Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2012., 02:21   #1
Školovanje nekada i danas...

Premješteno s teme pišete li djeci lektire i zadaće i zašto?
Ribež



Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Učenje za ocjenu nema veze s učenjem zbog vrijednosti znanja. Forsanje kontinuiranog rada nije odgajanje o vrijednosti znanja nego o vrijednosti kontinuiranog rada i, recimo, poštivanja deadlineova. Ako netko na kraju stekne znanje koje se smatra znanjem za peticu, onda je, avaj, stekao znanje za koje se smatra da vrijedi peticu. To što ga nije stekao na vrijeme za prvi termin kontrolnog ne znači da ga nije stekao uopće.
..uz malu (cuj, malu ) opasku da je nas sutav skolovanja, tocnje vrednovanja znanja, totalno promasen i u 90% slucajeva (ako ne i u vecem postotku) se svodi na cisto bubetanje.

i to krenuvsi od osnovne skole pa sve do faksa.

mislim, meni je bilo fasicnantno kad sam slusala studose prava kako mi pricaju o zakonima koje doslovno moraju nastrebetati na pamet da poloze ispit. sto je totalno nebulozno iz dva razloga:
1) zakoni se svako malo mijenjaju
2) u praksi oni uopce ne moraju znati zakon na pamet, moraju samo znati gdje da ga potraze

oke, ovo je info iz druge ruke, mozda i nije tocan/realan. imamo pravnika na forumu, mozda nam se jave.

ali vecinom je tako.
maltretiraju nas od malih nogu s bubetanjem suhoparnih cinjenica koje u praksi ili nisu provedive, ili se ne provode tako.

skrecemo polaku u offtopic, no, ti je zapravo poanta onoga sto sam prvo pomisila kad sam ugledala naslov ove teme.. dolazimo u napast pisati djeci zadace da im olaksamo jer ne vidimo smisao u onome s cime ih maltretiraju.

i meni je bas super sto ste spomenuli modru galicu.
da, jebala ih modra galica ja je nisam imala, pa sam si vatala na konac kristalice soli.
doduse, mislim da nas nisu ocjenjivali po tome kolko tko kristala na koncu ima ali, vec i cinjenica da pamtimo fakin modru galicu govori sama za sebe - to je bila dobra zadaca!!
takve bi zadace trebale biti!
nesto sto ce djetetu biti zanimljivo, novo, poticajno!

a ne prepisivanje cinjenica iz knjige
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...

Zadnje uređivanje Ribež : 23.05.2012. at 21:43.
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 13:51   #2
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
.


mislim, meni je bilo fasicnantno kad sam slusala studose prava kako mi pricaju o zakonima koje doslovno moraju nastrebetati na pamet da poloze ispit. sto je totalno nebulozno iz dva razloga:
1) zakoni se svako malo mijenjaju
2) u praksi oni uopce ne moraju znati zakon na pamet, moraju samo znati gdje da ga potraze

oke, ovo je info iz druge ruke, mozda i nije tocan/realan. imamo pravnika na forumu, mozda nam se jave.

ali vecinom je tako.
maltretiraju nas od malih nogu s bubetanjem suhoparnih cinjenica koje u praksi ili nisu provedive, ili se ne provode tako.

Prijavak
Da, učila sam zakone na pamet ne baš sve neki su čak imali i veze s vezom ali jako rijetko..
Debelu večinu - uzmeš knjižurinu i štebaj napamet. Da, i dan danas si mislim kog sam vrapca gubila živce i vrijeme tih godina na zakone koji danas niti ne postoje..
Ali to je na žalost takav faks. Učiš ono što je u to vrijeme "zakon".
Usko vezane stvari uz svoj posao moram znati da me probudiš u samu ponoć..baš me jedno jutro muž budio za posao i ja njemu u snu kažem:"pusti me na miru, čitam spise" Bolesno.
No,da baš sve znam - ne znam. Izmjene zakona, dopune zakona - za izluditi.
Tek kada sam počela raditi sam shvatila da mi svo svoje studentsko znanje ništa ne vrijedi...
Iskreno, mislim da u ovim godinama mi netko dođe i kaže da opet to studiram rekla bih - nema hebene šanse...
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 19:05   #3
Osim što mi je mama crtala posljednje (Posljednje?) večere za vjeronauk, jednom mi je i jedna doktorica književnosti napisala esej. Dobila sam -4.

A i ovo o starim običajima našeg kraja, moji nit su znali stare običaji iz svog kraja, a kamoli onog u kojem smo živjeli, pa bi odnijeli takve zadaće na posao i ispitivali kolege. Koji bi onda još zvali svoju rodbinu na selo.

Isto je bilo super ono opišite kako ste proveli zimske praznike, a ono pola razreda provelo pred TV-om, a učiteljice očito zaboravljale da većina ljudi radi dok one praznikuju, mi bi posjetili baku eventualno, ali bez purice i bakalara čak i bez poklona, jer su moji poklanjali samo za svetog Nikolu, od snijega nikad ni s, i onda bih ja sjela za stol "A mama što ću ja napisati?", a mama bi mi dekorirala stvarnost u nešto što bi moglo očarati učiteljicu, o obiteljskom duhu koji nas je prožeo i slični proljevi.

P.S. Ovo od kajperinje mi uopće nije fora, pa nije osnovna škola studiranje s rokovima. A čak više ni većina bolonjskih studenata nema rokove, pa eto, hehe, jedinice se ne upisuju u indeks.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 19:22   #4
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
štajaznam, meni se više čini da je taj netko nabubetao za peticu nego da je iskreno znatiželjan i da je stekao pravo znanje. jer bi ga inače stekao i prije, pa bar za dva ili tri.
Dok su oni koji su bubetali za petice na vrijeme to činili iz iskrene znatiželje, i sigurno su stekli pravo znanje, a ne neko koje im je ishlapilo iz glave one sekunde kad je zazvonilo za kraj sata.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 19:56   #5
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Učenje za ocjenu nema veze s učenjem zbog vrijednosti znanja. Forsanje kontinuiranog rada nije odgajanje o vrijednosti znanja nego o vrijednosti kontinuiranog rada i, recimo, poštivanja deadlineova. Ako netko na kraju stekne znanje koje se smatra znanjem za peticu, onda je, avaj, stekao znanje za koje se smatra da vrijedi peticu. To što ga nije stekao na vrijeme za prvi termin kontrolnog ne znači da ga nije stekao uopće.
Upravo tako. Covjek je imo stvarno pravi pedagog, jedan od rijetkih.
Ako je netko savladao gradivo za 4 imao je 4, ako je savladao za 5 imao je 5...nije mu jedna jedinica kvarila posjek, pa da bi zbog ocjena i prosjeka imao trojku.
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pa, naravno da ne mogu znati, vjerojatno je i bio dobar profesor...ali ak je netko dobivao jedinice koje bi poispravljao na 4 ili 5 - nije mi baš ok da na kraju ima 5. ak se nekom zalomi jedinica pa ju ispravi na 5 pa ju prof ne gleda nego gleda samo tu ispravljenu, al kod više jedinica to baš nije pokazatelj nit znanja nit truda za pet na kraju.
Pa mozda sam to malo krivo prezentirala, kao da je bilo jedinica kao u prici.
Nije ni bilo ocjena tokom godine bas puno, pa nije se ni jedinica moglo nakupiti...ali ako te digao za gradivo od proslog sata, a nisi znao...i dobio 1, a kasnije to ispravio na 5 - jedinicu nije brojao u prosjek...jer si gradivo naucio za 5.
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
štajaznam, meni se više čini da je taj netko nabubetao za peticu nego da je iskreno znatiželjan i da je stekao pravo znanje. jer bi ga inače stekao i prije, pa bar za dva ili tri.
Pa nekako sumnjam da je bilo tko bio iskreno znatizeljan bas svaku lekciju nauciti za sljedeci sat. Svi su ucili za ocjenu. Nisi to znanje mogao steci prije..nego si ga mogao steci izmedju dva sata tog predmeta (naravno, osim ako nisi neki fanatik, pa pokusavas uciti u naprijed).
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Je.
Djeci je to simpatično jer dobiju višu ocjenu koju realno ne zaslužuju, ali to tako ne ide.
Uopce se ne radi o simpaticnosti, nego o necemu vrlo pravednom i vrijednom divljenja. Ocjena koju si dobio bila je stvarno zasluzena.
Quote:
1 5 1 4 ne može na kraju godine biti četvorka, može biti trojka.
Jer tako bi onda svatko mogao ne učiti, dobiti 1, i onda kad konačno odluči naučiti - dobiti 5, a tako baš ne funkcionira sustav.
Ako netko ne nauci jednu ili dvije lekcije i dobije jedan, ne bi imo zbog toga trebao ispastati...zato jer je slucajno taj dan prozvan...mozda je naucio i bio spreman ostalih 200 puta...tako da ako dobije 1 i to brzo ispavi na 5, naucio je tu jednu lekciju za 5 i nema razloga da mu ta jedna jedinica (vezano za 1-2 lekcije, znaci gradivo od samo jednog-dva skolska sata) kvari ocjenu i prosjek.
Znam, tesko je to shvatiti...ali stvarno funkcionira, vrlo je pravedno i za jednog strogog i distanciranog profu...tek sam naknadno shvatila koliko je u stvari dobar profesor.
Ako netko dio gradiva zna za 1 (tj. ne zna) dio za 4, a dio za 5...to je stvarno tesko ocijeniti, ali ako dio gradiva zna za 4 (bio je dobio 1 ali je naucio za 4), a dio za 5 - to je 4,5 - zakljucno petica.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:21   #6
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Upravo tako. Covjek je imo stvarno pravi pedagog, jedan od rijetkih.
Ako je netko savladao gradivo za 4 imao je 4, ako je savladao za 5 imao je 5...nije mu jedna jedinica kvarila posjek, pa da bi zbog ocjena i prosjeka imao trojku.

Pa mozda sam to malo krivo prezentirala, kao da je bilo jedinica kao u prici.
Nije ni bilo ocjena tokom godine bas puno, pa nije se ni jedinica moglo nakupiti...ali ako te digao za gradivo od proslog sata, a nisi znao...i dobio 1, a kasnije to ispravio na 5 - jedinicu nije brojao u prosjek...jer si gradivo naucio za 5.

Pa nekako sumnjam da je bilo tko bio iskreno znatizeljan bas svaku lekciju nauciti za sljedeci sat. Svi su ucili za ocjenu. Nisi to znanje mogao steci prije..nego si ga mogao steci izmedju dva sata tog predmeta (naravno, osim ako nisi neki fanatik, pa pokusavas uciti u naprijed).

Uopce se ne radi o simpaticnosti, nego o necemu vrlo pravednom i vrijednom divljenja. Ocjena koju si dobio bila je stvarno zasluzena.

Ako netko ne nauci jednu ili dvije lekcije i dobije jedan, ne bi imo zbog toga trebao ispastati...zato jer je slucajno taj dan prozvan...mozda je naucio i bio spreman ostalih 200 puta...tako da ako dobije 1 i to brzo ispavi na 5, naucio je tu jednu lekciju za 5 i nema razloga da mu ta jedna jedinica (vezano za 1-2 lekcije, znaci gradivo od samo jednog-dva skolska sata) kvari ocjenu i prosjek.
Znam, tesko je to shvatiti...ali stvarno funkcionira, vrlo je pravedno i za jednog strogog i distanciranog profu...tek sam naknadno shvatila koliko je u stvari dobar profesor.
Ako netko dio gradiva zna za 1 (tj. ne zna) dio za 4, a dio za 5...to je stvarno tesko ocijeniti, ali ako dio gradiva zna za 4 (bio je dobio 1 ali je naucio za 4), a dio za 5 - to je 4,5 - zakljucno petica.
Pa što onda nije dao jedan veliki test 10. lipnja i gotovo? Čemu uopće ispitivanja usred godine?
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:37   #7
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Pa što onda nije dao jedan veliki test 10. lipnja i gotovo? Čemu uopće ispitivanja usred godine?
Mda...moze i tako, nikavih testova niti ispitivanja, nikakvih ocjena ni provjera znanja, samo matura i gotovo.
A sto se onda danas svi nesto bune na tu maturu?
Zasto ne bi svi ucili za znanje, pa se to znanje verificira kroz maturu i to je to...pa tko dobro napise (jer zna), ide dalje, tko ne...nista...
Nisu to bila klasicna ispitivanja (iako, svaki profesor - ispituje, ne znam sto je tu cudno) vec "ponavljanje" zadnje lekcije....na taj nacin je pokusavao natjerati/motivirati da se svaki put prije sata nauci (pogleda) zadnja lekcija. Ako netko to ne bi ucinio i dobio bi 1 nije to kaznjavao zakljucnom trojkom uzimajuci jedinicu iz jedne lekcije kao bitnu ...ako si poslje odgovorio za pozitivnu ocjenu. (u prosjek bi uzeo onu na koju si dobio poslije)
Imala sam svakakvih profesora koji su popustali, poklanjali, bili pre blagi, tolerirali svasta, dopustali prepisivanje, ma svasta...bilo je i onih uzasnih, nepravednih i bezobraznih (koji su cak kao bili sretni kad ti uvale jedinicu i onda im je to alibi da nemozes imati vise od 3)...ali ovaj mi je stvarno super. Nije mi to bio tada, ...nego tek naknadno shvatih koliko je tip bio pravedan...odlican profesor.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:45   #8
Mi smo imali profesoricu slovenskog jezika koja nam je na početku 1. srednje rekla da će kod nje svi proći maturu. Ne zato što bi ona poklanjala prolaz nego zato što će ona učeniku dozvoliti ići na maturu tek kada će znati toliko da prođe.

Ona je imala sustav gdje je svako ispitivanje pitala i stvari od prijašnjih godina. Da si samo pratio ta ispitivanja, nema šanse da na kraju 4. srednje ne znaš barem za trojku.

Bila je naci za pravopis. Svaku godinu pisali smo 4 diktata. Jedna pogreška, jedna ocjena. I sa neispravljenom jedinicom iz diktata nema dvojke. Mislim da nijedan njezin učenik nikada nakon srednje nije napisao riječi kao što su zvonjenje, živlenje, nadalnji, ...
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:50   #9
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
A ovaj koji ga je nabubetao za nategnutu peticu na kraju je to učinio iz kojih razloga?
Pa iz istih tih. Samo mi nije jasno zašto onda ispada da su ovi koji nabubetaju na vrijeme poučeni o vrijednosti znanja, a ovi drugi nisu.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 20:56   #10
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Pa iz istih tih. Samo mi nije jasno zašto onda ispada da su ovi koji nabubetaju na vrijeme poučeni o vrijednosti znanja, a ovi drugi nisu.
Nemam pojma, ja to nisam ni tvrdila
O vrijednostima znanja možemo pričati u rijetkim slučajevima i o srednjoj školi
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 21:00   #11
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
O vrijednostima znanja možemo pričati u rijetkim slučajevima i o srednjoj školi
Ajde pomogni mi ...sto bi ova recenica trebala znaciti...nikako da shvatim.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 21:08   #12
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ajde pomogni mi ...sto bi ova recenica trebala znaciti...nikako da shvatim.
Da klinci većinom shvate vrijednost znanja kada su u srednjoj i kad se obrazuju za svoje zanimanje ili pripremaju ići na faks za svoje željeno zanimanje.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 21:12   #13
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Da klinci većinom shvate vrijednost znanja kada su u srednjoj i kad se obrazuju za svoje zanimanje ili pripremaju ići na faks za svoje željeno zanimanje.
Mozda...
Vecina ne shvati nikad.
Ja i jesam govorila o profesoru iz srednje skole....ali ne o ucenju na kraju godine i ispravljanju jedinica na kraju godine, kad netko cijelu godinu skuplja jedinice i onda na kraju ispravi. To je nesto drugo.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 21:18   #14
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Da klinci većinom shvate vrijednost znanja kada su u srednjoj i kad se obrazuju za svoje zanimanje ili pripremaju ići na faks za svoje željeno zanimanje.
kod mene je bilo obrnuto
u osnovnoj me sve zanimalo jer sam još bila iskreno znatiželjno dijete
u srednjoj me oprao pubertet, utjecaj vršnjaka, i sve mi je bilo gluuuupooooo i dooosadno i zanimljivije je bilo brbljat ili biti u birtiji nego slušat o ovidiju
onda sam se na prvoj godini faksa sama učila osnovama iz nekih predmeta i sama sebe kad sam skužila kako je to zapravo zanimljivo

u srednjoj mi je 'obrazovanje za svoje zanimanje' još bio vrlo apstraktan i dalek pojam
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 10:26   #15
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
I nes ti teska gradiva (u odnosu na moje ondasnje) danasnjih osnovaca.
Ne znam u kojem si se to sustavu školovala - ali, za obrazovanje na ovim prostorima, ova rečenica ni najmanje ne stoji.

Današnji klinci imaju puno nabrijanije nastavne programe od "ondašnjih".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 11:00   #16
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne znam u kojem si se to sustavu školovala - ali, za obrazovanje na ovim prostorima, ova rečenica ni najmanje ne stoji.

Današnji klinci imaju puno nabrijanije nastavne programe od "ondašnjih".
Ja i govorim o svojem skolovanju u odnosu na ovo danasnje.

Zato se i pozivam na svoje temeljno znanje iz osnovnjaka.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 11:16   #17
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Ja i govorim o svojem skolovanju u odnosu na ovo danasnje.
To smo razumjeli i prvi put . Ako je to školovanje bilo na ovim prostorima, tvrdnja jednostavno ne stoji: zahtjevi koji se postavljaju pred današnje klince su puno veći, a sva nostalgičarska "kad sam ja bio/bila u njihovim godinama..." prisjećanja su staračke fore .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 13:41   #18
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne znam u kojem si se to sustavu školovala - ali, za obrazovanje na ovim prostorima, ova rečenica ni najmanje ne stoji.

Današnji klinci imaju puno nabrijanije nastavne programe od "ondašnjih".
joj, javit ce se profesori sigurno ali ja ne bi rekla da je istina. necu ulaziti u moju sumanutu osnovnu u kojoj je bio latinski i grcki i dva strana jezika uz njih, ali sama debljina knjiga mi puno govori.
moja knjiga iz povjesti za 7 razred je bila puno puno deblja, i bez mnostva slika i grafickih prikaza, bez pitnja i odgovora i ostalih stvari koje pomazu u ucenju.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 15:04   #19
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
moja knjiga iz povjesti za 7 razred je bila puno puno deblja, i bez mnostva slika i grafickih prikaza, bez pitnja i odgovora i ostalih stvari koje pomazu u ucenju.
vjerojatno smo vidjele udžbenike različitih izdavača, ja sam vidjela jednu gdje sam ostala

debeo udžbenik, puno teksta, čak i dijelovi iz povijesnih izvora, zamišljeno valjda da se na temelju njih razvije kakva rasprava.
IMO definitivno megalomanski za osnovnoškolsku populaciju
moji srednjoškolski udženici povijesti su bili barem duplo manji opsegom.

međutim, iako je baš taj udžbenik odabran, učenici u biti prepisuju natuknice s grafoprozirnica. po desetak natuknica po lekciji, to je ono što zaista moraju naučiti.

a pretpostavljam da kad dobiju lošu ocjenu, doma plaču "gle koliki je udžbenik, kako da sve to naučim"
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 15:09   #20
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
To smo razumjeli i prvi put . Ako je to školovanje bilo na ovim prostorima, tvrdnja jednostavno ne stoji: zahtjevi koji se postavljaju pred današnje klince su puno veći, a sva nostalgičarska "kad sam ja bio/bila u njihovim godinama..." prisjećanja su staračke fore .
Zbog cega mislis da je skolsko gradivo danasnjih klinaca zahtijevnije (a samim tim vjerojatno i teze) nego npr. prije deceniju - dvije-tri?
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:42.