Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2023., 23:01   #841
Quote:
agrarna_reforma kaže: Pogledaj post
Imam pitanje,

da li se spaljivanjem smeća kod spalionica emitira CO2 i u kojoj količini?
Hvala
https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Spalionice_otpada
Komunalni otpad sadrži sličan maseni udio ugljika kao i ugljični dioksid. To znači da izgaranjem jedne tone komunalnog otpada nastaje jedna tona CO2. Ako bi komunalni otpad bio odložen na odlagalište otpada jedna tona komunalnog otpada bi proizvela 62 m3 metana putem anaerobne razgradnje biorazgradivog otpada. Kako je potencijal globalnog zatopljenja metana 21,a masa jednog metra kubnog metan pri temperaturi od 25 C 40,7 kg to je jednako 0,854 tone CO2 (što je manje od jedne tone dobivene izgaranjem).[3] No, treba uzeti u obzir da spalionice otpada zbog proizvodnje električne i toplinske energije smanjuju potrebu za proizvodnjom električne i toplinske energije iz drugih postrojenja koja mogu ispuštati visoke emisije CO2 (posebice elektrane na fosilna
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2023., 13:34   #842
Gleda sam sa Stanford-a "Introduction to human bihevioral biology" (zapravo skoro sam cijeli semestar pogledao). Kako sam sad pod dojmom - htio bi malo više naučiti.

Jel mi može netko dati direkcije - zanimljive teme, autore, ili bilo što vezano za bihevioralnu biologiju, ne želim ulaziti preduboko, nego čisto neke "general public" zanimljive teme u tom području.

Hvala
MaliOdKupine is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:30.