Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.07.2006., 13:06   #61
Quote:
benny kaže:
Da li mi możete reći u vezi zapośljavanja, da li se może privremeno bilo gdje zaposliti na crno? Da li u Irskoj isto znaju netki poslodavci prakticirati taj sistem kao u Njemaćkoj itd. ?
Meni je cilj zaposliti se normalno, ali kada stignem u Dublin, to na poćetak żelim se zaposliti gdjegod, dok na miru ne nadjem odgovarajući mi posao gdje je poslodavac, koji će se htjeti potruditi normalno me zaposliti

Hvala na odgovorima i żelim Vam lijepi i uspjeśan dan
Iskreno neznam... Nisam nikad pokusavao, niti bi to ikad zelio...
Bojim se da ako te ulove u takvoj djelatnosti mozes dobiti izgon iz EU, ne samo iz Irske.

A nisam ni cuo za poslodavce koji zaposljavaju na crno.. Da bi nesto takvo uopce napravili moraju ti dati lovu na ruke, a to nitko ne radi. A da bi otvorio racun u banci moras imati broj socijalnog osiguranja, a da to dobijes moras biti uredno prijavljen...

Prvo pitanje koje ce ti svi postaviti (agencije, firme) je da li imas sredjenu radnu dozvolu.

Poslusaj moj savjet i odi u Irsku ambasadu u Poljskoj, pitaj ih sve sta te zanima. Cini mi se da ti je najbolji izbor otvorit firmu (obrt) u Irskoj i bavit se istom poslom kojim se bavis i tamo.

Inace.. u irsku je posljenjih godinu i pol doslo toliko poljaka da sad cine najmanje 10% radne snage.. ali ovo mi je nevjerojatno:
jucer sam dobio pismo od porezne uprave.. otvorili su online servis za zaposlenike.. ok super.. ima web site na engleskom.. dobro.. irskom.. ajd dobro, nitko ga ne govori al ipak je sluzbeni jezik... i... pazi sad... poljskom!!!

Potrazi ti neki klub poljaka ovdje a ne klub hrvata, naci ce se sigurno i posla.
dpajur is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 13:57   #62
ne isplati se nikom rizikovat da zaposli ilegalno radnika, kad mogu legalno zaposlit poljaka prije si kao i mogao po pubovima i restoranima (i to jedino znam iz clanaka iz novina gdje pise kako su uhapseni) al posto sad ima legalne radne snage koliko hoces cisto sumnjam da se ikom da s tim zezat. nego, sto ti kaze djapur, malo se ti s poljacima u dublinu uvezi, pa nek ti neki koji malo lici na tebe posudi kakav ID pa se zaposli na njegovo ime
blaaah is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 00:03   #63
Quote:
dpajur kaže:
Prvo pitanje koje ce ti svi postaviti (agencije, firme) je da li imas sredjenu radnu dozvolu.
Ja sam razumjeo iz Vaśih prethodnih poruka, da za radnu dozvolu za netkoga istupa posodavaoc, a ne posaoprimac ???

Quote:
dpajur kaže:
...otvorili su online servis za zaposlenike.. ok super.. ima web site na engleskom.. dobro.. irskom.. ajd dobro, nitko ga ne govori al ipak je sluzbeni jezik... i... pazi sad... poljskom!!! Potrazi ti neki klub poljaka ovdje a ne klub hrvata, naci ce se sigurno i posla.
Napiśi molim Te ovdje adresu tog web sitea.
Potrażiću sve klubove i napraviću sva samo da moje srce zadovoljim

Quote:
blaaah kaže:
...malo se ti s poljacima u dublinu uvezi, pa nek ti neki koji malo lici na tebe posudi kakav ID pa se zaposli na njegovo ime .
Ideja nije lośa, jer za novac ljudi rade svakake stvari
Uvezat ću ih, ali ne vjerujem, da ću pronaći drugog tako rużnog kao ja

Baś mi je drago śto pronalazite malo vremena za mene

Żelim Vam prijatnu i laku noć
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 04:31   #64
dpajur poslao sam Ti privatnu poruku. Molim Te da je proćitaś i odgovoriś

Pozdravljam-Benny
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 04:47   #65
Quote:
blaaah kaže:
nesto mi svejedno jel cavrljam na nasem il na engleskom, tako da se nesto ne druzim na silu s ljudima samo zato sto pricaju nas. a ima nas u dublinu i vise nego sto mislimo - nedavno su dvoje iza mene u redu za bankomat kritikovali mog momka na nasem misleci da ih niko ne razumije garant je to bio ovaj dpajur:P
Daj mi molim te pojasni da li se "nas" jezik govori u "Naskoj" ili nekoj drugoj "zemlji?" Zasto se ljudi boje kazati koji jezik pricaju? Hrvati su valjda jedini narod na svijetu koji prica po "naski". Dajte se ljudi vise naucite kojim jezikom govorite.
Moloch is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 17:34   #66
dublinski poljaci ti se skupljaju na polskidublin.com, imaju forum i to pa vidi s njima jedino sto je cijela stranica na "njihovom" jeziku al valjda ti razumijes taj "njihov"
blaaah is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2006., 23:51   #67
Hvala Ti blaaah

Zlato znam ja joś par jezika osim "njihovog", a "njihov" znam skoro kao "naśki"
A da li mi może netko reći/preporućiti neke diskoteke u Dublinu, gdje je dobra atmosfera i lokal, a nije skupo?
Da li postoji u Dublinu u nekim diskaćima djabe ili jeftiniji upad za żenske?
I joś ako znate, gdje se może dobro provesti osim u diskaćima?
Gdje i śta biste preporućili?
I na kraju, da li postoje u Dublinu studentske ili radnićke menze, gdje se mogu jeftinije pojesti kuhana jela?

Pozdravljam Vas

Zadnje uređivanje Benny : 11.07.2006. at 01:26.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2006., 19:12   #68
Quote:
benny kaže:
Hvala Ti blaaah

Zlato znam ja joś par jezika osim "njihovog", a "njihov" znam skoro kao "naśki"
A da li mi może netko reći/preporućiti neke diskoteke u Dublinu, gdje je dobra atmosfera i lokal, a nije skupo?
Da li postoji u Dublinu u nekim diskaćima djabe ili jeftiniji upad za żenske?
I joś ako znate, gdje se może dobro provesti osim u diskaćima?
Gdje i śta biste preporućili?
I na kraju, da li postoje u Dublinu studentske ili radnićke menze, gdje se mogu jeftinije pojesti kuhana jela?

Pozdravljam Vas
Ma u Dublinu se zbilja moras potrudit da nadjes mjesto s losom atmosferom.

Kolko znam (a prizajem da neidem bas po diskotekama) upad je besplatan, a garderoba se obicno placa (ako je ima). Upad se naplacuje na koncerte, a cijena varira.

To di je dobro izac uglavnom ovisi o tome sta volis, a najlakse ti je pogledati http://entertainment.ie/ pa se odluciti. Fala bogu pa mjesta za izlaske ima napretek. Meni se najvise svidjaju Whelans, The Village i Vicar St.

Osim po diskotekama, odlicna atmosfera je u pubovima, a ima sve od zive irske muzike pa do tehno partija, kako kome pase.

A ako ti je do kasnih nocnih izlazaka onda se to obicno svodi na klubove po Leeson St. koji su prakticki otvoreni dokle god ima gostiju. Ili kombinacija Pub > Klub > Leeson St.

Menze... Pa gle, vecina velikih firmi ima kantinu u zgradi gdje je hrana jeftinija, no u zgradu neces uci ako nisi zaposlenik. Studenske menze, svako sveuciliste ima kantinu/restiran u sklopu kampusa, ali neznam da li se jede za bonove, da li moras imati studentsku iskaznicu ili da li moze bilo tko doci jesti.

Mozda najbolje pitati poljake kako se snalaze po Dublinu. Vjerojatno nose sendvice od kuce. Inace za sendic u gradu ces platiti 3-4 eura najmanje. Rucak u pubu 8-10 eura, a po restoranima mozes naci posebne ponude za rucak od 10-15 eura.
dpajur is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2006., 15:21   #69
ima na Trinity-ju studentski restoran, 3.50eur za student special, ono klasicno meat and 2 veg jelo, niko te ne pita za ID iako bi u principu trebalo bit samo za studente/staff.
placanje ulaza ti je najmanji problem, ako se negdje i placa, placa se 5eur, sto ti je cijena jedne pive, tako da ako si vec izasao, mozes za ulaz popit jednu pivu manje/vise.
ti bas detaljan sa pitanjima, sredi taj posao prvo pa o ovim detaljima brini kad dodjes
blaaah is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 13:45   #70
Irska

U Vecernjaku od subote ima zanimljiv clanak o Irskoj. Naziv je "Irska - raj za Hrvate koji se zele obogatiti"
Pise da nezaposlenosti nema, minimalna satnica je 7.60 €.

E sad, pitanje je kako je tamo u stvarnosti? dali netko tamo radi? i kako vam je? dali se uopce moze doci tamo(viza)?

Hvala.
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 16:35   #71
Možda nam Phil objasni.
__________________
Oprosti mi tata.. za sve grube riči..

Ignore lista: McAucliffe
Kruška is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 19:02   #72
Takvima koji pisu te bljezgarije mogu samo preporucit da si pogledaju Des Bishop's Work Experience.

Tip je Irski komicar (americkog podrijetla) koji je snimio dokumentarac radeci za minimalac na raznim radnim mjestima po cijeloj irskoj tijekom 4 mjeseca. Treba to vidjet, al ozbiljno, prije neg se krene mastat o bogatstvu.

Viza treba, posla ima, place su solidne. Za onog tko voli jest mesni dorucak (ili irski ekvivalent) i spavat u kontejneru vjerujem da moze dost brzo doc do love, al to je isto ko i radit na bausteli u njemackoj.

Za one poput mene, koji misle ak se sele nekam da trebaju imat bolji zivot, irska je jako skupa zemlja i ne pada nam lova s neba, a sve sto se zaradi lako se i potrosi
dpajur is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 17:26   #73
Hvala na odgovorima.
Blaaah ja sam uvijek detaljan u svemu
Welcome to the Dublin, here I am i trazim, ispitujem i "pipam"
Za neupucene koji ce traziti csrecu ovdje:
Na aerodromu sam dobio pecat: Visitor-2 month.
Policajac mi je rekao kada mi je vracao putovnicu:
"You can not stay here for ever, just two month!"
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 13:20   #74
ih 2 po 2, nakupi se
sto samo 2, zar ne daju 3 na turisticku vizu?
blaaah is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2006., 21:11   #75
Policajac na aerodromu odobrava duljinu boravka prema duljini jutarnjeg odnosa sa svojom zenom u krevetu
Sto dulji odnos, to dulji boravak za nas.
3 mjeseca je maksimalno, ali kao sto vidite to ovisi i o njihovoj dobroj volji
Za sada nije ruzicasto ovdje. Tesko je naci posao za Hrvata.
Skupoca je uzasana. U njemacku dolazim preko 25 godina i tamo je sve duplo jeftinije nego u Irskoj.
Blaaah sta si mislila sa tim 2 po 2?
Pozdravljam-Benny
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2006., 15:49   #76
Laka zarada u Irskoj - mos misliti

Ovo mi je prvi put da sam na forumu i kad sam procita da je u Vecernjaku pisalo da je Irska raj za Hrvate da se obogate-smracilo mi se!
Vecernji list je najobicniji zuti list od kada ga je kupila austrijska Styria i vise ga ne citam jer je gomila sranja!!! Veliki naslovi, a poslje u clanku nema sanse da nades ono o cemu su toliko na sva zvona njavljivali. No..onaj ko misli da se moze obogatiti u Irskoj masna zabluda!! Svi oni koji su zavrsili Fer se mogu obogatiti i u Etiopiji, a mi ostoli nemamo sanse kraj mora Poljaka, Ukrajinaca i ostalih koji imaju EU pasos! Zalosno ali jedan poljak moze za tri godine zaraditi da si u poljskoj kupi stan dok hrvat moze zaraditi u to vrijem da si doma moze kupiti kuhinjske elemente!!!! Irska je skupa do bola i nazad!!! Ako mislite tamo funkcionirati ko doma onda zaboravite na neku stednju, a kad zbrojite 5 godina da kad se vratite doma nemate vise drustvo imate osjecaj ko da ste se digli iz kome i jedino kaj imate je koji 30 tisuca eura na racunu, mislim...kaj da kupim neki auto pa da se k....po zagrebackim birtijama!!! I onda vam ostane da i dalje ostanete tu di jeste ili idete jos dalje u potrazi za ljepsim zivotom!!!
Irska je bogata zemlja ali po razvijenpsti je ko Jugoslavija 1960!! Ruralna zemlja puna kravica, Irci ljene mazge, a Dublin ili bilo koji drugi grad se mogu sakriti pred ljepim nam Zagrebom!!! Ne govorim iz sentimentalnih razloga vec jer je to istina!!!
Najbolje je ako si mozete gore srediti socijalnu pomoc koja je 160 eura tjedno i vratiti se doma!! Onda imate sansu da u hrvatskoj zivite ko car! Tu i tamo se vratiti da produzite socijalnu pomoc ili da ako ste u braku i imate djece da povecate iznos do maksimalnih 500 eu na tjedan!! E to vam je posao i onda raj za Hrvate!!!
Stoga ako zelite ziviti ko bubreg u loju obavezno ozenite nekog ko ima eu pasos ne rkinju jer onda vas puno provjeravaju pa imate problema vec nekoku cija zemlja ima sam ambasadu u Dublinu. Sad imate dva izbora vise Rumunjke i Bugarke!!! Po Irskom zakonu ako zivite vise od 180 dana u Irskoj onda ste i Irski gradanin i imate pravo na naknanadu ako nemate posao i ako ste prije bili zaposleni!!!
Evo nadam se da sam nekome pomogao da ima bolji zivot! Ja sebi jesam i bas mi je ljepo!!
Ako cekate da i hrvatska ude u EU)) ljudi nemojte se nadati prije nego albanija ude jer ako pogledate kartu od .1.1.2007. opet smo Juga, a ako nas europa i nema sans da oni odustanu od zapadnog balkana!!! Moramo biti sretni jer nas ne zovu istocni balkan!! Ali pogledajte Bugari idu u EU koji imaju placu 100 eura mjesecno njemu ce eu itekako pomoci dok nam kojima treba za stan u Zagrebu 200 000 eura ovdje sam vam dao recept kako mozete sretno zivjeti i da vas ne muci to sto cete otplacivati stan u spanskom sljedecih 30 godina!!!!
Pozdrav
BTW: Ja se ne mislim vracati u hrvatsku nikad pa cek ni tad!!!!!!!!!!
 
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 23:26   #77
ja bi u irsku

ja bi emigriro na zeleni otok

obožavam tu zemlju! ima li ko od tamo?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 00:31   #78
ima dosta ljudi iz HR! odlicna zemlja!
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 00:39   #79
[QUOTE=Bilobrkster]ja bi emigriro na zeleni otok


I tata bi sine,i tata bi.
Njufukasaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 12:00   #80
ja sam friško diplomiro matematiku i informatiku. jedva čekam se zaposlit u neku školu i skupit godinu dana staža pa položit stručni ispit i onda pičim za irsku
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:11.