Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2012., 20:37   #2041
Ovako, zanima me kako ja mogu naslijediti imovinu svojih roditelja, nekim skrbničkim ili darovnim ugovorom. Oni su još živi, pored toga imam i sestru.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 09:27   #2042
Dok su zivi ne mozes. O darovnom ugovoru i ugovorima o uzdrzavanju mozes se informirati ovdje i ovdje.
Malo prouci ovu i ostale teme ovdje, cisto da shvatis neke osnovne stvari, a onda za detalje postavi pitanje u prikladnoj temi
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 15:04   #2043
čija je nekretnina ako ostanem udovica?

Uskoro ulazim u brak sa čovjekom kojeg volim. I on i ja imamo po jedan brak iza sebe i djecu iz prethodnih brakova. Čekamo zajedničko djete. Ja sam sa svojom djecom uselila k njemu. On je od ranije vlasnik 2 stana spojena u jedan veliki od 100m2.
U slučaju da mu se nešto dogodi i ostanem udovica-u kojem omjeru dijelim stanove sa njegovim djetetom iz 1. braka i našim zajedničkim djetetom te u kojem bi se statusu ja našla? Napominjem da ti stanovi nisu naša bračna stečevina već su proizašli iz ostavštine nakon smrti njegovih roditelja.
žalosnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 22:47   #2044
Quote:
barun300 kaže: Pogledaj post
nakon smrti oca ostali su nam njegovi krediti ostavinsku raspravu jos nismo napravili jer nista nema da li moramo napraviti ostavinsku raspravi ili ne i ako bi majka preuzela mirovinu da li je mirovina pripada u nasljedstvo ili ne i da li mi moramo vracati te kredite jer su bez jamaca i hipoteke a nasljedili bi jedino 10 dana od njegove zadnje mirovine hvala
ne morate praviti nikakvu ostavinsku raspravu,biti ćete pozvani kod bilježnika,to je automatski postupak,na pozivu će vam pisati da morate donjeti sve dokumente o imovini koju je pokojnik posjedovao.ako stvarno nema nikakve imovine ne prihvaćajte ništa,sve odbijte,i tu zadnju mirovinu jer ionako nećete dobiti cijelu nego samo 60% otprilike.
ako ništa ne prihvatite ne morate ni vraćati dugove-kredite.
9marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 23:10   #2045
Quote:
9marko kaže: Pogledaj post
ne morate praviti nikakvu ostavinsku raspravu,biti ćete pozvani kod bilježnika,to je automatski postupak,na pozivu će vam pisati da morate donjeti sve dokumente o imovini koju je pokojnik posjedovao.ako stvarno nema nikakve imovine ne prihvaćajte ništa,sve odbijte,i tu zadnju mirovinu jer ionako nećete dobiti cijelu nego samo 60% otprilike.
ako ništa ne prihvatite ne morate ni vraćati dugove-kredite.
hvala na odgovoru a ako bi majka prestala raditi i otišla odnosno preuzela njegovu mirovinu pošto ima više od 50 god i počela ju uživati da li to spada pod ostavinu ili nasljedstvo i da li onda mora plaćati kredite jer su krediti bez jamaca i hipoteke
barun300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 20:17   #2046
Quote:
barun300 kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru a ako bi majka prestala raditi i otišla odnosno preuzela njegovu mirovinu pošto ima više od 50 god i počela ju uživati da li to spada pod ostavinu ili nasljedstvo i da li onda mora plaćati kredite jer su krediti bez jamaca i hipoteke
i jos jedno pitanje tice se majke ima 52 god starosti 32 god radnog staza a zadnje 22 kod istog poslodavca drzavna firma bolnica kad bude preuzima obiteljskumirovinu od pokojnog oca ima li mozda pravo na otpremninu kod svog poslodavca i koliko hvala
barun300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 15:40   #2047
nasljedjivanje

stric i strina su mi poginuli u saobraćajnoj nezgodi(strina na licu mjesta,a stric je 12.dan preminuo u bolnici),nisu imali djece,iza strica ostala sam ja,njegov jos jedan brat(nije moj otac vec drugi)i jos jedna sestra,a iza pokojne strine ostala je njena majka i otac koji su rastavljeni vec skoro 50 godina.zanima me da li mi striceva obitelj imamo pravo na nasljedjivanje posto doticna baba izjavljuje da nemamo i pokrenula je ostavinsku proceduru bez nasmolim vas pomoć i to ako moze vrlo brzo,ostaviska je zakazana za 11.10.2012. a ja sam saznala jucer za to tj,04.10.2012.
sanela 34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 09:26   #2048
tip i zena su u vezi 5-6 godina (nisu vjencani).tip ima sina i kcer (mama je umrla). on ima dva stana. u jednom zivi on,u jednom zivi njegova 'cura'. uspili smo nekako izvuc da njih dvoje nisu zajedno,tj. po potrebi su zajedno. tijekom pokusaja komunikacije sina i sinove cure sa 'curom' od oca da izadje iz tog stana jer nisu zajedno (doslovno se sina tira da ide u iznajmljivanje stana), oceva 'cura' izjavi da ona ima pravo na podijelu njegove imovine jer su 3 godine i vise zajedno (vanbracna zajednica). otac i dalje misli da je ona svetica i ona mu izjavi da ga sin i sinova cura pokusavaju izbacit iz stana. jel postoji rjesenje? da li ona ima pravo na podjelu imovine ili podjelu samo onog sta su stekli zajedno?
kaata is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 04:55   #2049
1.pitanje-Dobila sam stan,na temelju zakona o pravima djece poginulih branitelja..dakle,vlasnik 1kroz1 prije braka!
U slučaju rastave,ima li muz pravo djelit taj stan sa mnom?
Nije bračna stečevina,ja sam jos prijavljena na toj adresi!

2.pitanje-mogu li ga darovnim ugovorom ostavit na ime kćeri,iako je maloljetna,a da muž nema ovlasti nad tim ili moram pisat oporuku?

3.pitanje-baka ima kuću,na svoje ime. Ne daj boze,al nakon njene smrti,na raspravu idu njena djeca:tetka i stric,te najvjerojatnije i ja,kao unuka sina koji je poginuo!
Znači li da se ta njena kuća,nasljedje djeli u 3djela?
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 10:59   #2050
Molim da mi netko pomogne. Kako da otac i ja zaštitimo imovivnu od snajke koja ga izbacuje van. Otac želi prepisati nekretninu sinu ali se boji da u slučaju sinove smrti ili razvoda braka nekretnina dospije u ruke snajke koja to ne zaslužuje. Želimo da ona eventualno dobije polovicu nekretnine ili nužni dio.
totto2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 13:03   #2051
Državljanstvo i Ostavinska Rasprava

Jedno pitanje ako bi mi mogao netko pomoć.
Živim u Njemačkoj i državljanin sam Republike Hrvatske,htjeo bi uzet Državljanstvo Savezne Republike Njemačke.
E sad moje pitanje: Šal ja u slučaju da sam Njemački državljanin i jednog dana nešt nasljiedim od Roditelja dal ću imat tu ikakvih problema il sam u lošijem položaju o svoje braće i sestre ipak sam ja onda Stranac po papiru?
I ako nasljiedim i onda sam vlasnik ima li tu nešt na što moram pazit, ili kad bude EU dal su onda u HR isti zakoni kao u SRN?
Hvala unaprijed za odgovor!
Dinamo Baden is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2012., 16:30   #2052
ostavstina od oca

Roditelji su mi se rastavili prije 7 godina,i nisu se podjelili,sada nedavno otac mi je umra i darovnicom ostavio meni sve,stan u kojem su oni za vrijeme braka zivjeli je vec u pocetku kad je kupljen podjeljen na 2 dijela,sada je pola moje a pola od majke,to znam,a na darovnici mi je ostavljeno u kuci dva stana i jeli sada ona ima pravo trazit da je to bracna stecevina??
dora2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2012., 01:00   #2053
Imam li pravo na nasljedstvo?

Od nedavno sam u 2. braku. I on i ja imamo po jedan brak iza sebe i djecu iz prethodnih brakova. Čekamo zajedničko djete. Ja sam sa svojom djecom uselila k njemu. On je od ranije vlasnik 2 stana spojena u jedan veliki od 100m2.
U slučaju da mu se nešto dogodi i ostanem udovica-u kojem omjeru dijelim stanove sa njegovim djetetom iz 1. braka i našim zajedničkim djetetom te u kojem bi se statusu ja našla? Napominjem da ti stanovi nisu naša bračna stečevina već su proizašli iz ostavštine nakon smrti njegovih roditelja.
žalosnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2012., 14:30   #2054
Pitanje o nasljeđivanju nevjenčane supruge

Pozdrav!
Zanima me ako netko zna da li nevjenčana supruga iz vanbračne zajednice koja je trajala 30 godina i nemaju djece nasljeđuje cijelu ostavinu ili braća koja su ostala nakon pokojnika imaju pravo na dio nasljedstva?

Hvala na odgovoru.
mm2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2012., 00:55   #2055
Quote:
mm2009 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Zanima me ako netko zna da li nevjenčana supruga iz vanbračne zajednice koja je trajala 30 godina i nemaju djece nasljeđuje cijelu ostavinu ili braća koja su ostala nakon pokojnika imaju pravo na dio nasljedstva?

Hvala na odgovoru.
Eh. Žena bi trebala sve naslijediti, ali trebaš dokazati vanbračnu zajednicu, a sve mi se čini da će njegova braća osporavati to.
Mogli bi reći da si samo podstanar bila.
I onda ako uspiješ u ovom životu na sudu se izboriti za to, ovi će u poreznoj tražiti da platiš 5% poreza na nasljedstvo.
Melon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 09:36   #2056
sestra

Ako mi mozete odgovorili
Imala sam sestru koja je sa suprogom kupila stan u braku, stan ne zapisan na muza. Nemaju djece, moji i njeghovi roditelje su zivi on ima setru.
Tko nasljeduje stan samo muz. I nesto malo novaca sa njenog racuna.
Da li bi situacija bila ista u slucaju da je ona bila zapisana kao vlasnica stana.

Hvala
ad1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 12:42   #2057
ad1234, post nije baš najjasniji, no probat ću odgovoriti - žena nasljeđuje muževu, odnosno muž nasljeđuje ženinu kompletnu imovinu kad nema djece.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 13:12   #2058
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
ad1234, post nije baš najjasniji, no probat ću odgovoriti - žena nasljeđuje muževu, odnosno muž nasljeđuje ženinu kompletnu imovinu kad nema djece.
iz zakonana
2. Drugi nas­­ljedni red

Ostavite­­ljevi rodite­­lji i bračni drug

Članak 11.

(1) Ostavite­­lja koji nije ostavio potomke nas­­ljeđuju ­­nje­govi rodite­­lji i ­­nje­gov bračni drug.

(2) Ostavite­­ljevi rodite­­lji nas­­ljeđuju jednu polovicu ostavine na jednake dijelove, a drugu polovicu ostavine nas­­ljeđuje ostavite­­ljev bračni drug.

(3) Ako su oba rodite­­lja umrla prije ostavite­­lja, bračni drug nas­­ljeđuje cijelu ostavinu.

Po cl.11 meni se cini da dijele muz i roditelji.

Članak 249.
(1) Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, ako nisu drukčije ugovorili.

Nije ni jasno iz cl.249 "ako nisu drukčije ugovorili"
Ako je na stan upisan na muz, da li to znaci, da kada zena umre da se stan ne dijeli, stan je muzev.
A da je muz prvi umrao, zena i njegovi roditelji bi djelili stan po pola ?
ad1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 13:15   #2059
Isprike, uzela sam zdravo za gotovo da roditelji nisu živi.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 13:28   #2060
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Isprike, uzela sam zdravo za gotovo da roditelji nisu živi.
Hvala, nema problema, malo sam falila u pisanju pa nije bilo skroz jasno

Da li tko zna sto to znaci iz cl.249 "ako nisu drukčije ugovorili"

Da li to znaci ovo
Ako je na stan upisan na muz, da li to znaci, da kada zena umre da se stan ne dijeli, stan pripada muzu.
A da je muz prvi umrao, zena i njegovi roditelji bi djelili stan po pola ?

ili bez obzira ko je upisan kao vlasnik stana da bračni drug i rodite­­lji se dijele po pola.
ad1234 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:17.