Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2015., 18:46   #1
Question Preseljenje iz BiH u HR

Pozdrav svima.

Prije svega da napomenem da sam Google-ao o ovome duže i nisam našao precizne informacije za moju situaciju.Takođe pretraga na forumu nije mnogo pomogla,ili sam glup ili je ovo stvarno zapetljano.

Moja trenutna situacija: Imam 20 god. i od 2001 god živim kod majke u Bosni,nakon povratka iz Njemačke.Rođen sam u Njemackoj.Otac (i veci dio familije) je Hrvat i zivi u Hrvatskoj.

Redovno dolazim u HR zbog familije i to mi sve više i više ide na živce (cekanje po sat vremena na granici gotovo svake sedmice ).U BiH me nista bitno ne drzi.Radim kao freelance developer i uskoro planiram započeti start up biznis što je vjerovatno pametnije uraditi odmah u državi u kojoj planiram živjeti .Odluka je znači pala,želim preseliti u HR (Osijek) kako bi bio blize familji.Sada tu ima mnogo nejasnoća:

Kojem uredu trebam da se obratim prvo ili gdje mogu nazvati da dobijem informacije koje mi mogu pomoći?

Da li je uopšte izvodivo da preselim u HR u mojoj situaciji?

Šta mi je potrebno od papira?

Kako proces stjecanja državljanstva funkcioniše?

Da li ponovo polažem ili mogu prevesti vozacku dozvolu iz bih?

Zahvalan sam za sve informacije koje mi mogu pomoći jer nemam iskustva sa ovakvim stvarima.
noonehere is offline  
Old 04.12.2015., 19:18   #2
vozačku vadiš Hrvatsku bez polaganja uz predočenje BiH, ali nakon riješenog boravišta...
za ovo drugo nemam pojma koja je procedura, ali s obzirom da ti je otac hrvatski državljanin ne bi trebalo biti nikakvih problema i sav info dobiješ u osječkoj policiji gdje ti se može otac raspitati.

imaju ti u Osijeku neki njihov start up inkubator BIOS, pa probaj se tamo informirati oko biznisa
homosapiens is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:07.