Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2012., 11:55   #21
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post

Eto, da baš ne govorim samo o svom problemu - reći ću sve opći problem djece koja ne idu na vjeronauk.
Na žalost taj sat su djeca osuđena na hodnik.
Što izgleda jadno i bijedno. Eventualno ako je knjižnica otvorena uspiju se tamo zadržati taj sat.



No, uistinu taj problem vucaranja djece koja ne pohađaju vjeronauk u večini škola postoji i gotovo je ne riješiv..
eh, s ovime se ja nikako ne mogu pomiriti.
nismo vjernici i dijete nece pohadjati vjeronauk. ici ce u skolu koja je u takvoj sredini da bas svi idu na vjeronauk.
ja ne mogu nit zelim prihvatiti cinjenicu da ce moje sedmogodisnje dijete taj sat biti prepusteno samo sebi na hodniku.
nema sanse da cu to samo tako dopustiti, bez da se prvo pokusam izboriti za nesto drugacije.

e, sad, ti bi to najbolje trebala znati, kome bi bilo najbolje da se roditelji obrate? naravno, ako u skoli ne naidju na suradjnju i razumijevanje.
gradu? ministarstvu? djecjoj pravobraniteljici? svima njima?
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 11.06.2012., 12:01   #22
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
e, sad, ti bi to najbolje trebala znati, kome bi bilo najbolje da se roditelji obrate?
U situaciji u kojoj jesi, možeš se obratiti samo - upravi Vodovoda .

Novi ministar je najavio postavljanje vjeronauka samo prvi ili posljednji sat po rasporedu - ali, novi ministar je u ovo malo vremena uspio najaviti jako puno toga, pa se skrušeno povući (nogomet, npr.). Bit će jako zanimljivo vidjeti kako će se ova najava o vjeronauku uskladiti s činjenicom da je to kadrovski neizvodivo.

U tvojoj situaciji, ne vjerujem da možeš postići išta više od djetetova boravka u knjižnici. Nije nešto, ali je bolje od hodnika.
Lord Byron is offline  
Old 11.06.2012., 12:06   #23
a cuj, dok moje dijete dogura do skole, tko zna tko ce biti ministar
informiram se onak, dosta unaprijed. "nista nas ne moze iznenaditi"

ma ja bih bila zadovoljna i s knjiznicom, samo da tako malo dijete nije prepusteno samo sebi. i nije mi jasno kako se vise roditelja koji su u toj situaciji ne buni jasno i glasno
a ne kuzim bome nit kako je skolama svejedno sto imaju djecicu koja bauljaju uokolo. jer, desi li se nesto tom djetetu, skola je odgovorna, zar ne?
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 11.06.2012., 12:09   #24
La Luna - doslovno nikome se ne možeš obratiti što izgleda glupo i priznajem da je idiotizam ali takva je istina.
Naš sadašnji ministar je slao dopise da knjižnice nisu mjesta za okupljanje djece koja ne polaze vjeronauk (a kaj bi trebali visiti na stropu?) već da treba uvesti vjeronauk pod obavezno prvi ili zadnji sat.
E sada bi ja njemu uvaljala križaljku rasporeda u ruke gdje večina vjeroučitelja radi u dvije škole - pa da vidi on kako je to izvedivo...pojma nema ispada fakat hiper aktivno dijete (to su pisali o njemu - nisam ja majke mi).
O pravobraniteljici imam svoje mišljenje koje ne bih iznosila da me nebuju tužili a i nije za ovu temu..
I naravno za tih 45 minuta je škola i samo škola odgovorna. Znam za slučaj gdje su pušteni malo na zrak pa se vratili razbijenih glava jer su se malkice zaigrali...(viši razredi).
Ribež is offline  
Old 11.06.2012., 12:21   #25
Pravobraniteljica ne može tu ništa, jer mora poštivati zakon, a zakon je takav kakav je. Naime, vjeronauk nije izborni predmet nego obvezan za one koji ga izaberu, tako se tretira i ima jednaka prava provođenja kao i drugi predmeti, bilo bi dobro uvesti neki izborni predmet kao zamjenu ili učitelje koji bi za to vrijeme djeci koja ne idu na vjeronauk pomagali predmete koji ima recimo ne idu, ali to sve košta, a ova vlada nikome ne da pare... tako da... ostaje sve isto dok se zakoni ne promjene...
manja mama is offline  
Old 11.06.2012., 12:25   #26
koliko ja znam protuzakonito je da dijete ispod nekih 10 godina bude bez nadzora.
ne znam sto inspekcija radi na prijavu da su djeca sama na hodniku 45 min
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Old 11.06.2012., 12:47   #27
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
koliko ja znam protuzakonito je da dijete ispod nekih 10 godina bude bez nadzora.
Na koji se zakon pozivaš?
Lord Byron is offline  
Old 11.06.2012., 13:05   #28
Quote:
manja mama kaže: Pogledaj post
Pravobraniteljica ne može tu ništa, jer mora poštivati zakon, a zakon je takav kakav je. Naime, vjeronauk nije izborni predmet nego obvezan za one koji ga izaberu, tako se tretira i ima jednaka prava provođenja kao i drugi predmeti, bilo bi dobro uvesti neki izborni predmet kao zamjenu ili učitelje koji bi za to vrijeme djeci koja ne idu na vjeronauk pomagali predmete koji ima recimo ne idu, ali to sve košta, a ova vlada nikome ne da pare... tako da... ostaje sve isto dok se zakoni ne promjene...
sve ja to znam, to je zbog medjunarodnih ugovora s vatikanom koje ne moze srusiti niti Ustavni sud, jer su medjunarodni, i kao takvi IZNAD nadleznosti ustavnog suda. fakin katastrofa.

no ne namjeravam se poklopiti usima i biti tiho.
niposto.
nacina mora biti da se moje dijete tih 45 minuta zbrine, pa makar isla do Bozanica himself i sluzila se pasivnom agresijom naturajuci mu na nos da ce on nositi moje dijete na dusi ako mu se stogod desi dok tih 45 minuta sjedi samo na hodniku.
necu se libiti nit medija nit icega ako u skoli ne naidjem na razumijevanje.
skroz sam ozbiljna.
u ovoj drzavi se ionako nista ne rjesava sve dok se glasno ne drekne.

i sigurna sam da ima jos roditelja u takvoj situaciji, i nejde mi nikako u glavu zasto sute!
i kako se skole ne boje tuzbi i razvlacenja po medijima?!
nije mi jasno...

samo znam da ja definitivno necu biti kuš!!
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 11.06.2012., 13:11   #29
ja još nisam vidjela da su djeca igdje sama na hodniku 45 minua dok traje vjeronauk..
a radila sam u dosta škola..
u nižim razredima ili u razredima gdje su npr većinom putnici- nastoji se staviti vj 1. ili zadnji sat.. ali, baš svima staviti vj samo prvi ili samo zadnji sat (ili popodnevna smjena) je zaista nemoguće..

u nekom školama se starijima stavi među zadnje sate, jer oni mogu ostati duže u školi, ali mlađima ne. njima je 5 sati u danu vrhunac..

obično se prema onome što ja vidim- ili učiteljice preuzmu učenike koji ne idu na vj, pa s njima rade dopunsku/dodatnu ili djeca budu na satu vj i rade nešto svoje. možda nije idealna sitacija, ali je sigurno bolja od toga da djeca budu sama na hodniku ili igralištu. al to zbilja nisam nikad vidjela.

glede ribež i prve pričesti... polazi se od toga da jedan vjernik koji će otići na nedjeljnu misu- neće to smatrati potraćenim vremenom jer bi mu to trebalo biti jednako važno kao i drugi segmenti života. i svakako ne bi to trebao promatrati kao "moranje" jer ovo ššto je manja mama već rekla- ako si vjernik-i želiš primiti sakramente, onda ti je i logično i "ne teško" prihvatiti obveze koje idu uz to.
ako nisi vjernik, nemoj to raditi samo zbog tradicije (ne ti-ribež, nego općenito govorim)

i redovna pojava- klinci obave prvu pričest i onda se ispišu s vjeronauka i ponovno upišu kad dođe vrijeme za krizmu. u međuvremenu samo melju o tome koliko su novca i kakve poklone dobili za pričest.. i što to govori o toj djeci, odnosno o njihovim roditeljima.. ? koji su bili njihovi motivi za primanje tog sakramenta? bilo bi iskrenije da su odmah sebi sami priznali da im to ništa ne znači, a ne to odrađivali radi sela, mame, babe, tetke iz amerike....

Zadnje uređivanje extreme : 11.06.2012. at 13:21.
extreme is offline  
Old 11.06.2012., 13:13   #30
idealno bi zapravo bilo uvesti još neki predmet u osnovne škole- kao npr etiku-pa bi se onda biralo između ta dva predmeta koji bi bili u isto vrijeme i tako bi svi klinci bili zbrinuti.
extreme is offline  
Old 11.06.2012., 13:18   #31
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Na koji se zakon pozivaš?
ne pozivam sa na nikakav zakon jer niti sam na sudu niti sam pravnik. iznosim svoja saznanja, ako nisi primjetio napominjem "koliko ja znam". moguce je da su u pitanju mladja djeca,moguce da su starija, ali znam da sam cula granicu od 10 godina.

u svakom me slucjau zivo zanima odgovor inspekcije na prituzbu da su djeca sama na hodniku za vrijeme vejronauka.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Old 11.06.2012., 13:28   #32
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ja još nisam vidjela da su djeca igdje sama na hodniku 45 minua dok traje vjeronauk..
a radila sam u dosta škola..
istocni dio Zagreba - najnormalnija pojava.
djeca koja ne pohadjaju vjerunauk su tih 45 minuta prepustena sama sebi
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 11.06.2012., 13:30   #33
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
moguce je da su u pitanju mladja djeca,moguce da su starija, ali znam da sam cula granicu od 10 godina.
Po ovome što si napisala, ispada da si možda čula da djeca starija od 10 godina ne smiju biti sama: znaš da je granica deset, ali je moguće da su mlađa i da su starija.

Za guglanje Obiteljskog zakona ne treba biti pravnik. Ni za razmišljanje prije ispisivanja "nisam sigurna, ali mislim da sam negdje čitala/čula...".

Evo, samo za tvoje nepravničke (i neguglatorske) oči:

Obiteljski zakon:

Članak 94.

(1) Roditelji su dužni čuvati i njegovati dijete i skrbiti za njegove potrebe.

(2) Roditelji ne smiju dijete predškolske dobi ostaviti bez nadzora odrasle osobe.

__________________
Lord Byron is offline  
Old 11.06.2012., 13:31   #34
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
idealno bi zapravo bilo uvesti još neki predmet u osnovne škole- kao npr etiku-pa bi se onda biralo između ta dva predmeta koji bi bili u isto vrijeme i tako bi svi klinci bili zbrinuti.
idealno bi bilo vjernauk preseliti iz skola u zupne zajednice. gdje mu je i mjesto.

jer pazi, ovako ispada da bi vjeronauk ili etika postali obvezni predmeti u osnovnoj skoli.
sto nije u redu, jer vjeronauk NIJE obvezan predmet sve dok ga dijete ne odluci upisati.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 11.06.2012., 13:40   #35
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
idealno bi bilo vjernauk preseliti iz skola u zupne zajednice. gdje mu je i mjesto.

jer pazi, ovako ispada da bi vjeronauk ili etika postali obvezni predmeti u osnovnoj skoli.
sto nije u redu, jer vjeronauk NIJE obvezan predmet sve dok ga dijete ne odluci upisati.
slazem se, ali, buduci da su ugovori vec potpisani onda je kraci put naci zamjenu kao sto bi bila etika npr. jer onda imas izbor, vjeronauk, etika ili nista.
ja se samo nadam da ce za 3 godine nesto smisliti. mogu li uopce nekrstena djeca na vejronauk?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Old 11.06.2012., 13:43   #36
Quote:
manja mama kaže: Pogledaj post
Pravobraniteljica ne može tu ništa, jer mora poštivati zakon, a zakon je takav kakav je. Naime, vjeronauk nije izborni predmet nego obvezan za one koji ga izaberu, tako se tretira i ima jednaka prava provođenja kao i drugi predmeti, bilo bi dobro uvesti neki izborni predmet kao zamjenu ili učitelje koji bi za to vrijeme djeci koja ne idu na vjeronauk pomagali predmete koji ima recimo ne idu, ali to sve košta, a ova vlada nikome ne da pare... tako da... ostaje sve isto dok se zakoni ne promjene...
Vjeronauk je izborni predmet ili sam ja debelo čorava - mislim jesam stvarno naočarka ali znam taj dio jako dobro. On je obavezan za tekuću školsku godinu kao i svi ostali izborni predmeti - njemački, francuski,informatika...ali na kraju svake šk. godine postoji mogućnost ispisa uz suglasnost Učiteljskog vijeća.
Kako se škole ne boje? Ne boje se dok se nešto ne desi a onda će odjednom svi skočiti.
Ribež is offline  
Old 11.06.2012., 13:46   #37
a kakvo je rjesenje s ostalim izbornim predmetima kasnije u visim razredima?
mi smo latinski i grcki uvijek imali zadnja dva ili prva dva sata, bas nikad niej bio u sredini.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Old 11.06.2012., 14:30   #38
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a kakvo je rjesenje s ostalim izbornim predmetima kasnije u visim razredima?
mi smo latinski i grcki uvijek imali zadnja dva ili prva dva sata, bas nikad niej bio u sredini.
rjesenje je da oni jesu zadnji/prvi sat ili u suprotnoj smjeni.
caka s vjeronaukom je ta da zbog gorespomenutih vatikanskih ugovora on ima status kao svaki drugi glavni predmet i zato ga se satnicom ne smije "diskriminirati" i stavljati u drugu smjenu
on jest izborni predmet, on se moze ispisati na kraju skolske godine, ali tretira se u pogledu satnice kao neizborni predmet

sto je, oh, so wrong
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 11.06.2012., 15:04   #39
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Vjeronauk je izborni predmet ili sam ja debelo čorava - mislim jesam stvarno naočarka ali znam taj dio jako dobro. On je obavezan za tekuću školsku godinu kao i svi ostali izborni predmeti - njemački, francuski,informatika...ali na kraju svake šk. godine postoji mogućnost ispisa uz suglasnost Učiteljskog vijeća.
Kako se škole ne boje? Ne boje se dok se nešto ne desi a onda će odjednom svi skočiti.
Ne nije isto. Dakle, razlike je:
svaka škola je obavezna imati vjeronauk i ne može birati hoće li ga ili neće ponuditi. Svaki izborni predmet se upisuje svake godine, dakle, svaki novi razred morate uspisati svake godine, a vjeronauk kad jednom upišete morate se ispisati ili vas se i dalje upisuje na vjeronauk. Za sve ostale predmete koji su izborni škola ih može ponuditi ili ne i morate svake godine reći da želite na taj predmet. Ovo za vjeronauk je zagarantirano međunarodnim ugovorima i kao takvo stoji, a sad rješenja kad nema vjeronauka bi se trebala naći....
Možete ići kome god, ljudi se već godinama žale na to. Ako škola pusti djecu vani i same na hodnik onda se žalite ravnatelju jer bi djeca trebala biti zbrinuta i to je propust škole.
manja mama is offline  
Old 11.06.2012., 16:21   #40
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mogu li uopce nekrstena djeca na vejronauk?
naravno da da.. vidjela ne-jednom.. i muslimane i ateiste na katoličkom vj. djeca upisuju jer ih zanima, iako roditeljima nije baš drago.
extreme is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:22.