Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2004., 15:29   #21
Quote:
plavva kaže:
da mi nemamo isto dete?
moj kad se po noci probudi odmah ustane ja znam krepat od smijeha, 3 ujutro a on stoji u kimbacu i vice mama i onak mlati rukicama da ga uzmem jer je njemu dost spavanja
Ha ha, i moj isto. U 2-3 sata svaku noc. Samo mu odjednom vidim glavu iznad kinderbeta, i onda uslijedi bunjakanje, mlataranje rukicama. I sto cu, moram ga uzeti u nas krevet.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2004., 19:19   #22
Jedva čekam da me beba (opet) drži budnom cijelu noć...

Kako se god to razdoblje u doba dok beba ne spava činilo dugim i kao da nikad neće proći, kad prođe - nekako čovjeku fali.
I moj se sin uspavljivao do 23 navečer, budio nekoliko puta noću, raskrivao, skakao k nama u krevet... sada ide spavati u 8 navečer i budi se ujutro oko 7.

Istina da ima 10 godina, ali... nevjerojatno kako to brzo prolazi. Uživajte u svakom trenutku s malim nespavačima!
Amalthea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 10:37   #23
Eksperiment nije uspio

Quote:
lucija kaže:
Ja još ne moram uspavljivat svoje dijete jer ono spava u trbuhu ali sam se raspitala o tematici i sve me upućuje na ovu knjigu

http://www.pantley.com/elizabeth/con...ooksummary.htm

Kak će ić, bumo vidli
Jucer sam dakle, prema teoriji gđe Pantley, našu malenu pokušao staviti u krevet već u devet navečer. Spavala je oko 20 minuta, zatim je počela plakati. Ponovili smo skakanje po lopti, bez rezultata. Zatim ju je draga dojila, pa je ponovo spavala, da bi nas digla u pola dvanaest ... pa ponovo u četiri ... Večeras ćemo ponovo čekati do jedanaest Ovo se ne isplati. Sve ako je neto više spavala, ovaj isprekidani san nije ono pravo.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 10:40   #24
Re: Eksperiment nije uspio

Quote:
Secundo kaže:
Jucer sam dakle, prema teoriji gđe Pantley, našu malenu pokušao staviti u krevet već u devet navečer. Spavala je oko 20 minuta, zatim je počela plakati. Ponovili smo skakanje po lopti, bez rezultata. Zatim ju je draga dojila, pa je ponovo spavala, da bi nas digla u pola dvanaest ... pa ponovo u četiri ... Večeras ćemo ponovo čekati do jedanaest Ovo se ne isplati. Sve ako je neto više spavala, ovaj isprekidani san nije ono pravo.
sta da ti kazem, svako djete prije ili kasnije uhvati neki svoj ritam..
To sto si ti opisao meni je traajlo sa kikicom do njenog 11 mjeseca.Ja jos ne znam kako smo to prezivjeli , a sad spava od devet do sedam ujutro, jos se neki put probudi tokom noci ili pred jutro pa dopuzi do nas

Moj savjet, uspostaviti rutinu, te kupanje, oblacenje, flasica i krpe, mi smo sjedili i po sat vremena oko njenog kindica dok ne zaspi, od prve nista ne upali, ili jako rijetko..Za uspostavljanje novih navika treba ti od deset dana do mjesec dana.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2004., 10:45   #25
Mislim da ćemo probati drugu metodu: Postepeno ranije spavanje. Možda to krene bolje. Danas sam nešto umoran
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 18:45   #26
Unhappy Stanje se pogoršava

Prije 6 tjedana smo bili prvi put na godišnjem, gdje je naša malena pokupila gadnu infekciju probavnih organa (mislim da je bio onaj Moro virus ili tako). Od tada je zaboravila spavati 5, 6 sati u komadu, svakih nekoliko sati ju treba dojiti. Nije baš ugodno, ali navikli smo se na to.

U prošla dva tjedna je nastupio novi problem: Djete neće po niku cjenu u krevet. Umorna je do iznemoglosti, trlja non stop okice, ali kad ju hoću uzeti na ruke onako da mi leži, digne uzbunu, plače kao da ju gulim živu. Isto i ako ju želim staviti u krevetić. Šta je to sada? Jeli ružno sanja? Boji se mraka? Pokušali smo ju nositi na rukama ili drukčije zabavljati do ponoći (sva sreča što voli laku klasiku), stavili u krevet i pustili da plače nekoliko minuta, dojili ju, pomaknuli obroke na ranije/kasnije sate, niš' mi više ne pada na pamet. Moja draga je skroz iscrpljena, ja baš nešto nisam koncentriran u zadnje vrijeme. Pomozite prije nego što moja draga zaspe stoječki ili ja previdim tramvaj
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 18:51   #27
A jel spava ako je s vama u krevetu?
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 19:04   #28
Quote:
Starfish&Coffee kaže:
A jel spava ako je s vama u krevetu?
U nikakav krevet neće. Zaspe za vrijeme dojenja, ali jao ako primjeti nakon toga da je u krevetiću. A primjeti često nakon pola sata ili tako. Nije stvar u tjelesnom kontaktu, ako mi leži na rukama, izvija se i plače kao da ju mučim. Jedino što prolazi je da mi sjedi na rukama, i to da gleda naprijed, a ne prema meni.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 20:54   #29
Slicna situacija kod nas.
Kod nas (za sada) funkcionira slijedece:
Prvo, nosenje na rukama (ali tako da gleda naprijed) dok se malo ne smiri, a zatim ju spustimo u stolicu za ljuljanje (rocking chair, u stvari ona je u tome u skoro lezecem polozaju) i onda ju vozimo naprijed-nazad (ljuljanje ne dolazi u obzir).
Slican efekt je i ako je u kolicima i vozimo naprijed-nazad (to je ako smo vani).
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 21:37   #30
ne znam sta bi uspjevalo bas ono kod bebaca,ali - kod malo starije djece bi moglo upaliti recimo sljedece - nadjes neku plisanu igracku koju klinka voli... i pocnes s treniranjem, da igracka mora spavati, i da ju djete (tvoja princeza) mora cuvati i spremiti u krevet (cesljanje, pranje zuba i slicne stvari su pozeljni rituali pred spavanje, pa tako i s igrackom, ravnopravno postupiti)...i tako cijelu noc mora ju paziti, maziti i brinuti za nju, jer, eto, plisana igracka mora spavati i dobro se naspavati da se moze npr. sutra igrati i da i ona sama mora biti odmorna, jer je to jako vazno za igracku...tako nekako... valjda si skuzio sta sam htjela reci...
ja sam cesto omiljene igracke koristila u postizanju odredjeno cilja, i bas ono aktivno ukljucivala svog klinca u brigu o doticnoj igracki....nije jednom zavrsio u kadi s plisanim medom, jer medo je morao oprati kosu...

a sad trenutno imam punu kucu puzeva, jer se puzevi moraju isto okupati, pospremiti i dobro naspavati ...
nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 22:05   #31
sec to i moj malac radi. Budi se nakon pola sata kaj ga stavim na spavanac. Obicno otrcim u sobu na prvi kme i uvalim mu cicu. Smiri se nakon 5 minuta i nastavi spavati. Nekad moram ici i po dva puta prije nego i ja odem u krevet.

Al ima jednu drugu foru sad. Budi se u 6 ujutro, digne se na noge i pocne skakati ili me vuci za kosu. Obicno ne reagiram, pa on ponovo zaspe nakon nekog vremena.
__________________
Oh, if all the little raindrops were lemondrops and lollipops, oh, what a rain that would be!
Standing outside, with my mouth open wide Singing La la la la, la la la, la la la, la la la
Issa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 02:17   #32
Ne znam je li ovaj link vec bio, ali evo. http://www.askdrsears.com/html/7/T070100.asp

Nisam skuzila da li je stavljate u njezin krevetic ili vas kad zaspe nakon dojenja. Jedna od mojih beba je isto malo teza za spavanje. Najvise uspjeha imam kad je nakon dojenja stavim pored mene u nas krevet. Kad zaspe malo cvrsce prebacim je u cosleeper ili u drugu sobu u njezin krevetac. Ako odmah prebacim u cosleeper ili krevetic u 99% slucajeva se budi.
__________________
Lucy cried, I almost died, U know what we found?
Starfish&Coffee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 12:28   #33
Starfish, hvala na linku, do sada sam pročitao samo FAQ, ovo ostalo dok uhvatim malo vremena.
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 00:49   #34
Re: Beba i spavanje

Quote:
Secundo kaže:
Što vi radite kada beba treba spavati? Naša malena od 5 mjeseci ne zna sama zaspati, a nisam siguran dali bi to trebala. Kod nas je teoretski smjena pred spavanje moja, t.j. ja malenu nosim na rukama odnosno skakučem po onoj velikoj lopti za gimnastiku dok ne zaspe, pa ju onda skroz oprezno stavim u krevetić i odšuljam se na trepavicama.

U zadnje vrijeme to nekako više ne pali, nego ju moja draga mora dojiti, i dijete zaspe pri tome.

Jeli to normalno? Ili bi trebalo biti "aj bok, vidimo se sutra ujutro", pusa na glavicu, i zatvoriti vrata za sobom (karikiram malo)?

Upalim im tranzistor i neku laganu mjuzu (opera je zakon, pozaspu svi do jednog), a ovoj malo starijoj djeci obično pomaže sama prisutnost nekog od starijih, al imam jednog posebno osjetljivog bebača koji me jednostavno mora primit za ruku, i još jedan ima nekakvu naviku da mi mora dirati oko dok ne zaspe.....
stvarna-mishka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 01:18   #35
Meni je nedavno kroz ruke prosla "Jedes Kind kann
schlafen lernen" by Annette Kast-Zahn, knjiga koju su mi mnogi preporucili, ukljucujuci pedijatra.

Sad cu je, bez obzira prema autorskim pravima, ovdje ukratko prepricati

Kniga je namjenjena roditeljima koji su ozbiljno na rubu snaga zbog djetetovog (pa onda i svog) nespavanja i ne znaju kako dalje. Knjiga nije pisana za one koji imaju manje probleme s tim i/ili neki vlastiti sistem koji radi.

Kaze knjiga na samom pocetku da zdrava djeca jako lako usvajaju good-sleeper navike. Za dobar san djetetu treba mirna i relativno tamna prostoriju, idealne temperature oko 18 stupnjeva. Good-sleepers su takodjer cesce djeca koja zive u skladnoj i uravnotezenoj obitelji gdje se osjecaju sigurno i zbrinuto. Djeca takodjer jako vole rutinu.

Potom ide dio o snu opcenito: tijekom noci svi nekoliko puta prolazimo ciklus kratkotrajne REM faze, dubokog sna, ponovno REM faze, a potonja je (su) popracena kratkotrajnim budjenjima kojih se ujutro vise ne sjecamo. Svrha tih budjenja je, kaze autorica, naslijedjena iz doba nasih davnih predaka, brzinska provjera je li u okolini sve jos uvijek kako treba, tj kako je bilo u trenutku kad je osoba zaspala.

Ona smatra da tu lezi problem vecine djece koja se visekratno bude po noci: prilikom svake takve provjere stvari vise _nisu_ onakve kako bi trebale biti: dijete nije u maminom narucju (/toplini/mirisu), tata ga ne nosi okolo ili sl. Dijete koje ce zaspati dok roditelj(i) stoje oko njegovog kinderbeta ili cak leze s njim vremenom ce odlagati padanje u san koliko god moze, jer zna da ce kad zaspe roditelji otici.

Ona smatra da vec vrlo mala djeca mogu nauciti prospavati noc, a djeca od 6 mjeseci nadalje nisu zapravo ni gladna po noci, tj. da im je dobar obrok oko 23 sata dovoljan do jutra.

Autorica svima savjetuje najprije nekoliko dana pedantno voditi evidenciju koliko dijete zapravo spava i koliko su mu redovite navike. Moguce je napr. da dijete za svoj uzrast sasvim dovoljno spava uracunavsi i spavanje preko dana, te je normalno da se do tri po noci vec uvrh glave naspavalo.

Njen prijedlog za "akciju": prije spavanja dijete mora bar 4 sata biti budno. Neposredno prije spavanja osigurati djetetu posebno intenzivan period s roditeljima (igranje ili sl). Dijete staviti u svoj krevetic (ili gdje vec spava) dok je jos budno, poljubiti ga pozdraviti i otici iz sobe. Ono ce naravno plakati ako nije naviklo na to. Nakon tri minute roditelj(i) ponovo idu k djetetu i provode s njim jednu minutu, govoreci mu stvari poput "ne brini, ne boj se, ja sam tu za tebe". Autorica misli da su te fraze najbolji izbor, cak i ako je dijete premalo da ih razumije. Nakon te minute roditelj ponovno odlazi, ovaj put pusta dijete 4 minute samo, pa opet jednu minutu provodi s njim. Slijedeci put 5 minuta, pa 6 itd. do 10, nakon toga se period dalje ne produzuje. Period placa do 10 minuta ne ostavlja nikakve psihicke posljedice po dijete (kaze autorica). Najvaznije od svega je biti dosljedan: ako se pocne s "tretmanom" onda ga se mora i provesti. Nedosljednost roditelja ce pokazati djetetu da se stvari postizu placom.

Sutradan ide sve iz pocetka, s time da je prva plac-faza sada 4 minute (opet do 10 min. max).

U nekom slucajevima dijete se ne da utjesiti tijekom one minute dok je roditelj s njim, odnosno place jos jace. U tom slucaju "tretman" treba prekinuti, smatra autorica, i pokusati ponovno za mjesec dana, jer dijete jednostavno nije jos spremno.


Eto ga sazetak, mozda kome i posluzi

Inace, iz mog osobnog iskustva ovo s ukupnom dnevnom dozom sna ne drzi bas vodu. Moja 7-mjesecna cura ima nekakvu rutinu spavanja, no dogodi li se da iz nekog razloga preskoci jedan ili nedajboze dva od svojih dnevnih spavanjaca, nece spavati duze i bolje po noci, zapravo bas naprotiv - tad nam se obicno pise teska noc. Najbolje i najmirnije spava po noci ako je dnevna rutina postovana (unutar gabarita).
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 01:32   #36
Ma ko može slušat da plaču, ne mogu trenirat živce u tom slučaju.......


Ustvari plač nije uopće dobar pred spavanje, zbog toga bi se znali i češće buditi po noći, imati neke noćne more.........Imam osjećaj da im je za dobar san najvažniji taj moment pripreme za spavanje...
stvarna-mishka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 02:12   #37
Quote:
stvarna-mishka kaže:
Ma ko može slušat da plaču, ne mogu trenirat živce u tom slučaju.......
Je, meni isto cvrstoca po tom pitanju granici sa spuzvom.

But, as autorica kaze, knjiga je namijenjenima onima koji su stjerani u kutak, pa kao ili 3 dana pretrpiti plakanje - prema primjerima koje navodi, u velikom broju slucajeva je to bilo dovoljno - ili godinama biti neispavani neuroticar (sto vjerojatno nema neki bozanstven utjecaj ni na psihu djeteta).
Einherjer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 02:26   #38
Quote:
Einherjer kaže:
Je, meni isto cvrstoca po tom pitanju granici sa spuzvom.

But, as autorica kaze, knjiga je namijenjenima onima koji su stjerani u kutak, pa kao ili 3 dana pretrpiti plakanje - prema primjerima koje navodi, u velikom broju slucajeva je to bilo dovoljno - ili godinama biti neispavani neuroticar (sto vjerojatno nema neki bozanstven utjecaj ni na psihu djeteta).


I onda kad vide da im se plakanje ne isplati zovu me;kao ušao im vuk u sobu i hoće da ih pojede, i onda ja moram otvarat prozor da bi ih izbacila, i obavezno ostat snjima za slučaj da taj isti vuk bude opet namjeravao uć....šta mi rade.
stvarna-mishka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 09:33   #39
Ma Secundo, svi smo to prošli. Moraš shvatiti da ti dijete sada prolazi fazu straha od odvajanja (od roditelja, naravno, jer vi ste njen svijet) i to se odnosi čak i na odlazak na spavanje.
Zato se bori protiv sna i ne može mirno zaspati jer je otkrila da vi odete nakon što ona zaspi.
Probaj se staviti na njeno mjesto, razmisliti kako ti tebi bilo i doći ćeš do riješenja. Nitko ju ne poznaje bolje od tebe i njene mame i sigurno ćete naći način koji će njoj i vama najbolje odgovarati.

Obično postoje dva osnovna načina da se dijete uspava (čast izuzecima gdje dijete nekako od početka samo ide spavati, ali to su stvarno izuzeci): ili se dijete neko vrijeme ostavi navečer plakati i tako nekako nauči samo zaspati, ali to zna ići i po nekoliko tjedana; ili se dijete uspavljuje dokle god to želi.

Ja sam se držala više-manje teorije attachment parenting-a (Sears) i još dan-danas uspavljujem kćer (ima 27 mjeseci). To uspavljivanje je nekada bilo dojeći, a danas samo legnem do nje i zagrlim ju. Obično traje 15-20 minuta jer ju ne tjeram u krevet ako vidim da nije pospana, a koji put joj dođe pa se zeza i prođe i po sat vremena dok ne zaspi.

Meni ne smeta, ali ja sam donijela unaprijed svijesnu odluku da ću ju uspavljivati i doći po noći ako me zove i do 5 godina ako treba, ali da ju bogme neću pustiti da plače ni sekunde. Velim, to je bio moj izbor i takav je moj večernji raspored, ne osuđujem roditelje koji naprave drugačije.

Naša kćer je dugo spavala u našem krevetu i moram reći da smo svi bili naspavani. Ako se i budila po noći da provjeri situaciju, kad je vidjela da smo svi na okupu nije nas budila, nego bi se samo okrenula i nastavila.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 10:02   #40
Prvu godinu i pol smo izvodili vratolomije dok je zaspala. Prvo se uspavljivala na rukama, onda na bocici, onda u kinderbetu a ja stojim u mraku i brojim. Nakon pola sata lagano bih se isla isuljati iz sobe i onda cujes mama,mama Znala se i po noci probuditi a po danu nije spavala duze od 45min. Ma katastrofa.

I onda je jedan dan Penelopaca izgubila zivce, stavila dijete u krevetic i rekla. Slusaj, ti noc je (20h ) vrijeme je za spavanje, ja sam umorna, poljubac i chao djaci. Derala se ko luda, muz u ja smo u dnevnoj sobi zacepili usi.Nakon 10-ak min muz je (u pidjami) otisao u njenu sobu, pomazio je i izisiao van. Ona je plakala jos par min i zaspala do jutra. To mi je by the way najdrazi dan u zivotu Od tada nemamo nikakvih problema. Spava od 20-20.30 do 07 ko top.

Jednom se, kad je imala oko 8mj, budila u 2 ujutro (mogao si sat po njoj namjestit) i onda je islo nosanje i spavanje na mojim rukama do 5 kad bi se definitivno probudila. Trecu noc sam pukla, bog me nije obdario majcinskim beskonacnim strpljenjem, i nisam isla kod nje u sobu. Nakon minutu je prestala plakati a ja sam odjurila do sobe jer sam mislila da se sigurno ugusila ili nesto tako a ona...
prasica, lezi na ledjima, rucice iznad glave i blazeno spava
penelop@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:51.