Natrag   Forum.hr > Razno > Četeraj

Četeraj Raj za chatere, bivši Off Topic

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2016., 16:15   #61
Quote:
Adu Danu kaže: Pogledaj post
[I]
A ovo sto kazes,samo da znas kucala sam,nisam keljila,otkrivas da si postojana..

Necu ti laskati,ali necu ni otici...
Ne znači da sam postojana nego da sam imala vremena da otkucam pet redova
Abu Dabi stvarno si pejn in di es. Si ti bio u školi danas? Jel znaju tvoji da pričaš onlajn sa nepoznatim ljudima?
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 18:42   #62
Quote:
Andreas Sam kaže: Pogledaj post
Ne znači da sam postojana nego da sam imala vremena da otkucam pet redova
Abu Dabi stvarno si pejn in di es. Si ti bio u školi danas? Jel znaju tvoji da pričaš onlajn sa nepoznatim ljudima?
Znam,znam...naivac sam,ali duhovita si.
Vec sam mislio,sam sebi reci,ajde ne budali ovdje,kad eto nasmijah se nepoznatim.
Jbg.,ljudska znatizelja me prisiljava da ostanem.

Ti nastavi kucati,ja ti necu smetati..bit cu na trbini,pa ti mahnem kojiput.
U skoli sam naucio samo jedno;imaj postovanja prema ljudima..ili to nije bilo u skoli...?!
__________________
Ideal slabih i nemoćnih uvijek postane jači i moćniji od svojih ugnjetavača-F.Nietzche
Adu Danu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 18:57   #63
o lepi moj. i ja sam bila puna poštovanja prema svima i svemu kad sam se zeznula da dođem na forum, ali posle dve godine suživota sa raznim psihopatama na forumu eto šta je od mene ostalo. tejk it or liv it stari moj.
zato se ponekad povučem ovde, gde sam ja jedini psihopata.
al dobro naivčino draga, dozvoljavam ti da ostaneš i iskvariš se, kad već želiš.
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2016., 22:12   #64
Biti kvaran i priznati sebi,to je plemenita svijest.I prednost nad onima koji ne shvate na vrijeme.

Ja zelim riskirati biti ovdje,jer ipak godina prodje dan nikako.
Ljudi trebaju uzbudjenje da se trgnu iz svakodnevnog zivota.
Stoga,budes li uzbudljivo kucala,udahnut ces sile s nebesa ravno u njedra nas covjeculjaka koji cesto zaboravimo da nije potrebno hodati malen ispod zvijezda...

Ah,sreca je putovanje...rece netko nekad.
__________________
Ideal slabih i nemoćnih uvijek postane jači i moćniji od svojih ugnjetavača-F.Nietzche
Adu Danu is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 13:45   #65
32) O Hiperborejcima ne znaju ništa da kažu ni Skiti ni drugi narodi iz tih oblasti, osim Isedonaca donekle. A ja mislim da ni oni ne znaju ništa da kažu, jer bi nam sigurno Skiti pričali i o njima, kao što nam pričaju i o jednookim ljudima. Ali nam o Hiperborejcima priča Heziod, pa i Homer u Epigonima, ukoliko je Homer zaista ispevao tu pesmu.


33) A najviše znaju o njima stanovnici Dela, koji tvrde da su Hiperborejci uvijali svoje zavetne darove u pšeničnu slamu i slali ih Skitima, a od Skita dospeli su ti darovi njihovim susedima, i tako od naroda do naroda, dok nisu dospeli daleko na zapad do Jadranskog mora, a odatle na jug u Heladu, i to najpre u Dodonu, a odatle su sišli na Malijski zaliv, zatim su prešli na Eubeju, pa onda od grada do grada stignu i do Karista, a posle ovoga prođu pored Andra i ne svrate na njega. Stanovnici Karista ih, naime, odnesu na Ten, a Tenjani na Del. Eto, oni pričaju da su oni zavetni darovi tako stigli na Del, a Hiperborejci su prvi put poslali dve devojke da nose ove darove, i one su se zvale Hiperoha i Laodika, a sa njima poslali su Hiperborejci, radi njihove zaštite, i pet svojih građana kao pratioce; njih danas zovu ''Perferejci'' i na Delu im ukazuju veliko poštovanje. Pošto se Hiperborejcima izaslanici nisu vraćali, oni su, bojeći se da im se ne desi da šalju uvek izaslanike a da im se ne vraćaju, odneli na granicu darove umotane u pšeničnu slamu i zamolili susede da te darove prenesu do drugog naroda. I priča se da su darovi, slati od naroda do naroda, dospeli i na Del. Ja znam da skoro isto rade Tračanke i Peonke: umotavaju zavetne darove kad prinose žrtve kraljici Artemidi; i one nikad ne prinose te žrtve bez pšenične slame.

34) Znam sigurno da one to čine. A za uspomenu na smrt ovih hiperborejskih devojaka na Delu, delske devojke i momci seku svoju kosu. Uoči svadbe odseku devojke sebi jedan pramen kose, obaviju ga oko vretena i stavljaju na grob (a grob se nalazi levo od ulaza u Artemidin hram i na njemu raste jedna maslina), a svi momci sa Dela omotavaju pramen kose oko jedne zelene grančice i stavljaju ga na grob. Eto, takve počasti ukazuju stanovnici Dela ovim devojkama.

35) A isti oni pričaju da su na Del doputovale i prošle kroz one iste krajeve hiperborejske devojke Arga i Opija, i to još pre Hiperohe i Laodike. One su bile došle da dadu određen prilog Ilitiji za lakši porođaj, a priča se da su Arga i Opija došle sa bogovima, i njima su ukazane druge počasti. Žene su im sakupljale darove i slavile su ih u pesmi koju im je spevao Likijac Olen, a od njih su stanovnici ostrva i Jonci naučili da pevaju te pesme i da u njima spominju Argu i Opiju i da im skupljaju darove. (Ovaj Olen iz Likije ispevao je i druge stare pesme koje se pevaju na Delu.) A onaj pepeo, od žrtvovanog mesa odnosili su sa žrtvenika i njime su posipali grob Arge i Opije. A njihov grob se nalazi iza Artemidinog hrama, istočno od njega, uz samo svratište gostiju s ostrva Keja.

Herodot,
Istorija,
Knjiga Četvrta
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 11:04   #66
Grci na Crnom moru bila mi je prva knjiga koju sam dovršio ove godine...

Nevjerojatno fenomenalna stvar..

Posebno o Skitima me impresionirao podatak da su u današnjoj Kijevskoj Rusiji,mjestu Belskoe pronađeni ostaci bedema...Procjena je da su na gradnju utrošili 11 milijuna sati..

U knjizi se jasno spominju svjedočanstva Grka koji su se uputili iz unutrašnjosti svojih gradova-kolonija s obala Ponta i pisano su svjedočili o tom čudu Skita...

O,Ahejci...slava Bogova Vaša je..
__________________
Ideal slabih i nemoćnih uvijek postane jači i moćniji od svojih ugnjetavača-F.Nietzche
Adu Danu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2016., 13:43   #67
da li si siguran da su skitska plemena grčka? mislim da nisu. Herodot im je dao dosta prostora u knjizi. ne znam da li sva skitska plemena ili samo neka, ali prinosili su ljudske žrtve...svaki stoti zarobljenik

svašta su radili, vidi ovo...

2) Skiti iskopaju oči svim svojim robovima radi mleka od koga žive, a pripremaju ga ovako. uzimaju cevi od kosti, koje su jako slične frulama, ture ih odostrag u polni ud kobile i duvaju (ustima). i dok jedni duvaju drugi muzu. kažu da to čine zato što od duvanja nabreknu žile u kobile i otpusti joj se vime. kad su s mužom gotovi, uliju mleko u velike drvene posude te se slepci okupe oko posude i mućkaju mleko, pa ono mleko koje se skupi na površini posude pokupe i smatraju ga najboljim a onu tekućinu ispod površine smatraju lošijom. eto, zato Skiti oslepljuju svakog čoveka koga zarobe. oni se ne bave zemljoradnjom nego su stočari.

Herodot, Istorija (knjiga četvrta)

Herodot ih je zvao ćelavci (mislim da ih nije baš voleo).

Ahejci su Ahejci.
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 23:00   #68
Quote:
Andreas Sam kaže: Pogledaj post
da li si siguran da su skitska plemena grčka? mislim da nisu. Herodot im je dao dosta prostora u knjizi. ne znam da li sva skitska plemena ili samo neka, ali prinosili su ljudske žrtve...svaki stoti zarobljenik

svašta su radili, vidi ovo...

2) Skiti iskopaju oči svim svojim robovima radi mleka od koga žive, a pripremaju ga ovako. uzimaju cevi od kosti, koje su jako slične frulama, ture ih odostrag u polni ud kobile i duvaju (ustima). i dok jedni duvaju drugi muzu. kažu da to čine zato što od duvanja nabreknu žile u kobile i otpusti joj se vime. kad su s mužom gotovi, uliju mleko u velike drvene posude te se slepci okupe oko posude i mućkaju mleko, pa ono mleko koje se skupi na površini posude pokupe i smatraju ga najboljim a onu tekućinu ispod površine smatraju lošijom. eto, zato Skiti oslepljuju svakog čoveka koga zarobe. oni se ne bave zemljoradnjom nego su stočari.

Herodot, Istorija (knjiga četvrta)

Herodot ih je zvao ćelavci (mislim da ih nije baš voleo).

Ahejci su Ahejci.
Nisam to rekao...

Naime...Skiti i Gepidi su bili vrlo neprijateljski raspoloženi prema grčkim kolonizatorima koji su se širili uz rub Ponta..Od delte Dunava preko Tavride(današnjeg Krima)do Kolhide(današnja Abhkazija),koju su vrlo rijetko naseljavali.

Ti su Grci s vremenom kada su Skiti bili mirnije raspoloženi za trgovinu ulazili u njihov teritorij sa zebnjom.
Većinu su vremena ratovali jedni protiv drugih..

Svakako,Skiti su ubijali sve Grke koje su zarobili,posebno se spominju pirati sa Tavride..
Dok su Grci imali kulturu,zakone,umjetnost,obrt,hramove,proizvodnju hrane i lonačarije,Skiti su divljali stepom i plijenom krojili svoju sudbinu..
Nema sumnje da su opisani Skiti imali dužu kosu i bradu,bili su neugledni,sa odjećom oko nogu i na tijelu,svezanom kožnim vrpcama sa nataknutim oruđem..
__________________
Ideal slabih i nemoćnih uvijek postane jači i moćniji od svojih ugnjetavača-F.Nietzche
Adu Danu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 11:43   #69
"...Grci su ga nazivali Pont Euksin, gostoljubivo more, rečeno u antifrazi* zbog strašnih oluja koje se ustremljuju na to more bez ostrvlja, zbog magli i struja koje čine tuda plovidbu opasnom...."

*antifraza...nazivanje suprotnim pojmom, antički retorički termin za figuru litote, naročito kada se reč upotrebljava u potpuno suprotnom smislu od njenog osnovnog značenja. ako se pojam izražava negiranim suprotnim pojmom srodna je ironiji.


do sada smo imali oslepljivanje, ubijanje i žrtvovanje zarobljenika. sad nađoh da su im zarobljenici bili glavni izvozni proizvod.

"Ova megaranska i naročito milećanske kolonizacija Crnog mora ima poseban karakter: gradovi koje je rasula po toj ogromnoj oblasti predstavljali su trgovačke naseobine, vrlo usamljene među varvarskim narodima sa kojima se trebalo nagoditi tako što bi im se plaćao danak. Ali prirodna bogatstva tih dalekih zemalja omogućila su plodnu trgovinu: gvožđe, olovo i bakar iz tračkih rudnika, drvo sa Balkana, sušena i dimljena riba sa velikih ušća, tračko i skitsko roblje, najzad i pre svega žito sa crnice u srednjoj Rusiji, to je bila glavna roba koju je grčko brodovlje tražilo po tržištima Pont Euksina."

Francois Shamoux, Grčka civilizacija u arhajsko i klasično doba
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 15:39   #70
Quote:
Andreas Sam kaže: Pogledaj post
*antifraza...nazivanje suprotnim pojmom, antički retorički termin za figuru litote, naročito kada se reč upotrebljava u potpuno suprotnom smislu od njenog osnovnog značenja. ako se pojam izražava negiranim suprotnim pojmom srodna je ironiji.
Antifraza,je dokaz o stupnju svijesti,zar ne?Koristili su um.Nisu slijepo slijedili ono što ne valja...Znali su prepoznati logiku.
__________________
Ideal slabih i nemoćnih uvijek postane jači i moćniji od svojih ugnjetavača-F.Nietzche
Adu Danu is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 17:28   #71
Sam, da te pozdravim
__________________
Šta se ovaj u bluz meša
West End Blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2016., 22:15   #72
Bok West

Quote:
Adu Danu kaže: Pogledaj post
Antifraza,je dokaz o stupnju svijesti,zar ne?Koristili su um.Nisu slijepo slijedili ono što ne valja...Znali su prepoznati logiku.
Znali su oni svašta. Deset vekova jedne originalne i celovite kulture koja je obuhvatila sve oblasti ljudske egzistencije.
Samo u oblasti književnosti ( koja je pretrpela velike gubitke - požar u aleksandrijskoj biblioteci, zamena pergamenta papirusom i kriza ikonoklazma u Vizantiji) ostala su poznata imena 2000 pisaca.

"U očima Grka, u stvari, prevashodno čovekovo svojstvo nije bila inteligencija, u njih tako raširena, već hrabrost čije je ime na njihovom jeziku arete ...Njihovi omiljeni heroji su Ahil, najsrčaniji među ljudima i Ulis, čiji bogato obdareni duh ne bi ništa vredeo bez njegova neustrašiva srca...
Pouka Grčke je manje politička a više moralna, pouka o skromnosti i trezvenosti koja postavlja čoveka na njegovo mesto: sposoban je da razume ali i da prenebregava, voli život ali je svestan njegove privremenosti, koristi se inteligencijom sa uživanjem ali ne zaboravlja da budućnost pripada bogovima...
Taj Grk je iskusio ljudske strasti ali je svestan svojih slabosti. Zato ne prezire protivnika. "

Vraćamo se na zarobljenike

"Neprijatelj tu nije uvek podređen, i njegov poraz, kada se dogodi, ne lišava ga prava na milost.
Pričalo se da je Ahil osetio ljubav prema ratnici Pentesileji u samom onom trenutku kada joj je kopljem, na bojnom polju, zadavao smrtni udarac..."

Shamoux
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2016., 15:41   #73
Quote:
Andreas Sam kaže: Pogledaj post
"U očima Grka, u stvari, prevashodno čovekovo svojstvo nije bila inteligencija, u njih tako raširena, već hrabrost čije je ime na njihovom jeziku arete ...Njihovi omiljeni heroji su Ahil, najsrčaniji među ljudima i Ulis, čiji bogato obdareni duh ne bi ništa vredeo bez njegova neustrašiva srca...
Pouka Grčke je manje politička a više moralna, pouka o skromnosti i trezvenosti koja postavlja čoveka na njegovo mesto: sposoban je da razume ali i da prenebregava, voli život ali je svestan njegove privremenosti, koristi se inteligencijom sa uživanjem ali ne zaboravlja da budućnost pripada bogovima...
Taj Grk je iskusio ljudske strasti ali je svestan svojih slabosti. Zato ne prezire protivnika. "
Sve rečeno ispada da su Ahejci bili nadljudi u odnosu na današnjeg čovjeka..I valja uzeti naše standarde življenja danas,od stanovanja,prometa,mogućnosti koje su pružaju pojedincu tijekom biološkog trajanja života...

Iz svega mogu naslutiti tu čeličnu volju u Grka,taj elan u životu.
Samo shvaćanje trgovine,razvijanja onoga što imaš,stvaranje i samo stvaranje sa uvijek prisutnom slutnjom u volju Bogova koji presude svakom smrtniku.

Ne mogu pronaći dovoljno riječi divljenja.
Kako je takav svijet mogao propasti...Ah,a danas imamo konvenciju religije koja naprosto ugušila slobodnomisleće ljude koje su Grci očito najviše cijenili.
Slobodna misao....
__________________
Ideal slabih i nemoćnih uvijek postane jači i moćniji od svojih ugnjetavača-F.Nietzche
Adu Danu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 07:42   #74
Znam Adu, ali ne zaboravi da su oni koji su bili slobodni imali vremena da misle zato što su oni neslobodni radili

Ovo drugo...religijski sistemi...sloboda misli je i tamo ipak imala tačna ograničenja jer su onog najslobodnijeg od svih ipak osudili na smrt zato što ne veruje u bogove (i kvari omladinu). Tako kaže Platon o smrti svog učitelja, a evo šta moj dragi učitelj kaže o njemu...

"Teško da je moguće uverljivo braniti gledište koje je prihvatio i Marvin Peri da su Grci ti koji su stvorili jedan dosita racionalan pogled na svet, tu navodno ključnu odliku zapadne civilizacije. Sam Peri ukazuje na činjenicu da su i u filozofiji Platona i Aristotela i dalje prisutni mitski modeli mišljenja. To u prvom redu važi za Platona koji je Sunce i zvezde smatrao božanskim bićima i čija je idealna država daleko od toga da bude zamišljena prema nekom racionalnom modelu. Platonova država je strogo hijerarhijski uređena, a na njenom čelu se ne nalaze neki filozofi uopšte nego samo oni koji prihvataju učenje o idejama, da ne govorimo o tome da je ovaj grčki mislilac bio vatreni pobornik jednog represivnog, totalitarnog oblika državnog uređenja u kome bi jedna grupa privilegovanih moćnika neopozivo propisivala čak i oblike umetničkog kazivanja, a one koji se tih propisanih normi ne pridržavaju kažnjavala kaznom progonstva, u ono vreme ne mnogo blažom od smrtne kazne..."

Nikola Milošević, Intelektualna fizionomija Evrope.
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 18:11   #75
Naglasio bih dvije stvari..

Gledao sam nedavno dokumentarac(mislim da je BBC produkcija)koja je usporedila Atenu i Spartu,i to u pogledu gradaova-država,njihove infastrukture..
Možemo li danas zamisliti da danas jedno osrednje veće mjesto ima tako uređen sustav odvodnje,čiščenja ulica,nacrt ulica,raspored kuća i hramova i agora.
Sve je doslovno dovedeno u red,s time da je Sparta jako zaostajala s obzirom danisu pridavali veći značaj urabnom uređenju i sl.
Njihov je cilj bio stvaranje apsolutno neupitne vojne sile,pa sve do Tajgeta...
Stvarali su borbenog čovjek,čovjeka rata,uz Boga Aresa...
Usporedno s time Atena je razvijala širu filozofiju..

Nije li Aristotel zamišljao da će svi kraljevi biti filozofi i obratno?
Nije li konačno nastojanje Grka da nadiću nižerazredne ljudske osobine i uspnu se u nešto vrijedno divljenja...

Uvijek su težili stvaranju novog..Jer itekako su znali kako je u biti čovjek povodljiva,ranjiva i nerijetko teško shvatljiva dvonožna životinja..
__________________
Ideal slabih i nemoćnih uvijek postane jači i moćniji od svojih ugnjetavača-F.Nietzche
Adu Danu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2016., 23:02   #76
Quote:
Adu Danu kaže: Pogledaj post
Kako je takav svijet mogao propasti...Ah,a danas imamo konvenciju religije koja naprosto ugušila slobodnomisleće ljude koje su Grci očito najviše cijenili.
Slobodna misao....
Svaki svet mora propasti, to je zakon. bold : celo hrišćanstvo počiva na slobodi volje, svet ovakav kakav je posledica slobode volje, izbora koji Adam pravi, e sada treba biti precizan pa reći koja konvencija religije ko šta gde i tako to

Quote:
Andreas Sam kaže: Pogledaj post
Znam Adu, ali ne zaboravi da su oni koji su bili slobodni imali vremena da misle zato što su oni neslobodni radili
Došla sam samo da udarim Klasično robovlasništvo počinje tek sa Grčkom i Rimom sa te dve civilizacije kojima se mi danas divimo, nijedna orijentalna despotija nije imala taj oblik ekonomskog sistema, u tom obimu. Položaj žene u Atini je katastrofalan, u Sparti nešto bolji . Kako su vrli Spartanci vežbali svoje junaštvo, tako što izađu na ulice i sve helote pred sobom prekolju. Niti je to toliko originalna kultura, misao , Heraklit ( moj omiljeni) je maltene sve preuzeo od mazdaizma persijanskog sa kojim se sretao u Maloj Aziji.
__________________
La tristesse durera toujours
Red Coat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 08:42   #77
Šta ti je današnja omladina, vole helensku filozofiju pa to ti je


Quote:
Adu Danu kaže: Pogledaj post
Naglasio bih dvije stvari..

Gledao sam nedavno dokumentarac(mislim da je BBC produkcija)koja je usporedila Atenu i Spartu,i to u pogledu gradaova-država,njihove infastrukture..
Možemo li danas zamisliti da danas jedno osrednje veće mjesto ima tako uređen sustav odvodnje,čiščenja ulica,nacrt ulica,raspored kuća i hramova i agora.
Sve je doslovno dovedeno u red,s time da je Sparta jako zaostajala s obzirom danisu pridavali veći značaj urabnom uređenju i sl.
Njihov je cilj bio stvaranje apsolutno neupitne vojne sile,pa sve do Tajgeta...
Stvarali su borbenog čovjek,čovjeka rata,uz Boga Aresa...
Usporedno s time Atena je razvijala širu filozofiju..

Nije li Aristotel zamišljao da će svi kraljevi biti filozofi i obratno?
Nije li konačno nastojanje Grka da nadiću nižerazredne ljudske osobine i uspnu se u nešto vrijedno divljenja...

Uvijek su težili stvaranju novog..Jer itekako su znali kako je u biti čovjek povodljiva,ranjiva i nerijetko teško shvatljiva dvonožna životinja..
Shvatam šta ti je bitno kod njih, ta volja da se život oplemeni sadržajima koji prevazilaze puku egzistenciju, a ne tiču se samo religije. Ima zaista puno važnih odlika njihove kulture, lepota i misao su, po meni, među najvažnijima.
Čini mi se da su glede urbanosti Rimljani ipak prednjačili, grad Rim je u jednom trenutku imao 2 miliona stanovnika. Trebalo je to...
Stvarno se ne sećam da je Aristotel rekao tako nešto, verovatno jeste, ali meni to ipak više liči na ideje iz Platonove Države. Znam da je Aristotel smatrao da je najbolja politička zajednica ona koju formiraju građani srednje klase. Bogataši, po njemu, zbog razmaženosti iz detinjstva bivaju neposlušni i mogu da vladaju samo despotski. Siromašni su suviše poniženi i slabi da bi pratili principe razuma i da bi komandovali pa se njima mora vladati kao robljem.

Quote:
Red Coat kaže: Pogledaj post
Niti je to toliko originalna kultura, misao , Heraklit ( moj omiljeni) je maltene sve preuzeo od mazdaizma persijanskog sa kojim se sretao u Maloj Aziji.
Pa pazi, uticaja je svakako bilo, ne mogu se izbeći, oni su koristili znanja Egipćana i Vavilonaca ali na svoj način. Oni su teorijski razmatrali i sistematizovali postojeća znanja. Egipćani su premeravali Zemlju a Grci od toga napravili logičnu i uređenu celinu, geometriju. Vavilonski sveštenici su posmatrali nebo da otkriju želje bogova a Grci to koristili da proučavaju geometrijske zakone po kojima se kreću nebeska tela itd.
Hipokratovi doktori su tvrdili da bolesti imaju prirodan uzrok, istočnjaci nisu bežali od magijske prakse...itd.
Heraklit konkretno je po svim "relevantnim izvorima" bio originalan mislilac, Na njega je uticao Anaksimandar, na Anaksimandra Tales...Možda su imali istog dilera sa Persijancima...to je već druga tema

Uostalom Heraklit je u odnosu na čitavu tu kulturu samo jedan od...čak i da su imali istog dilera to ne može dovesti u pitanje ostalih desetak hiljada ili koliko već ljudi koji su tamo smišljali nešto novo. I ko zna kakve su još stvari izgorele i nestale.
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 10:45   #78
Quote:
Andreas Sam kaže: Pogledaj post
Šta ti je današnja omladina, vole helensku filozofiju pa to ti je
Ma ni slučajno ,pomeri se sa mesta, nego slatka mala fina knjiga ti Heraklitovi Fragmenti 56 str sa predgovorom, pročitaš je kad se zaglaviš na Mostaru

Čitala sam ranije Predsokratovce naravno Fragmente ( i čitam dijaloge ostalo ne drži pažnju ) mislim da se navodi da je poznata stvar da se "družio" sa magima persijskim, a sam izbor vatre kao prasupstancije to potvrđuje

Ostavljam vas, ja nisam elitista, ne verujem u sistematizaciju
__________________
La tristesse durera toujours
Red Coat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 16:44   #79
Možda je uzeo prasupstanciju ali dijalektiku kao zaokruženo shvatanje sveta su do sada pripisivali njemu
Čovek je bio radikalni aristokrat, potomak atinske kraljevske kuće koji je prezirao "mnoge" a pokrali ga marksisti. Jadan.

ovo nije loše uopšte...uticaj mazdaizma na diktaturu proletarijata


Baj Red

Zadnje uređivanje Andreas Sam : 26.02.2016. at 17:00.
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2016., 18:00   #80
Quote:
Red Coat kaže: Pogledaj post
Svaki svet mora propasti, to je zakon. bold : celo hrišćanstvo počiva na slobodi volje, svet ovakav kakav je posledica slobode volje, izbora koji Adam pravi, e sada treba biti precizan pa reći koja konvencija religije ko šta gde i tako to
Zanimljivo da svaki svijet koji se razvio morao je i propasti.Od Sumerana i Elama,nigdje nikome ni traga...I oduvijek sve ispočetka.
__________________
Ideal slabih i nemoćnih uvijek postane jači i moćniji od svojih ugnjetavača-F.Nietzche
Adu Danu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:04.