Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Medicinski potpomognuta oplodnja

Medicinski potpomognuta oplodnja Želimo, nadamo se, vjerujemo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2014., 21:22   #61
red tek sam sad vidila tvoju poruku. Ja sam imala preporuku privatnog mpo ginica za pretrage trombofilije, al dok se nisam postavila na trepavice i dobila preporuku od mpo ginica u bolnici, moj soc ginic mi nije htio dati uputnice za trombofiliju niti ostale imuno pretrage iako sam imala u obitelji slucajeve plucne embolije i emfizema i tada tri neuspijela ivf-a sa dobrim embrijima. Sve ostale uputnice sam uspila dobiti, al ostale nisu ni pretjerano bitne.
jednababaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 01:50   #62
Quote:
sly47 kaže: Pogledaj post
Red samo da te upozorim. Radoncic ti nece samo tako pisat privat preporuku za pretrage jer bi ih ti eto htjela obaviti.
Pisat ce ako mislim da imaju smisla i postoji citav niz neuspjelih postupaka.

On jest open minded u stilu da ce cackat ono na sto vecina odmahuje rukom al samo tako ne pise nista a ponajmanje preporuke za pretrage

Doduse ne znam kako ti sad stojis sa postupcima al neka indikacija za cackanje jest oko 10 transferiranih dobrih embrija. Ukoliko te ne prate vec unapred neke hard core dijagnoze.
ma imam 2 neuspjela transfera do sada..A luda sam, znam, svi mi kažu,ali baš bih htjela istražiti što se može dok sam još u sustavu hzzo-a...nekako mi se ne bacaju postupci u vjetar kao i godine života ako postoji šansa da se nešto nađe i eventualno sanira..Naime, ja sumnjam da mi endometrij ne valja i to bih voljela istražiti..bilo kroz histeroskopiju ili biopsiju endometrija ili štagod..Tako da bi ja ako ne užicam doktora u bolnici išla privatno kod Radončića i platila mu pa ga usput pitala što da još povadim od nalaza..Možda bi neku sitnicu bar napiše, ne mora odmah imunološke pretrage..
red pepper is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 01:56   #63
Quote:
jednababaroga kaže: Pogledaj post
red tek sam sad vidila tvoju poruku. Ja sam imala preporuku privatnog mpo ginica za pretrage trombofilije, al dok se nisam postavila na trepavice i dobila preporuku od mpo ginica u bolnici, moj soc ginic mi nije htio dati uputnice za trombofiliju niti ostale imuno pretrage iako sam imala u obitelji slucajeve plucne embolije i emfizema i tada tri neuspijela ivf-a sa dobrim embrijima. Sve ostale uputnice sam uspila dobiti, al ostale nisu ni pretjerano bitne.
da toga se i ja bojim..pogotovo što je moja socijalna ginekologica takva da ni uputnicu za vađenje bete ne želi dati...a mpo ginekolog u bolnici smatra da mi nije ništa i da je to da li će postupak uspjeti stvar sreće i blablabla..
red pepper is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 11:13   #64
Quote:
jednababaroga kaže: Pogledaj post
helmar

Tvoja dr je
Na oba gena imas tezu mutaciju. Za mtfhr bi ti bilo dovoljno veca doza folne kiseline, najbolje ti je stalno piti folacin, a za homozigot na pai bi ti trebala dat heparin.
Moj ti je savjet trazis dr uputnicu i da se narucis u hematologa, kad imas njihov nalaz onda ti mora dat lijekove. Sretno
Jednababarogice , dugo se nismo pisale, u međuvremenu se po "svijetu" čuju nove teze, rade nova istraživanja, o kojima se u HR naravno niti ne priča niti ima ikakvog traga, ajde za početak čitaj malo vamo:

http://mthfr.net/
http://mthfr.net/folic-acid-awarenes...go/2014/01/08/
http://mthfrliving.com/health-condit...hfr-mutations/
A i na staroj temi smo se raspisali... https://www.forum.hr/showthread.php?t=342104&page=116

Što se tiče MTHFR mutacija, on onemogućava u tijelu sintezu Folne Kiseline.
To na zdravoseljački, ne znači da onda folnu treba "dodatno uzimati", već naprotiv, u potpunosti izbjegavati, baš iz tog razloga što ju tijelo ne prerađuje, te se time dešava cijeli niz neželjenih nuspojava.
Tijelo kod MTHFR mutacija također ima "problema" oko sinteze prirodnih folata iz hrane, zbog čega u startu i dolazi do deficita folata, deficita B12, B6 itd...
Folati se u tijelu kroz proces-i par krugova sinteze iz jednog oblika u drugi, na kraju sintetiziraju u tijelu neophodan oblik Methylfolat, enzim koji služi za funkcioniranje stanica.
E taj Methylfolat je ono što ljudima sa MTHFR mutacijama najviše nedostaje.
Naravno da su farmaceuti uspijeli sintetizirati i taj oblik, pa se kod suplementiranja folata preporučuje uzimanje L-Methylfolata umjesto Folne Kiseline. Paralelno sa uzimanjem B12, jer djeluju zajedno.
Malčice je kompleksnija cijela stvar...

Ali htjela sam vas pitat jednu stvar...
Što vi pokušavate postić "testiranjem na trombofiliju"?

-Trombofilijski markeri koji se sada uzimaju u obzir kao uzroci problema u trudnoći su Faktor L V i faktor II, svi ostali su lagano napuštena teza.
Koliko čitam okolo, za mthfr i pai skoro više ne daju heparin, osim ako nemate neku gadnu anamnezu.
Čitam na PubMed, vezano za heparin, postala je odbačena teza da pospješuje fertilizaciju (time i samu implantaciju te rani stadij trudnoće). Znači samo zatrudnjivanje, ne govorim sad o trudnoći kao takvoj.
Heparin čak ne vide kao sredstvo u pomoći kod spontanih pobačaja, naravno ovisno o vrsti mutacija koje imate. Heparin razrijeđuje krv i to je to, ne riješava problem metilacije (ovo kod nesinteze folata), ne uklanja mutacije, ne liječi organizam, već samo "razrijedi krv", pa pomaže onima kojima je to uzrok problema.
MTHFR 677 mutacija, (u kombinaciji sa nekim drugim mutacijama) djeluje da povisi razinu Homocisteina koji je jedan od glavih faktora u procesima stanja i održavanja krvi, kao i grušanju, ali nije jedini faktor.
Kod nas se tek počelo testirati ljude na MTHFR 1298, mutaciju koja često ide zajedno sa MTHFR 677, može se imat jednu ili drugu ili kombinirano zajedno.
A taj MTHFR 1298 uopće ne utječe na razinu Homocisteina. Ali igra veliku ulogu u sintezi folata.

Kod "trombofilije" ne ide to sve zajedno u isti koš, Faktor LV je daleko "jača" mutacija direktno vezana na probleme zgrušavanja krvi i konatalne varijante, dok je MTHFR sasvim druga priča.
Ne tretiraju se isto. Mutacije su u principu genetsko stanje organizma i za njih nema lijeka, lijekovima se može tretirati jedino neka bolest, simptom ili trenutno stanje.

Kod MTHFR su primijetili ovaj problem sa Folnom Kiselinom, ali se još nisu usuglasili oko djelovanja na baš "sve bolesti i stanja".
Nesinteza folata uzrokuje cijeli niz pojava u organizmu, koje se ovisno o drugim mutacijama koje pojedinac ima (a ima ih na desetke tisuća), različito kombiniraju i manifestiraju.


- Doktori nerado testiraju pacijente na "trombofiliju" baš zato što ne mogu adekvatno liječiti. Ni za ova dva jaka faktora ne garantiraju uspjeh, a za mthfr o kojem u principu nemaju pojma, još manje garantiraju išta.

- Heparin nažalost nije "magični napitak" koji uklanja sve probleme, a doktori su toga svjesni, zato ga ni ne daju. Davali su ga u nazad par godina, ali se vidjelo da to baš nije "eliksir zdravlja" kakvim su se ponadali.

- Ako se same testirate, na vlastito inzistiranje, onda ćete nažalost i same se morat liječit. Same kupovat lijekove, same si dozirat, same za sebe odgovarat.

- "Liječenje" kod MTHFR mutacija počinje sa prilagođenim unosom folata i izbjegavanjem Folne Kiseline. To vam u HR, ne znam tko može vodit. To ako počnete kopat, trebate same hendlat. Naručit si sa neta, kod nas nema za kupit,i same se pratit.
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 13:22   #65
Wanda
Drago mi je sta si se javila.

Znala sam ja da ce se javit netko tko zna puno vise od mene . Ja mthf mutaciju memam, pa sam vise pisala vezano za to sta sam negdje, vecinom po forumima procitala :faceplam:.

A ja imam mutaciju na fII i pai, pa sam mislila da se za oboje daje heparin. Ne mislim da je magicni lijek, a nekako drzim :fige: da mi moze pomoc, jer mi je samo on ostao, kao pomoc da uspije, osim onoga da je svaki postupak lutrija . Ne mogu se pomirit, sa je to to .
jednababaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 13:49   #66
Quote:
jednababaroga kaže: Pogledaj post
Ja mthf mutaciju memam
Na koju su se testirala? Na mthfr 677? ili i na 1298?


Jer možeš imat ili jedan ili drugi ili kombinirano.
Najbolja je opcija naravno da nemaš ni jedan

677 možeš imat ++, onda ovaj drugi ne možeš.
ili
1298 ++, onda ovaj prvi nemaš

ili jedan i drugi zajedno, znači 677+- i 1298+-
__________________
"Slova su mi šljokava"

Zadnje uređivanje WandaTheFamous : 13.08.2014. at 13:59.
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 13:49   #67
Quote:
jednababaroga kaže: Pogledaj post

A ja imam mutaciju na fII i pai, pa sam mislila da se za oboje daje heparin.
Jesi ti predkoncepcijski na andolu možda?
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 14:14   #68
E sad, ne znam napamet na koju sam se testirala. Provjerim popodne kad dodjem doma u nalazima.

Stalno sam na andolu. A za hep imam nalaz hematologa di se preporuca od tjedan prije transfera.

A da, ginic kao trazi novi nalaz na tromobfiliju . Al sam to onako odignorirala, ionako nije napisao preporuku.
jednababaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 14:35   #69
Quote:
jednababaroga kaže: Pogledaj post
E sad, ne znam napamet na koju sam se testirala. Provjerim popodne kad dodjem doma u nalazima.

Stalno sam na andolu. A za hep imam nalaz hematologa di se preporuca od tjedan prije transfera.

A da, ginic kao trazi novi nalaz na tromobfiliju . Al sam to onako odignorirala, ionako nije napisao preporuku.
Ako ideš provjeravat, provjeri razinu B12
A i ferritin ne bi bilo loše čekirat.

To ti sve zajedno djeluje.

Čitam sad i neke stvari, pa se pojavljuje i DHEA-s.
Meni je on jako bio nizak. Uz nizak AMH, smiješno je bilo kako hormoni nisu radili.

Njih ti hendla nadbubrežna žlijezda, a kad je tijelo pod opterećenjem (stres i isna sranj.) dolazi do "zamora nadbubrežne žlijezde", te do smanjenog lučenja hormona.
Tu onda pada DHEA-s, AMH, FSH raste, kortizol isto, štitnjača odlazi u vražju m.....
Razina B12, B6...
I onda što se više nerviraš jer je sve otišlo u kuki, odlazi još i više u kuki.

Pa si slobodno sčekiraj hormone nadbubrežne žlijezde, pa ako je u disbalansu, kreni to sanirat, ne može škodit
__________________
"Slova su mi šljokava"

Zadnje uređivanje WandaTheFamous : 13.08.2014. at 14:57.
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 15:58   #70
To sa zamorom nadbubrezne sam vec cula i mislila sam otici u zg u jednu kliniku koja se bavi bas time. Po njima sve dolazi od zamora nadbubrezne, svi ostali hormoni.

A men je zapravo samo fsh i amh u banani, cak je i fsh malo iznad granice. Ostali hormoni svi idealni. Dheas sam daaaaavno vanila, i ne sicam se da je bija nesto izvan ref vrijednosti.

A za feritin , doktorica ne da uputnicu da sta ce mi to.
jednababaroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 09:26   #71

Wanda molim te pojasni kakve veze ima feritin s time? Mislila sam da je on u svom kosu..
theorema is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 10:12   #72
Quote:
theorema kaže: Pogledaj post

Wanda molim te pojasni kakve veze ima feritin s time? Mislila sam da je on u svom kosu..
Ferritin može ili jako pasti ili jako porasti, usljed manjka drugih vitamina.
Rast ili pad, je individualna stvar, ovisno o vrstama SNP-ova (mutacija) koje osoba ima.

Manjak B vitamina kod MTHFR osoba može doći usljed suplementiranja Folne Kiseline, obzirom da se ne prerađuje, dodatno "zaštopava" receptore, tako da je pad vitamna jači. A paralelno se na krvnoj slici ne vidi, jer slika očitava i ovaj vanjski unos putem suplemenata.
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 11:14   #73
Kod mene je feritin <5, imam mthfr homozigot nije odredjeno koji, vjerojatno ovaj koji uobicajeno rade
I pai 4g homo.
Uzimam plibex i folacin, i ferrosanol duodenal. Znaci bilo bi bolje zamjeniti folacin tim metilnesto. Kaj narucim preko iherba ili ima nesto sto uvozi ljekarna dolac? A u kojoj dozi?
theorema is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 13:13   #74
Quote:
theorema kaže: Pogledaj post
Kod mene je feritin <5, imam mthfr homozigot nije odredjeno koji, vjerojatno ovaj koji uobicajeno rade
I pai 4g homo.
Uzimam plibex i folacin, i ferrosanol duodenal. Znaci bilo bi bolje zamjeniti folacin tim metilnesto. Kaj narucim preko iherba ili ima nesto sto uvozi ljekarna dolac? A u kojoj dozi?



Naruči si s neta, nisam vidjela da iko ima, ameri kažu da je naj Thorne.
Kreni sa što nižom dozom (400mg) pa podiži dokle ti je ok.
Googlaj si "How to take methylfolate"...

Uzmi si obavezno b12 uz folate.

Ja danas naručila ovo:
http://www.iherb.com/Life-Extension-...gie-Caps/38523
I b12 da probam
http://www.iherb.com/zoi-research-vi...-tablets/56014

b12 ti se sastavi-djelovanja jaaaako razlikuju.
Kod nas se prodaje samo cyancobalamin najlošija varijanta.
ima ih još 3-4 vrste kobalamina.
__________________
"Slova su mi šljokava"

Zadnje uređivanje WandaTheFamous : 14.08.2014. at 13:26.
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 13:28   #75
Intoksikacija bakrom može jako snizit ferritin.
Imaš na netu puno o niskom ferritinu
http://www.stopthethyroidmadness.com/mthfr/

http://mthfr.net/mthfr-c677t-mutatio...ol/2012/02/24/



Ako ti je feritin toliko nizak, tebi je totalni kaos u tijelu.
Daj si "pročačkaj" što sve da testiraš od nivoa vitamina i što da uzimaš, kombinacije su individualne.

Suplementiranje željeza je "krpanje" cijelog problema, trebaš naći uzrok cijelom tom kaosu i prvo sanirat uzrok, da bi se sljedovno dovodilo u red i te krajnje "probleme".
__________________
"Slova su mi šljokava"

Zadnje uređivanje WandaTheFamous : 14.08.2014. at 13:54.
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 15:07   #76
Quote:
WandaTheFamous kaže: Pogledaj post
Intoksikacija bakrom može jako snizit ferritin.
Imaš na netu puno o


Ako ti je feritin toliko nizak, tebi je totalni kaos u tijelu.
Daj si "pročačkaj" što sve da testiraš od nivoa vitamina i što da uzimaš, kombinacije su individualne.

Suplementiranje željeza je "krpanje" cijelog problema, trebaš naći uzrok cijelom tom kaosu i prvo sanirat uzrok, da bi se sljedovno dovodilo u red i te krajnje "probleme".
ja sam narucila od Solgara taj L-metafolic preko ebaya. Cekam da stivne pa cu ga piti. Isto sam homozigot mtfhr 677.

E sad, ja sam doduse vadila krv i provjerila razinu B12 vitamina i vrijednosti su super. Pa pitam trebam li isto piti B12 ili? Trenutno pijem B complex od Solgara. Je li ovaj nalaz krvi relevantan ili zamaskiran ?

Nutricionistica mi je dala Gynex kapi zbog regulacije cijelog tijela tj. za bolje hormonalno i energetsko stanje tijela.
helmar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 15:18   #77
Quote:
helmar kaže: Pogledaj post
ja sam narucila od Solgara taj L-metafolic preko ebaya. Cekam da stivne pa cu ga piti. Isto sam homozigot mtfhr 677.

E sad, ja sam doduse vadila krv i provjerila razinu B12 vitamina i vrijednosti su super. Pa pitam trebam li isto piti B12 ili? Trenutno pijem B complex od Solgara. Je li ovaj nalaz krvi relevantan ili zamaskiran ?

Nutricionistica mi je dala Gynex kapi zbog regulacije cijelog tijela tj. za bolje hormonalno i energetsko stanje tijela.
Koliki ti je B12? koje su ref.?
Da li si vadila to dok si pila neke druge vitamine?
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 15:52   #78
Dzizz hvala ti...budem pogledala.
theorema is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 16:14   #79
Quote:
WandaTheFamous kaže: Pogledaj post
Koliki ti je B12? koje su ref.?
Da li si vadila to dok si pila neke druge vitamine?

vadila sam krv u poliklinici Sunce, vrijednosti su od 191-663, a moje su 600.
Ne znam je li to zbog B komplexa koji pijem, 1 tbl dnevno ?

Jedina promjena koju vidim jest poboljšani ten , sjajnije lice, a trudna nisam
helmar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 16:25   #80
Ajme ja glupa vadila danas b12, a jucer popila b kompleks
jednababaroga is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:56.