Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2017., 16:30   #61
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Da - argumet je taj da svijetom vlada sila, a ne principi.

Ta drzava koja ti oduzima dio slobode proza i zastitu. Inace bi onaj sa vecom kolicinom moci od tebe oduzeo tvoje resurse i ne bi te nitko pitao je li pravedno ili nije. Upravo sve bolja organiziranost drustva slijedom sve bolje premrezenosti, tj, tehnologije/komunikacije omogucava vece odmake od autritarnih apsolutistickih sustava, robovlasistva i slicnih povijesnih pojava. Odbacivanje civilizacije i vracanje u neko fantazijsko idealizirano staje "plemenitog divljaka" koje u stvarnosti nikada nije postojalo ima daleko vise sanse da vrati te primitivne odnose bazirane na fizickoj nadmoci (i to ne samo u odnosu na druge ljude i skupine ljudi nego i u odnosu na zivotinje, klimatske faktore, dobavljivost osnovnih resursa poput hrane i sklnista...sto je sve bolje kontrolirano u organiziranoj zajednici) od trenutnog sustava gdje su odnosi moci komliciraniji, suptilniji i sa puno vise medjusobnih mehanizama kontrole.
Pomiješao si ih. Onaj drugi brije bit plemeniti divljak, a ovaj bi sve riješio dijeljenjem kalašnjikova raji.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 16:34   #62
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Pomiješao si ih. Onaj drugi brije bit plemeniti divljak, a ovaj bi sve riješio dijeljenjem kalašnjikova raji.
U tom slucaju* bi se opet raja organizirala u tabore, bande i ostale primitivne strukture, medjusobno si oduzimala resurse, ona koja je sposobnija u organizaciji i unapredjenju tehnologije naoruzanja i taktici koristenja iste kao i u koristenju osvojenih prirodnih resursa bi se nametnula ostalima, stvorio bi se stratificirani sustav vlasti baziran na vojnoj moci, vremenom postajao kompleksniji feudalni sustav i takod dalje i blize na kraju dosli na ovo sto imamo i dans.

Ne vidi kako bi vracanje 30 koraka unatrag po skali primitivizacije doprinjelo napretku drustva

*cisto hipotetski gledano jer je takav scenarij nemoguc. Da se oduzme sve moderne drzavne strukture osim kalasnjikova nedostajalo bi logistike (skladista i tvrnice streljiva, maziva, rezzervnih djelova) cak i za koristenje tih istih kalasnjikova, o ostaloj opremi, odjeci, hrani i kompletnoj logistici da ne govorimo...)
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 16:34   #63
I to da te država štiti je zapravo ideološka pričica.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 16:38   #64
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Bjeze od toga sto osjecaju kako su u trenutnom sustavu na ovoj ili onoj razini u podredjenom polozaju pa traze sustav gdje ce se osjecati u boljem polozaju (u odnosu na okolinu i druge jedinke), zaogrcuci isto u neke ideoloske price.

Samo sto je vecina tih previse pojednostavljenih idealizacija takve prirode da bi, kada bi se provele u praksi, dovele do gore situacije od one iz koje bjeze.
Ponavljam pitanje, molim kratak i jasan odgovor: Imaš li kakav dobar argument protiv ideje da bi SVAKA interakcija trebala biti dobrovoljna (iz ovog isključujem malu djecu jer ona ZAISTA ne mogu brinuti o sebi, ali odrasli bi to trebali bti u stanju)
Sompompir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 16:40   #65
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
I to da te država štiti je zapravo ideološka pričica.
Naravno da te stiti. To sto ti susjed sa 10 kila misica vise i tri sobe u stanu manje od tebe ne upada u kucu i ne preuzima je zato sto postoji policija. To sto neka skupina sa talijanske obale (recimo Venecijanska gradodrzava) ne preuzima nasu obalu (recimo Istru i djelove dalmacije) je zato sto postojie drzave i neki medjunarodni odnosi i ugovori...

Ovo stanje prilicne stabilnosti i mira koje imamo prilike uzivati od WWII na dalje je nesto nezabiljezeno u povijesti, potpuno protu-prirodno i posljedica iskljucivo visoke politike. Prirodno stanje bioloske pojavnosti je konstantno ratovanje za resurse protiv drugih jedinki iste vrste i protiv drugih vrsta. Mi smo debelo umanjili sve to na svim frontama kroz smanjenje ljudskih konflikata, kroz kontrolu fizicke okoline i kroz medicinu, sve stvari za koje trebaju kompleksne organizacije i ne mogu se odvit u pecini ili plemenu.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 16:40   #66
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
I to da te država štiti je zapravo ideološka pričica.
Naravno. I kriminalci nude "zaštitu". Problem je u oba slučaja činjenica da moraš platiti. Ako nećeš, metode se ne razlikuju mnogo. Uzmu ti imovinu i stave te u kavez. Ako se pokušaš oduprijeti, spremni su te bez grižnje savjesti upucati.
Sompompir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 16:44   #67
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Naravno da te stiti. To sto ti susjed sa 10 kila misica vise i tri sobe u stanu manje od tebe ne upada u kucu i ne preuzima je zato sto postoji policija. To sto neka skupina sa talijanske obale (recimo Venecijanska gradodrzava) ne preuzima nasu obalu (recimo Istru i djelove dalmacije) je zato sto postojie drzave i neki medjunarodni odnosi i ugovori...

Ovo stanje prilicne stabilnosti i mira koje imamo prilike uzivati od WWII na dalje je nesto nezabiljezeno u povijesti, potpuno protu-prirodno i posljedica iskljucivo visoke politike.
Imali smo preko nekoliko ratova samo na Balkanu, nakon WWII. I imat ćemo ih još, zbog naivnog uvjerenja ljudi poput tebe da država radi u našu korist i još apsurdnijeg vjerovanja da visoka politika nije uzrok svih ratova u svijetu. Valjda misliš da građani sami od sebe "postekle" i krenu jedni na druge u ogromnom broju, dok ih političari na koljenima mole da se obuzdaju. Nema državne propagande, provokacija, "false flag" operacija, dakako. Visoka politika uvijek igra fer i čisto. Kao naš NATO savez.

Što se tiče mišićavog susjeda, garantiram da mi ne bi ušao u stan samo tako jer bih ga ohladio olovnim argumentima. A o tome koliko nas policija štiti pričaj rodbini onih koje su upucali razni kriminalci ili luđaci (koji sebi uvijek nabave oružje)

Zadnje uređivanje Sompompir : 09.07.2017. at 16:54.
Sompompir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 16:45   #68
Quote:
Sompompir kaže: Pogledaj post
Ponavljam pitanje, molim kratak i jasan odgovor: Imaš li kakav dobar argument protiv ideje da bi SVAKA interakcija trebala biti dobrovoljna (iz ovog isključujem malu djecu jer ona ZAISTA ne mogu brinuti o sebi, ali odrasli bi to trebali bti u stanju)
Odgovorio sam ti.

Stvarnost je pitanje mogucnosti, a ne zelja.

Imas li ikakav argument protiv toga da svaki pojedinac ne bi trebao biti slobodan od ogranicenja fizikalnih i bioloskih zakonitosti pa slobodno antigravitacijski letat, prezivljavat bez hrane, vode i zraka, bit neovisa o temperaturnim promjenama i imun na bolesti?

Argument je taj da te nitko uopce u nijednoj realnoj situaciji ne pita bi li trebao ili ne, neke stvari su datost i uvjetvane prirodom fizikalne i bioloske egzistencije, ne ovise o konceptualnim apstraktnim modelima poput ispravnosti.

Prirodno je da te jaci naguzi i oduzme ti resurse. Nije prirodno da smo svi dobri, jednaki, jednakopravni i slobodni. To je fantazija bez ikakvo uporista u realnosti. Razina individualne slobode koju omogucava sadasnje drustvo je neusporediva sa icim prije, sve i ako nije niti blizu savrsenoj. SMijesno je stoga smatrati kako ce se razina sloboda povecati odbacivanjem modernog drustva za neku primitivniju alternativu.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 16:50   #69
Quote:
Sompompir kaže: Pogledaj post
Imali smo preko nekoliko ratova samo na Balkanu, nakon WWII. I imat ćemo ih još, zbog naivnog uvjerenja ljudi poput tebe da država radi u našu korist i još apsurdnijeg vjerovanja da visoka politika nije uzrok svih ratova u svijetu. Valjda misliš da građani sami od sebe "postekle" i krenu jedni na druge u ogromnom broju, dok ih političari na koljenima mole da se obuzdaju. LOL


Pa naravno da politika stvara i ratove i mirove.

Samo sto je politika neizbjezna i uvijek prisutna, bilo da se radi o odnosu tebe i susjeda, tvog i susjednog plemena ili voje i susjedne drzave.

I uz to sto se na balkanu desio rat i sto je sada rat u ukrajini trenutna situacija na zapadu je takva da je zadlnjih 50 gdina daleko vise mira nego sto je ikada igdje bilo u povijesti, ukljucujuci ta primitivna plemenska razdoblja (jer, za razliku od svojevremene projektivne fantazije anarhiodnih zelja na ideal "plemenitog divljaka", istrazivanja pokazase da se tu i te kako ratovalo i retuje).

Dakle, radi se o stvaranju laznih dihotomija gdje se suprotstavlja neka toboze zla politika nekoj toboze idealnoj utopiji bez iste. U stvarnosti medjutim ne postoji stvarnost bez iste, postoje samo razlicite verzije iste.

Nista nije u stvarnosti crno-bijelo, samo je u nijansama sive, a trenutno je siva daleko svjetlija nego sto je bila u prakticki cijeloj povijesti vrste.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 16:51   #70
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
U tom slucaju* bi se opet raja organizirala u tabore, bande i ostale primitivne strukture, medjusobno si oduzimala resurse, ona koja je sposobnija u organizaciji i unapredjenju tehnologije naoruzanja i taktici koristenja iste kao i u koristenju osvojenih prirodnih resursa bi se nametnula ostalima, stvorio bi se stratificirani sustav vlasti baziran na vojnoj moci, vremenom postajao kompleksniji feudalni sustav i takod dalje i blize na kraju dosli na ovo sto imamo i dans.

Ne vidi kako bi vracanje 30 koraka unatrag po skali primitivizacije doprinjelo napretku drustva

*cisto hipotetski gledano jer je takav scenarij nemoguc. Da se oduzme sve moderne drzavne strukture osim kalasnjikova nedostajalo bi logistike (skladista i tvrnice streljiva, maziva, rezzervnih djelova) cak i za koristenje tih istih kalasnjikova, o ostaloj opremi, odjeci, hrani i kompletnoj logistici da ne govorimo...)
Ne nužno. Pogledaj Rojavu - nema države, ali organizacija je prilično razrađena i ne temelji se na zakonu jačega. Okej, tu je vjerojatno bitan faktor vanjskog neprijatelja, naviknutost na manjak komfora i drugi specifični uvjeti.

Teoretski, tvornice bilo čega mogu raditi i bez prisutnosti policije, poreznih inspekcija i sličnog. Isto je i s cestama, bolnicama, itd. Bitna je nekakva svijest o tome da je nešto od zajedničkog interesa i uvođenje novih organizacijskih načela koja se temelje na solidarnosti, a ne na poslušnosti.

Enivej, tu sam samo u funkciji vražjeg odvjetnika jer mi je jasno da ta ideja može poći naopako na više načina. A i nemam baš više strpljenja za hormonalne anarhiste, barem ne izvan foruma. Iskustvo me je poučilo da takvi odbace sve svoje plemenite ideale i pristupe zlom establišmentu čim im mama priprijeti da ih više neće financirat.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 16:57   #71
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ne nužno. Pogledaj Rojavu - nema države, ali organizacija je prilično razrađena i ne temelji se na zakonu jačega. Okej, tu je vjerojatno bitan faktor vanjskog neprijatelja, naviknutost na manjak komfora i drugi specifični uvjeti.

Teoretski, tvornice bilo čega mogu raditi i bez prisutnosti policije, poreznih inspekcija i sličnog. Isto je i s cestama, bolnicama, itd. Bitna je nekakva svijest o tome da je nešto od zajedničkog interesa i uvođenje novih organizacijskih načela koja se temelje na solidarnosti, a ne na poslušnosti.

Enivej, tu sam samo u funkciji vražjeg odvjetnika jer mi je jasno da ta ideja može poći naopako na više načina. A i nemam baš više strpljenja za hormonalne anarhiste, barem ne izvan foruma. Iskustvo me je poučilo da takvi odbace sve svoje plemenite ideale i pristupe zlom establišmentu čim im mama priprijeti da ih više neće financirat.
Ne znam dovoljno detalja or Rojavi da bih mogao puno komentirati, ali buduci se radi o necemu razvijenom usljed ratnog konflikta i vjerojatno vezanim us kurdske vojne i politicke pokrete cisto sumnjam da nema politicko-vojno-policijskih tijela i organizacija vec da je neka spontana samoorganizirana cjelina koju eto cudom odozgo ostali pustaju na miru

Tvornice trebaju prilicno stabilnu drustvenu strukturu, predvidljivost i sigurnost. Trebaju prilicno razvijenu poljoprivredu koja ce stvarati viskove hraniti radnike koji ne uzgajaju (beru/love) vlastitu hranu (kao i vojnike, btw). Trebaju sirovine koje treba iskopavati u rudnicima koji su isto zahtjevan logisticki poduhvat. Trebaju tehnicka znanja sveucilisne razine koja se ne uce veranjem po drvecu nego u organiziranom skolskom sustavu. Ne vidim kako bi to postigao u svijetu bez vrlo organiziranih i velikih drustvenih zajednica, a one pak ne mogu egzistirati bez sistema unutarnjih i vanjskih kontrola i represija.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 17:04   #72
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Pročitala sam negdje da je preduvjet potpune slobode čovjeka - potpuna samoća. Odnosno, samo čovjek koji je potpuno sam, nema nikoga, ne voli nikoga, ne treba nikoga može biti slobodan.

Međutim, pitanje je je li takav čovjek (ako uopće postoji) čovjek. Tu nije bitno da li čovjek može preživjeti sam što se tiče surovosti prirode i svojih sposobnosti. Postoji priča Pale sam na svijetu. Dakle, zamislimo da svih osam milijardi ljudi osim jednog čovjeka nestanu. Jedan čovjek ostaje sam i ima na raspolaganju sve blagodati civilizacije. Kako bi se osjećao?

Mislim da je temeljna potreba čovjeka da ima nekoga, da bude dio društva, da voli i da bude voljen. Istina je, razmišljanja ljudi zadrže za sebe, ali ako nađu istomišljenike ili osobe vrijedne toga - svoje misli pa i one najskrivenije rado podjele s njima.

Za kraj bi napomenula da potreba za društvom nije u suprotnosti sa individualizmom. Jaki individualac može itekako imati potrebu za društvom, a društvo sačinjeno od jakih individua je vrlo kvalitetno društvo.

Potreba za društvom i ljubavlju ne čine čovjeka slabim već - jakim. Ljubav i briga za drugog može biti snažan poticaj za rad na sebi, za jačanje u svakom pogledu.
Slobodan je onaj koji nema želja.To ti je najkraća definicija slobode i ako si naravno sretan ali iskonski sretan odnosno iz dubine duše i srca ,a ne iz ega.Upravo je to čovjek.Mi zapravo i ne znamo što je definicija čovjeka.Ne postoji definicija ljudskog bića.Ne čini tebe čovjekom tvoj izgled nego najljepše ljudske osobine i tvoja priroda.Netko je društven ,a netko nije i ne treba osuđivati druge zbog toga ako netko nije društven.Nismo svi iz iste rupe izišli.

Sad kad si me to pitala evo da ti odgovorim.Da sam sam na svijetu osjećao bi se malo čudno ali bio bi sretan.Ja nisam tu radi društva prije svega mislim na suštinu života i cilj.S obzirom da sam duhovan i da se bavim samorazvojem definitivno zastupam istočnjačku filozofiju po kojoj je svaki pojedinac na ovom svijetu sam za sebe.Mi se možemo igrati svi zajedno ali ne smijemo zaboraviti na svoju svrhu postojanja.Mi kao zajednica možemo razvijati nešto ali ne mogu ja nekog razvijati ili netko men razvijati.Svatko ima svoj put.

Ne postoji temeljna potreba čovjeka.Čovjek nije definiran baš zbog te različitosti.Nemamo svi istu razinu svijesti i ne razmišljamo isto i tako mora biti.Čovjek sam sebi određuje potrebu i ne može se generalizirati.Društvo ne može definirati čovjeka nego čovjek definira sam sebe.Njega definira njegova osobnost koja je subjektivna i individualna.Mi nismo borgovi mi smo bića vrlo individualne prirode i vrlo složene i kompleksne.Ako je čovjek duhovno izbalansiran on nema potrebe biti voljen.Zašto imate potrebu biti voljeni ?Volite druge ali ne želite da drugi vole vas.Nemojte biti robovi želja.To što sam ja fizički sam ne znači da sam i psihički sam.To je opet stvar mentalnog uma.Ja se punije i prisutnije osjećam kad sam sam nego kad je netko samnom.Ljudi iz mene crpe životnu energiju.Ja bi mogao funkcionirati u društvu, daleko od toga da ne bi ali ako je društvo na mojoj razini ili iznad mene.S pijavicama ja ne mogu funkcionirati jer me blokiraju.

Zašto bi s drugima dijelio svoje misli?Moje misli i razmišljanja djeluju u mom svijetu s toga nema potrebe da nekome govorim o tome jer znam da neće shvatiti.Upravo zbog tog izražavanja misli i razmišljanja sam mnogo puta fasovao u životu.

Ja sam jaka individua i nemam potrebu za društvom.Nisam jedini.Ja smatram da je doslovno nemoguće razviti svoju svijest maksimalno odnosno doći do samospoznaje i imati vrlo bogat duhovan život u društvu i civilizaciji.Izuzetno čvrsto stojim iza toga i ne može me nitko ubijediti da to nije tako.Svatko onaj ko se želi osvijestiti ili kako kažu prosvijetliti će kad tad morati napustiti društvo i civilizaciju.Previše je buke u ovom svijetu.Upravo se na duhovnost i razvoj svijesti i svodi život.Ovo što si ti navela sve stoji ali samo u društvu egoizma i sebičnosti.Dakle nisi ti u krivu nego si u pravu ako gledamo iz drugog aspekta.To je taj drugi svijet u kojem sve što si napisala stoji ali taj svijet je za mene krivi svijet.

Ljubav prema samome sebi i prema prirodi je dovoljna.Zahtijevati ljubav od drugoga je sebično.Imati ljubavi prema sebi znači cijeniti i poštovati sebe i najljepše ljudske osobine odnosno vrline.Voljeti sve što te okružuje.To je također ljubav.Ljubav znači voljeti ne mora to nužno biti tvoj partner.
Sin Sunca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 17:12   #73
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Odgovorio sam ti.

Stvarnost je pitanje mogucnosti, a ne zelja.

Imas li ikakav argument protiv toga da svaki pojedinac ne bi trebao biti slobodan od ogranicenja fizikalnih i bioloskih zakonitosti pa slobodno antigravitacijski letat, prezivljavat bez hrane, vode i zraka, bit neovisa o temperaturnim promjenama i imun na bolesti?

Argument je taj da te nitko uopce u nijednoj realnoj situaciji ne pita bi li trebao ili ne, neke stvari su datost i uvjetvane prirodom fizikalne i bioloske egzistencije, ne ovise o konceptualnim apstraktnim modelima poput ispravnosti.

Prirodno je da te jaci naguzi i oduzme ti resurse. Nije prirodno da smo svi dobri, jednaki, jednakopravni i slobodni. To je fantazija bez ikakvo uporista u realnosti. Razina individualne slobode koju omogucava sadasnje drustvo je neusporediva sa icim prije, sve i ako nije niti blizu savrsenoj. SMijesno je stoga smatrati kako ce se razina sloboda povecati odbacivanjem modernog drustva za neku primitivniju alternativu.
Vidi se da nisi razmišljao o tome. Ne, ne bi bilo prirodno da "te netko naguzi i uzme ti resurse" da ti tu ideju nisu kao dogmu usadili u glavu. Umjesto da djecu učimo pokornosti, trebamo ih učiti samoobrani. Ti koji bi htjeli uzeti resurse i natjerati druge da im budu sluge su beznačajna manjina, a kad slučajno ne bi bili, takvi pokušaji im se ne bi ni isplatili. 100 siledžija ne može živjeti od 100 žrtava, treba im puno više. Dolazi do velikih problema ako su svi naoružani. Razmišljaj godinu dvije o takvim scenarijima, pa možemo nastaviti razgovor.
Sompompir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 17:16   #74
Quote:
Sin Sunca kaže: Pogledaj post
Slobodan je onaj koji nema želja.
Sloboda je odsustvo PRISILE.
Sompompir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 17:25   #75
Quote:
Sompompir kaže: Pogledaj post
Vidi se da nisi razmišljao o tome. Ne, ne bi bilo prirodno da "te netko naguzi i uzme ti resurse" da ti tu ideju nisu kao dogmu usadili u glavu. Umjesto da djecu učimo pokornosti, trebamo ih učiti samoobrani.
Zasto bi ih ucio samoobrani ako ne mislis da ce mu netko pokusati nauditi? Te dvije stvari su u kontradikciji.

Nijedna samoobrana nije apsolutna. Mozes curicu od 50kg uciti svim mogucim Wing-Tsunima i Krav-Magama pa ce ju opet bez da se oznoji isprebijati mrcina od 100 kg koja nista ne trenira.

Mozes cijeli zivot trenirati i bit zajebaniji od UFC prvaka pa ce te opet prvi idiot sa duzim macem, sa dalekomentnim oruzjem ili organizirana grupa vise idota razbit njusku.

Individualna samoobrana je ogranicena na vrlo specifican konflikt u ogranicenim ujetima sto se tice slicnosti u raspolozivom oruzju, tjelesnim preduvjetima i ostalom i sasvim je druge prirode, uvjeta opreme i metode treninga od otvorenog ratnog konflikta.

Quote:
Ti koji bi htjeli uzeti resurse i natjerati druge da im budu sluge su beznačajna manjina,
Povijest, biologija, pa cak i fizika te demantiraju.
Beznacajnom manjinom postaju tek u uredjenom drustvu koje im onemogucava da budu dominantna manjina, zato da bi drustvo u cjelini to bilo. Iako i tu postji dominantna manjina, samo koristi druge prednosti manje oslonjene na fizicku dominaciju.

Quote:
a kad slučajno ne bi bili, takvi pokušaji im se ne bi ni isplatili. 100 siledžija ne može živjeti od 100 žrtava, treba im puno više. Dolazi do velikih problema ako su svi naoružani. Razmišljaj godinu dvije o takvim scenarijima, pa možemo nastaviti razgovor.
Sposobniji (fizicki jaci, bolji refleksi, bolje gadja, bolje se sulja itd) siledjija razjebe nekog "invalida" i oduzme mu oruzje. Sada on ima duplo vise oruzja od ostalih. Troje takvih se udruze. Krenu napadati i oduzimati oruzje drugima i time eksponencijalno rasti u naoruzanju, a tek umjereno u brojnosti. Na kraju njih sest kontrolira svih 200 pusaka. Nadju jos 10 nizih i manje sposobnih posusnika kojima deligiraju puske losije kvalitete. Uz pomoc njih kontroliraju ostalih 184 u novonastalom robovlasnickom drustvu.
Nes problema

Greska u tvom sustavu je sto pretpostavljas da je imaje puske sveopci nivelir i garant jednakomocnosti koja je garant jednakopravnosti. Ali medju onima koji su sada dobili puske ima i bivsih specijalaca i taktickih genijalaca i onih koji ni na koji nacin nisu pripremljeni na koristenje oruzja, a osim treninga postoje i prirodne predispozicije. Sa time da oni koji u to donose najvise treninga (i iskustva u ubijanju drugih ljudskih bica) vise nemaju zapovjednu strukturu i vojnu policiju iznad sebe (koja u modernim drzavama ima politicku civilnu iznad), vec imaju svu slobodu iskoristiti svoj visak vjestina da bi postali lokalnim apsolutnim diktatorima.

Ne postoji prirodna jednakost, puska to ne garantira, ona je samo edan faktor i instrument u racunici, a nemoguce je postici jednakost svih faktora.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!

Zadnje uređivanje Beljki : 09.07.2017. at 17:36.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 17:27   #76
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Naravno da te stiti.
Treba to reći roditeljima toliko mnogo ubijenih djevojaka i žena koje su godinama prijavljivale prijetnje pa nitko nije reagirao dok se nije dogodilo najgore pa su se punili novinski stupci s pitanjima "tko je zakazao?".

Sami aparati države te rijetko štite, štiti te činjenica da ljudi imaju interioriziran strah od represivnih aparata i da postoji mogućnost da završe u zatvoru. Dakle više te štiti činjenica da država postoji, nego sami aparati države. To je bila kvaka u mom postu.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
To sto ti susjed sa 10 kila misica vise i tri sobe u stanu manje od tebe ne upada u kucu i ne preuzima je zato sto postoji policija.
Postoji i običajno pravo i razne druge stvari koje su primarnije od policije. Također, neki libertarijanac bi ti sasvim komotno mogao odgovoriti da ga bolje štiti njegov tetejac od države i strogo direktno gledano - bio bi u pravu. Policija očito treba postojati, ali ako je taj tip (gore opisan "susjed" ili potencijalni provalnik) lud ko puška, izdrogiran ili što već, prije će ga spriječiti tetejac osobe u čiji stan neautorizirano ulazi nego policija koja će doći prekasno pa praktički nikome ništa ne znači što će on dobiti neku robiju.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
To sto neka skupina sa talijanske obale (recimo Venecijanska gradodrzava) ne preuzima nasu obalu (recimo Istru i djelove dalmacije) je zato sto postojie drzave i neki medjunarodni odnosi i ugovori...
To nije ni bila tema niti sam tvrdio da nije tako.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ovo stanje prilicne stabilnosti i mira koje imamo prilike uzivati od WWII na dalje je nesto nezabiljezeno u povijesti, potpuno protu-prirodno i posljedica iskljucivo visoke politike. Prirodno stanje bioloske pojavnosti je konstantno ratovanje za resurse protiv drugih jedinki iste vrste i protiv drugih vrsta. Mi smo debelo umanjili sve to na svim frontama kroz smanjenje ljudskih konflikata, kroz kontrolu fizicke okoline i kroz medicinu, sve stvari za koje trebaju kompleksne organizacije i ne mogu se odvit u pecini ili plemenu.
To je jasno, ali pouzdati se isključivo u državu kad treba zaštititi sebe ili bližnje je u najmanju ruku naivno. Osim toga, nekad se može dogoditi da je tip koji je niži od tebe za glavu, pun prišteva i s manje mišića upravo policajac i može ti napisati neku prijavu samo zato jer izlaziš s djevojkom koja se njemu sviđa, a onda ti može svjedočiti njegov kolega da potvrdi njegovu priču jer će on njemu napraviti istu ili sličnu uslugu danas-sutra. To se možda teže može dogoditi u famoznoj Norveškoj, ali u nekoj zemlji drugog ili trećeg svijeta to je svakidašnjica. Tamo gdje ne postoje veće unutarnje kontrole i sankcije za konkretne "organe reda".
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 17:28   #77
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Zasto bi ih ucio samoobrani ako ne mislis da ce mu netko pokusati nauditi? Te dvije stvari su u kontradikciji.

Nijedna samoobrana nije apsolutna. Mozes curicu od 50kg uciti svim mogucim Wing-Tsunima i Krav-Magama pa ce ju opet bez da se oznoji isprebijati mrcina od 100 kg koja nista ne trenira.

Mozes cijeli zivot trenirati i bit zajebaniji od UFC prvaka pa ce te opet prvi idiot sa duzim macem, sa dalekomentnim oruzjem ili organizirana grupa vise idota razbit njusku.

Individualna samoobrana je ogranicena na vrlo specifican konflikt u ogranicenim ujetima sto se tice slicnosti u raspolozivom oruzju, tjelesnim preduvjetima i ostalom.


Povijest, biologija, pa cak i fizika te demantiraju.
Beznacajnom manjinom postaju tek u uredjenom drustvu koje im onemogucava da budu dominantna vecina, zato da bi drustvo u cjelini to bilo.


Sposobniji (fizicki jaci, bolji refleksi, bolje gadja, bolje se sulja itd) siledjija razjebe nekog "invalida" i oduzme mu oruzje. Sada on ima duplo vise oruzja od ostalih siledjija. Troje takvih se udruze. Krenu napadati i oduzimati oruzje drugima i time eksponencijalno rasti. Na kraju njih sest kontrolira svih 100 pusaka. Nadje jos 10 nizih posusnika kojima deligira puske losije kvalitete. Uz pomoc njih kontrolira ostalih 184 u novonastalom robovlasnickom drustvu.
Nes problema
Troje krenu oduzimati ljudima oružje, kojeg svi imaju? HAlo? Kaje zglavom?
Sompompir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 17:32   #78
Zašto učiti djecu samoobrani? Pa zato što je samoobrana jedina garancija slobode, bilo da je u pitanju pojedinac ili zajednica. I zapravo jedini PRAVI razlog da bilo tko osim vladajućih podržava državni monopol na oružje i obranu je ili kukavičluk ili glupost.
Sompompir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 17:42   #79
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne znam dovoljno detalja or Rojavi da bih mogao puno komentirati, ali buduci se radi o necemu razvijenom usljed ratnog konflikta i vjerojatno vezanim us kurdske vojne i politicke pokrete cisto sumnjam da nema politicko-vojno-policijskih tijela i organizacija vec da je neka spontana samoorganizirana cjelina koju eto cudom odozgo ostali pustaju na miru

Tvornice trebaju prilicno stabilnu drustvenu strukturu, predvidljivost i sigurnost. Trebaju prilicno razvijenu poljoprivredu koja ce stvarati viskove hraniti radnike koji ne uzgajaju (beru/love) vlastitu hranu (kao i vojnike, btw). Trebaju sirovine koje treba iskopavati u rudnicima koji su isto zahtjevan logisticki poduhvat. Trebaju tehnicka znanja sveucilisne razine koja se ne uce veranjem po drvecu nego u organiziranom skolskom sustavu. Ne vidim kako bi to postigao u svijetu bez vrlo organiziranih i velikih drustvenih zajednica, a one pak ne mogu egzistirati bez sistema unutarnjih i vanjskih kontrola i represija.
Nemrem puno tipkat i linkat danas, ali da, tamo imaju organizaciju koja se ne temelji na represiji. Policijoti odgovaraju narodu, a ne šefu, pojednostavljeno. Poljiprivreda fercera super za te uvjete, rade se nova naselja, škole, bolnice, itd. Imaju neki dosta složeni sustav direktne demokracije koji uključuje vijećanje do iznemoglosti. Najviše ih jebe embargo pod kojim su jer njihov pravosudni sustav ne zadovoljava međunarodne standarde (ne zato što je okrutan ili tako nešto, nego zato što ima svoje specifičnosti). Državu ne žele jer ona podrazumijeva represiju koja je u tim krajevima tradicionalno vrlo brutalna. Sve više zapadnjaka ide tamo pucat po islamistima ili razgledavati što se radi u dijelu koji nije zahvaćen ratom i vraćaju se s pozitivnim iskustvima.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 17:52   #80
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Treba to reći roditeljima toliko mnogo ubijenih djevojaka i žena koje su godinama prijavljivale prijetnje pa nitko nije reagirao dok se nije dogodilo najgore pa su se punili novinski stupci s pitanjima "tko je zakazao?".
Izmedju savrseno stiti i nikako ne stiti postoji prilican spektar.

Ne postoje savrseni sustavi, postoje samo oni koji su u medjusobnim usporedbama bolji ili losiji (iako je i to bolje ili losije stvar konteksta ili gledista, ali da si ne kompliciramo zivot)

Naravno da sustav nikad nije savrsen, a nas je nesto losiji od zapadnog prosjeka. Ali je i dalje bolji nego sto ih je vecina u pvijesti bila.

Quote:
Sami aparati države te rijetko štite, štiti te činjenica da ljudi imaju interioriziran strah od represivnih aparata i da postoji mogućnost da završe u zatvoru. Dakle više te štiti činjenica da država postoji, nego sami aparati države. To je bila kvaka u mom postu.
Kvaka je sto taj strah postoji ako postoje i aparati.
Ali ne slazem se niti sa time. Dovoljno sam puta bio u konfliktu da se ne slozim. Problem je sto je nekad bilo teze rjesivo nego sto bi bilo u Svedskoj em zbog toga sto je mentalitet manje poslusnicki (sto, zanimljivo, u praksi znaci vise kriminalan pri tome, a ne vise anarho-slobodan) i skloniji trazenju rupa u zakonu od sjevernjaka, em zbog toga sto je nase sudstvo sporije i manje funkcionalno od njihovog. Ali na kraju bi dosao na svoje. Sto bi bilo da nije bilo toga? Pa ovisi, neki od tih likova su krimosi sa vjerojatno vise sklonosti i iskustva u nasilju do mene. No snaga je u brojkama pa ovisi koliko bi tko angazirao drugara. Doslo bi do nekih otvorenih obracuna, netko bi dobio, neko bi izgubi. Cista pravda jaceg. Ipak mislim da je ova uredjena drzavna opcenito uzevsi bolja, bez obzira sto nekada individualno omane.


Quote:
Postoji i običajno pravo i razne druge stvari koje su primarnije od policije.
Obicajna prava uglavnom postje u manjim, neorganiziranijim i zabacenijim zajednicama na nizem, plemenskom stupnju razvoja. Takodjer su cesto krvavija i striktnija. AKo ze zalis na manjak slobode u modernom drustvu nisam siguran kako ti oze biti dobrom alternativom ona gdje tie u sustavu obicajnog prava baziranog uglavnom na ideji individualne i obiteljske casti otac obitelji moze bez posljedica zatuc na smrt jer si ozenio neku iz obitelji koja u ne odgovara ili jer te netko (ako si zensko) silovao i narusio obiteljski braz...


Quote:
Također, neki libertarijanac bi ti sasvim komotno mogao odgovoriti da ga bolje štiti njegov tetejac od države i strogo direktno gledano - bio bi u pravu.
Bio bi u pravu ako je sa druge strane noz, ne bi bio u pravu ako je sa druge strane tenk. Uvijek netko ima vecu pusku od tvoje. STovise, ako ima vecu pusku ili bolje zna koristiti tu pusku tvoje naoruzanje ce prije dignuti nego umanjiti faktor rizika posto ce tada morati potencijalno nasilje pretvoriti u izravno.


Quote:
To je jasno, ali pouzdati se isključivo u državu kad treba zaštititi sebe ili bližnje je u najmanju ruku naivno. Osim toga, nekad se može dogoditi da je tip koji je niži od tebe za glavu, pun prišteva i s manje mišića upravo policajac i može ti napisati neku prijavu samo zato jer izlaziš s djevojkom koja se njemu sviđa, a onda ti može svjedočiti njegov kolega da potvrdi njegovu priču jer će on njemu napraviti istu ili sličnu uslugu danas-sutra. To se možda teže može dogoditi u famoznoj Norveškoj, ali u nekoj zemlji drugog ili trećeg svijeta to je svakidašnjica. Tamo gdje ne postoje veće unutarnje kontrole i sankcije za konkretne "organe reda".
I sto ce se u takvoj drzavi desiti ako tom istom policajcu priprijetis svojim pistoljicem? Bolje ili losije za tebe (dugorocno, kad njegvi kolege saznaju cak i da u tom trenutku bolje prodjes)?

Je li onda bolje rjesenje dizati si ego pistoljicem ili unapredjivati sustav da do takvih zloupotreba dolazi sto rijedje?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:59.