Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2016., 20:53   #1
Estonija

Vidim da nije otvorena tema pa sam se ja odlucio na to, zanimljiva drzava iz vise aspekata. kao prvo, imaju odlicnu politiku sta se tice administracije, dosta toga se rjesava online pa je zgodno i za otvaranje obrta ,barem na papiru ovako lijepo zvuci. Nekidan sam isto gledao emisiju gdje je Estonija u top drzavama u Europi po pitanju broja racunala po kucanstvu i brzine interneta.
Ima li neko ko moze nesto rec o ovoj drzavi ili netko ko je zivio tamo?
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2016., 22:47   #2
Javlja sam se na oglase na monster.ie i monster.co.uk, pa me neka agencija uputila na jednu jaku medjunarodnu firmu u Tallinnu. Usporedio sam standard i primjetio sam da po onoj placi koju su mi ponudili (manja jedno 20% od prosjeka u IE/UK), puno vise mogu ostaviti na stranu. Planiram prihvatiti ponudu. Javim ako bude nesto konkretnije.
fixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 13:47   #3
IT sector si pretpostavljam?

Sent from my Acer Z500 Using Ez Forum for Android
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 14:17   #4
Yup
fixie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 22:21   #5
Pozdrav ljudi,ove godine se upisujem na FSB u Zagrebu.Mene zanima koje uvjete trebam ispuniti da bi tokom studija ili poslije završenog studija mogao otići na praksu u Estoniju ili dobiti posao?
Kroz cijelu srednju prolazio sam sa odličnim uspjehom,matematika i fizika nisu mi strani predmeti.
__________________
Carry on
d1n0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 10:07   #6
Quote:
fixie kaže: Pogledaj post
Javlja sam se na oglase na monster.ie i monster.co.uk, pa me neka agencija uputila na jednu jaku medjunarodnu firmu u Tallinnu. Usporedio sam standard i primjetio sam da po onoj placi koju su mi ponudili (manja jedno 20% od prosjeka u IE/UK), puno vise mogu ostaviti na stranu. Planiram prihvatiti ponudu. Javim ako bude nesto konkretnije.
jesi prihvatio ponudu? ma kakvih novosti..?
markom1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2016., 23:36   #7
Quote:
d1n0 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi,ove godine se upisujem na FSB u Zagrebu.Mene zanima koje uvjete trebam ispuniti da bi tokom studija ili poslije završenog studija mogao otići na praksu u Estoniju ili dobiti posao?
Kroz cijelu srednju prolazio sam sa odličnim uspjehom,matematika i fizika nisu mi strani predmeti.
Kasnim debelo sa odgovorom, ali ovo su ti uvjeti:

1) Pronaći željenu praksu na internetu.
2) Poslati CV
3) Biti dobar na Skype interviewu ili nekim eventualnim zadacima.

Ist postupak vrijedi za sve zemlje EU osim Nizozemske, Slovenije, Malte, Cipra i Austrije, te za sve EEA zemlje osim Švicarske. Do ond kad završiš fakultet vrijedit će za sve.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2017., 22:06   #8
Što se Estonije tiče iz nje se bježi više nego iz Hrvatske.
Preko 20% populacije su izgubili.
Plaće su dosta niže nego u Hrvatskoj
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 23:37   #9
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Što se Estonije tiče iz nje se bježi više nego iz Hrvatske.
Preko 20% populacije su izgubili.
Plaće su dosta niže nego u Hrvatskoj
Uspio si u 3 rečenice napisati više pizdarija nek pola ovog podforuma zajedno.

Neto plaće su im 150-200 eura više nego u Hrvatskoj u prosjeku.
Bruto plaće su im podjednake ili čak manje nego kod nas, ali to je zato jer država manje pljačka ljude s plaćama , isto kao što je PDV 5% manji i to se jako osjeti u svim mogućim cijenama.
Trenutno je prosjek preko 900 eura i u zadnjih 5 godina narasao je za oko 300 eura. I u konstantnom je porastu.
Zemlja nezaposlenosti uopće nema, i to neovisno o godišnjem dobu i o tome koliko jako prži sunce.
Zemlja je po broju stanovnika jako centralizirana, ali posla ima svugdje gdje ima gradova. Nije sve Tallinn, daleko, daleko od toga, bez obzira što je Tallinn trećina populacije.
Ono što Estonija nema, a to ne treba ni čuditi, je seoskog stanovništva. Između 2 grada čista je pustoš, nema ničeg. Mislim da 99% ljudi živi u gradovima i predgrađu. To je velika razlika u odnosu na Hrvatsku gdje je realno sasvim suprotna situacija osim u nekim dijelovima zemlje.

I zadnja i definitivno najveća pizdarija je iseljavanje. Estonija je u EU od 2004. i tad je imala 1,363 milijuna stanovnika.
Od 2004. do danas, 13 godina, popušili su točno 38 000 stanovnika.
Hrvatska je u svega 3 godine EU popušila preko 150 000 stanovnika, a veći smo svega 3 puta. Bojim se i pomisliti koliko će nas biti 2030.
U Estoniji je najviše bežanije bilo u 90-ima kad je zemlja bila na rubu gladi i propasti. Standard je bio ispod srpskog, na razini Afganistana bez ikakva pretjerivanja. Tad su imali 1,56 milijuna stanovnika. Normalno da je 200 000 ljudi za takvu zemlju katastrofalna brojka, ali neke činjenice treba uzeti u obzir, a najvažnija je upravo ta da njih EU nije devastirala po pitanju populacije, dapače.
Još bi napomenuo da Estonci pričaju jezik vrlo sličan finskom i da su u Finskoj plaće 2-3 puta veće, i da Estonci mogu brodom za 20 eura svaki dan ujutro u 8 i do podneva si nać novi posao u Helsinkiju, jer su oboje normalno u Schengenu.
Da mi imamo takvu situaciju sa Slovenijom (da je ona recimo ko Njemačka i da svi tamo pričaju slovenski koji je jako sličan hrvatskom, a razlika finskog i estonskog je čak i nešto manja), mislim da bi sjever Hrvatske već odavno izumro.

Tako da mi Hrvati jako volimo se kurčit da smo netko i nešto i bez obzira što je tvoj post star mjesec i pol, vrijedilo ga je demantirat čisto da netko ne popuši takve pizdarije.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2019., 13:58   #10
Zna li ko nesto o e-residency ?
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2019., 01:50   #11
Ekonome, izvlačiš brojke iz gu.....

Karakteristika tih pribaltičih zemalja je potpuni egzidus stanovništva.
Prkeo 20% stanovnika pobjeglo.

Zemlja živi od dotacija iz vana i sex turizma.
Lijepe, a jako jeftine cure.
Danci MerendaII is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2020., 14:21   #12
Quote:
Danci MerendaII kaže: Pogledaj post
Ekonome, izvlačiš brojke iz gu.....

Karakteristika tih pribaltičih zemalja je potpuni egzidus stanovništva.
Prkeo 20% stanovnika pobjeglo.

Zemlja živi od dotacija iz vana i sex turizma.
Lijepe, a jako jeftine cure.
Čisto sumnjam da si u pravu ali možda i griješim. Estonija ima BDP per capita veći od Hrvatske, a u zadnje vrijeme im je školstvo (osnovno) jedno od najboljih na svijetu.
__________________
Privatne poruke: Nepročitano 1
Mihail Suslov is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2021., 06:20   #13
Kakva je sad situacija u Estoniji? Isplati li se otici tamo raditi? Kolika je plaća dovoljna za normalan život u Tallinnu (stan, rezije, hrana...)? Ima li naših gore?
parole is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2023., 16:06   #14
Estonija je jedna nerazvijena zemlja sa niskim placama i ogromnim cijenama.
Ali ato stalno provicira Rusiju pa ce uskoro vijerovatno i rat.
Backpacker is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2023., 03:43   #15
Quote:
Backpacker kaže: Pogledaj post
Estonija je jedna nerazvijena zemlja sa niskim placama i ogromnim cijenama.
Ali ato stalno provicira Rusiju pa ce uskoro vijerovatno i rat.

Provocira rusiju a kak to tocno?
ninac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2023., 13:35   #16
Quote:
ninac kaže: Pogledaj post
Provocira rusiju a kak to tocno?
Ma gluposti...

Nego bilo bi super procitat neke doživljaje drugih koji su bili tamo ili rade tamo.

Kako znam ,Splicanka s foruma je bila tamo nekidan.
__________________
Rađe nabroj koncerte i što se po diskačima svira
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2023., 01:57   #17
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
Ma gluposti...

Nego bilo bi super procitat neke doživljaje drugih koji su bili tamo ili rade tamo.

Kako znam ,Splicanka s foruma je bila tamo nekidan.
Je splicanka je bila nekoliko mjeseci
ninac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2023., 15:40   #18
Bio sam turistički prošle godine.
Sređena, kultivirana zemlja.
Preporučam za posjetu.
miggyd1967 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:32.