Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2017., 16:00   #1
Vaši stavovi o decentralizaciji i regionalizaciji u Hrvatskoj, anketa

https://docs.google.com/forms/d/e/1F...bxb_g/viewform

Molim pomoć od dobrog naroda na forumu. Pravim diplomski čija je tematika decentralizacija i regionalizacija u Hrvatskoj te me zanimaju mišljenja i stavovi o problematici vezano uz spomenutu problematiku, npr. dali treba ukinuti županije, koliko regija treba uvesti, ocjena provedbe decentralizacije i sl.


P.S. nije mi htio napraviti link kako treba u opciji "insert link" pa sam ovako stavio cijeli link, nadam se da to nije problem
joka993 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 16:26   #2
Decentralizirana država je jeftinija država, manje birokracije i manje uhljeba.

Samo onda teritorijalne jedinice moraju biti relano decentralizirane, a ne smijurija kao naše županije.
Nama trebaju 3-4 velike regije + zagreb koje imaju svoja ministarstva, policiju, zdravstvo, školstvo itd.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 19:10   #3
Quote:
joka993 kaže: Pogledaj post
https://docs.google.com/forms/d/e/1F...bxb_g/viewform

Molim pomoć od dobrog naroda na forumu. Pravim diplomski čija je tematika decentralizacija i regionalizacija u Hrvatskoj te me zanimaju mišljenja i stavovi o problematici vezano uz spomenutu problematiku, npr. dali treba ukinuti županije, koliko regija treba uvesti, ocjena provedbe decentralizacije i sl.


P.S. nije mi htio napraviti link kako treba u opciji "insert link" pa sam ovako stavio cijeli link, nadam se da to nije problem
Preporuka - na prvoj stranici ona pitanja koja se moraju rucno upisivati zamijeni predefinirnim odgovorima s padajuceg menija.

Meni se nije pisalo, skoro sam ti odustao od ankete radi toga
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 00:35   #4
Treba razlikovati funkcionalnost od teritorijalnog ustroja.
To su 2 različite stvari.
Naš teritorijalni ustoj - županije i općine je dobar. Ne funkcionira jer 1. nemaju novca i prihoda koje mazne centralna država. 2. nemaju autoritet niti izvršnost.

Mjenjanjem teritorijalnog ustroja se ruši životni standard - dostupnost javnih usluga, dok se ne rješava funkcionalnost - koje neće biti dok se ne rješi financije i upravljačka prava.

Rješenje je jednostavno - manje otimati lokalnoj zajednici za uhljebe u 20+ ministarstava i spustiti upravljanje na županije.
noname23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 01:21   #5
Je, pa porezi se moraju plaćati državi. A što bi vi? Stvarali državu unutar države?

Kažete vi, mazne vam država od prihoda, sve ide u Zagreb, je, mazne vam od prihoda, ali vam od toga plaća hrpu pizdarija, od kojih država nema ništa, samo gubitke. Na to niste mislili. Sada biste vi da vam regije donose svoje zakone, svoj budžet i slično. Igrali biste se države unutar države, samo da se neki opet nakradu love, jer smisao decentralizacije je zdipiti što više love u svoje džepove. Lopovi jedva čekaju, ono, već vidim kako se trljaju ruke od zadovoljstva, što će bezbrižno moći raspodijeliti lovu iz proračuna sebi u džep, pa poslije kukati kako regije nemaju novaca i nek im država pomogne. Lakrdija nema kraja. Šabani traže još.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 01:32   #6
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Decentralizirana država je jeftinija država, manje birokracije i manje uhljeba.

Samo onda teritorijalne jedinice moraju biti relano decentralizirane, a ne smijurija kao naše županije.
Nama trebaju 3-4 velike regije + zagreb koje imaju svoja ministarstva, policiju, zdravstvo, školstvo itd.
Ma kakva manja korupcija? 90% Hrvatske grca u kriminalu, a ti vjeruješ kako će se nešto promijeniti na bolje, ako se raspodijeli novac po regijama? Neće. Vlastodršci će sebe prvo bogato namiriti pa onda sve ostalo, ako ostane novaca za to, a znam da neće, jer kuda god njihova noga kroči, to ne vidi napretka. Pogledaj kolike su općine i gradove uništili. Njima ćeš dati da vode regiju? To ti je isto kao da daješ dijete serijskom ubojici na čuvanje.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 09:28   #7
Slažem se s klokanovcem, tko misli da na razini lokalne samouprave nema uhljebljivanja i korupcije vjerojatno ne živi u Hrvatskoj. Ima je barem koliko i na državnoj razini. S tim da je s ovima na lokalnoj razini gore jer nisu kao ovi na državnoj razini pod lupom cijele javnosti, nego isplivaju tek kad bude neko baš veliko sranje ili nekome moćnijem stanu na žulj.
Ja sam isto generalno za decentralizaciju, ali znam kako će to ispasti kod nas - nikakvog smanjenja birokracije i količine uhljeba neće biti. Formalno će dse moždad ustrojiti regije, ali to će biti samo izlika za još uhljebljivanja na toj novoj razini. Procedure, procesi i niži ustroj će garant 100% (iako možda neformalno) ostat isti. I dobit ćemo samo još jednu veliku komplikaciju, još više uhljeba, još više troškova, još više korupcije i još veću neefikasnost.
__________________
Shop smart. Shop S-Mart.
Panga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 09:40   #8
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Ma kakva manja korupcija? 90% Hrvatske grca u kriminalu, a ti vjeruješ kako će se nešto promijeniti na bolje, ako se raspodijeli novac po regijama? Neće. Vlastodršci će sebe prvo bogato namiriti pa onda sve ostalo, ako ostane novaca za to, a znam da neće, jer kuda god njihova noga kroči, to ne vidi napretka. Pogledaj kolike su općine i gradove uništili. Njima ćeš dati da vode regiju? To ti je isto kao da daješ dijete serijskom ubojici na čuvanje.
znači nema nam spasa nikako?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 10:32   #9
Stvar je u tome da za državu kao što je Hrvatska, gdje tradicionalno postoji dosta nepotizma i neefikasnosti, riješenje nije igra sa prebacivanjem moći na ovu ili onu razinu, nego treba globalno vratiti moć građanima i tvrtkama, kroz manje poreze i manje administracije i manje "red tape-a".

Ovo da li ćeš 23 dozvole za napraviti bilo šta morati tražiti na ministarstvu ili na županiji dolazi na isto, treba stvar svesti sa 23 dozvole na 1 i to je jedini realni pomak. A isto tako sa porezima i davanjima, svejedno je idu li kroz ministarstvo ili županiju, treba ih globalno smanjiti.
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 11:43   #10
nema smisla spajati županije u regije ili neke veće mega županije ako se neće provesti i fiskalna decentralizacija. Jer spajanjem 5 županija u jednu regiju/županiju dobit ćeš jedan proračun koji će zapravo biti zbroj 5 proračuna. Ako sadašnji prihodi nisu dovoljno onda neće biti ni kad se spoje. U redu, jedna velika županija, a ne 5 njih, i jedan veliki proračun, a ne 5 njih, sigurno olakšavaju planiranje i financiranje ali ni to nije dovoljno.
A fiskalnu decentralizaciju ne možemo provesti dok država troši previše, jer da bi županije, gradovi i općine dobili više država mora uzimati i trošiti manje. To trenutno nije moguće.
Onda, pitanje je upravljanja. Mi već danas imamo bolnice čiji su vlasnici županije koje kad zaglave u dugovima država mora uskakati. A zamislite da nakon takve nekakve centralizacije država mora sa manjim prihodima uskakati i spašavati.
vojvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 11:55   #11
Quote:
noname23 kaže: Pogledaj post
Treba razlikovati funkcionalnost od teritorijalnog ustroja.
To su 2 različite stvari.
Naš teritorijalni ustoj - županije i općine je dobar. Ne funkcionira jer 1. nemaju novca i prihoda koje mazne centralna država. 2. nemaju autoritet niti izvršnost.

Mjenjanjem teritorijalnog ustroja se ruši životni standard - dostupnost javnih usluga, dok se ne rješava funkcionalnost - koje neće biti dok se ne rješi financije i upravljačka prava.

Rješenje je jednostavno - manje otimati lokalnoj zajednici za uhljebe u 20+ ministarstava i spustiti upravljanje na županije.
Uzmi jednima da daš drugim uhljebima... nije mi neka logika... ovakva lokalna uprava je veliki problem ove država jer stvara države u državi, imamo lokalne šerife koji doslovno odlučuju o životu i smrti u svojim područjima djelovanja... i sada bi neki još veće ovlasti i financije takvima dali? To mi zvuči nevjerojatno da netko tako razmišlja.

Prvo treba urediti sustav da svako zapošljavanje i sva javna nabava u gradovima i županijama ide preko strogo kontroliranih javnih natječaja, i tek kada bi takav sustav profunkcionirao moglo bi se raspravljati o većoj decentralizaciji, jer ako bi u ovakvoj močvari punoj korupcije i nepotizma dali tim šerifima još više love i veće ovlasti napravili bi King Konga koji bi do kraja uništio ovu državu. Imali bi gradove u kojima bi imali male kraljeve bez čijeg amenovanja ne bi smio ni prdnuti, a ako nisi podoban da li stranački ili rodijački ili nekako drugo mogao bi se slobodno odseliti...

Kao što je rekao jednom dogradonačelnik jednog grada... pa gdje rade ljudi koji nemaju nikakvu vezu, kako se oni zaposle? To je naša stvarnost.
Paul George is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 20:34   #12
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Decentralizirana država je jeftinija država, manje birokracije i manje uhljeba.
Lokalna razina i 556 opcina su gradova su generator korupcije i hranitelj stranaka, a ne Zagreb...
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 21:57   #13
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
znači nema nam spasa nikako?
Dok god ne riješimo korupciju u lokalnim samoupravama, nema teorije da će to ikada vidjeti napretka. Naravno, imaš izuzetaka tipa Prelog, koji su bez pomoći države uspjeli razviti gospodarstvo. Ali baš pravo gospodarstvo, ono koje bi većinu Hrvatske diglo iz mrtvih. Investitori tamo ulažu u industrijalizaciju. I to strani investitori iz bogatih zemalja. Ljudi tamo dobro žive, a mjesto nema nikakvu stratešku važnost u odnosu na Rijeku, Osijek ili ne znam ja, Split, koji ekonomski daleko lošije stoje od Preloga, a daleko su veća tržišta od njih. Prelog ima oko 5 tisuća stanovnika i nema tko ne zna za njega vani. Postali su magnet za investicije.

Ja si stalno postavljam pitanje, kako ovako mali i nebitan gradić može napraviti ono što recimo grad Split ne može? Ili Rijeka? Njima ne treba decentralizacija, niti nekakve državne potpore. Sve su sami napravili i obogatili se. Kako je moguće da se sve može napraviti kada ti lokalna samouprava pokaže malo dobre volje? Ej, volje. Većini lokalnih samouprava nedostaje volje da naprave bilo što i dignu gradove i općine iz mrtvih, a mi pričamo tu o decentralizaciji.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 22:20   #14
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Lokalna razina i 556 opcina su gradova su generator korupcije i hranitelj stranaka, a ne Zagreb...
To je jedan od glavnih razloga i zašto Slavonija proživljava egzodus stanovništva. Razgovarao sam čak s nekim ljudima tamo o tome i rekao im kako su lokalne samouprave u Slavoniji nesposobne, jer doista i jesu, ali ne daju se ljudi krstiti. Njima je kriv Zagreb za sve. Ono, nije važno što ti u općini načelnik sluša cajke, ubire plaću i ne radi ništa, dok selo krepava ko zadnja crkotina, njima je Zagreb kriv. Vukovaru je isto Zagreb kriv. Što bi lokalna samouprava tamo malo zasukala rukave, pokrenula projekte, privukla investicije, njima država mora omogućiti nešto, a drže lokalno zemljište u svojim rukama. Toranj su si sami mogli obnoviti u ovih 15 godina, da su htjeli. Ali nikoga tamo nije briga za ništa. HDZ i SDP tamo dijele fotelje i mandate među sobom, a grad pomalo nestaje. Nekad industrijska velesila, danas sirotinja, da ne kažem nakazna sirotinja, jer se tamo ljudi pretvaraju u nakaze. Taj grad više ne živi.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 22:52   #15
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Je, pa porezi se moraju plaćati državi. A što bi vi? Stvarali državu unutar države?

Kažete vi, mazne vam država od prihoda, sve ide u Zagreb, je, mazne vam od prihoda, ali vam od toga plaća hrpu pizdarija, od kojih država nema ništa, samo gubitke. Na to niste mislili. Sada biste vi da vam regije donose svoje zakone, svoj budžet i slično. Igrali biste se države unutar države, samo da se neki opet nakradu love, jer smisao decentralizacije je zdipiti što više love u svoje džepove. Lopovi jedva čekaju, ono, već vidim kako se trljaju ruke od zadovoljstva, što će bezbrižno moći raspodijeliti lovu iz proračuna sebi u džep, pa poslije kukati kako regije nemaju novaca i nek im država pomogne. Lakrdija nema kraja. Šabani traže još.
Totalni je kretenizam uopće stavljati decentralizaciju u istu rečenicu sa regijama.
Decentraliziranu državu nećemo dobit centralnim planiranjem na razini regiji. Spojit 5 županija u jednu je centralizacija koja će rezultirati još većim brojem zaposlenih i izmišljenih radnih mjesta.

No postoje prihodi centralne države i prihodi lokalne zajednice. Prihodi koje ostvaruje lokalna zajednica se moraju trošiti u lokalnoj zajednici. Ovo sad, da 90% prihoda koje ostvari lokalna zajednice ide u centralni proračun da financira gamad u saboru i ološ po 20+ministarstava te hrpetinu agencija je čista pljačka - planska depopulacija i rušenje standarda te nabijanje prireza da bi uopće imali ceste bez rupa ili vrtiće.

Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome da za državu kao što je Hrvatska, gdje tradicionalno postoji dosta nepotizma i neefikasnosti, riješenje nije igra sa prebacivanjem moći na ovu ili onu razinu, nego treba globalno vratiti moć građanima i tvrtkama, kroz manje poreze i manje administracije i manje "red tape-a".

Ovo da li ćeš 23 dozvole za napraviti bilo šta morati tražiti na ministarstvu ili na županiji dolazi na isto, treba stvar svesti sa 23 dozvole na 1 i to je jedini realni pomak. A isto tako sa porezima i davanjima, svejedno je idu li kroz ministarstvo ili županiju, treba ih globalno smanjiti.
Ali ako za početak te 23 dozvole tražiš od ljudi koji su zaposleni u gradu - onda ti nisu potrebni ljudi koji tu stvar rade na razini ministarstva. Netko je tu višak.
A ako planiraju odvoz smeća i tete u vrtiću i održavanje cesta u dubrovniku radit preko ministarstva iz zagreba - samo daj pa ukidaj lokalce.
A prije ćeš natjerat grad ili općinu da smanje broj papira sa 20 na 10 nego što ćeš natjerat premijera da napravi isto.
I van je pameti da zemlju daje ministarstvo poljoprivrede u zakup u Iloku, na Korčuli i u prevlaci. To treba radit lokalno. I onda ako se desi malverzacija - postoji viša instanca, ministarstvo di se možeš žaliti i koje može to regulirati, ispraviti i poništiti. Ovako kad to radi ministarstvo -nema više instance...

Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Lokalna razina i 556 opcina su gradova su generator korupcije i hranitelj stranaka, a ne Zagreb...
Mislim da bi ispravno bilo reći generator razvoja, dok je centralna država zlo, mito i korupcija, nepotizam i uhljeb na uhljebu koji ništa ne rade osim što su rak rana na tkivu hrvatskog naroda.
Quote:
- Svih 428 općina u zemlji ukupno ima 3100 zaposlenih.
E sad ako je 3100 ljudi u općinama problem....

http://www.slobodnadalmacija.hr/novo...-velika-obmana

Sve je to jedno veliko mazanje očiju.
Problem je centralna država.
noname23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 22:59   #16
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
To je jedan od glavnih razloga i zašto Slavonija proživljava egzodus stanovništva. Razgovarao sam čak s nekim ljudima tamo o tome i rekao im kako su lokalne samouprave u Slavoniji nesposobne, jer doista i jesu, ali ne daju se ljudi krstiti. Njima je kriv Zagreb za sve. Ono, nije važno što ti u općini načelnik sluša cajke, ubire plaću i ne radi ništa, dok selo krepava ko zadnja crkotina, njima je Zagreb kriv. Vukovaru je isto Zagreb kriv. Što bi lokalna samouprava tamo malo zasukala rukave, pokrenula projekte, privukla investicije, njima država mora omogućiti nešto, a drže lokalno zemljište u svojim rukama. Toranj su si sami mogli obnoviti u ovih 15 godina, da su htjeli. Ali nikoga tamo nije briga za ništa. HDZ i SDP tamo dijele fotelje i mandate među sobom, a grad pomalo nestaje. Nekad industrijska velesila, danas sirotinja, da ne kažem nakazna sirotinja, jer se tamo ljudi pretvaraju u nakaze. Taj grad više ne živi.
Ovo je takva glupost van razuma i pameti.
Daj ti meni 90% od svoje plaće pa ću ja tebi solit pamet kako si nesposoban nešto napravit. A ako hoćeš nešto i radit sa tom crkotinom ja ti dirigiram uvjete, dajem zemlju, krojim zakone i donosim propise koje moraš ispuniti.
Kako???
Pa ko je lud pušit takve priče i kako te nije sram i stid takve pizdarije pričat.
I još te uvjetujem da moraš krpat ceste sam, financirat vrtiće sam, smeće odvozit sam i još 50 drugih stvari... em te pljačkam, em te maltretiram i još ti prigovaram da si ljen, nesposoban i da nemaš para i da si trošak....
noname23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 23:11   #17
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Dok god ne riješimo korupciju u lokalnim samoupravama, nema teorije da će to ikada vidjeti napretka.
A korupciju na lokalnoj razini iz ove perspektive nema sanse da se rijesi, jer je lokalna politika zapravo postala paraekonomija koja utjece i na velik dio lokalne trzisne ekonomije.

I nemoguce je to rijesiti, jer nitko se toga nece odreci. HDZ-ovac iz jedne opcine nece srat po SDPovcu iz druge opcine, jer radi isto sto i on. I obratno. Stoga je pozicija takva kakva je - oboje kradu i prepucavaju se po ideoloskoj razini, dok drze fotelje i brojna radna mjesta/natjecaje koja idu uz tu fotelju...

Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Naravno, imaš izuzetaka tipa Prelog, koji su bez pomoći države uspjeli razviti gospodarstvo. Ali baš pravo gospodarstvo, ono koje bi većinu Hrvatske diglo iz mrtvih. Investitori tamo ulažu u industrijalizaciju.
Prelog (Međimurje/velik dio sjevera) ima jednu veliku prednost - izuzetno velik broj gasterbajtera iz 70-ih i 80-ih, kojima je najlakse bilo otici zbog relativne blizine, ali i jos lakse se vracati cesto kuci, te donosili njemački /austrijski kapitalistički (zdravi) mentalitet, razumijevanje tržišne ekonomije, stručnost i veze koju su razvili u velikim firmama vani.

To se sad maksimalno kapitalizira, i tamo je samo društvo ekonomski naprednije radi zdravog ekonomskog odgoja koji su radi toga imali.

Recimo da to isto čeka Slavoniju za 10-20-30 godina, kad se materijalno osigurani i ekonomski obrazovani Slavonci počnu vraćati kućama, i počnu tu investirati u poslove/biznise, naoruzani k tome s vezamau cijelom svijetu - a to bude polagan, ali velik napredak. Tak je počelo i na sjeveru, ali prije 30 godina
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 23:26   #18
Quote:
noname23 kaže: Pogledaj post

E sad ako je 3100 ljudi u općinama problem....
Aha... a da pribrojis zaposlene u:

- lokalnim komunalnim poduzecima
- javnim ustanovama
- odgojnim ustanovama
- zdravstvenim ustanovama
- medijima
- tvrtkama koje imaju ugovore s jedinicama lokalne samouprave

onda dobijes opseg utjecaja korupcije na lokalnoj razini, jer na velikom dijelu ovih mjesta se posao uvjetuje ili dobija po politickoj liniji, jer su u ingerenciji lokalne samouprave, ili ona dodjeljuje proracunska sredstva po politickoj liniji stranackim kolegama.

U Varazdinskoj zupaniji posao jebene cistacice u skoli ne mozes dobiti ako nemas HNS iskaznicu, ili je nisi spreman podici (HDZ-ovu u drugoj, svejedno...).

A znas kaj se dogodi kad imas iskaznicu? Kad ides na lokalne izbore, moras prijviti koliko ce vas iz obitelji doci glasati. Pa ti reci da naces doci na izbore, i da tvoj muz glasa po slobodnoj volji...

Rezultate izbora znaju u nedjelju prije pocetka izbora, ako znaju da su popisali za glasanje x ljudi iz stranke i x clanova njihovih obitelji i da oni drugi to ne mogu napecati sa svojom sranackom bazom...

Ostatku ekipe izvan stranaka se ionako jebe za lokalne izbore i imaju manji utjecaj koji se moze lako projicirati po anketama, a ukupna izlaznost je oko 30%, od cega valjda 25% unaprijed osiguranih. Ovih preostalih 5% rijetko monolitno glasa samo za jednu stranu da bi bili kljuan faktor...
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 08:46   #19
Quote:
Aurigo kaže: Pogledaj post
Aha... a da pribrojis zaposlene u:

- lokalnim komunalnim poduzecima
- javnim ustanovama
- odgojnim ustanovama
- zdravstvenim ustanovama
- medijima
- tvrtkama koje imaju ugovore s jedinicama lokalne samouprave

onda dobijes opseg utjecaja korupcije na lokalnoj razini, jer na velikom dijelu ovih mjesta se posao uvjetuje ili dobija po politickoj liniji, jer su u ingerenciji lokalne samouprave, ili ona dodjeljuje proracunska sredstva po politickoj liniji stranackim kolegama.

U Varazdinskoj zupaniji posao jebene cistacice u skoli ne mozes dobiti ako nemas HNS iskaznicu, ili je nisi spreman podici (HDZ-ovu u drugoj, svejedno...).

A znas kaj se dogodi kad imas iskaznicu? Kad ides na lokalne izbore, moras prijviti koliko ce vas iz obitelji doci glasati. Pa ti reci da naces doci na izbore, i da tvoj muz glasa po slobodnoj volji...

Rezultate izbora znaju u nedjelju prije pocetka izbora, ako znaju da su popisali za glasanje x ljudi iz stranke i x clanova njihovih obitelji i da oni drugi to ne mogu napecati sa svojom sranackom bazom...

Ostatku ekipe izvan stranaka se ionako jebe za lokalne izbore i imaju manji utjecaj koji se moze lako projicirati po anketama, a ukupna izlaznost je oko 30%, od cega valjda 25% unaprijed osiguranih. Ovih preostalih 5% rijetko monolitno glasa samo za jednu stranu da bi bili kljuan faktor...
Sve stoji. Zato sustav treba demontirati. Smanjenje broja jedinica lokalne samouprave je možda prvi korak, jer bi, jednostavno, smanjio broj ljudi koji imaju direktnu korist. Premda ne treba sumnjati u dovitljivost naših ljudi.
funes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2017., 12:21   #20
Quote:
noname23 kaže: Pogledaj post
Ovo je takva glupost van razuma i pameti.
Daj ti meni 90% od svoje plaće pa ću ja tebi solit pamet kako si nesposoban nešto napravit. A ako hoćeš nešto i radit sa tom crkotinom ja ti dirigiram uvjete, dajem zemlju, krojim zakone i donosim propise koje moraš ispuniti.
Kako???
Pa ko je lud pušit takve priče i kako te nije sram i stid takve pizdarije pričat.
I još te uvjetujem da moraš krpat ceste sam, financirat vrtiće sam, smeće odvozit sam i još 50 drugih stvari... em te pljačkam, em te maltretiram i još ti prigovaram da si ljen, nesposoban i da nemaš para i da si trošak....
Joj nemoj molim te. Moj otac, koji je radio po terenima u Slavoniji, osobno je imao priliku upoznati načelnike i gradonačelnike. To je šljam do šljama od ljudi. Ne znaš tko je nesposobniji od svih njih.

Pljačka? Uh, čekaj malo, daj me podsjeti tko je opljačkao Slavonski Brod? Jel Zagreb možda ili gradonačelnik? Pobrao frajer pare, grad bankrotirao, nitko nikada nije tužbu digao protiv njega.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:55.