Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.08.2012., 10:15   #41
Quote:
Laison kaže: Pogledaj post
Zvuči bajkovito ali vjerujem. Jer želim da vjerujem da je tako zato što kao i ovom autoru topica mene takođe fascinira Island. Zapravo samo njihov sistem i standard života, i mentalitet naroda ali dok sama priroda me pomalo plaši. Klima, zemlja i vrijeme sve to me malo plaše. I pitam se koliko tamo traje dan a koliko noć, na ljeto i zimi. Kad sam to čuo u Norveškoj, zaprepastio sam se.
Samo zbog toga ne razmišljam previše da pokušam na Islandu, na vulkanskom otoku daleko na sjeveru. Inače mene zanima studiranje, ako ništa onda koliko se teško dobiva posao i šta se tamo najviše traži.
Što se tiče geološkog aspekta Islanda, ni ne možemo očekivati ništa drugo kada se Island nalazi usred Antlantika.
U jesen i zimi su noći nešto duže od dana, dok je dan dosta tmuran, hladan i kišovit.
U proljeće i po ljeti noći su malo krače a i ponekad po danu zna zasjati sunce što u onom krajoliku čini jednu jako euforičnu atmosferu.
Ali kako je da je, tamo je priroda i raznolika i zadivljujuća.
Što se tiće vulkana, ima dosta aktivnih ali ti isti tamo ne uzrokuju ni 5 posto problema jer su dosta udaljena od naselja.

Posao možeš naći u tercijarnim i kvartarnim djelatnostima.
__________________
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust
there is noting new under the sun
only time will tell when my moment is to come
WikiMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 23:30   #42
Quote:
WikiMaster kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja malo nadovežem na temu.
Imam ujaka koji tamo živi.
Istina,
Island je pretrpio jedan određeni period krize i bankrota i na veliko čudo, nekako se iskoprcao iz toga i tamo standard opet počinje rasti.
Do prije krize Island je uvijek bio među prvih 5 zemalja koji su najpoželjnije za život, za vrijeme krize je bio na visokom 20 mjestu, a kada je počeo izlaziti iz krize bio je na 10 mjestu.
Važno je napomenuti kako je u igri bilo svaki put skoro 200 država, a Hrvatska je bila uvijek tamo negdje jako, jako, jako daleko.kao i ostale balkanske države.
Uostalom, danas je teško naći državu koja nije NIKAD pretrpjela krizu.Gotovo takva ne postoji.
Jednom davno krizu je pretrpjela i Kanada i Australija a danas slove kao dvije najmoćnije zemlje svijeta.Znači li to da budući da su one jednom pretrpjele krizu ne treba tamo odlaziti?
Ujak mi je rekao kako je Island otok prekrasne "vanzemaljske" prirode.
Ljudi su tamo najsretniji i najljubazniji narod u svijetu što su potvrdile i statistike.
Tamo uopče nema kriminala.Kuću možeš ostaviti otvorenu i otići na put i nitko ti je neće orobiti.Možeš spavati vani na ulici i nitko te neće premlatiti.
Tamo je 100 posto ljudi pismeno.Gotovo svako ima posao i plaću 3000 eura, što je tamo srednji prosjek, dok je ovdje kod nas tkz. prosječna plaća jedva 3000 kn.
Ljudi su tamo uglavnom bogati zato i jesu cijene visoke.Njima ne, a nama turistima sa 10 lipa u džepu da.
Kod njih ne postoji druženje bez da te ne pozivu kod sebe doma na večeru.Kod njih nema svađa i neprijatelja.
Tamo su svi na neki način, čak i oni koji se uopče ne poznaju prijatelji.
To je država perspektive.
Poglavito zato što ne žele ući u europsku uniju.
Ako dođe do raspada europske unije, sve države koje su bile članice iste, će doživjeti bankrot i postati Grčka broj 2.

Dakle, ako se namjeravaš tamo trajno ostati, vjeruj mi, nećeš požaliti.
Hvala na opširnome odgovoru! Meni je na Islandu zapravo sve odlično; Ekonomija, socijalni sistem, krajolik, ljudi, klima I da, mislim tamo ostati za stalno. Možeš li mi molim te reći bih li sa završenom gimnazijom tamo mogao naći posao dok studiram?
Bilby is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2012., 11:43   #43
Mislim da ne možeš naći posao sa gimnazijom jer ona ti ne daje nikakvo znanje za određenu stručnu spremu već samo pripremu za daljnje školovanje.
A možda da odeš na prekvalifikaciju za određeno zanimanje s kojim ćeš tamo moći naći posao?
__________________
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust
there is noting new under the sun
only time will tell when my moment is to come

Zadnje uređivanje WikiMaster : 05.08.2012. at 11:52.
WikiMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2012., 12:58   #44
drvosjece nisu bas trazeni
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2012., 17:50   #45
Quote:
WikiMaster kaže: Pogledaj post
Mislim da ne možeš naći posao sa gimnazijom jer ona ti ne daje nikakvo znanje za određenu stručnu spremu već samo pripremu za daljnje školovanje.
A možda da odeš na prekvalifikaciju za određeno zanimanje s kojim ćeš tamo moći naći posao?
A moguće li sa nekom stručnom srednjom?

Quote:
šatro gospon kaže: Pogledaj post
drvosjece nisu bas trazeni
Istina. Tamo nema previše drveće. Inače, ne bih to radio, nisam neki fizički radnik.
Laison is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 22:30   #46
Zapravo, na Islandu zbog njegove geološke starosti nije moguć prirodni život stabala. Zato uopće nema drveća nego jedino gdje ih ljudi posade
Kako da se prekvalificiram? I možeš li mi,molim te, reći koja su zanimanja tamo tražena tako da znam da ću naći posao?
Bilby is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2012., 12:23   #47
Quote:
Bilby kaže: Pogledaj post


Kako da se prekvalificiram? I možeš li mi,molim te, reći koja su zanimanja tamo tražena tako da znam da ću naći posao?
Postoje Institucije koje vrše prekvalifijaciju iz jednog u drugo zanimanje gdje moraš položiti razliku ispita.
Kao što sam već rekao, gimnazija ti ne daje nikakvo zanimanje i nisi specijaliziran da radiš nijedno zanimanje već ti je to priprema za fax.
Ili završi neki fakultet pa odi tamo radi ili prekvalifikacijom završi neku strukovnu srednju škoku(bilo koju) pa se s njom odi tamo zaposliti.
No mislim da koju god srednju završio da bi ipak trebao imati ako ne VSS onda barem VŠS jer s nekim strukovnim školama ne možeš naći posao već moraš imati barem VŠS.
Zanimanja s kojim bi tamo mogao dobiti posao spadaju pod tercijarne(turizam i ugostiteljstvo, promet, bankarstvo, trgovina) i kvartarne djelatnosti(školstvo, zdravstvo, uprava, policija i ostale službe).

U svakom slučaju, o tome si trebao razmišljati ranije.
Ovako ćeš tu biti prisiljen ostati još par godina.
Ili bi mogao otići tamo živjeti i nastaviti studij na Islandu, ali za to trebaš znati jako dobro Islandski.
__________________
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust
there is noting new under the sun
only time will tell when my moment is to come
WikiMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 00:30   #48
Quote:
WikiMaster kaže: Pogledaj post
Postoje Institucije koje vrše prekvalifijaciju iz jednog u drugo zanimanje gdje moraš položiti razliku ispita.
Kao što sam već rekao, gimnazija ti ne daje nikakvo zanimanje i nisi specijaliziran da radiš nijedno zanimanje već ti je to priprema za fax.
Ili završi neki fakultet pa odi tamo radi ili prekvalifikacijom završi neku strukovnu srednju škoku(bilo koju) pa se s njom odi tamo zaposliti.
No mislim da koju god srednju završio da bi ipak trebao imati ako ne VSS onda barem VŠS jer s nekim strukovnim školama ne možeš naći posao već moraš imati barem VŠS.
Zanimanja s kojim bi tamo mogao dobiti posao spadaju pod tercijarne(turizam i ugostiteljstvo, promet, bankarstvo, trgovina) i kvartarne djelatnosti(školstvo, zdravstvo, uprava, policija i ostale službe).

U svakom slučaju, o tome si trebao razmišljati ranije.
Ovako ćeš tu biti prisiljen ostati još par godina.
Ili bi mogao otići tamo živjeti i nastaviti studij na Islandu, ali za to trebaš znati jako dobro Islandski.

Hvala na odgovoru. Planiram svakako studirati i živjeti na Islandu,ali bih li mogao za vrijeme studija naći barem neki onako posao? Neki bezvezni posao,bilo koji,ali da mi pokriva troškove života?
Bilby is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 10:56   #49
Quote:
Bilby kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Planiram svakako studirati i živjeti na Islandu,ali bih li mogao za vrijeme studija naći barem neki onako posao? Neki bezvezni posao,bilo koji,ali da mi pokriva troškove života?
Tamo svakako možeš naći neki "bezvezni" posao.
Ili raditi kao konobar u nekom restorančiću, ili kao djelatnik u nekoj slastičarni, ili kao "čovjek s metkom u ruci".
Bilo koji od tih poslova za razliku od nas, kod njih nije uopče ponižavajuć jer je tamo skroz drukčiji mentalitet i možeš zaraditi solidno s tim poslom za vrijeme dok studiraš.
Iako bih ti ja preporučio da ovdje završiš neki studij i da se onda tamo odeš zaposliti i živjeti kako treba.
Ovako ćeš tamo osim što ćeš morati učiti morat ćeš redovito raditi jedan od gore navedenih poslova kako bi uopče mogao preživjeti i bit ćeš jako gust s obvezama i svojim mogućnostima.

Još si jako, jako mlad i nezreo i onda na neki čudan način maštaš o svemu tome i želiš što prije preuzeti stvar u svoje ruke.
Zato ti i jesam preporučio da tu završiš studij, postaneš malo pametniji i onda hladne glave razmišljati kako dalje.
Bit će ti puno lakše.
Ali ako hoćeš baš sad emigrirat na Island, budi oprezan, i tamo treba " živjeti".
__________________
Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust
there is noting new under the sun
only time will tell when my moment is to come
WikiMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 02:53   #50
Koliko uopće Hrvata ima na Islandu, postoje li službene statistike?

Iznenadio sam se kad sam vidio da Srba ima (najmanje) 218 prema ovom linku: http://en.wikipedia.org/wiki/Hafnarf...ion_in_Iceland
Nisam dosad znao da tamo ima toliko ljudi s ovih prostora.
šišćevap is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 22:57   #51
Quote:
WikiMaster kaže: Pogledaj post
Tamo svakako možeš naći neki "bezvezni" posao.
Ili raditi kao konobar u nekom restorančiću, ili kao djelatnik u nekoj slastičarni, ili kao "čovjek s metkom u ruci".
Bilo koji od tih poslova za razliku od nas, kod njih nije uopče ponižavajuć jer je tamo skroz drukčiji mentalitet i možeš zaraditi solidno s tim poslom za vrijeme dok studiraš.
Iako bih ti ja preporučio da ovdje završiš neki studij i da se onda tamo odeš zaposliti i živjeti kako treba.
Ovako ćeš tamo osim što ćeš morati učiti morat ćeš redovito raditi jedan od gore navedenih poslova kako bi uopče mogao preživjeti i bit ćeš jako gust s obvezama i svojim mogućnostima.

Još si jako, jako mlad i nezreo i onda na neki čudan način maštaš o svemu tome i želiš što prije preuzeti stvar u svoje ruke.
Zato ti i jesam preporučio da tu završiš studij, postaneš malo pametniji i onda hladne glave razmišljati kako dalje.
Bit će ti puno lakše.
Ali ako hoćeš baš sad emigrirat na Island, budi oprezan, i tamo treba " živjeti".

Pa želio bih otići tamo studirati jer ću, kad završim studij, vjerojatno imati neke poznanike i nekoga tko bi mi mogao naći bolje plaćen posao od djelatnika u slastičarni I želim što prije iz Hrvatske, tako da mi je to i jedan od razloga zašto želim tamo studirati. Uostalom,ako budem tamo studirao naviknut ću se na njihov način života, a i poznavati kulturu i pričati jezik tako da ću lakše moći naći posao.
Bilby is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 20:36   #52
Kakva je tamo ponuda VSS poslova u financijskom i IT sektoru?

Može mi neki Islanđanin linkati neki njihov site poput našeg moj-posao.net?
GljivaLudara is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 05:02   #53
Pozdrav. Ja sam iz Bosne i zelio bih otici na Island da studiram, samo me interesira cijena skolovanja i da li ja tamo za vrijeme studiranja mogu tamo raditi neki posao? Unaprijed hvala.
avdoeu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 13:20   #54
Quote:
avdoeu kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Ja sam iz Bosne i zelio bih otici na Island da studiram, samo me interesira cijena skolovanja i da li ja tamo za vrijeme studiranja mogu tamo raditi neki posao? Unaprijed hvala.
Pa piše da je cijena po godini 60,000 kruna iliti 400-tinjak eura. Blago ti se.

I dobro shvatih, moraš imat potvrdu o imanju minimalno 125,000 ISK za svaki mjesec koji misliš ostati na Islandu, što dođe na bar 30,000 eura za trogodišnji preddipl. studij... http://utl.is/index.php?option=com_c...mid=79&lang=en

I moraš kupiti zdravstveno osiguranje od bar 13-ak tisuća eura, što ti vrijedi tek prvih 6 mjeseci...
Isuse, što dalje čitam, sve gore.

Evo ti pa sam vidi. http://utl.is/index.php?option=com_c...id=127&lang=en

Al ako ti novac nije problem...

A za posao ne znam.
GljivaLudara is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 18:47   #55
Misim to je super, ja kada sam vidio saznao sam da je Island povoljniji nego druge zemlje, valjda je to zbog udaljenosti, ili zbog klime. Samo me zanima da li je nastava na faksu na engleskom ili islandskom jeziku, jer sam ja tata mata za druge jezike osim hrvatskog(ovdje racunam i bosanski, srpski) i engleskog.Ja ne ocekujem da bude na hrvatskom, ali ocekujem na engleskom. Hvala pozdrav iz Bosne
avdoeu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 21:50   #56
Quote:
avdoeu kaže: Pogledaj post
Misim to je super, ja kada sam vidio saznao sam da je Island povoljniji nego druge zemlje, valjda je to zbog udaljenosti, ili zbog klime. Samo me zanima da li je nastava na faksu na engleskom ili islandskom jeziku, jer sam ja tata mata za druge jezike osim hrvatskog(ovdje racunam i bosanski, srpski) i engleskog.Ja ne ocekujem da bude na hrvatskom, ali ocekujem na engleskom. Hvala pozdrav iz Bosne
Zašto ne pogledaš sam ako te to zanima, dala sam ti čak i link? Evo opet. Na islandskom je. Ima svega par predmeta koji su na engleskom.

Povoljniji nego koje zemlje? Norveška? U top 20 najskupljih zemalja je.

I sorry, krivo sam bila shvatila ovo sa zdravstvenim osiguranjem...
Quote:
Medical Insurance. Confirmation from an insurance company authorized to provide services in Iceland that the applicant has purchased medical insurance covering at least 2.000.000 Icel.kr., valid for the first 6 months of stay in Iceland.
Ne plaćaš ti 2,000,000 ISK iliti 13,000 eura, nego plaćaš osiguranje koje toliko pokriva, što je ipak puno manje.

Zadnje uređivanje GljivaLudara : 15.08.2012. at 21:59.
GljivaLudara is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 21:56   #57
Gospodo pogledao sam, ali nisam vidio jezik predavanja, hvala Vam na informacijama.Sudeci po linkovima sa kojih sam procitao nje jako tesko dobiti boravisno dozvolu, jer je to valjda najvaznije kako kazneki ljudi ovamo u Bosni. Pozdrav.
avdoeu is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 22:03   #58
Sretno
GljivaLudara is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 00:30   #59
Hvala, pozdrav iz Mostara
avdoeu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2012., 00:37   #60
Ja, Krista mi, kao Dino iz Lud Zbunjen Normalan, nista na kontam. Mozete li mi molim Vas objasniti ovo sa osiguranjem, jer ste me zbunili kada ste rekli ovo vezano za osiguraje. I da li je Island povoljniji od Norveske ili Finske???? Hvala Vam na linkovima koje ste mi poslali, ja sam ih procitao i donekle razumio(mislim oko 80%).
avdoeu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:40.