih muslmiana žmuri na to , i one koji su uzeli i čitali islamske spise i doktrinu i uvideli na čemu islam zapravo počiva nazivaju islamofobima i stavljaju ih u isti koš sa ISILom jer eto i jedni i drugi pogrešno tumače islam.
Pogrešno čitanje religije koštalo je milijune ljudi života..Kuran nije ništa posebno..
Mene zanima postoji li spremnsot kod mlađih naraštaja da prekinu s tom zlobnom tradicijom ?
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ja nisam hteo uvrediti muslimane , već govorim svoje mišljenje koje sam doneo na osnovu svoga proučavanja i mnogih debata , a ono je upravo tako da kad takvo nešto arhaično,dogmatski i totalitarno se hoće legitimisati u 21.veku ne može se durgačije nazvati nego fašistička ideologija , jer nisam ja pisao kuran i hadise i nisam ja ultimativni uzor muslimanima koji je provodio svoju versku revoluciju praveći državu i zakone ratom i nasiljem.
Ja želim pokušati promjeniti ono što dokazano ne funkcionira kako treba, na obostranu korist.
EU bi trebala u relaciji sa zainteresiranim stranama zemalja sjeverne Afrike i Blisko Istoka osnovati think-thank zavod pod imenom EuroArab Cooperation And Security (EACS) koji bi se isključivo bavio modelima reforme međusobnih odnosa i pokušati prije svega edukacijom i pristupom dokazati arapskom svijetu da je odvojenost religije i države dobar pomaka za njih. Ništa ne gube.
Nitko im ne uzima ništa već dobivaju..
Pitanje je kako ih uvjeriti da je to dobro za njih...Ulaganje i politički susreti nisu dovoljni. Ovdje je potrebno izgraditi političku infrastrukturu koja će pratiti programe EACS-a.
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ti i ja se verovatno divimo Aleksandru Makedonskom(inače on je za Muhameda bio musliman je mu se divio) zbog njegovog ratničkog umeća i širenja helenske kulture i prve tzv.globalizacije , ali kad bi on bio meni i tebi ultimativni ineupitni moralni,duhovni,društveni,politički,..i svaki drugi uzor u 21.veku verovatno bi ljudi na zapadu mislili da smo ludi ili da smo fašisti jer taj sistem vrednosti i taj političko-društveni temelj uvalit u današnje vreme je van svake pameti i samo može doneti zlo.
Nije to ultimatum niti prijetnja..Ne mislim na takav način pristupati.
Smatram jednostavno; ovaj model nije dovoljno dobar, popravimo ga..Pokušajmo to zajedno.
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
U muslimanskim zemljama ne može biti sekularizacije i demokratske države već samo ovg što smo dosad videli , znači ili islamska država ili tzv.sekularlna diktatura , a to takođe znači da je rešenje da zapad okane bliskog istoka pa neki' na miru zamotavaju žene i kamenuju , ali što se tiče zapadnih država islam treba proglasiti zakonski za ideologiju i tako je tretirati , a ne da muslimani na zapadu furaju svoju ideologiju a predstavljaju je kao religiju u javnost samo kad se nađu vređeni jer im je neko rekao da lažu i da je islam zapravo ideologija.
Razumijem da arapski svijet ne poznaje demokraciju i da im je sekularizma bio pomiješan sa autokracijom.
Nisu se osobito okoristili.

Ali, ovo je neprihvatljivo da će oni ići u smjeru fantizma i religiozne države. To je neprihvatljivo.
Mi nemamo taj luksuz reći da to nisu naša posla. Jesu.
To su naša posla i mi moramo pokušavati pronaći riješenje..
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 01:57   #83
@Sforza Aspang

Idem redom da ti odgovaram , ali ne znam da stavim taj multiqoute.

Dakle , većina muslimana u Evropi je OK koji živi i radi normalno , ali to ništa ne znači jer mnoge zajednice žive i rade normalno ali u njihovo ime se rade strašne stvari , tipa Srbija 90' , NDH i Natzi Germany 40',...gde je većina ljudi imala decu,radila pošteno,..ali je bila ucenjena ideologijom i samim time su celi narodi bili indirektna podrška zločinu.

E to je slučaj i sa evropskim muslimanima koji većinski posećuju džamije gde se u većini njih ne govori o onim delovima kurana i hadisa gde se poziva na ubijanje nevernika , već se govori u 99% slučajeva o mučeništvu i uvređenosti muslimana , a šta je to onda nego osnbova fašizma i regrutni centar za teroriste , koji posle slušanja o mučeištvu samo pređu na onaj nivo koji sam islam zapoveda "borba na allahovom putu i mučeništvo za veru".

Međutim ovde je problem što muslimani se u većini slučajeva prave ludi i žmure i samo kukaju o islamofobiji , a onda im za to dolazi podrška od liberala koji svaku kritiku svega toga smatraju za rasizam,evropski fašoizam,....

Problem je zapravo što će zbog ućutkavanja kritičara doći do fašizacije , a ne da je ućutkavanje kričara zapravo sprečavanje fašiszacije Evrope.

Liberali i levičari zapravo stvaraju novu fašističku Evropu tj.u dogledno vreme će Nemci,Belgijanci i Francuzi reći FUCK OFF liberalnoj Evropi jer uvezeni manjinski islamski fašizam se toleriše i svaka kritika se proglašava starim domicilnim fašizimom jer kritika islam je zapravo kršenje verskih prava.

Islam se ne može reformisati , osim ako ne izbace iz kuran i hadisa samog Muhameda i njegove sledbenike.

Ali zato se Evropa mora na vreme refomisati dok evropski desničari i fašisti totalno ne poblesave od besa i ne pobune narod , a kad se to dogodi onda možemo ugasiti svetlo.

A ta reforma Evrope mora biti takva da se ukinu tzv.verska prava , jer šta su drugo verska prava ove dve velike religije nego demokratsko pravo da pozivam na mržnju spram svih drugačijih i da podrivam slobodni demokratski sistem koji mi omogućava ta ista verska prava.

Apsurd i ludilo.

Većina muslimana ne shvata ozbiljno kuran i hadise i sam religiju ali će je do kraja braniti čim je neko kritikuje , jer nećeš nikad čuti ijednog muslimana da će reći :"Ja sam musliman ,ali mi se ne sviđa taj deo Muhamedovog života gde on ratuje,osvaja.ubija,porobljava,...u ime boga" kao što ni ijedan hrišćanin neće reći da je Isus bio budala što se žrtvovao , ali će većina hrišćana bez imalo zadrške kritikovati crkvu koja sprovodi verski nauk, dok u islamu nemaš koga kritikovati jer poenta islama je pokoravati se i ispunjavati zadatke.

Nema pogrešnog tumačenja religije , to je izmišljotina onih koji se ne drže religije do kraja i kako treba.
Ali hrišćanstvo je koncipirano da uvek mora postojati jedan vid institucije koja tumači veru , pa kad oni preteraju u tvrdoći onda ih se kritikuje i odbaci , ali nemaš razloga kritikovati Isusa i njegovu duhovno-moralnu poruku u 99% slučajeva.
Dok toga u islamu nema , jer tamo je sve određeno,zapisano i postavljeno kako praviti državu,zakone,voditi ratove,kako jesti,pišati,držati stoku,trgovati,.....ama baš svaki segment života.

I ne samo to , u islamu se govori o tzv.licemerima , a ti licemeri o kojima Muhamed navleielko govori su zapravo muslimani koji nisu dovovljno dobri u ispunjavanju zadataka i obaveza koje je on i Allah propisao , i spram njih Muhamed ima isti ondos kao spram nevernika.

I zato ISIL i teroristi ubijaju svoje muslimane poi Siriji a da ne trepnu , pa se ovi umerni muslimani čude i govore kako ISILovci nisu pravi muslimani jeer ubijaju svoju braću po veri a to islam strogo zabranjuje.
Međuutim svi ti umereni muslimani prećutkuju "LICEMERE" u islamu i odnas spram njih , a odnos je isti kao spram nevernika.

Ja lično mislim da Evropa ne bi smela ikad viiše da nudi sekularizacuju muslimanskim zemljama koje je eto dobra za njih a i za Evropu , već Evropa trebba promeniti svoje zakone , zatvoroti granice , i ostaviti ih da se na miru poubijaju dok ne shvate gde im čuuči problem , jer bilo koji glas iz Evrope ako uđe tamo svaka promena je onemogućena u startu jer svaka totalitarne ideologija i religija traži strane neprijatelje i domaće izdajnike za svoje održavanje.

Jes da zvuči surovo i fatalistički , ali to je preventiva , zato što je bolje pustiti par miliona žrtava u njihovom međuusobnom ratu koji će rezultovati promenom svesti i sistema(ima šasne) , nego petljanje u njihove stvari koje će rezultovati time da će ceo svet otići i tri lepe šargarepe uz mililjarde žrtava i uništenje planete.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 03:02   #84
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Nažalost, Iran nije dobar primjer za to jer je Iran upravo suprotan primjer - da je apsolutno moguć spoj šijitskog islamizma, modernosti i visokog stupnja tehničko-tehnološkog razvoja takvog islamskog društva što je noćna mora američkog bunkera pod imenom Izrael. Gledaj nešto - po sistemu ljudskih prava jedan radikalni Izrael samo može učiti od jednog Irana...

*Usporediti prava Palestinaca u okviru Izraela (ne onih iz Gaze ili sa zapadne obale) sa pravima Jevreja u IRI!

U tom kontekstu minice u vrijeme šaha nisu nikakav parametar ničega.

Šah je bio običan sluga SAD-a i Izraela koji je sve činio na štetu iranskih interesa zbog čega Iran trpi sa strane zapada već više desetljeća čitav sistem sankcija suprotnih još uvijek važećem međunarodnom poretku. Ali ne i sa strane istoka što je njima, kako vidimo, bilo sasvim dovoljno da sankcije izdrže i dalje tehničko-tehnološki napreduju.


A niko normalan ne može argumentirano osporiti kako Iran nema pravo na vlastitu revoluciju (ma kakva ona bila) i pravo na vlastiti put (ma kakav on bio) jer se, za razliku od Izraela - Iran pridržava međunarodnih konvencija i ne radi bahatu sprdnju od njih kako to nekažnjeno radi Izrael. Taj jebeni američki bunker na BI...


Okupacija americkog veleposlanstva nakon sto je Homeini dosao na vlast jest pridrzavanje medjunarodnih konvencija?


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 03:07   #85
Sekularizam arapskog svijeta

Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Gledaj, već sam ti objasnio kako će euroskeptici biti protiv ideje reformacije jer je ona moguća samo u kontekstu jačanja EU, a evo to dopunjujem i odgovornom tvrdnjom da će i Izrael biti svim svojim zakulisnim raspoloživim sredstvima (vidjeti onu farsu u Britaniji oko onog snimka koji je prezentirala Al Jazeera na kojem vidimo nedopušten utjecaj izraelskih obavještajaca na vodeće UK političare metodama ucjene, prijetnje i slično) protiv ideje reformacije u EU.

Zašto? Jer se Izraela živo jebe za EU u kontekstu svoje strategije. Oni su iz EU uglavnom iselili i živo im se jebe i za one Jevreje koji su u EU ostali. Cionisti su uvijek znali vanredno naplatiti svoj kolateral.

Ne treba biti naročito pametan i uvidjeti da, naizgled paradoksalno - Izraelu apsolutno odgovara wehabijska revolucija, pa čak i u Siriji jer će jebeni wehabija uvijek napraviti tehničko-tehnološki nekonkurentnu i po svemu inferiornu islamističku totalitarnu prčiju koja ničim, osim riječima, ne može ugroziti izraelsku supremaciju u regionu.
Takva wehabijska prčija u najboljem slučaju može stagnirati, a i to u vanrednim okolnostima kakve ima jedna SA.

Jer, odavno već, ne radi se o nikakvom opstanku Izraela nego o projektu njegove regionalne supremacije kroz projekat balkanizacije bliskog istoka što se lijepo vidi na primjeru Sirije. Na posvemašnju štetu u prvom redu Arapa, potom muslimana općenito, a potom evropljana i svih ostalih ljudi svijeta.

Jer njima se živo jebe i za Evropljane i za cijeli svijet ako oni njime ne vladaju, odnosno, preciznije ako ne diktiraju procese.

Aludiras da su zidovi/cionisti ili cak i englezi osnovali wehabije, da su oni za njih osvojili arabiju, pobijedili turke i umjerenu oporbu, protjerali imama iz Meke u Jordan i sl..

I to koje ono godine?


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 06:37   #86
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Okupacija americkog veleposlanstva nakon sto je Homeini dosao na vlast jest pridrzavanje medjunarodnih konvencija?

Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Tehnički to jeste bio današnji Iran, ali to su bili dani revolucije...
Gledaj, kakav god da Iran jeste ili kakav god da je bio - svi mi znamo da opravdavanje današnjih sankcija traži nove uzroke, pa je to navodni razvoj nuklearnog oružja ponekad, nepridržavanje dogovora sa UN drugi put, a često i samo neka izjava američkog predsjednika.

Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Aludiras da su zidovi/cionisti ili cak i englezi osnovali wehabije, da su oni za njih osvojili arabiju, pobijedili turke i umjerenu oporbu, protjerali imama iz Meke u Jordan i sl..

I to koje ono godine?

Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Ne aludiram.

Koje je godine nastao wehabizam kao pokret? Hmm, ako misliš na učenje Abdul Wehaba koji je umro 1792. godine - tačna godina bi se možda mogla odrediti, ali tačna godina rođenja pokreta kao takvog sumnjam. Možda se wehabizam istinski rodio tek pronalaskom nafte na arapskom poluotoku, moglo bi se i tako gledati na stvari...

Gledaj, wehabistički pokret je fundamentalistički pokret, jedan od mnogih koji kao takvi figuriraju u svijetu danas...
Sličan pokret se razvio u nekadašnjoj cjelovitoj Indiji u gradu Deobandi, a danas se veže za područje Indije, Pakistana i Afganistana.

Ta dva pokreta na različite načine vjekovima komuniciraju, tako da je teško povući jasnu crtu između njih osim one etničke. Naime, wehabizam je arapski internacionalni fundamentalistički pokret, dok deobandi pripada desijima i s njima vezanim etnijima (desi u širem smislu - stanovnik nekadašnje cjelovite Indije).

Koliko je koji pokret utjecao na onaj drugi, na takvo pitanje nisam dovoljno kompetentan da dajem odgovore, a nije ni važno.

Sigurno je utjecaja bilo i sigurno je utjecaj wehabizma na krilima petrodolara u prošlom stoljeću bio jači. Da, najpoznatiji produkt Deobandija su Talibani...


Gledaj, ne treba tu izmišljati toplu vodu, pa je nisu izmišljali niti Englezi.

Wehabizam, historijski, jeste bio predmetom zloupotreba UK kako bi njime kao alatkom rovarili po raspadajućem osmanskom carstvu.

Kasnije su i cionisti, te SAD prepoznali "potencijale" wehabizma, što gledamo vlastitim očima već desetljećima na različitim tačkama planete. Isto vrijedi i za (zlo)upotrebu Deobandija.


Gledaj, nemam vremena, ali hoću da kažem da nisam fan teorija zavijera, još manje - traženja uzroka tamo gdje uzroka očigledno nema.

Svi sastojci paklene juhe su dakle, već postojali. UK je bio kuhar koji je tu juhu pripremio i postavio na štednjak, a onda su cionisti i SAD dodali so, biber, još poneki egzotični začin i jednostavno okrenuli leđa kada je to počelo da kipi (jer im tako odgovara, wehabizam je jedan od osnovnih instrumenata dekonstrukcije država na BI, odnosno balkanizacije BI).

Posljedično, smatram da SAD nije sam srušio WTC nego su službe dopustile da se to dogodi (izvršioci su bile wehabije; wehabizam kao pokret sadrži brojne podpravce od kojih su neki čak i pacifistički, a neki ekstremni su na crnoj listi samih wehabija ili porodice Saud). To nam govori i zdrav razum i logika, te okamova oštrica...

Dakle, wehabije su, uz malu pomoć Engleza, prvenstveno logističku osvojili Arabiju te potisnuli Turke koji bi svakako bili potisnuti nešto kasnije jer im se carstvo urušavalo. Umjerene su oni sami pojeli, a Oman je preživio opet zbog zaštite UK koja je uvidjela prednosti toga jer je Oman imao vanrednu poziciju u arapskom svijetu i svijetu uopće u pogledu trgovine između istočne Afrike i Indije...


Mi danas gledamo kako SAD čini slične stvari i to višestruko i višekratno, a kroz njega i cionističke elite.

Ko bi ispred Irana favorizirao jednu SA ako nema zadnje namjere?

Wehabije su poslužile i kao ultimativni alat za otpočinjanje sektaškog sunitsko-šijitskog nasilja za koje danas niko nema pojma kako ga zaustaviti.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 08:14   #87
Znaci opravdavas otmicu amerikanaca koji su bili u veleposlanstvu sad-a?


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 10:45   #88
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
Znaci opravdavas otmicu amerikanaca koji su bili u veleposlanstvu sad-a?

Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Ne opravdavam, čemu ta sugestivna pitanja?

Imam dojam da sam na optuženičkoj klupi, a i na samoj optuženičkoj klupi u pravnom postupku u pravnoj državi sugestivna pitanja su strogo zabranjena i po prigovoru suprotne strane sudija ti hladno kaže da ohladiš...

Nisam sudija, ali i ja tebi poručujem - ohladi malo!

Jer ako ja pođem sa sugestivnim pitanjima ući ćemo obadvojica uskoro u sivu zonu ad hominema, a potom i u crvenu zonu mogućeg bana.

Nije ovo tema o meni!

Jedno, na tvom fonu zločesto sugestivno pitanje tebi bi moglo glasiti: smatraš li da je tretman diplomatskog osoblja od strane američkih saveznika, npr. američkih saveznika u Libiji koji su bili suniti, je li, konkretno tretman ambasadora i osoblja u Bengaziju prihvatljivijim od tretmana šiija sličnog takvog osoblja i ambasadora Stevens-a u Teheranu prije gotovo 37 godina?
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 11:58   #89
Kad je reč o perspektivi sekularizma u arpaskom svetu, treba raščistiti neke stvari na teorijskom nivou.
Ključne reči: sekularizam, društvo, država, islamsko društvo, demokratija.
Sekularizam je pre svega princip neutralnosti države prema vrednostima pre svih religijskim. U sekularnoj državi upravo spomenuta neutralnost je vrlo važna vrednost.
Društvo može da neguje sekularne vrednosti, bez obzira da li je ili nije religiozno. Američko društvo je vrlo religiozno, ali mu ne smeta država koja je neutralna prema različitim religijskim filozofijama.
Islamsko društvo, društvo muslimana, poseduje sasvim specifične vrednosti koje se odnose na neutralnost države. Islamsko društvo ne želi neutralnu državu prema religijama, nego državu koja ozakonjuje prvenstvo islamskih principa u odnosu na sve druge religijske principe.
Iz društva koje je islamsko dolazi i pritisak na državu da svoje zakonodavstvo usklađuje sa islamskim vrednostima. To se dešava i u državama gde su muslimanske zajednice u manjini.
Šta se dešava u muslimanskim društvima koja dobiju mogućnost demokratskog odlučivanja? Dešava se slobodan i demokratski izbor snaga koje se zalažu za islmaizaciju države. Dakle, demokratija u islamizovanom društvu obavezno znači dominaciju islamskih vrednosti koje na kraju i ruše samu demokratiju.
Dakle islamsko društvo+demokratija nije jednako sekularna država.
Tako sekularizam može da obezbedi samo nedemokratski režim koji je opredeljen za sekularizam. Pa smo u arapskom svetu imali neke sekularne dikatore koji nisu obezbeđivali demokratiju, ali su bili brana islamskoj totalitarnoj državi, pa se u tim diktaturama čuvao neki plamen sekularizma tj. prava i za nemuslimanske zajednice.
Na primeru Asadovog režima to se najbolje vidi. Oni koji žele da ga sruše pozivaju se na demokratiju kao volju većine, međutim kada bi ta demokratija bila osvojena, vrlo brzo bi bila smenjena islamskom totalitarnom državom. Kako je rekao kolega Ashok, islam uređuje svaki aspekt društva, što je po njemu lepo, ali to je po definiciji totalitarizam.
Na primeru Turske, videli smo da sekularni poredak održava prilično od civilnih vlasti autonomna vojska. Međutim, turska demokratija dovela je na vlast proislamističku stranku i sad se društvo kreće u pravcu islamizacije. Zabluda je da su turski sekularizam i demokratiju održavali turski muslimani. Održavali su ih turski nacionalistički, a nekad i fašistički, ateisti.
I sad je pitanje: da li je bolje muslimanskim društvima nametnuti sekularnu diktaturu, ili ih pustiti da demokratski sprovode islamizaciju?
Verovatno je bolje ovo prvo.
aleksije radicevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 12:17   #90
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
I sad je pitanje: da li je bolje muslimanskim društvima nametnuti sekularnu diktaturu, ili ih pustiti da demokratski sprovode islamizaciju?
Verovatno je bolje ovo prvo.
Nije bolje ovo prvo dobri moj Aleksije , jer svako pošteno demokratsko odlučivanje je bolje od bilo kakvog nemetanja , pa makar to bila i demokratski izabrana talibanska vlada.

Treba ih pustiti na miru , i trebaju zapadne zemlje prestati podržavati demokratske i slobodarske pokrete u tim zemljama koji su uvek u debeloj manjini , jer čim ih podrže islamisti jačaju.

Nek' lepo sprovode svoje šerijate i na miru kamenuju preljubnice ali da ih naše oči ne gledaju , osim ovih kojima smeta islamsko društvo što znači da bi se oni lako odrekli islama čim bi došli u evropske države i ne bi živeli u Evropi u nekim getima neke paralelne univerzume kao što to je danas slučaj sa evropskim muslimanima i od svojih džamija pravili terorističke regrutne centre.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 12:39   #91
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Nije bolje ovo prvo dobri moj Aleksije , jer svako pošteno demokratsko odlučivanje je bolje od bilo kakvog nemetanja , pa makar to bila i demokratski izabrana talibanska vlada.

Treba ih pustiti na miru , i trebaju zapadne zemlje prestati podržavati demokratske i slobodarske pokrete u tim zemljama koji su uvek u debeloj manjini , jer čim ih podrže islamisti jačaju.

Nek' lepo sprovode svoje šerijate i na miru kamenuju preljubnice ali da ih naše oči ne gledaju , osim ovih kojima smeta islamsko društvo što znači da bi se oni lako odrekli islama čim bi došli u evropske države i ne bi živeli u Evropi u nekim getima neke paralelne univerzume kao što to je danas slučaj sa evropskim muslimanima i od svojih džamija pravili terorističke regrutne centre.
Brate Joe, ima tu začkoljica. Npr. ako bi se dozvolila islamizacija u skaldu sa demokratskom voljom većine, kakav bi bio položaj nemuslimana u toj islamizovanoj državi?
Drugo, islamska ekspanzionistička filozofija bi svakako dovela do rata države u kojoj vladaju islamisti i drugih država.
Tako da, iako na prvi pogled izgleda da se islamizacija tiče samo muslimanskog društva, pre ili kasnija bi se ticala celog sveta.
A što se tiče zapadnih zemalja, one ne pomažu baš uvek slobodarske pokrete. U Siriji se navodno ruši diktatura, a ono što zapadnjaci favorizuju kao alternativu, daleko je od slobodarstva. Tu se deca obučavaju da budu bombaši samoubice, i s te strane Asadova sekularna diktatura je mnogo bolja stvar.
aleksije radicevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 12:46   #92
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Brate Joe, ima tu začkoljica. Npr. ako bi se dozvolila islamizacija u skaldu sa demokratskom voljom većine, kakav bi bio položaj nemuslimana u toj islamizovanoj državi?
Drugo, islamska ekspanzionistička filozofija bi svakako dovela do rata države u kojoj vladaju islamisti i drugih država.
Tako da, iako na prvi pogled izgleda da se islamizacija tiče samo muslimanskog društva, pre ili kasnija bi se ticala celog sveta.
A što se tiče zapadnih zemalja, one ne pomažu baš uvek slobodarske pokrete. U Siriji se navodno ruši diktatura, a ono što zapadnjaci favorizuju kao alternativu, daleko je od slobodarstva. Tu se deca obučavaju da budu bombaši samoubice, i s te strane Asadova sekularna diktatura je mnogo bolja stvar.
Tema je o Arapima, molim da obratite pažnju.

Npr, gornjem tvom opisu ne odgovara Iran čija se islamska država tiče tek zapadnog dijela svijeta i Izraela. Sa svim ostalima oni normalno funkcioniraju npr. sa Rusijom, Kinom, Indijom itd.

Dakle, termine etnički suzite na Arape, a ja bih vam također savjetovao da prilagodite i prihvatite termin wehabija koji je dominantno fenomen arapskog svijeta.

Tamo gdje to nije slučaj razlog tome su gomile petrodolara i(li) američka invazija.

Da te preduhitrim u tvom vazu koji može uslijediti - tema religija je na drugom pdf-u. Ovo je pdf.Politika.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 18:28   #93
Sa izvinjenjem nijedan od vas nema pojma. Muslimani su jedinstveni da se Islam treba prosiriti na cio svijet i da nemuslimani trebaju preci na Islam. Muslimani zele da krscani shvate u cemu je stvar.
Ashok is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 18:46   #94
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Tema je o Arapima, molim da obratite pažnju.

Npr, gornjem tvom opisu ne odgovara Iran čija se islamska država tiče tek zapadnog dijela svijeta i Izraela. Sa svim ostalima oni normalno funkcioniraju npr. sa Rusijom, Kinom, Indijom itd.

Dakle, termine etnički suzite na Arape, a ja bih vam također savjetovao da prilagodite i prihvatite termin wehabija koji je dominantno fenomen arapskog svijeta.

Tamo gdje to nije slučaj razlog tome su gomile petrodolara i(li) američka invazija.

Da te preduhitrim u tvom vazu koji može uslijediti - tema religija je na drugom pdf-u. Ovo je pdf.Politika.
Tema je sekularizam u Arapa, a o sekularizmu ima smisla pričati ako se uzme u obzir glavna snaga koja mu se protivi - islam. I budući da se sekularizam odnose na opredeljenje države, sasvim je logično da tema bude na pdf. politika. I pošto je reč o odnosu religioznih zajednica prema državi, sasvim je logično govoriti i o religiji.
Što se tiče Irana, nisi u pravu. On sprovodi svoj šiitski ekspanzionizam, možda se može reći šiitski džihad. Interesantno je da se muslimani BiH žale zbog aktivnosti šiita u BiH - što je najbolji primer verskog držanja Irana, a i najbolji primer sekularnosti bosansko-muslimanskog društva. Da je sekularno, to društvo bi razumelo da svaka verska organizacija ima pravo na svoje misionarstvo i da u sekularnom društvu/državi podjednako vrede i šiit i sunit.
Iran je šiitska Saudijska Arabija, kako unutar sebe, tako i prema spolja. Dobri odnosi sa Rusijom i Kinom nisu nikakav dokaz, jer i Saudijci imaju dobre odnose sa USA, GB itd, a i dalje finansira islamizaciju društava izvan svojih granica. Ili vehabizaciju, ako baš insistiraš.
aleksije radicevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 18:49   #95
Quote:
Ashok kaže: Pogledaj post
Sa izvinjenjem nijedan od vas nema pojma. Muslimani su jedinstveni da se Islam treba prosiriti na cio svijet i da nemuslimani trebaju preci na Islam. Muslimani zele da krscani shvate u cemu je stvar.
Paa, mislim da polako shvataju, ali eto, imaju neke sitne primedbice.
Budale!
Najbolje je, Ashoku, da im objasniš da će im biti lepo kad se islam proširi na ceo svet.
aleksije radicevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 11:28   #96
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Dakle , većina muslimana u Evropi je OK koji živi i radi normalno , ali to ništa ne znači jer mnoge zajednice žive i rade normalno ali u njihovo ime se rade strašne stvari , tipa Srbija 90' , NDH i Natzi Germany 40',...gde je većina ljudi imala decu,radila pošteno,..ali je bila ucenjena ideologijom i samim time su celi narodi bili indirektna podrška zločinu..
Prokleta istina..
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
E to je slučaj i sa evropskim muslimanima koji većinski posećuju džamije gde se u većini njih ne govori o onim delovima kurana i hadisa gde se poziva na ubijanje nevernika , već se govori u 99% slučajeva o mučeništvu i uvređenosti muslimana , a šta je to onda nego osnbova fašizma i regrutni centar za teroriste , koji posle slušanja o mučeištvu samo pređu na onaj nivo koji sam islam zapoveda "borba na allahovom putu i mučeništvo za veru".
Da..Zar misliš da zapadne vlade ne mogu osnovati neke Društvene centre za međureligijsku suradnju ili Društvenu suradnju gdje bi se ulagao novac u edukaciju kako bi se zapravo blokirao govore ekstrema..
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Međutim ovde je problem što muslimani se u većini slučajeva prave ludi i žmure i samo kukaju o islamofobiji , a onda im za to dolazi podrška od liberala koji svaku kritiku svega toga smatraju za rasizam,evropski fašoizam,...
Ja zastupam ideju ljevice i liberalizma i ne slažem se sa time...Radi se o modelu pristupa, a ne o kukavnosti ili podložnosti strahu od islama. Radi se o pronalaženju što bolje dugoročnog riješenja..
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Problem je zapravo što će zbog ućutkavanja kritičara doći do fašizacije , a ne da je ućutkavanje kričara zapravo sprečavanje fašiszacije Evrope.
Molim Te jedan konkretna primjer..
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Liberali i levičari zapravo stvaraju novu fašističku Evropu tj.u dogledno vreme će Nemci,Belgijanci i Francuzi reći FUCK OFF liberalnoj Evropi jer uvezeni manjinski islamski fašizam se toleriše i svaka kritika se proglašava starim domicilnim fašizimom jer kritika islam je zapravo kršenje verskih prava.
Lijevi liberali nisu ništa manje odgovorni od ostalih..Što se tiče imigranata u Evropi, zar misliš da je ta radna snaga višak za ekonomiju zapadnih zemalja ?
Pa,imigrnati će po prognozama puniti njemačke mirovinske fondove ili će nositi britanski ekonomiju ?
Nitko se ne raduje imigrantima, ali to je radna snaga...To je cilj zbog kojeg ih se tolerira.
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Islam se ne može reformisati , osim ako ne izbace iz kuran i hadisa samog Muhameda i njegove sledbenike.
Ne razumijem se u islam, ali mene ne zanima reforma islama..Mene zanima edukacija građana u arapskom svijetu kako bi odvojili religiju od države i dopustili slobode da postoji i ateizam..
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ali zato se Evropa mora na vreme refomisati dok evropski desničari i fašisti totalno ne poblesave od besa i ne pobune narod , a kad se to dogodi onda možemo ugasiti svetlo.
Zabrinjavajuće...11 milijuna Francuza glasalo je za Marie Le Pen..To nije dobro..
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
A ta reforma Evrope mora biti takva da se ukinu tzv.verska prava , jer šta su drugo verska prava ove dve velike religije nego demokratsko pravo da pozivam na mržnju spram svih drugačijih i da podrivam slobodni demokratski sistem koji mi omogućava ta ista verska prava.
Evropa se temelji i na nasljedstvu Rimskog Carstva i na tekovinama krščanske religije, ali nitko nema pravo prednosti..Evropa je ideja kontinenta slobodnih ljudi.
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Većina muslimana ne shvata ozbiljno kuran i hadise i sam religiju ali će je do kraja braniti čim je neko kritikuje , jer nećeš nikad čuti ijednog muslimana da će reći :"Ja sam musliman ,ali mi se ne sviđa taj deo Muhamedovog života gde on ratuje,osvaja.ubija,porobljava,...u ime boga" kao što ni ijedan hrišćanin neće reći da je Isus bio budala što se žrtvovao , ali će većina hrišćana bez imalo zadrške kritikovati crkvu koja sprovodi verski nauk, dok u islamu nemaš koga kritikovati jer poenta islama je pokoravati se i ispunjavati zadatke.
Jadno..
Ponavljam; religija mora biti odabir.
To mora biti izbor bez prisile i kampanje. Relgija ne smije ući u državne urede i političke odluke.
Tu je srž problema..
Kako odvojiti religiju od države ?
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Nema pogrešnog tumačenja religije , to je izmišljotina onih koji se ne drže religije do kraja i kako treba.
Ali hrišćanstvo je koncipirano da uvek mora postojati jedan vid institucije koja tumači veru , pa kad oni preteraju u tvrdoći onda ih se kritikuje i odbaci , ali nemaš razloga kritikovati Isusa i njegovu duhovno-moralnu poruku u 99% slučajeva.
Dok toga u islamu nema , jer tamo je sve određeno,zapisano i postavljeno kako praviti državu,zakone,voditi ratove,kako jesti,pišati,držati stoku,trgovati,.....ama baš svaki segment života.
Hmm..zanimljivo.
Ali, Kuran je napisan otprije 1600 godina, ako se na varam ?
Ta su pravila vrijedila prije 1600 godina...I danas se neka mogu primjeniti, i to je super..Ali, ne možemo sve.
Svije nije isti otprije 1600 godina i danas..U tome leži problem...Kako obaviti tu transformaciju u religijskim obliku ?
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
I ne samo to , u islamu se govori o tzv.licemerima , a ti licemeri o kojima Muhamed navleielko govori su zapravo muslimani koji nisu dovovljno dobri u ispunjavanju zadataka i obaveza koje je on i Allah propisao , i spram njih Muhamed ima isti ondos kao spram nevernika.
To je greška.. To je sebična greška. Gospodin Muhammaed je grdno pogriješio..On je napisao pravila, i to je ok..Neke osobe su to prihvatile, i to je također ok..Ali, koga vraga je išao napadati one osobe koje se s tim nisu složili ili koje to nije zanimalo, a koji su živjeli svojim životom i nikoga nisu napadali ?
Kakva je to zaboga religija koja osuđuje one koje ne vjeruju ?
Kakav to podlac moraš biti da ti je logo religije ; Ako ne vjeruješ u mene, neka si proklet !
Pa to je kretenizam, pokvarenost, huljenje, najniža ljudska osobina..
Ako se religija bazira na utjerivanju straha umjesto na religioznoj svijesti, onda je to promašaj !
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
I zato ISIL i teroristi ubijaju svoje muslimane poi Siriji a da ne trepnu , pa se ovi umerni muslimani čude i govore kako ISILovci nisu pravi muslimani jeer ubijaju svoju braću po veri a to islam strogo zabranjuje.
Međuutim svi ti umereni muslimani prećutkuju "LICEMERE" u islamu i odnas spram njih , a odnos je isti kao spram nevernika.
Bit ću kratak..To su bitange koje u životu nisu učinile dovoljno.. To su lopovi, pedofili, kriminalci, protuhe i kurvini sinovi, a religija im je dođe krovni pokrivitelj..
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ja lično mislim da Evropa ne bi smela ikad viiše da nudi sekularizacuju muslimanskim zemljama koje je eto dobra za njih a i za Evropu , već Evropa trebba promeniti svoje zakone , zatvoroti granice , i ostaviti ih da se na miru poubijaju dok ne shvate gde im čuuči problem , jer bilo koji glas iz Evrope ako uđe tamo svaka promena je onemogućena u startu jer svaka totalitarne ideologija i religija traži strane neprijatelje i domaće izdajnike za svoje održavanje.
Joe...Ni ja ne volim primitivce..Nitko od nas ne voli zatucanost...Ali, zatvoriti granice i oduzeti pravo Evropi da utječe na okoliš, time bi ubio ideju Evrope i učino to da bi se Evropljani našli u problemu..Ti problemi su se dogodili u dva navrata..1914., i 1939. Prevelika cijena za beznačaj.
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Jes da zvuči surovo i fatalistički , ali to je preventiva , zato što je bolje pustiti par miliona žrtava u njihovom međuusobnom ratu koji će rezultovati promenom svesti i sistema(ima šasne) , nego petljanje u njihove stvari koje će rezultovati time da će ceo svet otići i tri lepe šargarepe uz mililjarde žrtava i uništenje planete.
Hmm..Razumijem tvoju emociju. Ni ja nisam daleko od atomske bombe, ali to je naprosto nemoguće.
Ne strahuj, riješenje će doći i bez toga.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 11:31   #97
Quote:
Ashok kaže: Pogledaj post
Sa izvinjenjem nijedan od vas nema pojma. Muslimani su jedinstveni da se Islam treba prosiriti na cio svijet i da nemuslimani trebaju preci na Islam. Muslimani zele da krscani shvate u cemu je stvar.
Ashok...Opusti se..Prije ili kasnije shvatiti ćeš, da bi živio sa Allahom ili bez njega..Da si živo biće, čovjek na planeti zvanoj Zemlji okruženom nepoznatim svemirom oko nas..Svjijestan koliko jesi, na putovanju koje je relativno kratko, u potrazi za srećom..i unutarnjim mirom.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 12:05   #98
Ne bih htio otići predaleko van teme ali vjerujem da je agresija na sekularizam globalna, gdje će nastaviti? Južna Amerika, Europa, daleka Azija... postoji očita, globalna potreba za marginaliziranje sekularizma i onog što isti sa sobom donosi. Sekularizam jednostavno ne proizvodi dovoljno roblja...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 12:17   #99
Quote:
aleksije radicevic kaže: Pogledaj post
Paa, mislim da polako shvataju, ali eto, imaju neke sitne primedbice.
Budale!
Najbolje je, Ashoku, da im objasniš da će im biti lepo kad se islam proširi na ceo svet.
Tko se onda plaćati jizyu?
__________________
"Imamo Hrvatsku", povikaše lopovi, osnuju Domovina d.o.o. i rasprodaše zemlju nizašto.
Valium nation is my inspiration.
Tko je jamio, jamio, na Golom Otoku par godina onda čamio.
Uskok Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 12:27   #100
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Ne bih htio otići predaleko van teme ali vjerujem da je agresija na sekularizam globalna, gdje će nastaviti? Južna Amerika, Europa, daleka Azija... postoji očita, globalna potreba za marginaliziranje sekularizma i onog što isti sa sobom donosi. Sekularizam jednostavno ne proizvodi dovoljno roblja...
Valjda je agresija, i još više, osjećaj ugroženosti globalan...

Ajmo stat na loptu... strah raste prije svega kada ideologija, društveni poredak, ne donosi više dovoljno dobre odgovore na nove, rastuće probleme.

Prva refleksna reakcija je ukazivanje na vanjske neprijatelje od strane upravljačke elite... pogrešno, ali svrsishodno za produljenje vlasti.

Ta je igra odigrana već milijun puta... bez obzira radilo se o pustinjskim kraljevinama i emiratima, sovjetskom politbirou ili EU/USA mudracima koji traže formulu za face lifting i silikone ocvalog liberalnog poretka.

Pustite to...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:01.