Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2010., 17:25   #2081
Možel mi netko pojasnit koja je jedina zemlja koja se u Kur'anu naziva Sveta Zemlja ?
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 18:26   #2082
Ja l' je Sirija, ja l' je Palestina....
Lightning is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:02   #2083
Quote:
Lightning kaže: Pogledaj post
Nisu svi Židovi nazvani tako, nego oni koji su svaku mjeru prelazili i kršili Božije propise...
Znači za njih je Allah dopuštao sječu ruku i razapinjanje..... OK. Ali to opet nije dobro, jer napominjem da je Isus se družio s najvećim poganima i pomagao im pod geslom opraštanja i mira, a kako bi ovo nazvao? Mržnja, nemir, brutalno mučenje. A što kažeš na ovo, Poslanika koji svakome oprašta:

Grupa ljudi iz plemena Urejne i Ukejle su došli u Medinu i primili islam. Kada im je naškodio medinski zrak, Vjerovjesnik im je preporučio da se napiju devine mokraće. Ljudi su rastjerali deve, a čobanina su ubili. Vjerovjesnik je naložio da se uhite; odsjekao im je ruke i noge, izvadio oči i ostavio ih je da umru u pustinji bez vode. Kada smo im htjeli dati vode, Vjerovjesnik nas je spriječio.'' (Sahih al Bukhari, Medicina 5/1; Hanbel 3/107, 163)
__________________
להבין מי זה אומר קיבל מאה אלף כסף
EL MACHOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:06   #2084
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
pazi, ima razlika između riječi "zavodio" i "ubacivao"

Dakle, Allah ne kaže Muhammedu da je prije njega i druge zavodio!

A što se tiče ubacivanja to ćeš lahko pronaći!
Ovo ne znači ništa. Muhamedu je ajd dobro ubacio Vrag u Kuran stihove, ali zašto nije Isusu: da ne spominjem da su se đavoli strašili Isusa i molili ga za milost. A Muhammed? Nije li po ovome Isus veći od Muhammeda kad vlada vragovima, a ovaj ne?

Nađi mi u Bibliji jedan stih gdje je umetnut od Vraga. Ajd molim te da mi ga pokažeš.
__________________
להבין מי זה אומר קיבל מאה אלף כסף
EL MACHOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:10   #2085
Meni je uvek bilo cudno da mi hriscani ljude koji nisu nase vere zovemo ljudi druge veroispovesti dok oni nas kauri ili gauri=nevernici.
U nijednoj drugoj veri nema tolike mrznje....
 
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:32   #2086
Quote:
Valderama kaže: Pogledaj post
Meni je uvek bilo cudno da mi hriscani ljude koji nisu nase vere zovemo ljudi druge veroispovesti dok oni nas kauri ili gauri=nevernici.
U nijednoj drugoj veri nema tolike mrznje....


"Ti ces sigurno naci da su vjernicima najljuci neprijatelji jevreji i mnogobosci; i svakako ces naci da su vjernicima najblizi prijetelji oni koi govore:Mi smo krscani zato sto medju njima ima svecenika i monaha i sto se oni ne ohole." Kur'an, Al-Maida 82.
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:38   #2087
Quote:
saruh kaže: Pogledaj post


"Ti ces sigurno naci da su vjernicima najljuci neprijatelji jevreji i mnogobosci; i svakako ces naci da su vjernicima najblizi prijetelji oni koi govore:Mi smo krscani zato sto medju njima ima svecenika i monaha i sto se oni ne ohole." Kur'an, Al-Maida 82.
A ovo:
" Nevjernike obraduj kaznom nesnosnom " (al Tawba 9:3) " Kada prođu sveti mjeseci, ubijajte mnogobošce gdje god ih nađete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakome prolazu dočekujte " (al Tawba 9:5) " Borite se protiv onih kojima je data Knjiga " (al Tawba 9,29; napomena: sljedbenici Knjige u al-Quranu su kršćani i Židovi) " Krenite u borbu na Allahovu putu " (al Tawba 9:38) " Ako ne budete u boj išli, On će vas na nesnosne muke staviti i drugim će vas narodom zamijeniti " (9:39 ) " Allah je od vjernika kupio živote njihove i imetke njihove u zamjenu za Džennet koji će im dati - oni će se na Allahovu putu boriti, pa ubijati i ginuti " (al Tawba 9:111) " O vjernici, borite se protiv nevjernika koji su u blizini vašoj i neka oni osjete vašu stogost " (9:123)

" Kazna za one koji protiv Allaha i Poslanika vojuju i koji nered na Zemlji čine jeste: da budu ubijeni, ili razapeti, ili da im se unakrst odsjeku ruke i noge ili da se iz zemlje prognaju " (al Ma'ide 5:33)

Sahih al Bukhari broj 3017 gdje Muhamed kaže: " Ako netko odbaci vjeru (islam), ubij ga! " Onda isto potvrđuje Muhammed i u al Bukhari 4.52.260., samo sada samo za muslimane apostate.
__________________
להבין מי זה אומר קיבל מאה אלף כסף
EL MACHOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:38   #2088
Quote:
forget-me-not kaže: Pogledaj post
Možel mi netko pojasnit koja je jedina zemlja koja se u Kur'anu naziva Sveta Zemlja ?
Selam...!
Mislim da je riječ o onom parčetu...na kojim stoji Kabba...a pošto je Kabba sveta kuća....to je to...pa mislim da ćeš da shvatiš!
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:44   #2089
Quote:
Tica kaže: Pogledaj post
Selam...!
Mislim da je riječ o onom parčetu...na kojim stoji Kabba...a pošto je Kabba sveta kuća....to je to...pa mislim da ćeš da shvatiš!
Kaaba sveta? Hm, a zašto je nađen slijev koji ima oblik vagine, što znači da je to bio hram božice venere (Venus, Ištar u Perziji)-božice plodnosti?

http://volker-doormann.org/kaaba-3-high.jpg (pogledaj sliku)
__________________
להבין מי זה אומר קיבל מאה אלף כסף
EL MACHOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:54   #2090
Quote:
EL MACHOR kaže: Pogledaj post
Kaaba sveta? Hm, a zašto je nađen slijev koji ima oblik vagine, što znači da je to bio hram božice venere (Venus, Ištar u Perziji)-božice plodnosti?

http://volker-doormann.org/kaaba-3-high.jpg (pogledaj sliku)
Srebrni okvir se morao napraviti jer je kamen u jednom požaru pukao na tri dijela i na taj način je sastavljen...

Quote:
Uzvišeni Allah dž.š. je čuvao kamen Hadžerul-esved od kako je spušten na Zemlju u doba Adema a.s. Iako su se događali događaji koji su ga mogli baciti u zaborav te se je mogao zagubiti i izbrisati mu se svaki trag, kao npr. u vrijeme Nuhova a..s potopa i sl. Islamski historičari su zabilježili neke događaje koji su se desili i događali kroz povijest Hadžerul-esvedu. Od tih događaja izdvojili bi sljedeće:
Zahvaćanje požarom dva puta:
Prvi puta u doba Kurejšija prije islama. Časni Bejtullah je bio zapaljen te je požar dohvatio i Hadžerul-esved nakon čega je još više pocrnio.
Drugi puta u islamskom periodu za vrijeme Abdullaha ibn Zubejra r.a. i to kada je Bejtullahil-haram opsjedan od strane Husajna ibn Numejra el-Kindija. Te prilike je Časna Kjaba zapaljena a snjom svakako i hadžerul-esved, te je te prilike pukao na tri djela. Zubejr r.a. je ta tri djela povezao srebrnim obručem , tako se Zubejr r.a. računa da je prvi u povijesti koji je uvezao hadžerul-esved u srebrni obruč.

-U doba halife Haruna Er-Rešida renovira se Kjaba tako da je u tom sklopu postavljen novi srebrni obruč za hadžerul-esved a onaj iz doba Zubejrovog dotrajali je skinut. To je bilo 188 g. po hidžri. Harun Er-Rešid je almasom prekrio (presvukao) kamenje među koje je bio smješten Hadžerul-esved, s gornje i donje strane.

-1375 godine po hidžri Kralj Saud ibn Abdul-Aziz Ali Saud je oko Hadžerul-esveda postavio novi srebrni obruč a skinut je pretposljednji srebrni obruč koji je bio postavio Sultan Rešad han 1331 godine po hidžri.
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:57   #2091
Dobro Saruhe, a Allah - boginja Mjeseca prije islama: Ne samo Sabijci, nego politeisti svih dijelova Arabije, Mezopotamije, Palestine, Perzije, itd., tj. oni od njih koji su boga/boginju Mjeseca (Allaha) smatrali najvišim, koristili su izraz Allahu akbar (Allah je najveći) da bi istaknuli njegovu važnost. Tim poklikom politeisti su izražavali svoju vjeru – od svih bogova najveći je Alla. Uostalom, Allahu Akbar savršeno se uklapa u tu priču, kad bolje pogledamo. Zašto ne bi govorili Allah je velik, jer ako je Allah jedan, zašto bi bio veći od nekog? To znači da ima još bogova čim se koristi superlativ! Izvorni prijevod riječi akbar s arapskog je najveći (provjerite), iako neki islamolozi to prikrivaju s velik. U Britannica enciklopediji, uz sve ovo, možete naići i na brojne podatke o mitologiji i legendama koje su brojne u islamu, pa i u al-Quranu, a nastavak su politeističke tradicije. U toj enciklopediji naći ćete na mnoštvo interesantnih podataka koji itekako neraskidivo povezuju islam i predislamska vjerovanja. Isto vrijedi i za Opću i nacionalnu enciklopediju.
__________________
להבין מי זה אומר קיבל מאה אלף כסף
EL MACHOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:58   #2092
Quote:
EL MACHOR kaže: Pogledaj post
A ovo:
" Nevjernike obraduj kaznom nesnosnom " (al Tawba 9:3) " Kada prođu sveti mjeseci, ubijajte mnogobošce gdje god ih nađete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakome prolazu dočekujte " (al Tawba 9:5) " Borite se protiv onih kojima je data Knjiga " (al Tawba 9,29; napomena: sljedbenici Knjige u al-Quranu su kršćani i Židovi) " Krenite u borbu na Allahovu putu " (al Tawba 9:38) " Ako ne budete u boj išli, On će vas na nesnosne muke staviti i drugim će vas narodom zamijeniti " (9:39 ) " Allah je od vjernika kupio živote njihove i imetke njihove u zamjenu za Džennet koji će im dati - oni će se na Allahovu putu boriti, pa ubijati i ginuti " (al Tawba 9:111) " O vjernici, borite se protiv nevjernika koji su u blizini vašoj i neka oni osjete vašu stogost " (9:123)

" Kazna za one koji protiv Allaha i Poslanika vojuju i koji nered na Zemlji čine jeste: da budu ubijeni, ili razapeti, ili da im se unakrst odsjeku ruke i noge ili da se iz zemlje prognaju " (al Ma'ide 5:33)

Sahih al Bukhari broj 3017 gdje Muhamed kaže: " Ako netko odbaci vjeru (islam), ubij ga! " Onda isto potvrđuje Muhammed i u al Bukhari 4.52.260., samo sada samo za muslimane apostate.
Quote:
". . -Kršćanima na istoku i na zapadu, u blizini islamske granice i daleko od nje, znanim i neznanim kršćanima se daje jamčevina. Ukoliko je jedan monah ili anahoret zatekne na brdu ili u dolini, pećini ili u naselju, ravnici ili u crkvi ill pak u dvorištu-hramu, tada mi stojimo iza njih i oni su pod našom zaštitom. Ja ću ih zasigurno braniti svojim životom, svojim pomagačima i svojom vojskom, njih, njihove imetke i bogomolje, jer su oni moji podanici i kao takvi uživaju moja zaštitu.

Niko im ne smije uskratiti putovanje bilo gdje, porušiti im bogomolju Ulje oštetiti, kao prisvojisti bilo šta iz njihovih kuća za korist muslimana. Neće se oporezivati njihovi suci, kaluderi niti drugi koji se budu bavili vjerskim poslovima. Neće im se nametati ni druge novčane dažbine, novčane kazne ili odštete niti će im se konfiskovati imovina,jer sam ja njihov čuvar na kopnu i moru, na istoku i zapadu, na sjeveru i jugu, gdje god se budu nalazili, imat će moju zaštitu i garanciju od svega onoga što im je neprijatno i neugodno...
Niko ih ne smije opterećivati putovanjima, obavezivati učestvovanjem u borbi ili transportu oružja, jer se miudunaiu bore za njih i ne polemiziraju s njima osim na najkulturniji način, slijedeći u tonu kur 'ansku uputu: I sa sljedbenima Knjige raspravljajte na najljepši način, ne sa onima koji su nepravedni, i recite: "Mi vjerujemo u ono što se objavljuje nama, i u ono što je objavljeno vama, a naš Bog i vaš Bog jeste — jedan, i mi se Njemu pokoravamo." (Al-Ankebut, 46.) .
Niko iz redova muslimanske zajednice do Dana proživljenja i do prestanka života na Zemlji ne smije se suprotstaviti ili prekršiti ovu povelju, koju je napisao Muhammed ibn Abdullah svim kršćanskim zajednicama uz uvjet da se ona strogo ispunjava i primjenjuje"


Ovo pismo-povelja je pisana rukom hazreti Alije, a po diktatu Poslanika islama Muhammeda a.s., 3. muharrema druge godine po Hidžri.

U nas u Bosni je plauzibilan primjer takovrsnog dokumenta čuvena Ahdnama koju je izdao sultan Mehmed Fatih ,Franjevcima u Bosni, dokument se i danas čuva kao osebujan dragulj franjevačkog blaga u samostanu u Fojnici.
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:58   #2093
Štoviše, narod Sabijci (pogani, poostoji i monoteistička verzija koja se svodi na dvoboštvo) su se molili svojim bogovima 5 puta dnevno, kao i muslimani, i to u indentično vrijeme, po istim načinima i propisima. U ranu zoru pa do izlaska Sunca Sabijci bi u položaju "sjedenja na nogama" (onako kako se moli danas u džamijama!) zazivali svoja božanstva, a drugi puta bi je obavljali kada je Sunce u središtu neba i sjene se počinju širiti, a završit će u trenutku jednakosti sjena svih objekata. Tada treći put dolaze moliti dok je još dan, a četvrti put u predvečerje ponavlja se isto. Otprilike sat i pol poslije kada je već mrak, kao i sadašnji muslimani, Sabijci su završavali jedan dan i čekali zoru da sve ponove. Ti ljudi koji se mole po pet puta dnevno redom su nosili sljedeće nazive: 1.sobh, 2.dohr, 3.asr, 4.maghrib, 5.ischa. Uz to, sumnjivo je što ovaj poganski običaj Bog Jahve je nastojao dokidati, te je tražio od Izraelaca da vrše djela, a ne kao pogani stalne molitve po nekim pravilima, što islam usprkos svemu uzima od pogana Sabijaca.
__________________
להבין מי זה אומר קיבל מאה אלף כסף
EL MACHOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 19:59   #2094
Quote:
EL MACHOR kaže: Pogledaj post
Kaaba sveta? Hm, a zašto je nađen slijev koji ima oblik vagine, što znači da je to bio hram božice venere (Venus, Ištar u Perziji)-božice plodnosti?

http://volker-doormann.org/kaaba-3-high.jpg (pogledaj sliku)
Kod nas u Islamu ...Kabba je sinonim koji predstavlja ljudsko srce...e sada pošto je Kabba sveta,znači da je i ljudsko srce takvo....ali ga treba prvo očistiti od svih prljavština koje se uvlaće u njega...mislim na razne kumire i slično.
Ovo znači da i čovjek u ovom stanju može da bude svet....pa i onaj komad-parče tla na kojem stoji kao takav...nije ti šala kada takva osoba hodi ovom planetom!
pozzzz....!
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 20:00   #2095
Pusti ti neke Alijine povelje, objasni mi Kuran. Zanima me Bog. Ispada da su ljudi humaniji od Boga. Zašto takve stihove nalazimo? Mogu ti ih još 3 puta toliko nabrojati.
__________________
להבין מי זה אומר קיבל מאה אלף כסף
EL MACHOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 20:00   #2096
Quote:
EL MACHOR kaže: Pogledaj post
Dobro Saruhe, a Allah - boginja Mjeseca prije islama: Ne samo Sabijci, nego politeisti svih dijelova Arabije, Mezopotamije, Palestine, Perzije, itd., tj. oni od njih koji su boga/boginju Mjeseca (Allaha) smatrali najvišim, koristili su izraz Allahu akbar (Allah je najveći) da bi istaknuli njegovu važnost. Tim poklikom politeisti su izražavali svoju vjeru – od svih bogova najveći je Alla. Uostalom, Allahu Akbar savršeno se uklapa u tu priču, kad bolje pogledamo. Zašto ne bi govorili Allah je velik, jer ako je Allah jedan, zašto bi bio veći od nekog? To znači da ima još bogova čim se koristi superlativ! Izvorni prijevod riječi akbar s arapskog je najveći (provjerite), iako neki islamolozi to prikrivaju s velik. U Britannica enciklopediji, uz sve ovo, možete naići i na brojne podatke o mitologiji i legendama koje su brojne u islamu, pa i u al-Quranu, a nastavak su politeističke tradicije. U toj enciklopediji naći ćete na mnoštvo interesantnih podataka koji itekako neraskidivo povezuju islam i predislamska vjerovanja. Isto vrijedi i za Opću i nacionalnu enciklopediju.
Ja koristim nekada i Bog kada mislim na Allaha dž.š. iako tim terminom su nazivana božanstva idolopoklonika pa me nikada nisi pogrešno razumio.
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 20:01   #2097
Quote:
Tica kaže: Pogledaj post
Kod nas u Islamu ...Kabba je sinonim koji predstavlja ljudsko srce...e sada pošto je Kabba sveta,znači da je i ljudsko srce takvo....ali ga treba prvo očistiti od svih prljavština koje se uvlaće u njega...mislim na razne kumire i slično.
Ovo znači da i čovjek u ovom stanju može da bude svet....pa i onaj komad-parče tla na kojem stoji kao takav...nije ti šala kada takva osoba hodi ovom planetom!
pozzzz....!
Zašto se muslimani klanjaju Kaabi, komadu kamena? Nije li to idolatrija?
__________________
להבין מי זה אומר קיבל מאה אלף כסף
EL MACHOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 20:04   #2098
Quote:
saruh kaže: Pogledaj post
Ja koristim nekada i Bog kada mislim na Allaha dž.š. iako tim terminom su nazivana božanstva idolopoklonika pa me nikada nisi pogrešno razumio.
U redu je to, ali poanta je da je Muhammed preuzeo ime Allah koje je izvorno pogansko, a Bog je univerzalno (Allah samo Bliski istok poganstvo). To bi značilolo da je Muhammed kopirao politeističke Arape, i tu novu vjeru nazvao islam, Allahovih sljedbenika. Allah JE ŽENSKO IME, a bog nije (božica je). Zašto Boga zovete ženom? Imala je uz to i 3 kćeri, jedna štitila Kaabu (al Uzzah), koju je štovao i otac Muhammedov Abdullah
__________________
להבין מי זה אומר קיבל מאה אלף כסף
EL MACHOR is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 20:06   #2099
Quote:
EL MACHOR kaže: Pogledaj post
Zašto se muslimani klanjaju Kaabi, komadu kamena? Nije li to idolatrija?
Okreču se spram Kabbe,a ne klanjaju se njoj....jer stoji da je ljudsko srce to", mjesto u kojem stanuje Hakk Uzvišeni....ne zaboravi da sve stvoreno-pojavno...ima i svoju duhovnu sferu....gledati u jednosmjernom pravcu pomalo je šturo i nada sve, nama to ne dolikuje....pa i životinje znaju za Gospodara!
Pozzz...!
Tica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2010., 20:06   #2100
Quote:
EL MACHOR kaže: Pogledaj post
Štoviše, narod Sabijci (pogani, poostoji i monoteistička verzija koja se svodi na dvoboštvo) su se molili svojim bogovima 5 puta dnevno, kao i muslimani, i to u indentično vrijeme, po istim načinima i propisima. U ranu zoru pa do izlaska Sunca Sabijci bi u položaju "sjedenja na nogama" (onako kako se moli danas u džamijama!) zazivali svoja božanstva, a drugi puta bi je obavljali kada je Sunce u središtu neba i sjene se počinju širiti, a završit će u trenutku jednakosti sjena svih objekata. Tada treći put dolaze moliti dok je još dan, a četvrti put u predvečerje ponavlja se isto. Otprilike sat i pol poslije kada je već mrak, kao i sadašnji muslimani, Sabijci su završavali jedan dan i čekali zoru da sve ponove. Ti ljudi koji se mole po pet puta dnevno redom su nosili sljedeće nazive: 1.sobh, 2.dohr, 3.asr, 4.maghrib, 5.ischa. Uz to, sumnjivo je što ovaj poganski običaj Bog Jahve je nastojao dokidati, te je tražio od Izraelaca da vrše djela, a ne kao pogani stalne molitve po nekim pravilima, što islam usprkos svemu uzima od pogana Sabijaca.
Jesi li siguran da Sabijci nisu imali Poslanika...?

“One koji su vjerovali, pa i one koji su bili Jevreji, i kršćani, i Sabijci - one koji su u Boga i u onaj svijet vjerovali i dobra djela činili - doista čeka nagrada od Gospodara njihova; ničega se oni neće bojati i ni za čim neće tugovati!” (II, 62).

Quote:
EL MACHOR kaže: Pogledaj post
Pusti ti neke Alijine povelje, objasni mi Kuran. Zanima me Bog. Ispada da su ljudi humaniji od Boga. Zašto takve stihove nalazimo? Mogu ti ih još 3 puta toliko nabrojati.
Nije to Alijina r.a.povelja nego hadis, a znaš da su hadisi objašnjavali riječi Objave.

Šta se desilo zarobljenim idolopoklonicima poslije poraza na Bedru?
saruh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.