Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2016., 09:23   #1
Postavite pitanje 2016./2017. (nakon čitanja prvog posta!)

Quote:
Lady_D kaže: Pogledaj post
Prijašnja top tema je zaključana i otkačena, ali postoji i dalje na ovom linku.
Zbog specifičnih pravila, ne isplati se držati jednu te istu temu otvorenom na neko dulje vrijeme.
Budući da je prošla tema funkcionirala sasvim ok, pravila teme ostaju ista.

Poanta ove teme je da vi ovdje postavite pitanje, a oni koji znaju odgovor na pitanje odgovaraju. Kratko i jasno, s provjerenim i točnim informacijama.

Svi mogu sudjelovati u odgovaranju ako imaju točnu i provjerenu informaciju, svaka pomoć je dobrodošla.

Prvo i najvažnije: ne ostavljajte post na ovoj temi ako niste pročitali pravila i FAQ.

Drugo i najvažnije: na ovoj temi postavljaju se pitanja vezana za sistem, pojašnjavaju nejasnoće vezane za općenite stvari oko državne mature ako nisu pojašnjene na stranicama www.postani-student.hr i/ili www.ncvvo.hr ili u našoj temi Državna matura FAQ - Obavezno pročitati!! ili rješavaju konkretni problemi koji su vam iskrsnuli, a koje ne znate sami riješiti.

Pravila:
  • Pitanje mora biti postavljeno što preciznije moguće. Ne treba nam opis cijele procedure koja je dovela do problema nego konkretan problem, sažet, jasan i jednostavan.
    • Pitanje mogu postaviti svi bez obzira bili oni trenutni, stariji ili maturanti iz BiH
  • Odgovor isto tako mora biti jasan, jednostavan i potpun, ali prije svega točan i provjeren.
  • Prolistajte temu prije postavljanja pitanja jer se ponavljanje pitanja sankcionira brisanjem ili kartonom.
  • Ako ne dobijete odgovor odmah, nemojte ponavljati post - nećemo zaboraviti na vas.
  • Ne postajte ništa osim pitanja ili odgovora. Ako postoje nejasnoće oko odgovora ili želja za diskusijom, post kvotajte na temu predviđenu za to.

Pravila se mogu nadopunjavati i ispravljati ukoliko naiđemo na potrebu za time, pa se očekuje od vas da pratite prvi post. Konstantno. Da ne bi bilo "nismo znali".
2015./2016. tema se nalazi na ovom linku.

Molim da se držite pravila i da pitate samo stvari vezane uz sustav. Sve ostale stvari bit će brisane i kartonirane.
Rakkatakka is offline  
Old 24.11.2016., 16:36   #2
2010. sam pisala državnu i poslala sam sve papire, iduće godine pišem opet i (znam da je blesavo pitanje) dali da šaljem i sve papire? Da se nebi kasnije morala dodatno natezat s tim.
Na postani student su mi upisane i verificirane ocjene još od onda.
__________________
"You know, a long time ago being crazy meant something. Nowadays everybody's crazy"
horadic_cube is offline  
Old 24.11.2016., 20:33   #3
Quote:
horadic_cube kaže: Pogledaj post
2010. sam pisala državnu i poslala sam sve papire, iduće godine pišem opet i (znam da je blesavo pitanje) dali da šaljem i sve papire? Da se nebi kasnije morala dodatno natezat s tim.
Na postani student su mi upisane i verificirane ocjene još od onda.
Meni su rekli da ne moram ništa slati. Samo ako ponovno pišeš predmete, onda moraš slati one prijavnice ili kako se to već zove.
GotU is offline  
Old 26.01.2017., 00:21   #4
Strani jezik

Strukovna sam skola i imam samo jedan jezik - njemacki.
Pitanje je, mogu li ja polagati engleski jezik jer mi je znanje na puno visoj razini i mogao bi pisati A razinu i ostvariti vise bodova.

Njemacki znam, ali ne dovoljno za A razinu ..


JayVu is offline  
Old 12.04.2017., 15:16   #5
Pitanje, teta mi je polagala DM prije 2010, ima oko četrdesetak godina. Želi se ponovno upisati na faks, ali ne zna gdje se polaže dm. Dakle, nije učenik, nije student, radi i ne zna gdje pitati. Gdje ona može polagati državnu maturu?

Možete mi odgovoriti na pm.
Lyanna Stark is offline  
Old 12.04.2017., 16:54   #6
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Pitanje, teta mi je polagala DM prije 2010, ima oko četrdesetak godina. Želi se ponovno upisati na faks, ali ne zna gdje se polaže dm. Dakle, nije učenik, nije student, radi i ne zna gdje pitati. Gdje ona može polagati državnu maturu?

Možete mi odgovoriti na pm.
Ako vec ima polozenu DM onda ne mora opet polagati jer jednom polozena DM vrijedi do daljnjeg. Ali za sve info najbolje da nazove ncvvo.
La chupacabra 1 is offline  
Old 12.04.2017., 17:13   #7
Sumnjam. Ipak je riječ o godinama starim ispitima.
Lyanna Stark is offline  
Old 12.04.2017., 18:53   #8
Quote:
Lyanna Stark kaže: Pogledaj post
Sumnjam. Ipak je riječ o godinama starim ispitima.
Matura vrijedi doživotno.
Rakkatakka is offline  
Old 26.04.2017., 12:50   #9
registrirala sam se na sustav postani student, stariji sam student, i ne kužim, dio gdje su ocjene, da li ja tu sama upisujem ocjene i prosjek ocjena?
koje predmete dodajem?
i ovjerene preslike svjedodžbi i završni, mi može ovjeriti i srednja škola, i onda ih šaljem na Središnji prijavni ured pa oni provjeravaju to što sam unjela u sustav?
šta ako npr matematiku sam imala samo prvu godinu, ostale godine gospodarsku matematiku? pod matematiku
za prvu godinu unesem ocjenu, ostalo ostavim prazno?
znam da sam prije našla neki kontakt mail al ne sječam se gdje
malo sam starija, pa nisam u tome i nemam koga pitati.
fala za pomoć


Nemaš niti jednu ocjenu iz srednje škole

Prosječna ocjena mature (između 2,00 i 5,00):
Ocjene iz srednje škole

Predmet Status 1. razred 2. razred 3. razred 4. razred Prosjek
Prosjek Neocijenjen/a Neocijenjen/a Neocijenjen/a Neocijenjen/a
Verifikacija
Dodaj predmet Spremi promjene


Legenda:
F: Fakultativni
I: Izborni
O: Obvezan
P: Prak
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Old 27.04.2017., 06:06   #10
Da, sve rucno unosis. Ako ti u izborniku nije ponudjen tvoj predmet, mislim da moras pitati da ti ga rucno unesu. Samo sto je prosao rok za prijavu ispita DM 15. 2., a koliko znam i rok za slanje dokumentacije je bio 25.2.... Sve pise na netu, i za kontakt mail pogledaj stranice postani-student i ncvvo.
La chupacabra 1 is offline  
Old 27.04.2017., 08:16   #11
Quote:
La chupacabra 1 kaže: Pogledaj post
Da, sve rucno unosis. Ako ti u izborniku nije ponudjen tvoj predmet, mislim da moras pitati da ti ga rucno unesu. Samo sto je prosao rok za prijavu ispita DM 15. 2., a koliko znam i rok za slanje dokumentacije je bio 25.2.... Sve pise na netu, i za kontakt mail pogledaj stranice postani-student i ncvvo.
znam da je rok prošao, ali polako se spremam za sljedeći rok
polako sve istražujem.
znači samo se pošalje dokumentacija, ne trebam pisati neki zahtjev uz to, zašto šaljem i sl?
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Old 28.04.2017., 14:32   #12
Pozdrav! Prvo želim se ispričat ako sam pogriješio temu, ali uvukao sam se u jednu raspravu oko državne mature i bodovanja, prioriteta kod upisa na fakultet.

Znači, osobe navode da onaj tko sad završava 4ti razred srednje i po prvi put polaže državnu maturu, upisuje fakultet, ima prednost, upada na određeni fakultet prije nego osoba koja je državnu maturu položila prije 2 ili 3 god, ali iz nekog razloga sad prvi put želi upisati određeni fakultet (pauzirala godinu nakon srednje ili mijenjaš fakultet). Nevezano za sveukupne bodove koje imaš kod upisa na fakultet. Znači imam li manje bodova od nekog tko je položio državnu maturu prije 2 ili 3 god, upast ču ispred njega jer po prvi put direktno nakon srednje kandidiram za neki fakultet???

Drugo, da neki fakulteti zahtjevaju ponovo polaganje državne mature ako si je položio prijašnjih godina?

Unaprijed hvala!
Tomy-87 is offline  
Old 28.04.2017., 22:12   #13
Quote:
Tomy-87 kaže: Pogledaj post
Znači, osobe navode da onaj tko sad završava 4ti razred srednje i po prvi put polaže državnu maturu, upisuje fakultet, ima prednost, upada na određeni fakultet prije nego osoba koja je državnu maturu položila prije 2 ili 3 god, ali iz nekog razloga sad prvi put želi upisati određeni fakultet (pauzirala godinu nakon srednje ili mijenjaš fakultet). Nevezano za sveukupne bodove koje imaš kod upisa na fakultet. Znači imam li manje bodova od nekog tko je položio državnu maturu prije 2 ili 3 god, upast ču ispred njega jer po prvi put direktno nakon srednje kandidiram za neki fakultet???
Sustav je transparentan, liste su javno objavljene i sastavljene prema kriterijima koji su jasno definirani. Eventualno neki studij moze odrediti pravilo da npr. osoba koja vec ima zavrsen fakultet moze studirati jedino izvanredno. Ali i to onda mora biti jasno napisano negdje. Kad bi se nekom davala prednost na temelju toga kada je polozio DM onda bi to bile neke subjektivne prosudbe i zesce muljaze tako da ne vjerujem. Ali nije lose pitanje i ja bih voljela znati ima li ipak nesto u tome
La chupacabra 1 is offline  
Old 29.04.2017., 03:04   #14
Nema ničega u tome, nebitno kada je tko položio maturu, bodovi su bodovi, gledaju se isto.
tekilinho is offline  
Old 05.05.2017., 16:37   #15
Bok, da li se nekome dogodilo (ili zna za takav slučaj) da je zakasnio s plaćanjem ispita DM (par dana) i da su mu svejedno dozvolili da uplati?
oryx7 is offline  
Old 08.05.2017., 21:42   #16
Quote:
La chupacabra 1 kaže: Pogledaj post
Sustav je transparentan, liste su javno objavljene i sastavljene prema kriterijima koji su jasno definirani. Eventualno neki studij moze odrediti pravilo da npr. osoba koja vec ima zavrsen fakultet moze studirati jedino izvanredno. Ali i to onda mora biti jasno napisano negdje. Kad bi se nekom davala prednost na temelju toga kada je polozio DM onda bi to bile neke subjektivne prosudbe i zesce muljaze tako da ne vjerujem. Ali nije lose pitanje i ja bih voljela znati ima li ipak nesto u tome
Quote:
tekilinho kaže: Pogledaj post
Nema ničega u tome, nebitno kada je tko položio maturu, bodovi su bodovi, gledaju se isto.

Hvala na odgovorima, naravno da nije moguce i na kraju druga strana je priznala da prica nebuloze.
Tomy-87 is offline  
Old 21.05.2017., 19:38   #17
Mislite li da je jesenski rok opcenito laksi od ljetnog? Ono sto ja mogu za sad reci je da definitivno postoje razlike u tezini izmedju ispita ovisno o godini, tako da npr. hrv iz 2011 rijesim puno bolje od novijih ispita...
La chupacabra 1 is offline  
Old 21.05.2017., 21:44   #18
Quote:
La chupacabra 1 kaže: Pogledaj post
Mislite li da je jesenski rok opcenito laksi od ljetnog?
Jesenski rok se nikako ne isplati ako misliš studirati jer većina fakseva (barem u Zagrebu) više ne upisuje pa imaš cijelu praznu godinu. Je li lakše nemam pojma, ali ne znam da je itko išao na jesenski, a da nije bilo zato što je pao ljetni. A razlike u težini po godinama su normalne, matura je bila super lagana kad su je uveli
Rakkatakka is offline  
Old 21.05.2017., 23:30   #19
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Jesenski rok se nikako ne isplati ako misliš studirati jer većina fakseva (barem u Zagrebu) više ne upisuje pa imaš cijelu praznu godinu. Je li lakše nemam pojma, ali ne znam da je itko išao na jesenski, a da nije bilo zato što je pao ljetni. A razlike u težini po godinama su normalne, matura je bila super lagana kad su je uveli
Znam da se ne isplati, samo si mislim kako ne bi bilo fer prema svima koji pisu na ljeto. Jer, jest da bi netko cekao godinu dana, ali bi docekao upise dogodine s boljim rezultatima...
La chupacabra 1 is offline  
Old 30.05.2017., 21:34   #20
Na kalendaru polaganja ispita na NCVVO stranicama datumi za ispite koje sam prijavio su razliciti od datuma koji su prikazani na Postani student pod linkom Moj raspored.

Zna tko koji datumi su tocni datumi polaganj ispita?

https://www.ncvvo.hr/wp-content/uplo...ljetni-rok.pdf

Meni pod Moj raspored pise Informatika 06.06, Matematika 26.06?!
hrvoje_2 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:02.