Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2016., 23:12   #61
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Promatraj to u kontekstu polaganog ukidanja gotovine, u kontekstu nadzora nad zemljisnim knjigama, nadzorima nad manje vise svakim aspektom tvog zivota.
OK, to je antipaticno, sigurno ce biti opravdavano strahom od terorizma, pranja novca i valjda stovanja vraga, ali sto nam tu tocno smeta?

Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
svi ce preko noci postati robovi jer tko kontrolira "tvoj" novac, kontrolira i tebe.
Kao sad drzava ne kontrolira novac? Imas Eure, Mario Draghi poveca 10x kolicinu Eura u opticaju svakih 3 mjeseca i za kratko vrijeme Euri ti ne vrijede nista.

Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Nece vise postojati mogucnost bank-runa, jedinog mehanizma koji kolko tolko kontrolira bankarski sustav.
Kontrolira bankarski sustav? A kako to? Bank run je glupost. Sredi vjerovnike banke prvenstveno, ne kontrolira nista.

Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Vlade ce poceti preko noci donositi razne zakone i poreze, recimo porez na nasljedjivanje.
A kao danas nemamo po EU poreze na nasljedjivanje? Imas ih koliko hoces. Kao danas nema poreza? Mislim, gdje ti zivis? U Dubaiu?

Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
I nece izvisit elita nego ce ceh platiti ljudi koji nece biti spremni.
Apsolutno isto kao i danas. Veliki lopovi nikad ne nagrabuse.

Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
zlato i racun spremim u sef. Taj oblik imovine ce se moc prenositi sa generacije na generaciju bez da itko zabada nos ili udara 80% tne poreze.
Nisu danas porezi niti priblizno toliki. Dakle stavljas nesto u sef u koji ti moze provaliti neka bitanga dok te nema doma, ili ti moze jos gore doci dok te ima doma pa te sjeckati dok ga sam ne otvoris i mislis da je to manje opasno od drzave? Plus sto nemas poima kamo ce ici cijena zlata, koju sistem opako potiskuje, a sve radi neke buduce "generacije"?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 23:15   #62
Quote:
Argentinac kaže: Pogledaj post
\Zlato je danas nepraktično za trgovanje pa je najbolje rješenje bitcoin. To svaki dan shvati sve više ljudi, zato mu cijena ide u nebo. Mnogi žale zašto ga nisu kupili prije, ali kažem vam da nije kasno.
Hahaha. Bitcoin siguran? Bitcoin vrijedan? Bitcoin je sam po sebi totalno bezvrijedan. A da je siguran je potpuno pogresno, pa bilo je slucajeva da su bitcoinsi ukradeni iz exchange-ova. Da ne govorimo o tome kako ce ih ljudi drzati na razne nesigurne nacine i izgubiti.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 23:18   #63
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
sestra i ja si često posuđujemo novce i to tako da si prebacujemo s njenog računa na moj ili obrnuto, u istoj smo banci pa ne plaćamo te transakcije.
sad će ispast da mi je to dodatna zarada
Ako te porezna sto i pita, reci ces da je to vracanje duga, na sto nema poreza. Uostalom sestra moze posvjedociti da ti je vracala dug, tako da jako tesko da neki ludjak na to moze naplatiti porez.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 23:51   #64
Quote:
đoz32 kaže: Pogledaj post
Bok ekipa! Stvarno zanimljiva tema i diskusija.
Ne bih se čudio da kroz neko vrijeme u trgovini traže OIB od onog tko želi potrošiti recimo 1000 kn ili više gotovine. I da ti neće prodati robu ako nemaju OIB jer ne mogu dokazati porijeklo novca. To ja zovem kontrola. Sve dok keš slobodno teče ne možemo pričati o kontroli. A što se tiče države i naroda, njih i nas... pa o čemu mi pričamo... mi smo vlast, a oni naši predstavnici. Zašto ih biramo, zašto šutimo i gledamo i mrmljamo nešto sebi u bradu. Izađi na izbore, kandidiraju se, budi alternativa. Ja ne idem na izbore dok se takav netko ne pojavi. Ovima glas ne dam.
Novi bankomati često već imaju funkciju dokumentiranja serijskih brojeva. I brojaci novca u bankama to pretpostavljam već imaju. Dakle, već postoji tehnologija da se zna tko je podigao novčanicu i gdje je ona opet uplaćena ili potrošena, često se može znati i to mu je potrošio. S takvom razinom nadzora gotovina je ionako već izgubila svoje prednosti. Dodatno će ju se marginalizirati i ljudi će na kraju i sami prestat koristit istu. Ako se počnu dokumentirat brojevi, ne može gazda više podići lovu iz dobiti firme i dati je radniku na crno, jer sustav i zna tko je šef a tko radnik. Ali problem je u gomili drugih mana tog totalnog nadzora koje će se pojaviti.

Gesendet von meinem Nexus 5 mit Tapatalk
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2016., 23:54   #65
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Što ja znam... Meni ne smeta uvid u moje financijske i, uopće, materijalne prilike: ništa ne krijem i nemam se čega sramiti ili bojati.

Bilo bi drukčije s nadzorom drugih aspekata života.
To je sljedeće
Gustavo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 08:47   #66
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Ako te porezna sto i pita, reci ces da je to vracanje duga, na sto nema poreza. Uostalom sestra moze posvjedociti da ti je vracala dug, tako da jako tesko da neki ludjak na to moze naplatiti porez.
dugo sam u privatnom poduzetništvu i jako dobro znam razliku između prava i pravde; također znam nekoliko ljudi koji rade ili su radili kao inspektori i svi oni su mi rekli da kad idu u neku firmu šef im kaže "moraš nešto naći".
to je tako

i sad naletim na nekog inspektora koji mora ispuniti kvotu kazni (naravno da nitko neće javno priznati da takvo nešto postoji, ali svi mi koji imamo firme jako dobro znamo kako stvari stoje), čak i da moja sestra potvrdi da je to vraćanje duga opet on može reći a ne, vas dvije nešto muljate...
pa ili plati ili idi na sud idućih xy godina

a što je s drugim primjerom frenda koji mi vraća dug uplatama iz inozemstva? da, može i on poslati pismenu izjavu da vraća dug ali inspektor ju može uvažiti ili ne
previše toga ovisi o procjeni inspektora
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 10:35   #67
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
čak i da moja sestra potvrdi da je to vraćanje duga opet on može reći a ne, vas dvije nešto muljate...
pa ili plati ili idi na sud idućih xy godina

a što je s drugim primjerom frenda koji mi vraća dug uplatama iz inozemstva? da, može i on poslati pismenu izjavu da vraća dug ali inspektor ju može uvažiti ili ne
previše toga ovisi o procjeni inspektora
Posuđivanje novca je djelatnost kao i svaka druga, čak se zna i referentna vrijednost te usluge (NRS), pa zašto bi itko bankario na crno.
I nema neke razlike ako na crno primiš bankarsku ili recimo zubarsku uslugu ili uslugu kockanja.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 12:31   #68
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Hahaha. Bitcoin siguran? Bitcoin vrijedan? Bitcoin je sam po sebi totalno bezvrijedan. A da je siguran je potpuno pogresno, pa bilo je slucajeva da su bitcoinsi ukradeni iz exchange-ova. Da ne govorimo o tome kako ce ih ljudi drzati na razne nesigurne nacine i izgubiti.
Sam po sebi potpuno bezvrijedan? A šareni papir novčanice je vrijedan?
Vrijedno ti je ono što imaš, a i netko drugi to želi imati. Ako nisi oprezan, lopov će ti ukrasti keš, zlato, auto, bitcoin... Bezvrijedne stvari nitko ne krade. Rizik je čuvati bitcoin online, zato postoje novčanici u obliku usb sticka koji su sigurni.... ako ti ga netko ne ukrade.
Argentinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2016., 21:36   #69
Quote:
đoz32 kaže: Pogledaj post
Bok ekipa! Stvarno zanimljiva tema i diskusija.
Ne bih se čudio da kroz neko vrijeme u trgovini traže OIB od onog tko želi potrošiti recimo 1000 kn ili više gotovine. I da ti neće prodati robu ako nemaju OIB jer ne mogu dokazati porijeklo novca. To ja zovem kontrola. Sve dok keš slobodno teče ne možemo pričati o kontroli. A što se tiče države i naroda, njih i nas... pa o čemu mi pričamo... mi smo vlast, a oni naši predstavnici. Zašto ih biramo, zašto šutimo i gledamo i mrmljamo nešto sebi u bradu. Izađi na izbore, kandidiraju se, budi alternativa. Ja ne idem na izbore dok se takav netko ne pojavi. Ovima glas ne dam.

+ popisati serijske brojeve sa svih novčanica!
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 08:26   #70
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
uvid u financije su im dozvoljeni onog momenta kada su plaće krenule preko tekućih računa / štednih knjižica još u to vrijeme
pa ako ti to nije jasno do sada si živio u iluziji
Ne znam cemu taj ton.
Ovdje se radi o tome da imaju uvid u stanje racuna (odnosi li se to i na sve tranakcije?), prije su pratili samo kretanje na racunu za place, sto su u slucaju legalnog posla ionako mogli (indirektno) pratiti i preko placanja doprinosa i poreznih prijava.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 08:36   #71
Quote:
Argentinac kaže: Pogledaj post
Sam po sebi potpuno bezvrijedan? A šareni papir novčanice je vrijedan?
Vrijedno ti je ono što imaš, a i netko drugi to želi imati. Ako nisi oprezan, lopov će ti ukrasti keš, zlato, auto, bitcoin... Bezvrijedne stvari nitko ne krade. Rizik je čuvati bitcoin online, zato postoje novčanici u obliku usb sticka koji su sigurni.... ako ti ga netko ne ukrade.
Mislim da nije baš tako jednostavno ukrasti bitcoine, za to se brine nova tehnologija koja se zove blockchain koja je izumljena kad su implementirali virtualnu valutu bitcoin.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 08:52   #72
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
OK, to je antipaticno, sigurno ce biti opravdavano strahom od terorizma, pranja novca i valjda stovanja vraga, ali sto nam tu tocno smeta?
Ubija nam se individualnost. Ljudi pod nadzorom se svi pocinju ponasati uniformno i sukladno "ocekivanjima".

Quote:
Kao sad drzava ne kontrolira novac? Imas Eure, Mario Draghi poveca 10x kolicinu Eura u opticaju svakih 3 mjeseca i za kratko vrijeme Euri ti ne vrijede nista.
Naravno da kontrolira novac, ali sada ce kontrolirati i osobne financije. To je ogromna razlika. A najveci problem je u onome kamo sve ovo vodi.

Quote:
Kontrolira bankarski sustav? A kako to? Bank run je glupost. Sredi vjerovnike banke prvenstveno, ne kontrolira nista.
Kako ne, banka se citavo vrijeme mora boriti sa "povjerenje" jer to je temelj citavog bankasrtva buduci znamo da su multiplikatori DIREKTNO povezani s tim povjerenjem. Bez mogucnosti bank-runa, bankarski sustav moze imati multiplikatore koje zele jer znaju da samo sam sustav kontrolira mogucnost urusavanja.

Quote:
A kao danas nemamo po EU poreze na nasljedjivanje? Imas ih koliko hoces. Kao danas nema poreza? Mislim, gdje ti zivis? U Dubaiu?
Negdje ih imas, negdje ih nemas (govorim za EU), porez na nasljedjivanje sam naveo samo kao primjer. Govorim ti o tome da drzava moze raditi sto god pozeli (recimo podic porez sa 10% na 50%), a ti kao rob neces moci apsolutno nista protiv toga. Neces moc pokupit lovu i otic nigdje drugdje jer ti drzava moze reci: "ne dam". Neces moci ni kupit one way ticket za Dubai.

Quote:
Nisu danas porezi niti priblizno toliki. Dakle stavljas nesto u sef u koji ti moze provaliti neka bitanga dok te nema doma, ili ti moze jos gore doci dok te ima doma pa te sjeckati dok ga sam ne otvoris i mislis da je to manje opasno od drzave? Plus sto nemas poima kamo ce ici cijena zlata, koju sistem opako potiskuje, a sve radi neke buduce "generacije"?
Ma svejedno jel 30%, 50% ili 80%. Naravno da i sef (u banci) ima svoje rizike, nije bitno. Bitno je da ja zelim imati mogucnost IZBORA i ulaska u rizik, ukoliko mi to daje slobodu, placam poreze i nikoga ne ugrozavam. Ne zelim da se drzava prema svim gradjanim aodnosi kao prema kriminalcima koji moraju dokazivati svoju nevinost, umjesto da drzava mora dokazivati krivnju.
Cijena zlata je takodjer nebitna, vjerujem da ce dugorocno vrijediti vise od ovog racunalnog novca koji postoji samo dok ima struje i dok ti ga drzava da.
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 10:59   #73
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post



...
rad na crno je drastično smanjen - prema onome što je bilo
Nije.
Da imaš imalo kontakta sa krugovima poduzetnika koji su oštećeni radom na crno (i ja sam jedan od njih) shvatila bi da je navedeno glupost i floksula
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 11:20   #74
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Nije.
Da imaš imalo kontakta sa krugovima poduzetnika koji su oštećeni radom na crno (i ja sam jedan od njih) shvatila bi da je navedeno glupost i floksula
imam ponešto kontakata

i sa poduzetnicima i sa hrpom onih kaj "popravljaju" po kućama
i da, radi se manje na crno
nisam napisala da je iskorijenjeno ali da je prema nekada smanjen
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 15:12   #75
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/b...na/939493.aspx
Uglavnom, država uvodi totalnu kontrolu svih bankovnih računa. Bankarska tajna je zgodan pojam, ali ona definitivno više ne postoji. Kao i uvijek, nastradat će sirotinja i, eventualno, srednji stalež. Ovi ostali uvijek se snađu na razne načine. Više je nego očito da nam država misli pobrati još i još i još. Nikada joj nije dosta.
Držanje bilo kakve crkavice po bankama postaje lagano neugodno.
u zakonu piše promet tekućih računa i štednih uloga, kako banke trebaju slati podatke svaka tri mjeseca to bi zančilo onda da bi vas zvali svaka tri mjeseca, što će se svesti na nove uplate, sistem u poreznoj upravi će vjerovatno sam reagirati na neki veći unaprijed utvrđen iznos uplate, jer sigurno sve transakcije nitko ne bi mogao kontrolirati

za promet na žiro računima banke su već slale obavijesti poreznoj upravi i prije

to je i do sada bilo samo na veće iznose, za iznose preko 100 000 kuna u gotovini ako si donio u banku onda su ti provjeravali podatke, a preko 200 000 kuna su slali uredu za sprečavanje pranja novca, ali ni oni ne raegiraju na svaku prijavu,

Zadnje uređivanje irdeto : 25.12.2016. at 15:25.
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 16:01   #76
Slijedeći korak je uvođenje kamera po kućama i stanovima. Jer ako vlada misli da nemaš dovoljno novaca na računu onda ih sigurno kriješ negdje u kući.
MartaB4P is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 16:09   #77
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
a sirotinja bu nastradala - kak?
uzeti će joj silne milijune kaj drže na računu?
Ne nego će joj uskratiti socijalne naknade. Kada je netko nezaposlen, a ima recimo 2000 kuna na računu reći će mu da ima dovoljno za život u naredna 2 mjeseca i da mu netrebaju socijalne naknade. Neće ti isplaćivati nikakve socijalne naknade dok god imaš nešto na računima.
MartaB4P is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 17:26   #78
Za početak se tome može doskočiti tako da se sa tekućeg računa svaki mjesec podigne sva lova osim one koja zadano ide s njega tipa za vođenje računa, trajne naloge i sl.
A onda neka istražuju koliko si gotovine potrošio i na što...
SwissChoco is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 17:29   #79
Quote:
MartaB4P kaže: Pogledaj post
Slijedeći korak je uvođenje kamera po kućama i stanovima. Jer ako vlada misli da nemaš dovoljno novaca na računu onda ih sigurno kriješ negdje u kući.
već je bilo slučajeva da su britanske, američke škole preko kamere u laptopu gledale šta im učenici rade kod kuće....
da su hrvatski policajci prisluškivali neku bandu preko samsung televizora...
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2016., 17:32   #80
Quote:
SwissChoco kaže: Pogledaj post
Za početak se tome može doskočiti tako da se sa tekulućeg računa svaki mjesec podigne sva lova osim one koja zadano ide s njega tipa ta viđenje računa, trajne naloge i sl.
A onda neka istražuju koliko si gotovine potrošio i na što...

inače pametna mjera i kod slučajeva iznenadne ovrhe i blokada imenjaka i sličnih hrvatskih gluposti
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:04.