Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2017., 18:18   #1
psihijatrija i neurologija

prije su ljudi znali zajedno specijalizirati psihijatriju i neurologiju.to su dakle neuropsihijatri. danas su te specijalizacije odvojene je li. e sad-neurologija se bavi bolestima živčanog sustava.znači i bolestima mozga.a psihijatrija se bavi psihičkim bolestima a psihičke bolesti su bolesti mozga. zašto onda psihijatrija nije isto što i neurologija? koje su razlike?
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 18:44   #2
Rekao bih da se psihijatrija vise bavi funkcionalnim aspektima i sirom slikom, neurologija partikularnim fizickim promjenama na nivou tkviva.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 19:16   #3
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Rekao bih da se psihijatrija vise bavi funkcionalnim aspektima i sirom slikom, neurologija partikularnim fizickim promjenama na nivou tkviva.
Tako nekako, neurologija se bavi projektorom a psihijatrija projektiranom slikom

Ali uglavnom i jedni i drugi su doktori medicine pa bi svaki psihijatar trebao znati kada poslati pacijenta na magnetsku rezonancu ako misli da treba..na primjer..
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 19:20   #4
dobro,ali što znači ta šira slika,projektirana slika? btw-sumnjam da je psihijatrija pseudoznanost,možda bi trebalo otvoriti temu i o tome.ali možemo o tome i u ovoj temi raspravljati.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 19:27   #5
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
dobro,ali što znači ta šira slika,projektirana slika? btw-sumnjam da je psihijatrija pseudoznanost,možda bi trebalo otvoriti temu i o tome.ali možemo o tome i u ovoj temi raspravljati.
Npr neurologija se na bavi tvojom depresijom ili bipolarnim poremecajem, bez obzira sto oni mogu imati podloge u neurologiji, nego se bavi time ima li kakvih vidljivih promjena na tkivu.

Isto kao sto se ortopedski kirurg bavi sarafljenjem longete, ali ne i time kako ces poslje hodat (a sto je vise u domeni fizijatra, pretpostavljam?)

Vjerojatno prilicno grube i odokativne usporedbe
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 19:34   #6
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
dobro,ali što znači ta šira slika,projektirana slika? btw-sumnjam da je psihijatrija pseudoznanost,možda bi trebalo otvoriti temu i o tome.ali možemo o tome i u ovoj temi raspravljati.
A nije pseudoznanost u svakom slučaju, ali psihijatar mora objediniti organske, psihološke te društveno-kulturološke čimbenike.

Dakle ako netko vidi bijele miševe (a nema ih pred njime) tu postoji organski poremećaj. A ako je netko primjerice homoseksualac, tu se već ulazi u sferu zbog koje mnogi psihijatriju stavljaju pod pseudoznanost jer oni odlučuju jeli to bolest ili nije sukladno društvenim normama itd.

Na primjer, u Papui Novoj Gvineji su donedavno bila kanibalska plemena. (možda su i sada, ne znam). E sad, u njihovoj kulturi je to normalno i društveno prihvatljivo i po meni bi svaki psihijatar griješio kada bi rekao da su ta plemena psihički poremećena. Ali u našoj civilizaciji bi se to deklariralo psihičkim poremećajem. Dakle, za psihijatriju su osim organskih uzroka bitni i društveni i kulturološki.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 19:51   #7
mislim da je pseudoznanost.psihijatri polaze od stava da su psihičke bolesti bolesti mozga ali koliko ja znam oni ne pregledavaju ljudima mozgove.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 19:56   #8
A ma sad sam ti kazao u zadnjem i predzadnjem postu. Ulazi po meni definitivno nekada u sfere u koje ne treba ali nikako nije pseudoznanost. I ne, ne govore oni o bolesti mozga nego bolesti psihe što može ali i ne mora imati uzroke u bolesti mozga.
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 21:36   #9
Quote:
Mihail Suslov kaže: Pogledaj post
A ma sad sam ti kazao u zadnjem i predzadnjem postu. Ulazi po meni definitivno nekada u sfere u koje ne treba ali nikako nije pseudoznanost. I ne, ne govore oni o bolesti mozga nego bolesti psihe što može ali i ne mora imati uzroke u bolesti mozga.
da samo što se psiha ne može egzaktno objektivno proučavati jer ju ne možemo ni vidjeti ni opipati ni izmjeriti ni izvagati. psiha je subjektivna i čovjek može neposredno osjećati samo svoju psihu a ne od drugih ljudi.gotovo pa bih rekao da je psiha mitološki pojam. u najboljem slučaju znanstveno proučavati se može ponašanje. dakle-ipak je psihijatrioja pseudoznanost. uostalom-ne postoji ni dovoljan broj riječi koje bi poslužile za opis unutarnjih stanja.
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 21:37   #10
ne,ne govore o bolesti mozga a daju tablete koje djeluju na mozak(ne na psihu)
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2017., 21:57   #11
Pa nije psiha odvojena od mozga. Jednako kao sto klima nije odvojena od tlaka, vlaznosti itd. Psiha je samo kolektivni naziv za ukupnost emotivnih i kognitivnih fenomena koji imaju prema vecinskom znanstvenom stajalistu uvijek fiziolosku pozadinu. Koja btw nije samo mozak nego recimo i endokrini sustav itd...

A to sto nesto nije izolirana fizikalna pojava koja se moze prouciti u izoliranom fizikalnom sustavu u laboratoriju ne znaci da nema znanstvenih instrumenata za procavanje, iako mozda ne jednako preciznih.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 00:31   #12
Quote:
benedeiktus kaže: Pogledaj post
da samo što se psiha ne može egzaktno objektivno proučavati jer ju ne možemo ni vidjeti ni opipati ni izmjeriti ni izvagati. psiha je subjektivna i čovjek može neposredno osjećati samo svoju psihu a ne od drugih ljudi.gotovo pa bih rekao da je psiha mitološki pojam. u najboljem slučaju znanstveno proučavati se može ponašanje. dakle-ipak je psihijatrioja pseudoznanost. uostalom-ne postoji ni dovoljan broj riječi koje bi poslužile za opis unutarnjih stanja.
Psihijatar bi prije bilo kakvog liječenja trebao poslati pacijenta na MRI, mozga, kod psihologa, dobiti kompletniji uvid u prijašnje fizičke bolesti koje mogu uzrokovati npr depresiju.
Dolazi neka žena godinama psihijatru a nije mu rekla da su joj izvašeni jajnici ili da je sterilna.
Dakle, uzrok njenog depr. ponašanja bi i psiholog i psihijatar lakše uklonili kad bi znali razlog, ako je to npr razlog.

Gluposti su da je psihijatrija kao cjelina pseudoznanost.
specifičnim analizama krvi mogu se točno ustanoviti pomanjkanja ili disbalans neurohormona koji utječu na tvoje ponašanje, ili mogu utjecati.

Psihoanaliza je na granici pseuda jer se ne može empirijski dokazati da ćeš ulaženjem u podsvijest razriješiti nečiji konflikt, fobiju i sl. ili ćeš potaknuti nagon k samoubojstvu.
Je li potisnuti problem svijest zakopala s razlogom da te zaštiti ne zna se, možda je bolje ne čeprkati.

Već jako dugo psihologija je došla bliže rješavanju psihičkih problema svojim terapijama koje su brže, učinkovitije, a uglavnom se svode na tvoje promjene navika, ponašanja.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 13:47   #13
Quote:
normall kaže: Pogledaj post
Psihijatar bi prije bilo kakvog liječenja trebao poslati pacijenta na MRI, mozga...
preskupa pretraga da bi se na nju slalo ako nema indikacija za takvo što. uostalom što se tiče oboljenja mozga, već je i sam neurološki pregled dovoljan da se posumnja na moguće bolesti, a MRI je tu da nešto potvrdi, odnosno, isključi.

ono što je dobro da psihijatri naprave kad uzmu u obradu pacijenta, a što najčešće i rade, je to da pošalju pacijenta/klijenata na provjeru hormona štitnjače.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.

Zadnje uređivanje Azz : 06.08.2017. at 19:03.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 23:24   #14
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
preskupa pretraga da bi se na nju slalo ako nema indikacija za takvo što. uostalom što se tiče oboljenja mozga, već je i sam neurološki pregled dovoljan da se posumnja na moguće bolesti, a MRI je tu da nešto potvrdi, odnosno, isključi.

ono što je dobro da psihijatri naprave kad uzmu u obradu pacijenta, a što najčešće i rade, je to da pošalju pacijenta/klijenata na provjeru hormona štitnjače.
U zapadnjačkoj medicini je generalni nedostatak to što se pacijenti glwdaju kao skup različitih simptoma iz različitih polja specijalizacija.

A osoba je skup svih stvari. Nažalost u detalje se otišlo toliko daleko i postalo je toliko komplexno da bi nam svaki dr trebso biti maltene dr. House da nam zadovolhi sve naše boljke i prohtjeve.

Nekad je bio dovoljan samo "šaman" da udjeli nešto u svesku, da zamaše malo zafimljenim štapićem i stvar bi bila riješena.

Spomenula si štitnjaču - znači osim psihijatrije, neurologije sad uvodimo endokrinologiju, pa rubna granična medicina koja se bavi nutricionizmom kao načinom uvođenja balansa u organizam time i psihu.
Nutricionizam seže do genetskog nutricionizma gdje se ovisno o genetskoj slici prilagođavaju potrebe konzumiranja različitih elemenata, od hrane pa do ljekova.

Koja grana je slijedeća na repertoaru?
Gore se spominje ginekologija...
Idemo dalje?
Imunologija, hematologija...

Ja sam odradila i otorinca u ovom skupu

Ili da se vratimo onome:"prije nego si samodijagnosticirate depresiju, provjerite jeste li jednostavno okruženi kretenima"...
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 10:39   #15
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post

Spomenula si štitnjaču - znači osim psihijatrije, neurologije sad uvodimo endokrinologiju ...
ne uvodimo je mi (pacijenti), već struka. i jasno je zašto je to tako. psihijatar je liječnik i ako simptomi mogu biti od nečeg organskog onda će tražiti da se to organsko ispita i eliminira (nebitno kojoj grani pripadalo - endokrinologiji, neurologiji ili nečem trećem).

ovo što spominješ je holistička medicina - ona koja obuhvaća cijelo tijelo, stanje, um čovjeka i primjerena je tradicionalnim istočnjačkim medicinima (Ayurveda), dok se zapadna bavi više fizičkim simptomi. potrebne su i jedna i druga. holistički pristup bi odabrala za kronične bolesti, no u slučaju loma ruke ili srčanog trebamo što hitniji tretman zapadne medicine.

inače, da, i ja sam (osim neurologa i provjere hormona štitnjače) odradila otorinca
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:29.