Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2017., 14:10   #1
Irska ili Engleska

Molila bih ukratko iskustva.

Dvoumim se naime između dvije navedene zemlje. Svaka mi je iz svog razloga zanimljiva, no moram donjeti odluku sa nekog praktičnog aspekta.

Moje zaposlenje nije upitno, no nakon nekoliko mjeseci za mnom bi došla i obitelj. Suprug i dvoje školske djece. Znam da će suprug vjerojatnije naći zaposlenje lakše u Irskoj, ali me interesira i još koja info koja bi mi mogla pomoći donjeti bolju odluku.

Stoga vi koji imate iskustvo iz prve ruke, pomozite. Koja mi je bolja solucija kad gledam što se tiče obiteljskog života, školstva, eventualnih beneficija itd... Nije isto tako ni nebitno gdje bi se kratkoročno lakše snašli i samo sa jednom mojom plaćom. Stanovanje je skupo kako god okrenem.

Planiram ostati dugoročno vani, odnosno, kad odem ne mislim nazad u hr, osim na tjedan-dva go. ako i toliko...
nisamtoja is offline  
Old 10.09.2017., 14:24   #2
za enlesku trebaš radnu dozvolu
manchild is offline  
Old 10.09.2017., 14:31   #3
Quote:
nisamtoja kaže: Pogledaj post
Molila bih ukratko iskustva.

Dvoumim se naime između dvije navedene zemlje. Svaka mi je iz svog razloga zanimljiva, no moram donjeti odluku sa nekog praktičnog aspekta.

Moje zaposlenje nije upitno, no nakon nekoliko mjeseci za mnom bi došla i obitelj. Suprug i dvoje školske djece. Znam da će suprug vjerojatnije naći zaposlenje lakše u Irskoj, ali me interesira i još koja info koja bi mi mogla pomoći donjeti bolju odluku.

Stoga vi koji imate iskustvo iz prve ruke, pomozite. Koja mi je bolja solucija kad gledam što se tiče obiteljskog života, školstva, eventualnih beneficija itd... Nije isto tako ni nebitno gdje bi se kratkoročno lakše snašli i samo sa jednom mojom plaćom. Stanovanje je skupo kako god okrenem.

Planiram ostati dugoročno vani, odnosno, kad odem ne mislim nazad u hr, osim na tjedan-dva go. ako i toliko...
Nije ti pitanje samo Irska ili Engleska nek i koji grad. S jednom plaćom nemate nikakve šanse niti za preživljavanje u Dublinu i posebice ne Londonu osim ak mislite svo četvoro živiti u garsonijeri. A i tad bi bilo jako gusto.

Plaće su inače veće u Irskoj sada nego u Engleskoj i to ne baš malo. Najviše jer je funta pala pa se u samoj Engleskoj to ne osjeti, ali vjerujem da bi kod nas išli bar na more i slično. Mislim da je sad razlika prosječnih plaća čak i 500 eura. Da ne spominjem kako Engleskoj lako moguće slijedi egzodus radnih mjesta u narednim godinama.
Prednost Engleske su s druge strane normalni stanovi i kuće za život. To je jako rijetko u Irskoj.

Dakle ako smijem dati savjet čisto iz ekonomske perspektive Irska je bolji izbor i kratkoročno i dugoročno. Jedino će housing biti izuzetno problematičan ako namjeravate u Cork ili Dublin. Ostali gradovi su po svemu što znam mali i dosadni, ali to je zapravo savršeno za familijski život.
Inžinjer ekonom is offline  
Old 10.09.2017., 16:10   #4
A zasto bas Engleska ili Irska??

Zasto ne Njemacka, dugorocno sasvim sigurno bolja destinacija.

Za Englesku treba radna dozvola i funta je vec poprilicno potonila, sta ce tek bit kad se stvarno odcijepe od EU?

Irska je ok za sve koji rade za satnice vece od 16€, sve ispod toga je podlozno hrpi kompromisa.

Ako mislis da ce ti u jednoj od te dvije zemlje biti lakse jer "znas engleski", mogla bi se itekako razocarat kad dođes na lice mjesta pa lokalce skoro pa uopce ne razumijes.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 10.09.2017., 17:08   #5
Quote:
nisamtoja kaže: Pogledaj post
Molila bih ukratko iskustva.

Dvoumim se naime između dvije navedene zemlje. Svaka mi je iz svog razloga zanimljiva, no moram donjeti odluku sa nekog praktičnog aspekta.

Moje zaposlenje nije upitno, no nakon nekoliko mjeseci za mnom bi došla i obitelj. Suprug i dvoje školske djece. Znam da će suprug vjerojatnije naći zaposlenje lakše u Irskoj, ali me interesira i još koja info koja bi mi mogla pomoći donjeti bolju odluku.

Stoga vi koji imate iskustvo iz prve ruke, pomozite. Koja mi je bolja solucija kad gledam što se tiče obiteljskog života, školstva, eventualnih beneficija itd... Nije isto tako ni nebitno gdje bi se kratkoročno lakše snašli i samo sa jednom mojom plaćom. Stanovanje je skupo kako god okrenem.

Planiram ostati dugoročno vani, odnosno, kad odem ne mislim nazad u hr, osim na tjedan-dva go. ako i toliko...
Imam istu dilemu s tim da sam ja vec 3 ipo godine u Irskoj, u Dublinu.

Moj savjet je- ovisi na sto ciljas. Nama npr Dublin/Irska nikako ne odgovaraju, cak ni nakon ovoliko vremena. Klima je losa, rente preskupe, u manje gradove se ne bi zeljeli selit jer nam je i Dublin premalen. Mozda smo se prevarili jer smo prije Irske zivili u Kanadi 2 godine pa nam je sad svugdje dosadno.

Sto se tice posla, placa, sigurnosti -nemam prigovora. Ja sam nakon porodiljnog bila par mj nezaposlena i bez problema sam dobila naknadu, medical card za cijelu obitelj (s medical card ne placas nikakve naknade kad ides na preglede ni lijekove), child benefit je 140 eura mj po djetetu.

S druge strane nama fali sunce (kronicno) i znam da je to banalan razlog za odlazak kad cujes da ljudi u hrv nemaju sta jesti
Fali nam i sadrzaja, u Irskoj zbog lose klime mozes u shopping ili u pub.
Unatoc tome sto imamo relativno dobre place, tesko ista stavljamo sa strane jer je renta ogromna (1000- 1200 za jednosoban, 1300-1600 za dvosoban stan u okolici Dublina), vrtic je 1000 eura full time, osiguranje za auto raste sto je auto stariji.
Ovim tempom vidim da nikad necemo moci priustiti kupiti stan ili kucu, bar ne u 'boljim' kvartovima a na selo mi se ne ide. Zato sad kombiniramo UK i preseljenje u okolicu Londona. Pa gnjavim ljude na temi Velika britanija.

Eto,nadam se da sam malo pomogla
SuZi KjU is offline  
Old 10.09.2017., 22:12   #6
Quote:
SuZi KjU kaže: Pogledaj post
Unatoc tome sto imamo relativno dobre place, tesko ista stavljamo sa strane jer je renta ogromna (1000- 1200 za jednosoban, 1300-1600 za dvosoban stan u okolici Dublina), vrtic je 1000 eura full time, osiguranje za auto raste sto je auto stariji.
Ovim tempom vidim da nikad necemo moci priustiti kupiti stan ili kucu, bar ne u 'boljim' kvartovima a na selo mi se ne ide. Zato sad kombiniramo UK i preseljenje u okolicu Londona. Pa gnjavim ljude na temi Velika britanija.
Pa ako ti je to puno i ako mislis da nikad neces moci kupiti nekretninu, tesko da ces se usreciti oko Londona ziveci negdje gdje je dobra povezanost s Londonom i gdje su dobre skole.

Daj ti jos jednom pogledaj stanarine u dobrim kvartovima/mjestascima, cijenu prijevoza, cijenu vrtica i skolovanja (+ dadilja koja ce djecu voditi i odvoditi iz skole) i stavi u neki kontekst placa koje vam se nude.

Nije mi namjera razbijati snove, samo ti ne mogu naglasiti koliko je bitno da budes pazljiva.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Old 11.09.2017., 01:15   #7
Quote:
Xiang Chi kaže: Pogledaj post
Pa ako ti je to puno i ako mislis da nikad neces moci kupiti nekretninu, tesko da ces se usreciti oko Londona ziveci negdje gdje je dobra povezanost s Londonom i gdje su dobre skole.

Daj ti jos jednom pogledaj stanarine u dobrim kvartovima/mjestascima, cijenu prijevoza, cijenu vrtica i skolovanja (+ dadilja koja ce djecu voditi i odvoditi iz skole) i stavi u neki kontekst placa koje vam se nude.

Nije mi namjera razbijati snove, samo ti ne mogu naglasiti koliko je bitno da budes pazljiva.
Puno mi je to u Irskoj jer smatram da je velik nesrazmjer ulozeno- dobiveno. U Engleskoj ipak mislim da slicno ili malo vise placam, a puno dobivam po pitanju kvalitete zivota, skolovanja i sl. Da trosim isto ovoliko na stanarinu, vrtic, prijevoz, rezije i hranu u okolici Londona, biram okolicu Londona. A naravno da ne mislim dolazit tamo za manju ili cak istu placu. Mi ne namjeravamo raditi u Londonu, srecom pa trenutno imamo takve poslove da nismo vezani lokacijom. Zato se nadam da cemo izbjeci stavku placanja skupog pokaza. Takoder, idemo polako i planski jer nam se nigdje ne zuri. Samo konstatiram da mi je u Dublinu steta davat tolke pare, u Londonu ne. Mozda grijesim, pa cu se za koju godinu posipat pepelom tu na forumu. Ne bi bilo prvi put

Jel imas mozda neki savjet koji su kvartovi/gradici dobri i sigurni i kako se krecu cijene? Volila bih cuti insajdersko misljenje Hvala!
SuZi KjU is offline  
Old 11.09.2017., 03:29   #8
Tema o Irskoj, a i o Engleskoj postoji.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.