Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2022., 10:54   #1
Igra u kvartu

Agree to disagree. Problemi u ponašanju su problem i za društvo, nisu samo stvar roditelja.
Nego, neki klinci u kvartu su radili nesto opasno po zivot i netko ih je fotkao i objavio na FB stranici kvarta kako bi informirali roditelje. Klincima se nisu vidjela lica, ali roditelji su skuzili o kome se radi. Meni je to ok.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 11:03   #2
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Agree to disagree. Problemi u ponašanju su problem i za društvo, nisu samo stvar roditelja.
Nego, neki klinci u kvartu su radili nesto opasno po zivot i netko ih je fotkao i objavio na FB stranici kvarta kako bi informirali roditelje. Klincima se nisu vidjela lica, ali roditelji su skuzili o kome se radi. Meni je to ok.
I opet je na roditeljima da odgajaju dijete.
Ok je reći, "prijaviti" odnosno pobrinuti se da roditelji znaju što dijete radi ali odgoj je ipak stvar roditelja svi ostali mogu samo biti pomoćnici.
Btw. Roditelji koji pošalju djecu u kvart i nije ih briga
__________________
It’s not what you preach, it’s what you tolerate
mart28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 12:33   #3
Ne razumijem di je problem s igrom u kvartu.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 12:59   #4
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Ne razumijem di je problem s igrom u kvartu.
bas gledam jbt. kaj bi ih na lancu trebali drzati?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 13:11   #5
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Ne razumijem di je problem s igrom u kvartu.
Možda imamo različito shvaćanje tog izraza. Meni hr nije na razini izvornog govornika....iako radim na tome pa možda to krivo interpretiram
Ali nigdje gdje sam živjela djeca dane nisu provodila na ulici. Ja se nisam ko dijete igrala na ulici ili po kvartu kao ni moji prijatelji iz škole i sl.. niti bi svoju djecu poslala/pustila na takvu igru.
__________________
It’s not what you preach, it’s what you tolerate
mart28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 13:51   #6
Ja si uzimam za pravo odgajati tudju djecu, pogotovo ako su u mojoj kući ili ako se loše ponašaju prema drugim ljudima. Uglavnom nema potrebe da to radim jer su im roditelji prisutni i oni to odrade. Dakle, govorim o klincima vrtićke dobi koji su vani s roditeljima.
Sa skolarcima nisam imala loših iskustava, jednom su se neki klinci penjali negdje gdje sam mislila da mozda ne bi trebali, ali realno nisu nikoga i ništa ugrožavali pa im nisam ništa rekla. Jednog je s prozora vidjela mama pa im je ona rekla da prestanu to raditi.
Sto se tice igranja u kvartu, u Hrvatskoj u uređenim kvartovima postoje djecja igrališta, dakle djeca se od malih nogu igraju u kvartu, voze bicikle po kvartu, idu malo kasnije sami u školu u kvartu, na treninge ako su im blizu i sl. Toga možda nema u urbanistički neuređenim dijelovima gradova.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 14:03   #7
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Toga možda nema u urbanistički neuređenim dijelovima gradova.
Pa ono, mislim da se i u divljini djeca sasvim kvalitetno mogu igrati u prirodi, bez nadzora odraslih Ne pričam o skroz maloj djeci.

Ako ja čuvam dijete, ponašam se prema njemu jednako kao i prema svom sinu, a njemu postavljam dosta jasne granice. Sigurno neću nećakinji dopustiti da se dere na mene ili mi izdaje zapovijedi (što jako često radi drugim članovima obitelji), a svom djetetu ni u bunilu to ne bih dopustila.

Inače nemam ambiciju ići okolo i odgajati tuđu djecu, ali kad su pod mojoj paskom ili u mom domu, vrijede moja pravila.
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 14:37   #8
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Sto se tice igranja u kvartu, u Hrvatskoj u uređenim kvartovima postoje djecja igrališta, dakle djeca se od malih nogu igraju u kvartu, voze bicikle po kvartu, idu malo kasnije sami u školu u kvartu, na treninge ako su im blizu i sl. Toga možda nema u urbanistički neuređenim dijelovima gradova.
Na igralištima djeca nisu sama. Redovito idemo na igralištima i jako rijetko se dogodi da naletim na djecu bez barem jedne odrasle osobe i obično se vrlo brzo neka pojavi. Bicikl se vozi po parku ili po nekoj slijepoj, mirnoj ulici, a ne po prometnici. A eventualni odlasci na trening i sl nisu igra. Djeca po nekim malim mjestima možda to mogu ali u velikim gradovima toga nema.
__________________
It’s not what you preach, it’s what you tolerate
mart28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 14:52   #9
Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
Pa ono, mislim da se i u divljini djeca sasvim kvalitetno mogu igrati u prirodi, bez nadzora odraslih Ne pričam o skroz maloj djeci.
Da, ali neki dijelovi mogu biti opasniji od šume - jer su ceste uske i nepregledne, a ograničenja brzine se ne poštuju.

Quote:
mart28 kaže: Pogledaj post
Na igralištima djeca nisu sama. Redovito idemo na igralištima i jako rijetko se dogodi da naletim na djecu bez barem jedne odrasle osobe i obično se vrlo brzo neka pojavi. Bicikl se vozi po parku ili po nekoj slijepoj, mirnoj ulici, a ne po prometnici. A eventualni odlasci na trening i sl nisu igra. Djeca po nekim malim mjestima možda to mogu ali u velikim gradovima toga nema.
Očito imamo različita iskustva. U mom kvartu djeca voze bicikle po biciklističkim stazama i nogostupima, idu sami na trening i u školu, ako im je blizu, a blizu imaju svašta, i sami se igraju na igralištima - ako su skolarci (od 3. razreda nadalje, po mojoj procjeni).
Zivim u Zagrebu.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 15:36   #10
Quote:
mart28 kaže: Pogledaj post
Možda imamo različito shvaćanje tog izraza. Meni hr nije na razini izvornog govornika....iako radim na tome pa možda to krivo interpretiram
Ali nigdje gdje sam živjela djeca dane nisu provodila na ulici. Ja se nisam ko dijete igrala na ulici ili po kvartu kao ni moji prijatelji iz škole i sl.. niti bi svoju djecu poslala/pustila na takvu igru.
evo ovo je jedini razlog radi kojeg mi je drago da zivim u hrvatskoj

ne mogu si zamisliti tako skuceno djetinjstvo u kojem djeca ne hodaju bez nadzora po susjedstvu i parkicima.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 15:51   #11
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post

Očito imamo različita iskustva. U mom kvartu djeca voze bicikle po biciklističkim stazama i nogostupima, idu sami na trening i u školu, ako im je blizu, a blizu imaju svašta, i sami se igraju na igralištima - ako su skolarci (od 3. razreda nadalje, po mojoj procjeni).
Zivim u Zagrebu.
Imam dojam da se ne razumijemo.
Kretanje djece u prometu u cilju odlaska i dolaska negdje nije igra. I naravno da se veća djeca kreću sama. Moji su u vrtiću.
Na "naše" igralište dolaze mala djeca i nisu nikad sami.
U gradu gdje sam ja odrasla i gdje mi u stvari živimo jedino u ghetto kvartu su djeca sama. Ta djeca nemaju treninge ni aktivnosti niti su u školi od 8-17 nego od 8-13 jer im roditelji ne mogu platiti više.
Moje kratko razdoblje u zagrebu mi ne izgleda da nešto drugačije puno. Makar ne znam jel hr ima ghetto kvarte. Jedino jednom na selu smo vidjeli djecu na cesti da se igraju.
__________________
It’s not what you preach, it’s what you tolerate
mart28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 15:52   #12
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Agree to disagree. Problemi u ponašanju su problem i za društvo, nisu samo stvar roditelja.
Nego, neki klinci u kvartu su radili nesto opasno po zivot i netko ih je fotkao i objavio na FB stranici kvarta kako bi informirali roditelje. Klincima se nisu vidjela lica, ali roditelji su skuzili o kome se radi. Meni je to ok.
Evo vidiš, ovo je najveći problem društva, this right here!

Pazi ti to, fotkaš ih i objaviš na fejs stranici kvarta.

Odeš do njih zvekneš im dvije odgojne i kažeš im "znam ti mamu i tatu".

Da moje dijete netko tako "odgoji" na brzinu platio bi mu pivu.

Quote:
mart28 kaže: Pogledaj post
I opet je na roditeljima da odgajaju dijete.
Ok je reći, "prijaviti" odnosno pobrinuti se da roditelji znaju što dijete radi ali odgoj je ipak stvar roditelja svi ostali mogu samo biti pomoćnici.
Btw. Roditelji koji pošalju djecu u kvart i nije ih briga
Ke?

Quote:
mart28 kaže: Pogledaj post
Možda imamo različito shvaćanje tog izraza. Meni hr nije na razini izvornog govornika....iako radim na tome pa možda to krivo interpretiram
Ali nigdje gdje sam živjela djeca dane nisu provodila na ulici. Ja se nisam ko dijete igrala na ulici ili po kvartu kao ni moji prijatelji iz škole i sl.. niti bi svoju djecu poslala/pustila na takvu igru.
Double Ke?

Di si ti to živjela, u južnoafričkoj republici?
Nego gdje bi bili nego na ulici?
Di ste se igrali onda?!

Najbolje da mi vise po mobitelima i plejstejšionima.
Imaš bicikl izađi van vrati se kad se upali rasvjeta i evo ti deset kuna za slanac.
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 15:58   #13
Možda žena živi u Acapulcu ili nekom drugom mjestu gdje nije baš uputno previše izlaziti iz kuće.

Imam familiju, prijatelje i poznanike po čitavom svijetu i do sad sam jedino čula da se školska djeca u parku moraju nadgledati u Kongu (ali tamo su imali stražare pred kućom 24 sata dnevno).

Mislim da ljudi vide ono što im paše. Poznanica je tvrdila da osnovnoškolci ne mogu ići sami u školu jer je to jako opasno i da nikad nije vidjela niti čula da bi neko dijete išlo samo u školu
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 16:00   #14
Nisu bili dostupni. Necu reci gdje su bili, ali osoba koja ih je slikala nije mogla do njih, a da li im je netko nešto viknuo - ne zna se.

Marta, očito se ne razumijemo. Možda moramo definirati sto je to dijete, sto je to kvart, sto je to ulica...
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 16:01   #15
Pa ne ok, pitam gdje je živjela.

Tako znamo jednu poznanicu čiji su nećaci došli na ljeto u Zagreb iz Buenos airesa pa su se panično počeli trest kad je pao mrak......"teta, teta, moramo doma pao je mrak"....


To je šizofreno djetinjstvo. Al jebiga, ako nemoš birat nemoš.

Radije ne bi, za sve novce ovog svijeta.
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 16:04   #16
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Nisu bili dostupni. Necu reci gdje su bili, ali osoba koja ih je slikala nije mogla do njih, a da li im je netko nešto viknuo - ne zna se.

Marta, očito se ne razumijemo. Možda moramo definirati sto je to dijete, sto je to kvart, sto je to ulica...
Sve ok.

Ako su radili pizdarije ok, fotkaš ih i pokažeš mami i tati. Makar mi je to drukerski.

Ako rade nešto opasno po život, ili im dođem zveknut odgojne ili ako ne mogu do njih zovem policiju.
Pazi, opasno je po njihov život! Nije zajebancija. Fotkanjem im nećeš spasiti život.
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 16:09   #17
Quote:
Zlikovsk kaže: Pogledaj post
Pa ne ok, pitam gdje je živjela.

Tako znamo jednu poznanicu čiji su nećaci došli na ljeto u Zagreb iz Buenos airesa pa su se panično počeli trest kad je pao mrak......"teta, teta, moramo doma pao je mrak"....


To je šizofreno djetinjstvo. Al jebiga, ako nemoš birat nemoš.

Radije ne bi, za sve novce ovog svijeta.
A nekad su takve okolnosti. Ovim mojima što žive u Africi nije trenutno opcija vratiti se u Europu.

Kod moje sestre je obrnuta situacija. Otišla je s djetetom u park i neka nepoznata žena ju je zamolila da malo baci oko na njeno dijete jer ona ide do dućana. Parkić u kvartu im je ograđen, ali svejedno je bila šokirana
__________________
I solemnly swear that I am up to no good
Éowyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 16:11   #18
Nije bila situacija za policiju, nisu hodali po vagonima ili tako nešto, ali moglo se dogoditi sranje. Vjerujem da fotograf nije bio jedina osoba u blizini jer nije neko pusto mjesto. Ne mogu reci sto su radili i gdje jer je radnja specifična za lokaciju.
Lady Guga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 16:25   #19
Quote:
Éowyn kaže: Pogledaj post
A nekad su takve okolnosti. Ovim mojima što žive u Africi nije trenutno opcija vratiti se u Europu.

Kod moje sestre je obrnuta situacija. Otišla je s djetetom u park i neka nepoznata žena ju je zamolila da malo baci oko na njeno dijete jer ona ide do dućana. Parkić u kvartu im je ograđen, ali svejedno je bila šokirana
pa dobro, seka očito ima friendly face.

Nama u kvartu je to najnormalnija stvar, i to je odlično, podiže kvalitetu života.

Ne kažu bezveze "it takes a village to raise a child"

Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Nije bila situacija za policiju, nisu hodali po vagonima ili tako nešto, ali moglo se dogoditi sranje. Vjerujem da fotograf nije bio jedina osoba u blizini jer nije neko pusto mjesto. Ne mogu reci sto su radili i gdje jer je radnja specifična za lokaciju.
Ok. Naravno, procjena u tom trenutku je bitna, bez obzira na neke vlastite strahove.

Svakako bi cijenio svakoga tko se odluči uključiti u bilo koji "odgoj" djece koja nisu njegova ako će svojim uključenjem spriječiti nezgodu.

Previše je gledam svog posla na svijetu, još smo mi i dobri što se toga tiče.

Nema gore od bystander apatije, sumrak društva kao takvog.
__________________
Alf used to say: "When you get the ball, you give it to Bobby".
Zlikovsk is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2022., 16:48   #20
Quote:
Lady Guga kaže: Pogledaj post
Nisu bili dostupni. Necu reci gdje su bili, ali osoba koja ih je slikala nije mogla do njih, a da li im je netko nešto viknuo - ne zna se.

Marta, očito se ne razumijemo. Možda moramo definirati sto je to dijete, sto je to kvart, sto je to ulica...
Ok je, ne moramo dalje o tome. Pokušala sam objasniti ali ako nisam uspjela....nema veze.
__________________
It’s not what you preach, it’s what you tolerate
mart28 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:46.