Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2011., 22:01   #761
Quote:
nacafaca kaže: Pogledaj post
Kakve su sanse postati taxi vozac bez znanja svedskog ali sa eu pasosem i uz znanje engleskog?
Tesko.

Sa EU putovnicom mozes doci u Svedsku bez problema ali ne znam kako bi te zaposlili kao taxi vozaca ako ne znas svedski jezik.

Zato, prvo u skolu i nauci jezik, za 6 mjeseci bi ga morao tecno govoriti i onda mozes sta god hoces.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2011., 22:08   #762
Quote:
Scandinavian kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Zanima me proces kupnje auta iz Njemačke ako živite i radite u Švedskoj.
Koliki porez morate platiti pri uvozu i trebaju li se proći još neki procesi.
(podrazumijevam da auto zadovoljava norme Švedske)
Ja sam trenutno u Austriji i ovdje to funkcionira ovako. Znači ima neki "nova" porez, iznosi 7-10% i to treba platiti pri uvozu. Kad se malo bolje pogleda to nije uopće puno jer su uštede dosta velike. Recimo jedan auto koji me interesira u Njemačkoj novi mogu kupiti za 14000€, a u Austriji dođe 20000€. S time da bi pri kupnji u Njemačkoj morao na cijeno dodati oko 1500€, što mi znači u odnosu na kupnji u Austriji ušteda od 4500€.
Zanima me dali u Švedskoj isto tako to funkcionira i dali se isto tako zove taj porez?
Posto je Svedska u EU nema nikakvih problema uvesti auto iz druge EU drzave.

Mozda bi bilo najbolje da nazoves svedsku ambasadu u Austriji i njih pitas koliki porez bi trebao platiti.

Reci im da selis i da se predomisljas da li da vozis svoj auto koji sad imas u Austriji ili da ga prodas pa kupis gore drugi pa te zato zanimaju kolika su davanja.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 00:11   #763
Quote:
spacemoose kaže: Pogledaj post
Besplatnog školovanja i zdravstva nema ama baš nigdje.
ali sigurno da je negdje bolja,a negdje lošija situacija...u SAD-u je sigurno lošija...ne mogu se oni mjeriti sa dobrom starom Europom,a-a
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 09:00   #764
Quote:
nacafaca kaže: Pogledaj post
Kakve su sanse postati taxi vozac bez znanja svedskog ali sa eu pasosem i uz znanje engleskog?
IMHO tesko ako nisi na "ti" sa svedskim. Plus, moras zavrsiti vozacki ovdje ako se ne varam.
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 09:32   #765
A EU vozacka dozvola vazi u svedskoj???ili mora da se menja za njihovu?Bas mi skoro rece drugarica koja je bila u stochkolmu da je vozi taksista neki paki valjda tako nesto a nije znao svedski nego samo engleski mada ni taj engleski nije bas nzao najbolje,e sada mozda je jednostavno posao dobio preko neke veze.
nacafaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 20:16   #766
Quote:
nacafaca kaže: Pogledaj post
A EU vozacka dozvola vazi u svedskoj???ili mora da se menja za njihovu?
EU vozačka vrijedi i možeš je (ili čak moraš, nisam siguran) zamijeniti švedskom kad stekneš dozvolu za stalni boravak. Više detalja možeš saznati ovdje: http://korkortsportalen.se/andra-sprak/.
spacemoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 20:17   #767
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
ali sigurno da je negdje bolja,a negdje lošija situacija...u SAD-u je sigurno lošija...ne mogu se oni mjeriti sa dobrom starom Europom,a-a
Naprosto sam pokošen silnim argumentima.
spacemoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2011., 21:34   #768
Quote:
spacemoose kaže: Pogledaj post
EU vozačka vrijedi i možeš je (ili čak moraš, nisam siguran) zamijeniti švedskom kad stekneš dozvolu za stalni boravak. Više detalja možeš saznati ovdje: http://korkortsportalen.se/andra-sprak/.
Koliko ja znam, po EU regulativi domicilna vozacka je vazeca bilo gdje i ne mora se mijenjati za lokalnu.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 09:45   #769
Hvala na pomoci
nacafaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 00:18   #770
Quote:
spacemoose kaže: Pogledaj post
Naprosto sam pokošen silnim argumentima.
gle,imam rođake u Švedskoj i oni se tu ne kane vraćati jer im je tam daleko bolje...također,bila sam tam i oduševila sam se zemljom...to je jednostavno zemlja mojih snova
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 14:31   #771
Quote:
Sharkaat kaže: Pogledaj post
IMHO tesko ako nisi na "ti" sa svedskim. Plus, moras zavrsiti vozacki ovdje ako se ne varam.
Vozacka moze iz grcke mislim iz bilo koje eu zemlje ali taxi dozvola mora biti njihova,a vidim da i kurseve organizuju besplatne za obuku vozaca al opet ne verujm da neko ima sanse vece bez znanja jezika.Grci masovno odlaze ali masovno i to najvise za Nemacku i Svedsku,vecina ide bez znjanja jezika pa neka im je Bog u pomoci u nalazenju poslova.
nacafaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 16:37   #772
Quote:
nacafaca kaže: Pogledaj post
Vozacka moze iz grcke mislim iz bilo koje eu zemlje ali taxi dozvola mora biti njihova,a vidim da i kurseve organizuju besplatne za obuku vozaca al opet ne verujm da neko ima sanse vece bez znanja jezika.Grci masovno odlaze ali masovno i to najvise za Nemacku i Svedsku,vecina ide bez znjanja jezika pa neka im je Bog u pomoci u nalazenju poslova.
Mislio sam na nase vozacke iz HR. Dobili smo info kako ih mozemo koristiti tek godinu dana nakon ulaska u zemlju, nakon toga moramo polagati njihov vozacki.
Sharkaat is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2012., 23:00   #773
ja ima jos jedno pitanje za ljude koji su u svedskoj da li ja sa mojom dozvolom boravka u grckoj koja je dobijena na psnovu braka sa grckim drzavljaninom imam parava kao i da imam eu pasos?znam i da se sa eu pasosem ne moze ostati duze od 3 meseca ako se ne nadje posao ali isto tako im ne treba radna dozvola pa eto bas me kopka da li imam ista prava,zvali smo mi vec svedsku amasadau ovde ali gle cuda pojma nemaju o tome.
nacafaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 00:22   #774
Nemas.

Ali, ako se tvoj supruznik seli u bilo koju EU drzavu ti na osnovu njega imas sva prava kao i on.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 10:35   #775
To u stvari znaci da ja ne mogu sama da idem bilo gde u eu da radim nego mora prvo moj muz pa posle i ja sa njimu paketu?
nacafaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2012., 21:17   #776
Bas tako.

Ali, ako tebe tvoja firma salje u drugu EU drzavu raditi neko vrijeme ne treba ti niti radna niti boravisna dozvola u toj drzavi jer ih vec imas u toj u kojoj si.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 09:17   #777
OK hvala ti MOj muz bi onda isao sam u Svedsku za pocetak ali ne mozemo da se odlucimo u koji grad,mislim ne znam od ta 3 grada Stockholm Malmo i Geteburg koje je industrijski jer ce traziti poslove tipa magacin sta znam prozivodnja i ako je profesinalni vozac kamiona to tesko da ce raditi bez njanja Svedskog
nacafaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 11:23   #778
Postoji šansa da dobijem stažiranje u Švedskoj. Moram obavit intervju sa ljudima iz firme. I to me malo brine.
Jel ima neka nepisana pravila što izbjegavati, što ne?
Svaki savjet je dobrodošao
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 12:10   #779
Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Postoji šansa da dobijem stažiranje u Švedskoj. Moram obavit intervju sa ljudima iz firme. I to me malo brine.
Jel ima neka nepisana pravila što izbjegavati, što ne?
Svaki savjet je dobrodošao
Nisam shvatio; misliš li na poslovnu etiku sa Šveđanima, ako da: http://www.infostud.com/diskusije/vi...t=5023&p=28016
Lent11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 12:40   #780
Quote:
Lent11 kaže: Pogledaj post
Nisam shvatio; misliš li na poslovnu etiku sa Šveđanima, ako da: http://www.infostud.com/diskusije/vi...t=5023&p=28016
I to da, ali i kako da se što bolje prikažem na razgovoru.

Evo primjer: vrlo je bitno ne pokazivati emocije tokom pregovora, već smirenost, sabranost i kontrolu. Kod nas je jedna doza emocija plus, jer ono, pokazuje jednu dozu žara za određeno područje.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:49.