Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2017., 20:37   #161
Quote:
kisha kaže: Pogledaj post
Ni meni nije nikad bio nešto posebno!
Bil je super, rođeni Kajkavec!
__________________
Vužgi ga Blaž!
Marekai is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 22:06   #162
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nije prvi susret, samo ti proslijedi.
Jesi li pročitala i Steinerovu knjigu "Angels"?
(kad sam je ja nabavila na Amazonu, još nije bila prevedena na hrvatski)


http://wn.rsarchive.org/Lectures/19181009p01.html
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 23:36   #163
Možete li mi preporučiti knjige po redu težine? Tj. koje bih prve mogla pročitati za uvod. Prije par godina čitala sam Kako se stječu spoznaje i nije mi uopće bila teška, jako je izravna i praktična. Radila sam te vježbe to ljeto i dobila baš lijepe uvide i spoznaje.

Sad bih htjela malo više ući u te njegove spoznaje i filozofiju i vidjeti što nam je htio ostaviti i prenijeti. A znam da su neke knjige dosta kompleksne pa bih htjela postepeno ulaziti u to. Jel možda Osnove tajne znanosti?
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 21:39   #164
Ja prevedene Steinerove knjige nisam čitala po nekom (tuđem) određenom redosljedu, nego kako bih koju našla u biblioteci, ili ako je bilo više naslova, onda koji bi mi bio zanimljiviji tog trena

Možda je najmanje "težak" njegov opis psiholoških tipova i knjiga/članci o tome kako treba odgajati djecu određenog tipa (on sam je u životu bio odgojitelj, i to veoma uspješan) ....
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 17:02   #165
Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
Možete li mi preporučiti knjige po redu težine? Tj. koje bih prve mogla pročitati za uvod. Prije par godina čitala sam Kako se stječu spoznaje i nije mi uopće bila teška, jako je izravna i praktična. Radila sam te vježbe to ljeto i dobila baš lijepe uvide i spoznaje.

Sad bih htjela malo više ući u te njegove spoznaje i filozofiju i vidjeti što nam je htio ostaviti i prenijeti. A znam da su neke knjige dosta kompleksne pa bih htjela postepeno ulaziti u to. Jel možda Osnove tajne znanosti?
Najbolje je započeti sa Osnove tajne znanosti. Meni je to bila prva njegova knjiga, nakon nje Kako se stječu spoznaje viših svjetova, uspoređujući te dvije knjige prva (Osnove tajne znanosti) mi je bila daleko "teža" nego Kako se stječu spoznaje koja je kao što si navela izravna, praktična i lakše se čita. Neki kritiziraju njegov način pisanja, ali on je to sve radio s razlogom da bi čitaoca pobudio na razmišljanje.
Her-Bak is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2022., 12:10   #166
da malo oživim ovu temu... smatram da je Steiner jedan od autora kojeg svakako treba uzeti u obzir i proučiti neke njegove radove. ne baš sve, kako bi se izbjeglo zakopavanje i upadanje u vrtlog objašnjavanja svega i svačega. treba uzeti u obzir da su njegovi tekstovi pisani na specifičan način koji može biti malo zamoran, preopširan, neprecizan i zastario, pa ne treba shvaćati sve doslovno nego se fokusirati na ideje.
svakako bi preporučio proučiti "Kako se stječu spoznaje viših svjetova", "Osnove tajne znanosti", "Upute za ezoterijske vježbe", "Stupnjevi više spoznaje". nakon toga mi se čini zdravo napraviti odmak i proučavati nešto sasvim drugačije od Steinera i antropozofije, ali tu i tamo se vratiti na te knjige i ponovo ih pročitati.

Osnove tajne znanosti

Kako se stječu spoznaje viših svjetova

Upute za ezoterijske vježbe

Stupnjevi više spoznaje - ENGLESKI
motörizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2022., 15:57   #167
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Meni se od njega najvise svidja "Filozofija slobode".

I to sto je napustio teozofe, kada su preterali sa Krisnamurtijevim mesijanstvom (sto je i Krisnamurti sam kasnije rasturio).

Znam nekoliko familija koja zive u duhu antropozofije i svi su fini ljudi.
Interesantni su doprinosi antropozofa na podrucjima pedagogije (posebno sa psihicki zaostalima), poljoprivrede i alternativne medicine.

Stoji primedba da su malo "bledunjavi" (nesto grese sa vitalnom energijom, generalno) i drustveno "neprilagodjeni", ali s obzirom na to kakvo je drustvo, mozda im se to moze uzeti pre kao vrlinu, nego kao manu.
Samo da dodam link na Filozofija slobode
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2022., 11:59   #168
Steinera smatram kao jednog od važnijih osoba u području duhovnosti, ali postoji nešto što me istovremeno odbija od njega a to je beskonačno objašnjavanje. imam dojam da je mnogo ljudi koji se drže isključivo antropozofije upalo u svojevsnu zamku objašnjavanja. sa moje pozicije, život je prekratak za pokušavanje stjecanja znanja o baš svemu i svačemu. umjesto toga bi bilo mudrije iskoristiti vrijeme i resurse na razvoj. samim razvojem automatski se spoznajom stječe i određeno znanje, ali se stjecanjem znanja ne mora nužno i razvijati jer kod nerazvijenog čovjeka znanje spada isključivo pod domenu nižeg uma.
motörizer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2022., 11:52   #169
Steiner je upravo zato sveobuhvatan što s jedne strane daje jasne i konkretne upute za stvaranje tzv unutrašnjih čula i upućuje svakog zainteresiranog na konkretan rad, a s druge strane pruža hranu za um onima koji su umniji, obogaćuje im imaginaciju

Kod njega dakle ima, rekli bismo, "za svakoga ponešto" ...

Samo bih napomenula da je Steiner bio netko koga je i (kasnije) Martinus veoma poštovao i na čiji rad je nadovezao svoje vizije.
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:23.